Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od pkougl »

Ja bych to olovo zase tak rezolutně neodmítal, koupil si kvalitní trakční baterii s trubkovou elektrodou která je prostě trakční, tedy stavěná na nabíjení a hluboké vybíjení, rozhodně reklamovat a ať se výrobce vyjádří, osobně mam sehnanou trakční baterii 48V 750Ah která má po 8 letech 85% kapacity při C5 (testováno než sem si jí odvezl), nevim jak byla tedy používána ale byla to trakce takže nebyla jenom udržovaný ve standby.
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od ixo »

Toto sa dobre číta. Tiež mám kvalitné staničné olovené batérie tak tiež dúfam, že čo-to vydržia.
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od atom »

o olovu je tak nějak známo, že dá většinou 300 cyklů a pak jde rychle do háje. Při hrubém zacházení vydrží méně, při dobrém i více. Hrubé zacházení je třeba právě to vysávání baterie do dna. To že výrobce povoluje vybíjení na 20% kapacity neznamená, že se to časem na kapacitě neprojeví.
Jediné důležité je kolik cyklů při jaké hloubce vybití výrobce garantuje ? Časté reklamní slovíčka "až" neznamenají vůbec nic.
Porky píše:Přesně tak. V NT sosám ve VT hýřím.
A proč to děláte ?

jestli se můžu zeptat, mě to totiž nevychází.

koupit baterky za 50000,- s kapacitou 8,6kWh, které dají 300cyklů , 50000/(8,64*300) to máme přes 19,-Kč / kWh a to ještě nepočítám účinnost nabíjení/vybíjení a měniče.

i kdybych počítal pro olovo hodně optimistických 1000cyklů, tak je to 5,80 Kč/kWh a rozdíl mezi NT a VT takový nebude.

Ten prodejce vám musel tedy naslibovat výdrž přes 3000cyklů aby to bylo alespoň lehce rentabilní :roll:
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Porky
Příspěvky: 24
Registrován: úte led 15, 2013 11:07 pm
Reputace: 1

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Porky »

Proč bych to nedělal :) Jedná se o záložní systém, kvůli zabezpečení objektu. Až druhotně jsem zjistil, že mohu i ušetřit a začal baterie cyklovat. Dodavatel se při počítání baterií a návrhu systému (Koncipovaného spotřebu během cyklu 9hodin a odběru 20A) značně kroutil s nějakým počtem cyklů, ale znal mojí aplikaci a počítal s životností 6 let. Mě se investice teoreticky již vrátila, jak říkám na zabezpečení, ale rád bych jí využil i takto. Baterie odvážím příští týden na reklamaci. Podmínky reklamačního řízení jsou dohodnuté. Já se nenechám opít rohlíkem.

Ohledně těch cyklů - ve firmě kde jsem kdysi dělal jsme měli ve skladě vysokozdvižné vozíky na baterie - byly tam myslím 4 na vozík. Nepamatuji si kapacitu, ale vím, že se přes noc nabily, aby ranní směna mohla pracovat, pak se přes poledne nabyli zase pro večerní směnu. Ty baterie se většinou vybíjely dokud vozík jezdil. Po dobu tří let co jsem tam byl, se baterie neměnily a byl to provoz 24/7. Takže baterie udělaly za rok cca 600-700 cyklů a byly tam určitě ty tři roky. Ať mi nikdo netvrdí, že jsou olověné baterie šunty a nic nevydrží.

Jak říkám baterie se dlouhodobě vybíjejí o cca 15%, občas až 30% ale ne o víc a jsou myslím šetrně nabíjené, jak jsem popisoval již dříve.. Navíc to nenabíjím nabíječkou za dva tisíce, že jo. Na bateriích jsou dvě čidla, kterými si nabíječka hlídá i teplotu a ještě napětí na bateriích kvůli ztrátách na kabelech. Nastavení je dle Victronu také v pořádku.

A k té ceně, spletl jsem se, to byla ceníková cena, já je měl za velkoobchodní ceny.

Prostě je tam něco špatně. Nejvíc mě zaráží ta hustota...

Díky moc všem za podněty, i za ty se kterými třebas nesouhlasím :)
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Lui »

Ahoj.

No ako tak čítam zrejme bude problém v tom,že Ti odporučili také baterky,ktoré sú určené do záložných zdrojov...
Rozdiel je ten,že jeden typ je stacionárny a ten druhý trakčný....no a Ty tam máš pravdepodobne stacionárne.Tieto sa bežne používajú do záložných zdrojov.Majú výhodu v tom,že majú menšie samovybíjanie a ovela dlhšiu životnosť ako trakčná baterka...
No a to čo píšeš o tých čo ste mali vo firme,tak tam sú tieto trakčné baterky,tento typ batérok je určený na nabíjanie-vybíjanie velakrát za sebou....
Neviem teraz z hlavy kolko cyklov vydrží presne....ale stacionárna vydrží okolo 300 cyklov a trakčná asi 2000 cyklov.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Porky
Příspěvky: 24
Registrován: úte led 15, 2013 11:07 pm
Reputace: 1

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Porky »

Lui : Díky za příspěvek. Jak jsem psal hned na začátku, mám samozřejmě trakční baterie - 4PzS
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Lui »

Prepáč,asi som to nejako prehliadol.... :?
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Porky
Příspěvky: 24
Registrován: úte led 15, 2013 11:07 pm
Reputace: 1

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Porky »

V pohodě. Už se v tom také ztrácím :)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od dracekvo »

A vyplatí se to takto dělat? Když si spočítám cenu komponentů a opotřebení baterií?

Jinak lifepo nejsou dražší než olovo. Stačí počítat.
Olovo 12V 150Ah stojí cca 7 500,- Využitelná kapacita 30% = 0.54kWh. tj. 13 900,- za 1 kWh
LipoFe 12V 100Ah stojí 14 000,- Využitelná kapacita 80% = 0,96kWgh. tj. 14 600,- za 1 kWh

Teď ještě do toho započítat jak často je baterie potřeba měnit a je to jasný.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od vata »

dracekvo píše:A vyplatí se to takto dělat? Když si spočítám cenu komponentů a opotřebení baterií?

Jinak lifepo nejsou dražší než olovo. Stačí počítat.
Olovo 12V 150Ah stojí cca 7 500,- Využitelná kapacita 30% = 0.54kWh. tj. 13 900,- za 1 kWh
LipoFe 12V 100Ah stojí 14 000,- Využitelná kapacita 80% = 0,96kWgh. tj. 14 600,- za 1 kWh

Teď ještě do toho započítat jak často je baterie potřeba měnit a je to jasný.
Tak tak. V brzké době měním 500Ah rok starého a už málo použitelného trakčního olova za 200Ah v LiFeYPo, dám vědět první dojmy. Cena rozhodně skoro tatáž. Vydrží-li lithium déle než rok, je pak ta ekonomika celkem jednoznačná.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Vladon »

vata: a co ten desulfator, pomohl tomu? Popr. bylo by to olovo na prodej za nejaky rozumny peniz blizky cene srotu? mam to na svuj solar verze 1.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od vata »

Věřím, že desulfátor pomohl, jenže od prosince, kdy byl zapojen, nasvítilo velmi málo, takže většinu času bylo napětí pod 13,3V kdy přístroj zapíná. Krom toho je ve sklepě dost zima, takže je ten proces pomalejší.
Aku jsem už nabídla Matějovi - olověnému alchymistovi, který je třeba dokáže probudit, a ten projevil zájem.
Jinak, Vladone, nevím, jestli bych Vám mohla ty baterie s klidným svědomím doporučit, když začínáte, byl byste příliš brzy zbytečně frustrovaný. V každém případě, pokud se situace změní, hodím nabídku sem do bazaru.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Vladon »

v pohode, ja necekam zazraky :)Zitra si jedu pro 10 aku z automobilu, neco urcite z toho ozivim a na chvili to postaci..
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm
Reputace: 4

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od prochazka85 »

mam s olovem podobnou zkusenost, mam 8x 180AHh Varta deep cycle, nikdy jsem nesel pod 24V obvykle spis tak nad 25V
vyjmecne pod 25V a presto po cca 6mes jsem na polovine kapacity :(
Takze jestli budu kupovat nove baterky, tak pujde cela ekonomika do kytek :(
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od vata »

Je to k vzteku. Abrams má pravdu. Kolik lidí zde ještě tuhle zkušenost zopakuje...
Ty moje se začaly chovat tak, že si jednoduše neudrží napětí, po třech hodinách absorpce i bez zátěže jdou k večeru na 12,3V, pak dost rychle klesnou někam kolem 12,1, a pak dají odhadem něco kolem 1kWh asi do 11,5V. Podotýkám, že celou tu dobu, co jsem je měla, nebyly nikdy pod 11,9V, to až teď, kdy nad 12V není prakticky nic k mání, je ždímám k 11,5V. A šlo to dost rychle, ten rok jim klesala kapacita tak nějak nepoznatelně (objektivizováno jen podle průměrného min. napětí k ránu), a pak naráz na podzim s ochlazením takhle chuděry nevděčné odpadly. Možná u některé z nich umřel jeden článek a táhne zbytek dolů... Zase ale to by se pak mělo trochu zahřívat, že? - ale nezahřívá se, baterie kopírují okolní teplotu, jen při nabíjení se ohřejí tak o stupeň dva.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od gupa »

vata píše: Cena rozhodně skoro tatáž. Vydrží-li lithium déle než rok, je pak ta ekonomika celkem jednoznačná.
Lithiové aku jsou dobrou volbou. Jsou více podobné NiCd, jako u to alkalické baterie, akorát, že mají kladné elektrody jiný potenciál, mají ho o hodně výš než nikl. Kapacita by se měla pohybovat podle cyklování. Pokud jsem se o nich něco dozvěděl, tak nesmí být dlouhodobě nabité podle kapacity na 100% a ani vybité pod 10%. Nejideálnější je je udržovat mezi 30-90% nom.C. Kupříkladu toto nabití jde vidět u fungl nového mobilu, kdy ukazuje po vložení dvě čárky(2xvlastní zkušenost) Jestliže se často vybíjí domrtě a zase nabíjí nadoraz, cyklů je méně než se vybíjí do 10% a nabíjí na 100%, ale ihned se z nich odebírá. Cyklů je ale mnohem více a proto jsou levnější oproti olovu i z tohoto pohledu. Jenže musí mít řízený a přesné nabíjení oproti NiCd, která je odolnější.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od ixo »

Ahojte, pridám svoju krátku skúsenosť s olovom a najmä s desulfatáciou. Kým som sa správne zorientoval v údržbe mojich batérií, nechal som svoje batérie zľahka zdegradovať státím vyše mesiaca pri nie plnom nabití. Moje OpZS batérie by mali mať po nabití ustálené napätie 13.3V. Uprostred zimy však mávali ustálené napätie max. 12,8V. Pred asi dvoma-troma mesiacmi som na ne trvalo nasadil desulfátor Megapulse (od Berta), zároveň ich tak ako aj dovtedy občas (keď sa v tejto šialenej zime občas dá) nechám "prebublať" equalizáciou, a odvtedy sa kondícia batérií zlepšila. Už vyše mesiaca mali ustálené napätie 12,95V a pred pár dňami sa už dokonca prvýkrát ustálili na 13.05V. Equalizoval som ich aj dovtedy, tak ich oživenie pripisujem práve Megapulse. Toľko môj tip na desulfatáciu - možno že zlepšovaniu kondície batérií vďačím práve nej. Som zvedavý na skúsenosť po roku-dvoch...
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od matej »

vata .. on ten pokles napětí při nízké teplotě je přirozený. Pokud je v místnosti nějakých 8° a baterka má při malé ale nenulové zátěži 48V, tak má v sobě kolem 70 procent. Je potřeba to zkusit vybít na 10,5 resp. po začátek strmého pádu, to je relevantní testování. Samozřejmě po vybití ihned nabít.
gupa: Jakékoli lithium se usmívá nejvíce pokud je nabito na 40-50 procent. Skladováno v tomto rozsahu, prakticky nestárne. Zato při 100 procentech ho po 2 letech můžete vyměnit.
Pravda a Láska zvítězí!.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od SJM »

matej píše:Jakékoli lithium se usmívá nejvíce pokud je nabito na 40-50 procent. Skladováno v tomto rozsahu, prakticky nestárne.
Pokud se jedná o LiFe žluté Winston (ty běžné) o nominálním napětí 3,2V potom je nabito na 40-50% při cca 3,3V ?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od gupa »

ixo píše:Ahojte, pridám svoju krátku skúsenosť s olovom a najmä s desulfatáciou. Kým som sa správne zorientoval v údržbe mojich batérií, nechal som svoje batérie zľahka zdegradovať státím vyše mesiaca pri nie plnom nabití. Moje OpZS batérie by mali mať po nabití ustálené napätie 13.3V. Uprostred zimy však mávali ustálené napätie max. 12,8V.
Vše co chápu já, je otázkou u olova a nebo i např zinkových (nový produkt Feraku) krystalizace. Prostě musí se docílit co nejmenšího podpětí, které urychluje tvorbu nežádoucích krystalů v separačním prostoru.(mezi elektrodama)

Pokud se podaří takový typ baterií udržet bez nežádoucí krystalizace, slouží dobře. Např. v automobilu není vyjímkou že olovo slouží v autě které jezdí, i 12 let a přitom jde o obyčejné baterie. Záleží samozřejmě na olovu jak je čisté a bez antimonu atp. Ale je to hlavně na tom odběru a dobíjení. Nevím jak jsou natom jednotlivé typy olova, ale princip je u nich všude stejný. Pro mne by olovo bylo i zajímavé ale mám citlivost na sirnaté výpary, takže bych nemohl popř. laborovat a zkoumat jak obnovit např takové Hopecke články. Olověné články mají jednu velkou výhodu a tou je zkratový proud bez problémů až 20C podle kapacity. Každý měnič má takovou hodnotu rád, oproti alkalickým NiCd, kdy napětí lítá nahoru a dolů a měnič se může z NiCd článků často zbláznit, protože např. u KPM a KPL je doporučený proud jen cca 0,2C pro vybíjení.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek