Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
packa
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 11:56 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od packa »

Ahoj Youdo
Moc dík jak jsi to rozepsal ,
jasně že by tři solo spotřebiče nevydržely omoc dýl . spíš dost lidé haní spotřebu u takových kombinací a účinnost , ale je pravda že to bývá u těch levnějších modelů .
Co se značek týká nemá moc cenu komentovat to je jasné .
Tak přeju ať dlouho slouží .
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

mobilik píše:To sa ta čubka AEG necíti trápne pri tých skiniach plných elektroniky? :mrgreen:
Přesně tak.
Za prvé neladí barevně.
Za druhé, není v provedení k montáži do 19" racku.

Určitě tam bude jenom dočasně. Musí pochopit, že její místo je jinde.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Tak přátelé, moje stará mne právě opustila. Nevím co jí Pkougl nakecal, ale do auta mu vlezla zcela bez cukání.
To mám za všechnu tu lásku a péči, co jsem jí po léta dopřával :cry:

No, snad nám pak Pkougl napíše hlášení, jestli se mu ji povedlo srovnat do latě :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
unicast
Příspěvky: 1213
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od unicast »

youda píše: Přesně tak.
Za prvé neladí barevně.
Za druhé, není v provedení k montáži do 19" racku.
Obávám se, že pračku s ušima pro montáž do 19" racku budeš shánět dlouho a marně.

Jinak si vzpomínám na francouzskou letadlovou loď Charles de Gaulle, kde Francouzi umístili hlavní serverovnu přímo pod prádelnu a díky tomu jí musel už při první plavbě odtáhnout zpět remorkér. Tak je dobré s tou možností úniku vody tak trochu počítat :-)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od tomas »

unicast píše:
youda píše: Přesně tak.
Za prvé neladí barevně.
Za druhé, není v provedení k montáži do 19" racku.
Obávám se, že pračku s ušima pro montáž do 19" racku budeš shánět dlouho a marně.
Vidím to podobně. Bude asi snaží sehnat novou vedoucí pracího úseku než pračku do 19" racku ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Brbla »

Hele, Youda, nechci prudit, ale kdyby ses víc snažil, tak jsi to mohl mít vyřešený po aiťácku a na věčné věky amen
Obrázek
messiahrs
Příspěvky: 3
Registrován: stř kvě 20, 2020 9:01 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od messiahrs »

marsal64 píše:youda, díky, už jsem psal i do Qubina, opravdu to reportování po fázích vypadá jen přes polling :-/
Jen pro info. Mam 3f qubino pripojene k hc3. (kupovane minuly mesic). A ukazuje mi to spotrebu vsech 3 fazi jednotlive i celkovou spotrebu.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Spotřebu (kWh) jo, ta se načítá jednou za pár minut. Ukazuje ti to ale online i okamžitý příkon jednotlivých fází?
Mě to (HC2) ukazuje online jen celkový příkon. Jednotlivé fáze to updatne vždycky až na polling interval. Tudíž, součet toho co zrovna vidím jako jednotlivé příkony nikdy neodpovídá celkovému reportovanému číslu.

Je to v HC3 lepší?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jak dostat panely na střechu

Drazí kolegové,

v souvislosti s několika neštěstími, prezentovanými nedávno na fóru, mne napadlo, že se podělím o způsob, kterým jsem dopravil na střechu všech 72ks panelů. Z toho prvních 18ks s pomocí kamaráda, zbylých 54ks pak úplně sám. Než jsem se do toho tenkrát pustil, nechal jsem se nachytřit zde na fóru a možných přístupů je hodně. Panely se dají tahat na laně, na improvizovaném vozíčku, podávat z lešení nebo prostrkovat z půdy dírou po několika odebraných taškách. To ani nehovořím o tom, že někdo má možnost využít vysokozdvižnou plošinu, nebo tovární vrátek.

Mě se tedy osvědčilo toto:
  • 1) Vezmu normální hliníkový žebřík.

    2) Panel na žebřík položím, sklem nahoru samozřejmě, a tlačím jej před sebou.

    3) Když už nemůžu (to se mi stává často), tak si prostě odpočinu. Panel stačí docela slabě přidržovat a dolů neklouže. Pokud si potřebuju odpočinout na dýl, pak je ideální zaseknout spodek panelu za standardní bazmek na žebříku, viz obr. níže. V tomto místě stačí panel jen slabě přidržovat, aby z bazmeku nevyskočil. Skutečnou váhu panelu ale drží bazmek, nikoliv ruce.

    4) Problém nastává, když panel dosáhne konce žebříku. Pokud bych jej dál tlačil, tak by se panel napíchl na vrchol žebříku, do kterého by se opřel zadní stranou skla. Abych tomu zabránil, stačí mít na konci namontované dřevěné prkno, viz další obr.

    5) Panel tak tlačím stále před sebou a on se přes prkno sám položí až na střechu. Tam si ho relativně pohodlně převezme parťák, aniž by se musel vyklánět přes okap. Může u toho klidně i sedět na prdeli.
Když jsem parťáka neměl, tak jsem to dělal tak, že jsem měl žebřík přivázaný k okapu. Díky tomu jsem mohl panel nechat horní hranou položený na střeše a spodní hranou zapřený o žebřík. Pak jsem ale musel vylézt na střechu po druhém žebříku a panel si sám přenést na místo montáže. Ve dvou je to tedy samozřejmě pohodlnější.

Jak u sebe, tak i na workshopech u kolegů jsem zkoušel různé jiné postupy, ale tenhle se mi nakonec ukázal jako nejpohodlnější a také docela bezpečný, neboť panel celou dobu držím vlastníma rukama, nemusím se tedy bát, že selže nějaký vozíček, nebo připevnění panelu na lano apod.

Potřeba je žebřík, prkno, dva větší vruty:
IMG_20200713_101825.jpg
Prkno namontováno:
IMG_20200713_102027.jpg
Žebřík připravený k akci:
IMG_20200713_102153.jpg
Odpočinkové bazmeky jsou zde:
bazmeq.png
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Taky jsem to takhle zkousel, ale nemel sem na konci to prkno, takze mi panel jen po tech plastovej koncich zebriku, coz ale nepovazuju za nebezpecny, podme meho to panelu nemuze moc ublizit (jedna osoba ho tahala nahoru ze strechy, takze nelezel celou vahou.)

Jinak super postup :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

Ahoj Youdo, perfektní návod, děkuji za všechny. Jelikož jsem se nikdy neodvážil vrtat do žebříku shora, budu rád, když mi na tu moji západní stranu stodoly tvůj žebřík včetně bazmeků zapůjčíš, a jako bonus můžeš vzorně našvihat 6 panýlků... no a může z toho vzniknout klidně i instruktání video "jak se to nedělá"
co myslíš? já bych opravdu chtěl aby lidi nemuseli shánět nové panely je to fakt škoda - díky jakési "human error"

což? uděláme ještě letos natáčecí den? doufám že ten žebřík s prknem do té doby Tvoje laboratoř neodepíše v rámci pravidelných solárních výprodejů.
V.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vrtáš jen do prkna, aby se nerozštíplo šroubem.
Do žebříku není třeba vrtat, prkno se přidělává jen k té gumové botce, nikoliv do hliníku.

Když si pro to přijedeš, tak ti to půjčím klidně celé, ale reálně ti fakt stačí jen prkno a dva vruty :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od josse »

Další možnost odpočívání a bezpečnosti je v provázku. Zavázal jsem si 4 místech panelu cca D=5mm polypropylen provázek, centrální uzlík těsně nad horní hranou panelu ( pointa je udržet rovnováhu a dovolit panel vystrčit nad profil), ten samý provázek jsem přehodil přes horní profil kam má daný panel přijít. Provázek dole přidržuje parťák ( klidně stará maminka ) provázek jak se napne, kousne se to o profil a panel drží, nahoru ho tlačím já po žebříku a stačí provázek napínat. Přes okap si to přendávám vedle mě, vedle žebříku, furt se to někde kousalo, to dřevo asi možný vylepšení. Výhoda je pouze jeden parťák a vlastně nic nedělá, ani na střechu nemusí vidět, pouze napíná provázek.

A zvládnul jsem 72Cell panely, větší už si nedokážu představit.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kybos »

youda píše:Jak dostat panely na střechu
Vytahoval jsem panely také sám po žebříku. Jen jsem si jej otočil tak, aby mi na něm vznikly stupínky na bezpečné odložení panelu. Na fotografii stojí panel na posledním stupínku. V ruce držím závěs na kterém jsem panely vytahoval. Je zakleslý za vnitřní hrany rámu a lze jej velmi snadno vyháčit i v poměrně nepohodlné pozici (lépe než karabiny navlečené v díře v rámu panelu). Na tomto závěsu jsem zvedal panely i na střechu se sklonem 60°. Tam jsem si ale pomáhal kladkou zakotvenou nad hřebenem střechy.
Závěs panelu a jeho vytažení po žebříku.
Závěs panelu a jeho vytažení po žebříku.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ano, tažení panelu je taky možnost. Na jednom workshopu jsem to zkoušel podobně jako ty Kybosi, ale zjistil jsem, že více mi vyhovuje panel tlačit, než jej táhnout.
Na druhou stranu, tažení panelu je rychlejší tam, kde nemám parťáka na střeše: vytáhnu, rovnou sám pokládám kam je potřeba a dolů ze střechy vůbec nelezu. Přidělat dole panel na závěs totiž zvládne i vedoucí kuchyně, vždy v mezičase při obracení bramboráku na pánvičce. A taková pomoc se samozřejmě za parťáka nepočítá ;)

Mnou propagované tlačení panelu před sebou je (řekl bych) pohodlnější, ale zase vyžaduje mít toho skutečného parťáka nahoře. Nebo, když je na to člověk úplně sám, neustále přelézat nahoru/dolu.

Ještě pozor na to obracení žebříku - mám takový dojem, že pokud se žebřík otočí takto, má pak nižší nosnost. Je otázkou, jestli je vůbec povolené po něm v takovém stavu běhat. Horní díly žebříku totiž sedí v hliníkovém úchytu, který drží na jednom nýtu a výstupku. V normálním stavu jsou oba prvky namáhané ve střihu. Po otočení žebříku už se ale navíc přidává i tah a to jak na nýt, tak i na celý ten hliníkový úchyt. Takže pokud někdo rád papá (jako já), pak doporučuji obezřetnost.

safe
safe.JPG
risky
risky.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Brbla »

Ale pánové, co takhle malá mechanizace ?
Obrázek
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Brblo, tys asi nečetl dnešní zajímavé vlákno o výsledcích použití mechanizace, viď?

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 46#p127747
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Brbla »

Ale četl.
Moje babička říkavala - línej se přetrh. Ono je to o tom, že není dobrý sežrat celou kupku hnoje najednou - přeložím: hezky po jednom. A já dodávám, že není špatný, když pevně visí.
Na druhou stranu - radši ať slítne panel, než abych spadnul já a na mne panel.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

to Youda: na mým žebříku jsou ty zámky z pozink oceli celkem pěkné troušťky, navíc nýtované k boku profilu.
Ale ani tak nemám moc dobrej pocit když jsou spojený všechny díly a jsem až u vrchu, protože i tam je horní úchyt namáhanej díky průhybu žebříku na tah. Navíc na tvé fotce vypadá, že ti chybí zajištění proti vysunutí úchytu z příčky...
Se žebříkama a schůdkama mám spoustu zábavných historek, naštěstí jsem zatím všechny přežil bez větší úhony na zdraví...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

AHA! Tak jestli máš ten typ, jak píšeš, tak ten bude určitě robustnější.

PS: Červená plastová pojistka je vždy jen na jedné straně a já fotil tu druhou, aby právě byl dobře vidět ten hliníkovej kus.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek