Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
David
Příspěvky: 30
Registrován: úte zář 04, 2012 12:44 pm

Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od David »

Zdravím,
potřeboval bych poradit jak pomoci s prokysličováním jezírka na chalupě. Naivně doufám že bude stačit něco se 24V a nějký levný panel 200-300W.

Napadá mě dát tenhle 50W případně napojit 2ks tedy 100W zátěž a k tomu nějaký vhodný solár někde z výprodeje.
https://www.aliexpress.com/item/4000814 ... web201603_


Případně něco silnějšího asi tohle, ale tam by to asi solár moc neudejchal s rozjezdem či zabíral až později.
https://www.aliexpress.com/item/3303939 ... 7567%23901

Snad mi bude stačit jen to čerpadlo+solár a nebude potřeba dalších blbin kolem? Provzdušňovat potřebuji jen asi Březen,spíš Duben hodně přes léto a končit tak kolem listopadu - to už zase bude o něco větší přítok,snad tak tolik ne. Uvítám tedy pokud mi napíšete nějaké levné řešení a panel jaký dát s tím že přes noc to hold nepojede, pač za nějakou 250-500W baterku bych se asi nedoplatil. Doufám že na těch 50W možná i 100W by to květen-říjen mohlo dát cca od 6:30-20 hodin.

Jezírko mám malé na pár pstruhů u Šumperka cca 60-80m3. Možná kdybych dal 2 čerpadla jakoby bokem proti sobě aby se proud křížil/protínal bylo by to zajímavé a možná měl tím i určitou redundanci pokud se jedno podělá - bývám tam jen párkrát do měsíce.
David
Příspěvky: 30
Registrován: úte zář 04, 2012 12:44 pm

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od David »

Dohledal jsem snad ten typ s měřením v praxi, asi to chce víc než 50W spíš tak 83W. Škoda že to neměl na nějakém panelu, nevím kolik to zvládne max napětí.
https://www.youtube.com/watch?v=4BAkZrNW5KI
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od kodl69 »

pokud to má jet celoročně, tak je potřeba aspoň 2kWp pole, něco podobnýho jsem dělal pro známýho, a v období temna jede jenom vzduchovač cca 30W příkonu na 12V AC, což je za 24 hodin 720Wh, se ztrátama nabíjení, v olovu a pod je potřeba počítat cca 1kWh z panelů. V létě (už těď) jede tříkomorová filtrace s čerpadlem na 12V DC, příkon okolo 120W + 100W UV lampa - to jede více méně od svítání do soumraku, je to řízený napětím na baterkách. V létě je samozřejmě značnej přebytek energie, ale v zimě je potřeba počítat s denní výrobou cca 0.5-1Wh na Wp, takže s 250Wp panelem budeš mít PRǓMĚRNĚ 120-250Wh, tj energie na 3 hodiny provozu tvýho čerpadla v lepším případě. Bez baterky se dá předpokládat, že se při mizerným osvitu čerpadlo ani nehne. A když na panelu bude sníh, tak to bude čistá NULA, klidně několik dní po sobě...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od LIX »

Nestačilo by tam dať čerpadlo ktoré tlačí vzduch? Nechápem prečo tam treba vodné čerpadlo. Veď vzduch sa pumpuje ľahšie a tým pádom treba aj menší výkon... Inak pre orientáciu, mám doma 5V 5W panel ktorý mi ťahá vodné čerpadlo na 5V s prietokom 300l/ha výtlakom 3 metre. To len tak pre upresnenie že keby si kúpil 5 takých panelov a 5 vzduchovačov napr. 3W tak by ti mohli dostatočne okysličiť vodu.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od FRSO »

LIX píše:Nestačilo by tam dať čerpadlo ktoré tlačí vzduch? Nechápem prečo tam treba vodné čerpadlo. Veď vzduch sa pumpuje ľahšie a tým pádom treba aj menší výkon... Inak pre orientáciu, mám doma 5V 5W panel ktorý mi ťahá vodné čerpadlo na 5V s prietokom 300l/ha výtlakom 3 metre. To len tak pre upresnenie že keby si kúpil 5 takých panelov a 5 vzduchovačov napr. 3W tak by ti mohli dostatočne okysličiť vodu.
Opravdu 300l za hodinu, to se mi nezdá, to je moc na 5W panel.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od mobilik »

To isté riešim ja. Mam asi 60m3 rybník na chate kde mam kapre. V lete lapaju po dychu na hladine a tak im zapína čerpadlo na 230V a točím im vodu. Striekam na hladinu a tak sa okyslicuje.
Nebolo by zle vymyslieť len čerpadlo priamo na panel, bez batérie. Len nech ide keď svieti slnko...
Tie čerpadlá nevizera ju zle, je ale otázne ci panel utiahne rozbeh a hlavne pri akom oslneni. No a samozrejme aký panel treba...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od zajo »

Řešil bych to asi dmychadlem pro ČOV např. https://www.akvamex.cz/membranovy-kompr ... ylEALw_wcB
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od mobilik »

Áno ale zadanie je ako to spraviť bez batérie, priamo bez meniča rovno na panel. Precitaj si prvú správu.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od kodl69 »

v zimě je to problém. Kvůli promíchání vody by měl být vzduchovací "kámen" umístěn až skoro u dna. Potom musí dát kompresor i nějakej tlak, pokud je jezírko 2m hluboký, tak 0.2 bar (0.02MPa) je jenom na hydrostatický tlak, odpor kamene něco přidá a jsme na 0.4 bar. když to má mít nějakej konečnej průtok vzduchu, tak najednou roste příkon.
u známýho jede tohle: https://www.jezirkabanat.cz/oase-aquaox ... kt/240/56/
jezírko je cca 6m v průměru, hloubka cca od 1 do 1.8m , což je pro tento maximum. Zkoušel jsem změnu příkonu při změně otevření ventilů a nijak extra se to neměnilo, včetně střídače s egs002 to celý vejde do 20W příkonu. Neměl by být problém to zapojit přímo na panel, EGS si s regulací výstupního napětí poradí, pokud je kde brát... ale v zimní tmě těch panelů musí být aspoň pět. Další věc je, že to vzduchování zabrání zamrznutí hladiny, ale musí jet pořád, když bude dva dny vypnutý a bude -15°C, tak to zamrzne a je s rybkama konec...
V létě vzduchování situaci v jezírku prej jenom zhorší, je potřeba mechanická i biologická filtrace, jinak se rybky prej zadáví řasama... Takže podle mě je to dost energeticky náročnej koníček.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
David
Příspěvky: 30
Registrován: úte zář 04, 2012 12:44 pm

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od David »

Jinými slovy levně...na prase. Zatím to vypadá na redundanci 2 různých čerpadýlek.
https://www.aliexpress.com/item/4000814 ... web201603_

https://www.aliexpress.com/item/3296143 ... web201603_


Popravdě nevím proč se neprovzdušňuje vzduchem, ale co sem viděl farmu, tak vždy do sádky čerpadlo a klidně 10L/1s ve dvojici, když tam má na malým prostoru desetitisíce rybek jako násadu.


Ten panel nevím, možná něco tady z toho Znojma, ale možná to připojím a jen to zasyčí na maximálku. Nikde neudávaj co to snese, když se v datasheetu rozšoupnou tak napíšou že třeba od 9-12V . A jak jsem psal, na celorok nepomýšlím,hlavně přes léto s přesahem do okolních měsíců, zase nějakej přítok to jezírko taky má a těch ryb tam zatím nebude moc(prdne mi hráz a grilovat si pak bude celá vesnice:) ).
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od kodl69 »

jestli to není tím, že pstruh potřebuje pohybující se vodu. Koi kapři letošní zimu na vzduchování přežili, a teď už jede filtrace 10 hodin denně i víc.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
David
Příspěvky: 30
Registrován: úte zář 04, 2012 12:44 pm

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od David »

Pohybující se vodu asi uvítají, ale není to podmínka jako u lipanů...ty bych možná taky zkusil, ale ne tento rok. Radši kdyby jste poradili jestli to vůbec pojede, případně jaký panel zvolit - čím víc Watts,tím víc Adidas?:)
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od josse »

Většina DC motorů BLDC pojede přímo napojena na panel.

Třeba:
https://www.ebay.com/itm/193087146016

Podle napětí to mění otáčky a dle zatížení taky.

Rozbíhá se při 4.4V na vzduchu se spotřebou 0.12A.
Při 24V na vzduchu bere 0.25A.

32V vydrží.

Tohle se k panelu dá připojit i přímo, jak moc to bude fungovat při oblačnosti si netroufám tvrdit to nemám jak zkoušet.

Doporučoval bych minimálně 100W na 20W motor panel co dává v VMP nebo kolem 18V.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
David
Příspěvky: 30
Registrován: úte zář 04, 2012 12:44 pm

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od David »

Tak ty čerpadýlka jsem objednal. Teď ještě panel. Mno, a pokud se to povede tak to snad bude poprvé kdy by fotovoltaika z nových komponent v ČR měla snad do 5-6let i nějaký ekonomický návratový smysl :)) .

Ten panel bych jak jsem psal bral asi ve Znojmě, něco kolem 300W...no asi nějakej co má největší šanci přežít kroupy do budoucna, když teda nepočítám s tím že jinak je to asi jedno, ne?
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od mobilik »

Máš velmy zaujímavý postoj k fotovoltaike... Je tu kopec ludi co sa im systém určite vráti. Treba len trosku rozmýšľať pri tom.

Jo, u mňa to tak nebude. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
David
Příspěvky: 30
Registrován: úte zář 04, 2012 12:44 pm

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od David »

Tak přiznávám že můj postoj k fotovoltaice od začátku (tak před 10-12lety co to s baterkama okrajově sleduju) je svojský. Prostě nejsem zas takový ekolog ani solární nadšenec či kutil abych do toho šel jinak než pokud možno bezpracně a s rozumnou návratností. A co během let bylo keců o revolučních panelech,baterkách,perovskitu,HE3DA a dalších sra*kách co jsou už už v regálech. A zatímco jezdím po zákoších, tak ten dal čtvrt mega za pár panelů bez baterek, ten 200papouchů a ještě ani nejede a ostatní taky bída. Jinému odešel měnič u 17kWh temelína a 200papouchů letělo komínem... . No a pak máme sociální jistoty v podobě krup,zkratů,placených kontrol a omezování se ve spotřebě. Chápu že tomu jak říkáš kopci lidí co se to zaplatí jsou dle mě tak dvě pořádné hory co si naběhly.

Tedy za mě solár rozhodně ano,fandím mu, ale u mě leda až to bude mít ekonomicky taky smysl nejen pro kutily s vyřazenýma baterkama. Takže na chalupě,kde jsem teď udělal pstruží jezírko a mám drahý chalupářský tarif mi to jako prvotní snad smysluplný projekt nějak na hraní si dává smysl(jeden panel opřenej o strom a zdarec).
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od miroc »

Vopred sa ospravedlňujem za off topic, ale trochu to predsa len súvisí.
Ide o stavbu samotných fóliových jazierok. Pred časom som objavil YouTube kanál chlapíka, ktorý pomerne detailne ukazuje stavbu prírodných jazierok na plávanie alebo chov rýb. Je tam dosť aj o vzduchovaní, či už kvôli rybám, alebo len na vytvorenie nezamrznutej hladiny pre vstup zo sauny.
Videá sú veľmi inšpirujúce a dostatočne podrobné na to, aby sa človek do niečoho podobného sám pustil.
https://www.youtube.com/channel/UC60rpC ... HAg/videos Chlap je Ukrajinec, hovoriaci rusky.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
David
Příspěvky: 30
Registrován: úte zář 04, 2012 12:44 pm

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od David »

Takže hlásím první testy. Panel na měřáku děsivých 48-50V. Pumpička po připojení ani ťuk(děs a hrůza že se něco posr*lo). Chyba byla ve slunku musel jsem panel vyndat víc z auta a cca při 30 procentním osvitu zabrala(předtím osvit asi 10 procent a po zátěži měřák spadl na 1-2V). Dal jsem tomu šanci na cca 50 procentní osvit a voda valila snad i nepatrně víc. Zkoušel jsem to v kýblu jen chvilku, ale zdá se že to bude víc než použitelné - těch 500 galonů to mít sice asi nebude, ale tak 200-300gph klidně. Ještě mě čeká tedy instalace a test dalších dvou jiných pump co někdy dorazí. A pak budu posuzovat rozjezdy,výkon a hlavně životnost a zanášení se. Moh bych přidat i fotky z osvitu a průtoku, ale vzhledem k amatérismu toho covidového rychlotestu radši neprudit :) . Pumpa píše 24V/3A ale věřte Taliánům... .

Ještě bych měl dotaz - pokud to mám opřít o zem, tak v jakém úhlu pro Šumpersko a hlavně pro období mimo zimu tedy provoz cca Duben-Říjen jaký tedy dát sklon.
Novo
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 19, 2020 9:32 am
Bydliště: Plzeň

Re: Výběr komponent na prokysličování jezírka.

Příspěvek od Novo »

Zdravím, je to prokysličení nitné řešit i u menších jezírek? Také jsem něco podobného zvažoval.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek