Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od pezizka »

xmasin píše:Máme tady trochu tvrdší vodu, v 1l vody je jen 200 mg vápníku a 70 mg hořčíku. Jinak to bílé na fotce je usazený vápník a hnědé hořčík. Po nalití cca 15l nasyceného roztoku kyseliny citronové a vybrání cca 20 kg sajrajtu byl bojler jako nový. Po této zkušenosti jsem instaloval katexovou úpravnu vody pro její změkčení.
Já pořídil katexový změkčovač před 2 lety proto abych tato jevy potíral. Změkčuji na 0mmol/l a teplá tekla okolo 0,2mmol/l takže to pomalu likviduje i usazeniny. Ale asi fakt pomalu :( Nemáš srovnání jak to funguje s katexem? A co Ti dělá anoda? Že by teda hořčík? Ale tady ho máme málo, 13,4mg/l.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od kodl69 »

O katexu uvažuju, ale nejsem si jist, jestli se náklady na pořízení a regeneraci katexu vrátí. U boileru mi kapal kohoutek, po nějaké době to vypadalo, že se ze stalaktitu a stalagmitu stane stalagnát :) boiler čistím co 5 let a vytěžím tak 20kg vápencových usazenin, hořčíková anoda je víc než z poloviny pryč, ale na stěnách toho zas tak moc není, a na TJ6/4" taky ne, to jaksi opadává samo... Na druhou stranu vyčištění pozink trubek bez námahy a snížení nákladů na čisticí a prací prostředky by za to mohlo stát.
Neměřili jste někdo, jaký napětí a proud dává ta elektronika? Když už, krmil bych to z DC rozvodu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od rokytna »

Z hlediska tvorby usazenin v boileru, má vliv provozní teplota ?
řekněme klasický DZD 125 litrů a podobné... tzn. jestli budu natápět boiler neustále na "max" (co solár dá, řekněme 60 - 90 degC) nebo na "eco" teplotu (o dost níže než max, řekněme 50 - 60 degC). Ale nechci se striktně těch teplot držet, ono je to i o tom kde a jak se měří... jde mi o dotaz na princip.

Zajímal by mne názor, nebo lépe, zkušenost, má-li někdo nějakou.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od youda »

Rokytna, máš doma rychlovarnou konvici?
Máš doma normální džbán?

Kde se ti dělá víc usazenin, ve džbánu, nebo v rychlovarce?
Tak asi tak.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od rokytna »

dík za odpověď
kolikrát v jednoduchosti síla...

na druhý pohled:
rychlovarka má odpar a tak usazeniny zůstávají, nevím jestli je to přesné srovnání s uzavřeným boilerem
kdybych nechal vodu ve džbánu odpařit tak to sice trvá déle ale taky tam na stěnách něco bude
jak to teda porovnat ? zkusím hledat jak to bylo u kotlů, třeba to tam někdo řešil
ostrovní FVE
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od unicast »

Od určité teploty se těch usazenin tvoří řádově víc.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od rokytna »

dík za odpověď, už to studuju bokem... nechci dělat zbytečně offtopic

co jsem zatím našel (citace různé weby ale bez garance):
optimální rozvoj legionelly je při teplotě vody mezi 35 °C a 45 °C...
při teplotě vody nad cca 55 °C se zvyšuje tvorba vodního kamene...

budu si to muset doma lépe optimalizovat, usazeniny nechci a bakterie taky ne
snad najdu přesnější údaje
ostrovní FVE
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od jahodovák »

kodl69 píše:O katexu uvažuju, ale nejsem si jist, jestli se náklady na pořízení a regeneraci katexu vrátí. U boileru mi kapal kohoutek, po nějaké době to vypadalo, že se ze stalaktitu a stalagmitu stane stalagnát :) boiler čistím co 5 let a vytěžím tak 20kg vápencových usazenin, hořčíková anoda je víc než z poloviny pryč, ale na stěnách toho zas tak moc není, a na TJ6/4" taky ne, to jaksi opadává samo... Na druhou stranu vyčištění pozink trubek bez námahy a snížení nákladů na čisticí a prací prostředky by za to mohlo stát.
Neměřili jste někdo, jaký napětí a proud dává ta elektronika? Když už, krmil bych to z DC rozvodu.
Ono to někdy není jen tak,v Rychnově jsme proti tomu zkoušeli vše možné a jedině iontoměnič dokázal upravit vodu aby se zabránilo zarůstání rozvodů aboilerů,průměrná spotřeba soli na regeneraci vycházela do 1kg soli na 1000 litrů upravené vody.Tam,kde úpravna fungovala bez poruch to bylo kolem 0,6 kila soli.Ono po změně dodavatele plováků na doplnování solného roztoku docházelo k jejich poruše a tím k různým problémům,u 60 úpraven vždy tak 3 měly nějaký problém,prostě kvalitní čínské výrobky...
Naposledy upravil(a) jahodovák dne pon čer 08, 2020 11:00 am, celkem upraveno 1 x.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od pezizka »

youda píše:Rokytna, máš doma rychlovarnou konvici?
Máš doma normální džbán?

Kde se ti dělá víc usazenin, ve džbánu, nebo v rychlovarce?
Tak asi tak.
Sice to nebylo mířené na mně, ale ozvu se. Ta teplota má sakra vliv, a od doby co je změkčovač tj. 2 roky rychlovarku nikdo nečistil a je jak z ažůru :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od youda »

No jo, ale zase ti ten změkčovač odebral z vody všechny prospěšné minerální látky. Nebolí tě třeba takhle občas po ránu kosti?

Normálka doporučuju jednou za 5 let otevřít termální reaktor, vyčistit, a ty prospěšné minerály z Aragonitových jeskyní si namazat na chleba. Abys doplnil ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od pezizka »

youda píše:No jo, ale zase ti ten změkčovač odebral z vody všechny prospěšné minerální látky. Nebolí tě třeba takhle občas po ránu kosti?

Normálka doporučuju jednou za 5 let otevřít termální reaktor, vyčistit, a ty prospěšné minerály z Aragonitových jeskyní si namazat na chleba. Abys doplnil ;)
Katexový iontoměnič by měl dle info co jsem našel "pouze" nahrazovat ionty Ca za Na. Je třeba hledět aby toho Na nebylo příliš, taky to potom není zdravé. Rozhodně by tento systém neměl odstraňovat ostatní minerály. S "hladovou" vodou by to nemělo mít nic společné, ale rozbor vody jsem dělat nenechal. Asi bych měl... Stejně rodina pije z petek a já ze skla :lol: , jako pitnou ji téměř nevyužíváme, ale vaří se v ní to je fakt :?
Edit: na kuřince chuť nemám, tak je to snad OK :lol:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek