Vyplatí / nevyplatí se FVE

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od mypower.cz »

MilanK píše:Mám v plánu taky fv a stavba bude probíhat svépomoci nejsem přece nesvéprávný. Nemíním platit za instalaci o výkonu 5Kw firmě za práci částku 120 až 160tis kč jak je běžné. Je to trošku moc za 1 den práce.
5kw na strechu nehodite za den .. leda tak v 15ti lidech a hodne dobre organizaci a priprave predem - akce kulovy blesk .. Nebo jde to nahodit 5kW na strechu RD za den? V kolika lidech ? To je 21 panelu po 230Wp .. do toho natahat kable, protahnout zdi, natahat elektriku, zapojit, primontovat na zed menice, regulatory, zapojit baterky, zalistovat, mezitim na strese vytahat tasky, namerit, pridelat haky, profily, vytahat panely, osadit panely, postupne zadelavat tasky zpet, vymenit popraskane .. no jako ona to neni zas takova prdel :) Tedka zjistit ze prepojeni ze site na vlastni energii nejde, zjistit ze dum ma takovou elektroinstalaci ze jedne fazi je prakticky vse az to menic na dane fazi neutahne a dve dalsi jsou minimalne zatizene, takze do toho prijdou problemy s rozvodama v dome, o kterych nikdo pred tim nemel ani paru.. coz je klasika :D

EDIT: ale zase pokud se bude jednat vylozene jen o montaz panelu s visicima kablama pripravenyma na zapojeni a nic vic.. tak dejme tomu den a 8 lidi .. od 6ti od rana do 2 do rana nasledujiciho dne .. :D bych to tipoval...

Admin edit: Téma rozděleno od původního Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od MilanK »

5KW za 1 den ve 3 lidech bez problémů jde udělat. Byl jsem u toho nebyl to ostrov ale připojeno k síti.
2lidi montovaly panely 1 drátoval. V 16h odjížděly se spuštěnou elektrárnou za instalaci si vzaly 150tis Kč. Celková cena tuším 300Tis Kč. Měnič fronius 3f ,24ks FV panelů Schüco.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od matej »

Tak to je trošku moc, na takový rozpočet bych jako zákazník nikdy nepřistoupi. Já vím že ceny za instalaci na běžné domy se pohybují kolem 15-20 tis. Kč.
A za 1 den ve 3 lidech nahodit 5kW .. to musela být velmi jednoduchá instalace. Obvykle jsou to 2 dny, první den panely, druhý den zbytek ..
Pravda a Láska zvítězí!.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od MilanK »

Tu instalaci prováděla jedna z nejlevnějších firem. Bylo tuším posláno 10 nabídek od různých firem. Tu samou instalaci si dokážu svépomoci postavit do 150tis. Se stejnýma komponentama. A není to žádné Know-how. To Ostrovní systém je jiná alchimie.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od tomas »

MilanK píše:Mám v plánu taky fv a stavba bude probíhat svépomoci nejsem přece nesvéprávný. Nemíním platit za instalaci o výkonu 5Kw firmě za práci částku 120 až 160tis kč jak je běžné. Je to trošku moc za 1 den práce.
Nejhorší a nejnáročnější na čas a nervy u instalací FVE je šílená Česká byrokracie. 5KW s dá namontovat za 2 dny ve 3 lidech v normální pracovní době pokud je to sedlová střecha s taškami tak není problém. Pokud je to ovšem šindel, plech, eternit atd.. a krovy nejsou nikde přístupné, tak musíte nějaké dny přidat. Nejnáročnější je stejně ta byrokracie, na to si musíte nechat tak půl roku a lítat po úřadech a to už bohužel není tak vidět a málokdo to ocení a přitom si to většinou není schopen investor zajistit sám.
Ony se FVE dají stavět levněji, ale bez byrokracie. A zatím bohužel všichni investoři a zájemci o FVE i když slibovali že si vše vyběhají samy, tak to po čase vzdali a požadovali vše zařídit po instalační firmě. Taková je bohužel situace v ČR.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pokud budou instalaci provádět skuteční machři , tak to stihnou do dvou dnů .... ale ... :dontknow: .

Instalace mých 4kWp trvala : 29 dní + 2 dny + 59 dní + 78 dní .
29 dní zabral vývoj a výroba vlastních konstrukcí
2 dny samotná instalace panelů + střídače (přijeli dva očividně nevyspalí týpci , jejich nářadí stálo za ho*no (sem se
málem pochcal smíchy ... pro vrtání děr do panelů jsem připravil šablonu s přesnými roztečemi děr aby to odsýpalo , jenže když začli vrtat tak od "vrtáku" neodletovali špóny , ale kouř ... ti trotli jím vrtali nejek kovy k čemuž byl určen , ale i beton :uh: - než jsem s nim došel k brusce tak sem se skoro poch... smíchy . Což mne hned přešlo když mi
málem zozbil první panel , páč se vrták třikrát otočil a byl skrz , což on nečekal .... )
59 dní trvalo dokončení papírování převážně s E-onem
dalších 78 dní trvalo vyřízení přesunu el. měru z domu na plot .

Ještě bych doplnil , nechat samotnou instalaci na těch dvou , týden by jim nestačil .

Člověk za to vyplázne pul M a myslí si že udělal správnou věc , jenže ouha ... ti debilové co se na nás dívají z patra se
v tom furt rejpou a vymýšlí další a další byrokratycký pýčoviny . Asi "jim" to dělá dobře či co ... :hell: .
Od ledna se budu muset hlásit u nějakýho oty (OTE) , protože čez měl s byrokracií kolem FVE "moc" velké výdaje .

Nu což , až našetřím na pár Tristárů tak se vyse*u na eon , OTE a ERU a síťovku předělám na ostrov a bude :celebrate2: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od rob.brno »

mypower.cz píše: 5kw na strechu nehodite za den .. leda tak v 15ti lidech a hodne dobre organizaci a priprave predem
Zde nejde o to jestli je to jeden nebo 3 dny. JDe o to, že cifra za tři (tím spíše i za jeden) dny a pár papírů je nemravná. Papírování je určitě pro neznalého věci a postupů problém, ovšem pokud to vyřizuje firma po padesáté, je to už rutina, která nemůže ospravedlnovat účtování desetitisícových částek. Co jsem viděl, tak za instalaci 5kWp elektrárny si firmy neúčtovaly pod 80t(klidně i 150t, instalační poplatek lze umně snížit jeho částečným rozpuštěním do ceny komponent) kč.
NA druhou stranu tyhlety částky chápu, protože firma musí vydělat na nemravnost státu(DPH,dan z příjmu a odvody zaměstnancům), sama na sebe plus platy zaměstnancům.
Za tímto zákonem bude vidina "světlých zítřků" pro instalační firmy. Odhaduji, že do dvou let, bude rozumná návratnost FV i bez dotací. Když si vezmu například, že v dědině je pouze na 3domech( z 300 domů v dědině) FVE, tak je zde pro fotovoltaiku obrovský potenciál zisků do budoucna. Toto odvětví bude zlatým dolem, pokud se udrží zákaz svépomoci.


Matej píše: Tak to je trošku moc, na takový rozpočet bych jako zákazník nikdy nepřistoupi. Já vím že ceny za instalaci na běžné domy se pohybují kolem 15-20 tis. Kč.
Prosím o kontakt na tuto firmu, 20t za komplet(panely,střídavina, revize) instalaci 5kWp FVE jsem ochoten dát.

EDIT:Správně jsem chtěl napsat:
Prosím o kontakt na tuto firmu, 20t za kompletní montáž(montáž panelů,střídaviny, revize) 5kWp FVE jsem ochoten dát.
Naposledy upravil(a) rob.brno dne úte led 01, 2013 10:27 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od Lui »

rob.brno píše:
Matej píše: Já vím že ceny za instalaci instalaci na běžné domy se pohybují kolem 15-20 tis. Kč.
Prosím o kontakt na tuto firmu, 20t za komplet(panely,střídavina, revize) instalaci 5kWp FVE jsem ochoten dát.
...myslel tým cenu za montáž....nie spolu s materiálom.... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od rob.brno »

abrams píše:59 dní trvalo dokončení papírování převážně s E-onem
dalších 78 dní trvalo vyřízení přesunu el. měru z domu na plot .
Mohu se zeptat jaké konkrétní potíže byly s Eonem(souviselo to s tím, že chtěli 4-kvadr. elměr volně přístupný?)?

V případě, že by ten elměr byl na plotě už původně, lze asi předpokládat, že by se 59+78 dní smrsklo do 30dnů.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od rob.brno »

LUI píše:
rob.brno píše:
Matej píše: Já vím že ceny za instalaci instalaci na běžné domy se pohybují kolem 15-20 tis. Kč.
Prosím o kontakt na tuto firmu, 20t za komplet(panely,střídavina, revize) instalaci 5kWp FVE jsem ochoten dát.
...myslel tým cenu za montáž....nie spolu s materiálom.... ;)

Já taky. Špatně jsem to napsal, správně:
Prosím o kontakt na tuto firmu, 20t za kompletní práci na instalaci(montáž panelů,střídaviny, revize) 5kWp FVE jsem ochoten dát.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od matej »

rob.brno píše: Prosím o kontakt na tuto firmu, 20t za kompletní práci na instalaci(montáž panelů,střídaviny, revize) 5kWp FVE jsem ochoten dát.
To byla nabídka nějaké firmy kterou mi ukazoval vytištěnou jeden zájemce o elektrárnu, rozhodujíc se mezi ostrovem a on-grid. Ale nepamatuji si už co to bylo za firmu. Bylo to na rodinný dům instalace nevím už kolik kWp, a pamatuji si že položka Instalace byla tuším 15.500 bez DPH ale zdá se mi že v tom nebyla revize, ta byla v rozpočtu tuším zvlášť. Mne to tehdy přišlo jako OK cena.

Pokud jde o mne, v současnosti za instalaci - ostrovní nebo hybridní systém na rodinný dům účtuji 8 EUR/hod, obvykle mám dva spolupracovníky po 6 EUR/hod. Ostrov nebo hybrid obvykle trvá takové 3 dny po 10 hod. ve 3 lidech, plus mínus dle typu střechy a složitosti káblovačky. Takže to máme 8+6+6 EUR x 10hod x 3 dny = 600 EUR za instalaci což je 15.000 Kč. K tomu pro domy ostrov/hybrid: Projekt (vypracován odborně způsobilou osobou) 300 EUR, revize 150 EUR. V tom nejsou zahrnuty případné vyřizovačky, většinou dělám systémy bez výkupu el.en a tam není vyřizování tak složité. :-) Taky v tom samozřejmě není zahrnut materiál a doprava. A není v tom zahrnut nocleh v místě instalace (většinou zajistí objednavatel). A všechno je bez DPH.
Pro firmy (>10kWp) obecně účtuji za montáž 9 EUR/hod. jako vedoucí týmu několika lidí a zbytek dohaduji individuálně i vzhledem k tomu jaké podmínky si určí stavební úřad (tyto velké dělám jenom na Slovensku).
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od lwq »

Prosim admina o vycisteni vlakna ... To reseni nabidek montaze a tak sem asi moc nepatri.
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od JPT »

rob.brno píše: Odhaduji, že do dvou let, bude rozumná návratnost FV i bez dotací.
Já jsem se podle reklamy na panely a jejich nízkou návratnost začal znovu zajímat o solární systém. Chtěl jsem elektřinu jen pro sebe bez prodeje. Byl mi doporučený ostrovní systém a nebo mi bylo řečeno, že u něj stejně skončím. Spočítal jsem si, že dnes se to pro vlastní potřebu nevyplatí. Po dobu životnosti by se tak akorád zaplatily komponenty. A to jsem do výpočtu nepočítal komponenty, které se budou muset kupovat vícekrát (baterie, střídače). Myslím teda, že jsem je počítal jen 1x.

Takže podle mě se solární elektrárna pro osobní spotřebu vyplatí pořídit až tak za 5-10 let. (až cena klesne na polovinu) Pokud tam bude navíc 150 tisíc za instalaci, tak se to asi asi nevyplatí nikdy. :-(

Stát by se měl snažit motivovat lidi k tomu, aby se chovali k planetě šetrně a ne jim házet klacky pod nohy (dát spíš dotaci na pořízení elektrárny pro sebe a ne dotovat výkupní ceny, které pak steně budou platit všichni) ale tady de jen o prachy, takže to je všecko jen aby si nahrabali bohatí :-(
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od rob.brno »

JPT píše: Spočítal jsem si, že dnes se to pro vlastní potřebu nevyplatí. Po dobu životnosti by se tak akorád zaplatily komponenty. A to jsem do výpočtu nepočítal komponenty, které se budou muset kupovat vícekrát (baterie, střídače). Myslím teda, že jsem je počítal jen 1x.

Takže podle mě se solární elektrárna pro osobní spotřebu vyplatí pořídit až tak za 5-10 let. (až cena klesne na polovinu) Pokud tam bude navíc 150 tisíc za instalaci, tak se to asi asi nevyplatí nikdy. :-(
Celkem souhlas: mě se to taky pro vlastní potřebu nevyplatí.
Ale 5-10let je přestřeleno, cena panelů meziročně klesá cca o 25proc, tedy zhruba řečeno bude napolovic za 2,25 let(ne za 5 ani 10), samozřejmě bez instalace firmou(tam bude třeba asi nějaký rok ještě přidat) a s cenovou optimalizací při nákupu komponent(ne nové lifepo ani nové nicd ani jakékoliv olovo) a také při optimálních výchozích podmínkách(vyšší spotřeby el. ve vysokých tarifech distributora). K tomu se každoročně bude zvedat cena za el. a za 2roky se pořízení FV bude vyplácet.(cena el. se zvedat bude a to díky položce za OZE, i kdyby se už nepřipojil do sítě ani Watt - každoročně se zvyšuje výkupní cena na stávajících instalacích).
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od gupa »

Podle mého mínění nejde ani tak oto, aby se něco vyplatilo. Jde oto, že tu někdo vytváří podmínky přes ceny energií a ty stále rostou. Ikdyž se vymlouvají, že nerostou, tak se k ním nabalují vyšší daně, nové daně, nové poplatky. A v tom vidím význam, jít proti lidem, kteří si nechcou přiznat, že se přepočítali a umí jen zdražovat a dělat restrikce na základě svých podmínek a postavení. Komunisté tomu říkali třídní boj.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od JPT »

rob.brno píše:
Ale 5-10let je přestřeleno, cena panelů meziročně klesá cca o 25proc, tedy zhruba řečeno bude napolovic za 2,25 let(ne za 5 ani 10).
Ceny panelů možná jo, ale ceny ostatních komponent moc klesat nebudou. Podle toho jak jsem chtěl solární systém používat bych musel používat střídač za cca. 30-40 tisíc a pokud normální levný vydží 5 let a tento by vydržel třeba 10, tak ho musím koupit 3x po dobu životnosti panelů. Takže si myslím, že se to pro osobní spotřebu hodně dlouho nevyplatí. Dodavatel těch střídačů mi odepsal, že cena bude min. 2 roky stejná a pak neví.
rob.brno píše:
...s cenovou optimalizací při nákupu komponent(ne nové lifepo ....
Proč ne lifepo ? Myslel jsem, že to je dneska to nejlepší.
rob.brno píše:
K tomu se každoročně bude zvedat cena za el. a za 2roky se pořízení FV bude vyplácet.(cena el. se zvedat bude a to díky položce za OZE, i kdyby se už nepřipojil do sítě ani Watt - každoročně se zvyšuje výkupní cena na stávajících instalacích).
Samozřejmě, že čím bude elektřina dražší, tím se to bude víc vyplácet, ale stejně si myslím, že to bude spíš až za 5-10 let než za 2 roky.
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od JPT »

gupa píše:Podle mého mínění nejde ani tak oto, aby se něco vyplatilo. .
Tak mě třeba jde u pořízení solární elektrárny pro vlastní potřebu o to, aby se mi to vyplatilo, ale tak to jsem asi neměl psat do této diskuze. tak sorry.

Jinak se mi samozžřejmě nelíbí co tady ti nahoře se vším dělají...
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od rob.brno »

JPT píše: Ceny panelů možná jo, ale ceny ostatních komponent moc klesat nebudou. Podle toho jak jsem chtěl solární systém používat bych musel používat střídač za cca. 30-40 tisíc a pokud normální levný vydží 5 let a tento by vydržel třeba 10, tak ho musím koupit 3x po dobu životnosti panelů. Takže si myslím, že se to pro osobní spotřebu hodně dlouho nevyplatí. Dodavatel těch střídačů mi odepsal, že cena bude min. 2 roky stejná a pak neví.
Kolik se prodá ročně těch DC-AC střídačů? Mnoho to nebude. Předpokládám, že střídačů pro dotované el. se prodá mnohem více. Tyto střídače(5kw s integrovaným MPPT a web, některé jsou i 3-f) pro dotované el. se prodávaly kolem 50t kč. Dneska se nechá koupit čínská obdoba za polovic. Z toho vyvozuji, že i ty obyč. DC-AC střídače půjdou s množstvím prodávaných kusů dolů. Když se dovnitř tohoto člověk podívá, tak mu není jasné co je tam za desetitisíce kč tak drahé. Vždyt dnes se nechá koupit solidní ntb s miliardami tranzistorů za 15t kč. Jinak životnosti střídače určitě prospěje mírné předimenzování.
JPT píše: Proč ne lifepo ? Myslel jsem, že to je dneska to nejlepší.
Je to to nejlepší. Ale taky nejdražší(výjma nových nicd). 1kwh je dnes za 10t kč a zde to pořádně na investici naskáče. Dát 100t kč za 10kwh - posune investici do FV s návratností hodně daleko.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Aby se neco vyplatilo - rekl bych, ze to nemusi vzdy znamenat pouze financni stranku ale i jine hodnoty (nefinancni). Ale kazdy to muze vnimat jinak.
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od JPT »

mypower.cz píše:Aby se neco vyplatilo - rekl bych, ze to nemusi vzdy znamenat pouze financni stranku ale i jine hodnoty (nefinancni). Ale kazdy to muze vnimat jinak.
To určitě jo. Pro planetu se to asi vyplatí i když to bude stát 10x víc než teď, ale pro normálního člověka s normálním příjmem (ne průměrným platem) se bude snažit, aby se mu to vyplatilo spíš finančně. Když je ten normální člověk tak trochu ekolog, tak třeba nebude hledět uplně na finanční stránku a když je to bohatý ekolog, tak si to klidně pořídí i když bude na provoz doplácet.

Jako mě osobně by se to líbilo, kdyby měl každý na střeše svou vlastní elektrárnu a na zahradě k tomu třeba větrnou, ale na to většina lidí nemá. Až se elektřina ze solární elektrárny bude cenou přibližovat té ze sítě, tak pak to tak možná bude. Ale většina lidí na to prostě nemá a ani by se jim to finančně nevyplatilo.

Spíš čeho se bojím, že až se to začne většině lidí vyplácet finančně, tak se do toho zapojí energetické společnosti a nějak si to zařídí, aby se to přestalo vyplácet.

Ale celkem jde vývoj lidstva dopředu, tak snad za několik stovek let se lidstvo změní a nebude to jen hon za penězma. Doufám, ale že se tady (že to tady) do té doby nezničíme...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek