Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět

Zákaz svépomocné FVE jsem

řešil s právníkem
3
3%
publikoval v médiích
5
6%
sdílel na sociálních sítích
6
7%
probral s osobnostmi
5
6%
řešil se zastupiteli
5
6%
dosud nijak neřešil
16
19%
neřešil a řešit nehodlám
46
53%
přijal a souhlasím s ním
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 86

rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od rob.brno »

mrDragon píše:úspěšné složení odborného proškolení pod dohledem MPO
:D tak ten uředník by mě zajímal, kdo a koho chce školit ? jeden co to nikdy nevidel a dela na kanclu, chlapa co to dela par let , jen aby byl papír pro firmu kde o tom kancelařský zase nic nevědí :D
zaponemout utahnout, muže človek i s 10 papíry a školeními
Na elektriku snad jeste pořad platí vyhlaška 50/78 sb

Nevím jestli vyhláška 50("že na to může šahat"), ale hlavně bezchybnost a provozuschopnost zařízení potvrzuje revize("že se to může provozovat").


Přesněji tedy bude školit organizace, kterou MPO vybere:-)

(3)Ministerstvo pověří organizaci podle odstavce 1 písm. b) na žádost organizace,
jestliže
a) prokáže odbornou úroveň pravidel pro odborné proškolení nebo průběžné
proškolení podle odstavce 1 písm. a),
b) prokáže neexistenci finančních nebo jiných zájmů, které by mohly ovlivnit výsledky
její činnosti, a
c) vyčíslí cenu odborného proškolení nebo průběžného proškolení tvořenou náklady
a přiměřeným ziskem,



A odborné proškolení má naplnovat toto:-)

(1) Odborné proškolení a průběžné proškolení
a) upevňuje, prohlubuje a aktualizuje teoretické a praktické znalosti a zkušenosti
v oblasti instalace vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů
v rozsahu a podle pravidel stanovených prováděcím právním předpisem,
a to na dobu 4 let; po skončení této doby může ministerstvo na žádost organizace dobu
jejího pověření prodloužit, a to i opakovaně.
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od JPT »

Zdravím, týká se to omezení pro svépomocnou stavbu i pro ostrovní elektrárny ?
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od JiříK »

Zajisté. Především ostrovní elektrárny! Oni ti amatéři jsou schopni pustit 60 A přes telefonní dvoulinku a pak se diví, že jim ty dráty hoří. A před tímto je nutno všechny ty amatéry ochránit! :wall:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od JPT »

Já sem se teď nedávno ptal jednoho prodejce solárních zařízení a ten tvrdil, že na ostrovní systémy se to nevztahuje. Já bych to samozřejmě neinstaloval sám. Nechal bych to na elektrikářovi, ale jednalo se mi o to, jestli to může i běžný elktrikář.... A nebo po tom, co sem ptal na různé věci okolo soláru bych to rači nechal odborníkovi.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

hmmm ... sousedi ve Slovensku mají tu samou debilní verbeš jak u nás ... :uh: :
http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 1302&rm=15

Chtělo by to vygómat nějaký nový zdroj energie , jímž těm trotlům vypálit rybník :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

abrams píše:Chtělo by to vygómat nějaký nový zdroj energie , jímž těm trotlům vypálit rybník :yes:.
To je lecba nasledku, ne priciny. Jakykoliv novy zdroj dopadne stejne jako OZE. A ten dalsi novy dopadne jako ten predchozi novy. Tady to chce zasadni zmenu na uple jinych mistech. A kde, to vime velmi dobre vsichni ale moc pro to nedelame.
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm
Reputace: 3

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Jardat »

Ahoj.
Tak jak to vidíte s FVE po novém roce?
Ve světle novelizovaného zákona ?

ZÁKON
ze dne 19. července 2012,
kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších
předpisů

§ 7
(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni
b) zajistit v případě instalace vybraných zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů
v budově, aby tuto instalaci provedly pouze osoby podle § 10d; zajištění se prokazuje
předložením kopie daňových dokladů, týkajících se příslušné instalace a kopie oprávnění
podle § 10f,

Čl. III
ÚČINNOST
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2013 s výjimkou ustanovení čl. I bodu 17,
pokud jde o ustanovení § 6 odst. 4 až 7, která nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2015 a
ustanovení čl. I bodu 17, pokud jde o ustanovení § 7 odst. 4 písm. b), které nabývá účinnosti
dnem 1. ledna 2014.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od rob.brno »

Jardat píše:Ahoj.
Tak jak to vidíte s FVE po novém roce?
Ve světle novelizovaného zákona ?
Taky nevím, ale ted už je to stejně jedno, nic už se do konce roku nestihne. Uvidíme z jara jak se věc vyvine, myslím, že k zákonu se v brzké době vyjádří i CZEPHO.
Petr

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Petr »

CZEPHO? U těch bych očekával, že budou jedni z těch, kdo zákon podpoří.
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm
Reputace: 3

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Jardat »

Taky bych to očekával.
Nehledě na to, že se tímto způsobem stát pojistil, aby mu bylo řádně odvedeno dph.
Protože jako vlastník musíš mít řádný doklad. Tzn. že musíš mít fakturu. Berňák tudíž má vodítko i k instalační firmě.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od lwq »

Priste si to stejne postavim sam a necham si rezervu na soudni poplatky! Nehodlam byt za ovci pro bandu zlodeju ve Strakovce a okoli!!!

At si na me neco zkusi, pozenu je az do Haagu za omezovani lidskych prav a svobod!!! Kokosaci!!!

Pardon... Ale proste me vytaceji do vrtule a nehodlam(nehodlaaaam) se teto blbosti podrizovat!
Petr

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Petr »

Skutečně jste ochoten se v zájmu zdejší komunity zkusit tomu rázně postavit, svépomocnou FVE postavit i přes platnost zákona a ukázat demonstrativně kam až to může zajít? To by určitě i médii proběhlo, takový prudký občanský odpor. Za mě musím říci, že by jste měl mou podporu jistou. Kdyby bylo skutečně nejhůř a šel po vás exekutor s gorilama a policií vymáhat pokuty udělené státem a zabavovat majetek, budu první, který přispěje na sbírku na vaši podporu. Více v mé moci nejspíše není, i když rád bych.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od rob.brno »

Petr píše:CZEPHO? U těch bych očekával, že budou jedni z těch, kdo zákon podpoří.
CZEPHO samozřejmě podpoří zákaz svépomoci. Ale těžko může souhlasit s totálním stop-stavem v prvních měsících(leden-duben 2013) než výjde metodika MPO. A Zde bych tedy očekával, že naopak budou mít zájem aby legálně montovat FV firmama bylo možné. Už jen proto, že lepší dotace jsou do půli roku. Což samozřejmě ostrovníkům nijak nepomůže.
Jen mě zajímá, jak se bude situace s tímto vládním paskvilem dále vyvíjet.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od MilanK »

Mám v plánu taky fv a stavba bude probíhat svépomoci nejsem přece nesvéprávný. Nemíním platit za instalaci o výkonu 5Kw firmě za práci částku 120 až 160tis kč jak je běžné. Je to trošku moc za 1 den práce.

Admin edit: Zde bylo téma rozděleno a pokračuje dál v tématu Vyplatí / nevyplatí se FVE
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm
Reputace: 3

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Jardat »

Ta novela ale začíná pro svépomocné solárko, platit až v roce 2014.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

Jardat píše:Ta novela ale začíná pro svépomocné solárko, platit až v roce 2014.
taky jsem takove info zaslechl (docetl se), coz znamena ze mame pred sebou rok velmi tvrdeho boje, jinak sup zpet do totality, kde si nemuze clovek bez povoleni od "urednickeho zadku" ani usmrknout.

Vite jak to je s tou zabou uvarenou zaziva? Je to krute, ale kdyz osekavame lidem svobody pomalu, tak si toho ani nevsimnou a po malych davkach omezovani svobody poslusne (mozna se zanedbatelnym povykem) prijmou. Dnes je to komunita kolem ostrovnich FVE ktera je v hledacku nenazranych podnikatelu, kteri uz nevi na cem vydelat, zitra to muze byt komunita kolem IT a svobodneho software, ktera je v hledacku Microsoftu a Apple urcite taky, pozitri nekdo uplne jiny. Abych to dokoncil s tou zabou, tak ten kdo to nezna... nezkousel jsem to ani zkouset nebudu, ale zaba se da pomalu uvarit zaziva, kdyz ji pomalu zvedame teplotu. Pokud zprudka, vyskoci a zacne se branit, pokud pomalu, necha se uvarit a ani si zmeny nevsimne. Stejne jak ovcan, ktery pri pomalem osekavani svobod zanadava v hospode a tim to hasne - nulovy vysledek, nulova sance na zmenu. Prospech z toho ma jen par nenazranych podnikatelckych parchantu.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od lwq »

Petr píše:Skutečně jste ochoten se v zájmu zdejší komunity zkusit tomu rázně postavit, svépomocnou FVE postavit i přes platnost zákona a ukázat demonstrativně kam až to může zajít? To by určitě i médii proběhlo, takový prudký občanský odpor. Za mě musím říci, že by jste měl mou podporu jistou. Kdyby bylo skutečně nejhůř a šel po vás exekutor s gorilama a policií vymáhat pokuty udělené státem a zabavovat majetek, budu první, který přispěje na sbírku na vaši podporu. Více v mé moci nejspíše není, i když rád bych.
Jednoznacne ano!!! Nejsem nesvepravny, ale soudny clovek s maturitou z elektroprumyslovky co nechce se podrizovat urednikum, kmotrum a dalsi parazitum!
Pri nejhorsim bude soud a pripadne i emigrace do Kanady. Nemam zas tolik casu bojovat pro zlepseni prostredi tu, aby me deti prisly do lepsiho zitrku a be tohoto bordelu non plus ultras...

A diky moc za podporu!
Petr

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Petr »

lwq píše:Jednoznacne ano!!! Nejsem nesvepravny, ale soudny clovek s maturitou z elektroprumyslovky co nechce se podrizovat urednikum, kmotrum a dalsi parazitum!
Pri nejhorsim bude soud a pripadne i emigrace do Kanady. Nemam zas tolik casu bojovat pro zlepseni prostredi tu, aby me deti prisly do lepsiho zitrku a be tohoto bordelu non plus ultras...

A diky moc za podporu!
Tento způsob uvažování je mi velmi sympatický. Žádná připosranost, tak jako 98 procent lidí. S takovou mám asi i motivaci jít do toho taky. Dejme si dohromady všechna rizika. Tu bandu několika blbečků, která se nazývá vláda ignorujme a berme to jako zlo, proti kterému je nutno skutečně a doslova bojovat a bránit se před těmito lidmi. Něco jako blato v momentě kdy jdeme pěšky a znepříjemňuje nám chůzi. Nic jiného to není. Nic jiného to zatím nedokázalo než škodit. ČR nemá vládu (tak to jen setrvačností nazýváme) ale bandu zlodějů a mafiánů, která spoléhá na to, že je lidi skutečně pouhou setrvačností až tupě akceptují a respektují. Dejme tomu, že se běžný občan rozhodne si svémopocně přimontovat kolem 1000Wp panelů samozřejmě v ostrovním režimu nijak nespojených s DS. Hádám, že po patřičném nabonzování nějakým aktivním občanem příjde z úřadu výzva k doložení faktur od instalační firmy. Na tuto výzvu reagovat nebudeme nebo řekneme úřeníkovi, že faktury nemáme protože jsme si to řešili svépomocně. Úředník tedy postupuje tak jak má nařízeno a uvalí pokutu 100K, tím jeho dílčí práce končí, splnil co měl nařízeno, zavařil jednomu člověku, dostane za to mzdu, jde spokojeně domů za ženou a dětmi říct jak se dneska měl fajn v práci a také se pochlubit kolika lidem způsobil ze života peklo (žena řekne "to mám ale šikovného muže"). Toto asi dojde jako výzva k úhradě k nějakému termínu? Tuto nezaplatíme. Stát prodá pohledávku vymáhací firmě, ta bude dotyčného občana otravovat? Nebo exekutor v součinnosti s policií pod pohrůžkou zbraně za opaskem vás vyžene z baráku a barák změní zápis majitele v katastru nemovitostí? Nebo příjde maření úředního rozhodnutí a další pokuta? Nebo vězení? Spoléhat na soudy, které mohou rozhodnout naprosto libovolně s tím, že rozhodnou v můj prospěch a ne ve prospěch státu se mi moc nechce. Ano může dojít k soudu a soud tohle zlo může ukončit, ale taky nemusí a já bych spíše spoléhal na to, že ne.

Skutečně zkusme domyslet reálně až dokonce se všemi možnými důsledky a odbočkami (v případě že se může případ rozdělit na více variant buď tak, či tak), kam až to může zajít a co vše tedy vlastně jedna skupina občanů, která si říká veřejná správa, může udělat jiné skupině občanů.

To znamená ne domyslet to tak, jako že dojde k soudu a ten rozhodne, "tečka". Spíše dojde k soudu a ten rozhodne buď tak nebo tak. Pokud v náš prospěch, není dál co řešit, máme FVE. Pokud v náš neprospěch, tak ..... ?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od gupa »

mypower.cz píše:
serfar30 píše:nějak se v tom ztrácím je to legální do konce roku když mám část panelů na střeše už nyní ? A po novém roce se pro mne nic nemění?
Obavam se ze jakakoliv instalace fotovoltaickeho panelu po 1.1.2013 bez osoby opravnene je zrala na pokutu 100.000,- Pro nektere poslance je to takzvane "mensi zlo" - viz napistejim.cz.
Jde podle 32010L0031 hlavně o podnikající fyzické osoby, které provádí instalace podle zákona o podnikání. To je nanejvýš jasné. To co píše nějaký poslanec coby svůj názor mne nezajímá. Nanejvýš, když vyloženě klame.

A ještě pokud mohu reagovat na toto téma. V 32010L0031 se píše o přiměřenosti vynucovacích prostředků. Takže jde o jasný záměr toho, že přípravci zákona - poslanci nevzali v potaz při tvorbě zákona přiměřenost, o které se jasně píše v 32010L0031. Mohu si jen domyslet, protože v okolí právě poslanci mají profit z několika elektráren, proč by jsi neschválili v zákoně právě takové znění, kterým eliminují případný propad svých zisků z takových svých přímých nebo nepřímých aktivit.

Certifikace výrobků je daná EU, cokoli si koupím na území EU musí mít papíry, které 32010L0031 vyžaduje, pokud ne, je potřeba výrobce a prodejce takových zařizení postihovat. Mám osobně dobrý pocit z toho, že se změna týká i kotlů na TP, protože hodně výrobců si vykládá teplosměnnost a výkon kotle podle výkonu ohniště. To je ale úplně jiné téma jinam a nejde o instalace. Co se týká odborných instalací a postihů, znovu vidím jako jasné tu aplikovanou nepřiměřenost, že poslanci selhali a sním i Ministerstvo a poslanecký klub, přes který si to poslanci protáhli a schválili do zákona. Prostě nerespektovali znění 32010L0031 a vytvořili zákonem nepřiměřené podmínky.




_gp_
Přílohy
t0622b0.pdf
(510.74 KiB) Staženo 244 x
Naposledy upravil(a) gupa dne úte led 01, 2013 2:20 pm, celkem upraveno 2 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od ota »

Během let na fóru se situace změnila.
Chybí mi volba:
Koníček se mi stal povoláním a profesák jsem si udělal.[/i]
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět