Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od vata »

Krásný domeček, gratuluji :)
Nemáte tam vlhko, v tom dolíku?

K tomu systémovému napětí za mě tolik, že 48V je rozhodně super pro velké výkony měničů, ale jak sám vidíte, výběr ostrovních měničů na tomto napětí ve střední třídě nebo dokonce v low-endu je špatný.
12V je pro Vás při 1250Wp taky nepoužitelné, protože max proud regulátoru Tristar je 60A. Takže nejrozumnější pro Vás podle mě je 24V systém.
S těmi přebytky - podívejte se na naše ostrovy - já např. se svými 950Wp v létě nemám šanci energii spotřebovat, protože bojler nemám a strkat to do přímotopu se dá jen v létě. Nevadí mi to. Horší je to, že pokud byste šel do olova, tak při 1200W / 24V se bavíme o proudu 50A, čili nejmenší baterie by byly dvě 500Ah baterie v sérii, to je už pěkný kus olova. A drahý. Takže levněji Vás příjde to lithium, fundovaněji by věděl např abrams, nicméně začít by se podle mě dalo už na 8x200Ah, ve kterém by jste při DOD 70% našel přes 3 kWh energie.
A ještě k té soběstačnosti v zimě: jsou dny, kdy systém dá doslova pár wattů. Já mám letošní minimum 60Wh při 950Wp.
No a malá cca kalkulace na závěr: reg 15000, měnič 10000, panely (12xSchott ASI) 25000, baterie lithium 25000, kabeláž, rozvaděče aj. 10000 = čili těch Vašich 60000 určitě přeťápnete, protože v tom nemám konstrukci.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od ixo »

vata píše:baterie lithium 25000,
Je tá cena za 200Ah/ 24V lítia reálna? Nie je to omyl? Mne vychádzajú v prieskume trhu oveľa väčšie pálky...
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od luge »

ixo píše:
vata píše:baterie lithium 25000,
Je tá cena za 200Ah/ 24V lítia reálna? Nie je to omyl? Mne vychádzajú v prieskume trhu oveľa väčšie pálky...
Prečo?Mňa u i4wifi vyšlo 2,4kW life 770 euro.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od atom »

tu cenu 25000,- za LiFePO jsem tu nadhodil asi první já a bylo to myšleno jako 2,5kWh kapacita složená z 8x 100Ah 3,2V.

Tedy 8x toto http://eskutr.cz/cs/baterie/78-baterie- ... 100ah.html
což 8x3126= 25 008,- Kč
z i4wifi (ev-power.eu) to vychází s dph +/- stejně, pravděpodobně dají lepší cenu na poptávku více ks.

Je to tedy 24V a 100Ah.

a né jak píše ixo 200Ah/ 24V !
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od vata »

Aha, pravda :) Krát dvě to mělo bejt :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
rumcajs
Příspěvky: 18
Registrován: sob lis 17, 2012 9:20 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od rumcajs »

LUI: tohle už jsem tady někde od tebe četl, každopádně díky. Radši bych, kdyby se ozval někdo lokálnější...
rumcajs
Příspěvky: 18
Registrován: sob lis 17, 2012 9:20 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od rumcajs »

To Vata: dům je suchý, ale vzduch je zatraceně vlhký - pomalu vysychá a plesniví dřevo, plesniví oblečení atd. No něco za něco. Zase máme neomezené, nezamrzající množství kojenecké vody a krásné okolí. Je to malý ráj. S vlhkostí se musíme naučit žít. Naplácali jsme v létě hliněné omítky a dost to zlepšilo pocit uvnitř, oproti cementu.
Díky za kalkulaci. Takže položka za baterie je 50tis. místo 25? Čili cca 110tis.? Konstrukci bych se možná pokusil udělat ze střešních latí nebo něčeho podobného, to by šlo ne? No počítám, že mě ještě něčím ohromíte:-)

Když jsem počítal naší spotřebu spíše blíž její maximální hranici, vyšlo mi kolem 2kWh denně. Takže by možná stačilo, co navrhuje Vata mínus 30 %. Na zbytek by se v zimě kdyžtak využila ta centrála...musím ještě přičíst nabíječku na ty články. To si myslím, je naše maximum, 70 - 80tis. Pokud by to šlo kdykoliv rozšířit, jen dobře, ale zase nechci skončit při nakupování spotřebičů, které nepotřebujeme jen kvůli přebytkům energie. Žili jsme tam rok na jednom panelu 220 Wp a dvou starých 45Ah bateriích...
rumcajs
Příspěvky: 18
Registrován: sob lis 17, 2012 9:20 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od rumcajs »

Předpokládám, že tady asi nikdo dvě 180 Ah olověné baterie chtít nebude že? Koupené na jaře.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od atom »

jestli opravdu z těch baterií plánuješ čerpat jen 500Wh denně, tak si je klidně nech, v takovém režimu by mohly pár let vydržet, lithium můžeš koupit klidně později. Na tristáru si jen omezíš nabíjecí proud na 20A abys je neuvařil.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od vata »

Jojo, ta cena za baterie x 2... Mám pořád v hlavě ten svůj 12V systém a příslušné počty...
Nejsem znalkyně LiFeYPo, ale mám dojem, že kolegové tady tvrdili, že tahle technologie zvládne hodně velké proudy, takže i C/2 by snad zvládly. Takže začít byste mohl třeba i na 100Ah, pokud s tím vystačíte, a časem rozšířit.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od SJM »

rumcajs píše:dům je suchý, ale vzduch je zatraceně vlhký - pomalu vysychá a plesniví dřevo, plesniví oblečení atd.
K vlhkosti: jen obtížně může být dům dlouhodobě sušší než okolní vzduch; zkuste zvážit snížení vlhkosti zděných konstrukcí prostřednictvím noúové folie a drenáže z vnější strany základů.
K ceně měničů: již o tom psal drama, že nakupoval z e-shopu v EU a cena nebyla o mnoho vyšší než za čínu, kvalita evropská, vlastní spotřeba nízká; tako zde byla zmínka o novém typu (zatím není v nabídce) měniče s nabíječkou z Alrex.cz typ ACM3024, můžete ho zkusit poptat, ceny mají přijatelné.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od rob.brno »

rumcajs:
Pokud nejsou finance, je třeba zapojit svaly a hlavu - shánět.
Začal bych u těch aku a poohlídl se po použitých nicd, myslím, že těch 200ah 24V(5kwh-využitelných kolem 3kwh) by se mohlo podařit sehnat do 10t kč(bazary,inzeráty, kovošroty, trolejbusy,vlaky). Co 1kwh, to 70kg váhy a 70l objemu. Jinak lifepo současně platí, co 1kwh to 10t kč.
Už ted bych se snažil navrhnout system, který bude do budoucna vyžadovat co nejméně změn, tedy asi začít rovnou na 48V, ledaže by byly některé komponenty na 24,12V zadarmo(např. ups). Každá změna zbytečně navýší celkovou investici a posune celkovou návratnost.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od rimi »

rumcajs píše:dům je suchý, ale vzduch je zatraceně vlhký
zkusil bych vetrani, libi se mi napad rekuperace "trubka v trubce"
http://forum.tzb-info.cz/105782-rekuper ... -prispevky

nebo takhle
http://blog.vicenezokna.cz/2008/10/vyso ... i-susicky/

osobne mam dobre zkusenosti i s teplovdusnym panelem
http://www.solarventi.cz/clanek/17-co-r ... znici.html

urcite funguje vysouseni zakladu osmozou
Přílohy
elektroosmoza.zip
(1.07 MiB) Staženo 117 x
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od SJM »

Pro provoz rekuperace, elektroosmózy nebo odvlhčovače je mimo počáteční investice nezbytný neustálý zdroj elektrickkého proudu. Pro odvodnění a drenáž základů je investice velmi nízká a pro provoz nejsou třeba další náklady.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od rimi »

SJM píše:Pro provoz rekuperace, elektroosmózy nebo odvlhčovače je mimo počáteční investice nezbytný neustálý zdroj elektrickkého proudu. Pro odvodnění a drenáž základů je investice velmi nízká a pro provoz nejsou třeba další náklady.
Vetrani bych stejne promyslel, pokud se vymeni okna a zatepli....
Souhlas, no pokud vzlina vlhkost pod zaklady, pomuze drenaz? Osmoza ano. Navic muze byt i v pasivnim rezimu, tedy provoz taky 0. V aktivnim rezimu (pri doporucenem napeti pod 2V, aby tolik "nemizela" anoda)je to par mA.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od ixo »

Trochu som pogooglil o tom vysúšaní. Čo hovoríte na technológiu v linku nižšie?
http://suchydom.webnode.sk/
Mne to pripadá byť ako úplný nezmysel. Niečo na spôsob prania prádla bez pracieho prášku, iba s takou kartičkou, ktorá údajne štiepi molekoly vody - aj také sa na Slovensku pokúšali niektorí predávať.
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od rimi »

Nevim, jestli to muze fungovat, mozna je to tak, ze je zaruka vraceni penez pri nefunkci, kterou ale musi potvrdit JEJICH laborator (v cesku se to tusim jmenuje hydropol).
Pokud chcete vyzkouset, jestli ano ci ne a postavit si to doma, tu je navod:
http://remesla-jirikov.cz/index.php/nav ... vani-zdiva

Jsme OT, prosim admina o presun do samostatneho vlakna
rumcajs
Příspěvky: 18
Registrován: sob lis 17, 2012 9:20 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od rumcajs »

Opravdu nemáme vlhké zdi - stavba je suchá, kdo nevěří, ať k nám běží... Stavěli to před 200 lety, většina přírodních materiálů, kámen, hlína, řezanka atd. Neměřil jsem vlhkost, ale pocitově a hmatově dobrý. Problém nastává ve skříních.
Ale raději bych se zabýval FVE. Mohl bych se u někoho z vás stavit a okouknout váš systém a pokecat? Nejlépe s LiFe bateriemi. Mám v tom chaos. Použil jsem tuto kalkulačku http://www.altestore.com/store/calculat ... alculator/ ale myslím, že my vyšla nereálná čísla, podle toho, co tu píšete vy.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od SJM »

rumcajs píše:Opravdu nemáme vlhké zdi - stavba je suchá... Stavěli to před 200 lety, většina přírodních materiálů, kámen, hlína, řezanka atd. Neměřil jsem vlhkost, ale pocitově a hmatově dobrý. Problém nastává ve skříních.
Někde se voda ve zmíněných skříních vzít musí, snad jí tam sami nelijete. Pokud je konstrukčním materiálem domu kámen, hlína a řezanka, tak vlhkost z podloží pravděpodobně bez překážek vzlíná zdmi do interiéru. Nopovou fólii, drenážní trubky a štěrk je možno pořídit za nízké náklady. Uvidíte sám, jak vlhkost ze skříní zmizí a stěny budou mít i lepší tepelně-izolační vlastnosti.
rumcajs
Příspěvky: 18
Registrován: sob lis 17, 2012 9:20 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s návrhem FVE 1250 Wp v hlubokém údolí

Příspěvek od rumcajs »

SJM píše:
rumcajs píše:Opravdu nemáme vlhké zdi - stavba je suchá... Stavěli to před 200 lety, většina přírodních materiálů, kámen, hlína, řezanka atd. Neměřil jsem vlhkost, ale pocitově a hmatově dobrý. Problém nastává ve skříních.
Někde se voda ve zmíněných skříních vzít musí, snad jí tam sami nelijete. Pokud je konstrukčním materiálem domu kámen, hlína a řezanka, tak vlhkost z podloží pravděpodobně bez překážek vzlíná zdmi do interiéru. Nopovou fólii, drenážní trubky a štěrk je možno pořídit za nízké náklady. Uvidíte sám, jak vlhkost ze skříní zmizí a stěny budou mít i lepší tepelně-izolační vlastnosti.
Tohle by určitě pomohlo celému domu, je to na plánu, ale ještě předtím je milion jiných věcí, jako koupelna/sauna atd. Díky. Ale větší problém je ten vzduch - stráně jsou nasáklé vodou jak houba, všude kolem nás vytýkají prameny vody a bují vegetace. Vše je ráno i večer orosené a některé dny (především ve štíru) se rosa udrží i celý den. Jak jsem psal, dřevo nevysychá jako jinde, kamarád truhlář si ve stodole uložil dřevo do práce a říkal, že tohle ještě neviděl - jen za pár dní bylo tmavší vlkostí, samozřejmě na zemi neleželo. Kovové nářadí také rezne neuvěřitelným tempem. Ale přes tyhle věci se dům drží, krovy jsou suché. Pro mě je to malá záhada, stojíme skoro v bažině...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek