Připojení domu na FVE

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Připojení domu na FVE

Příspěvek od JML... »

Základní otázka:
Jak nejlépe připojit dům s přípojkou k DS 3 fáze (ne motorový proud) k FVE?

Mppt nabíječ - najít není problém
Akumulátory - také není problém, jasná volba je lifepo (můžou být třeba i v kuchyni) nebo NiCd (ty jen v garáži), jen správně zvolit kapacitu jednotlivých článků a vybalancovat je.

měnič/invertor - to je problém!, jsou v jednofázové verzi - zde je problém, přeházet v domovním rozvaděči spotřebiče tak aby jejich vhodnost byla k FVE optimální? - to mě přijde jako drátem do oka - ale budiž to lze, navíc ještě aby byl přifázován k DS, nedodával do DS a uměl zároveň "přisávat" když výkon FVE není dostatečný, řešení s watrouterem apod. požaduje instalace dalších spotřebičů (bojler apod.) - nepřichází v úvahu - nerozbourám půl baráku kvůli rozvodům.

Co s tím? Prolezl jsem snad už vše co se kolem tématu točí, několik odborných konzultací u dodavatelů - ze všeho mám společný dojem - strašně překombinovaný a složitě řešený a hlavně strašný rakety!

Jediný výstup:
Neprosákly se informace od Kostalu? Na nějaké výstavě údajně předváděli invertor pro hybridní systémy s nedodáváním do DS. Má 3 mppt trackery nabíječku aku, a 3 fázový invertor s funkcí přifázování k DS a balancováním mezi fázemi. V jedné "bedně" vše! Ideální krabice pro dům. Cenu ani specifikaci neznám, jen vím, že snad bude k dispozici na jaře 2013.

Panely už mám na cestě, celkem 2k8Wp.

3 stringy: 5 na východ, 5 na jih, 5 na západ:
Obrázek
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Připojení domu na FVE

Příspěvek od Pan Taum »

S těmahle požadavkama bude opravdu jediná možnost předřadit celé elektroinstalaci hybridní 3f měnič(jestli ho někdo dělá) nebo 3x 1fázový, ale tak jako tak to bude pálka jako prase - tak 150-200 tisíc . A to je přesně důvod proč tu snad všichni mají poloostrovní režimy s buď ručním nebo automatickým přepínáním sítě + obyčejný měnič.

Bohužel je zatím u nás i v zahraničí stále vší silou masivně hrnuta do popředí "blbá" síťová FVE (panely, měnič a hurá slepě valit do sítě), která by při větším rozšíření způsobovala blackouty. Začíná se negativně projevovat, že samotné panely jsou příliš levné a spousta lidí bez elektrotechnického podvědomí si myslí, že koupí panely a ta elektronika kolem stojí "jen" pár tisíc.
bourbon
Příspěvky: 26
Registrován: čtv bře 10, 2011 11:04 pm
Reputace: 0
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: Připojení domu na FVE

Příspěvek od bourbon »

Ideální řešení je sice drahé ale perfektní od firmy SMA " SUNNY backup" 3fáz dělají L
odkaz
http://www.sma-czech.com/cs/produkty/za ... -l-xl.html
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Připojení domu na FVE

Příspěvek od SJM »

Myslím že řešení nabízí také Studer jako 3x Xtender series.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Připojení domu na FVE

Příspěvek od rob.brno »

bourbon:
U toho SMA Suny tu snad někde padlo, že to řeší nějak neštastně pomocí změny kmitočtu.

JML: PRoč, ale trvat na řešení, které je ekonomicky nevýhodné(sto tisíc) a komplikované, místo relativně jednoduchého přepínání poloostrovu DS/střídač na aku?
Má to řešení nějakou výhodu, krom možnosti fungovat bez aku?
OT: Zajímala by mě návratnost, já se u sebe pořád v kalkulacích nemůžu dostat pod návratnost 16let, a to můžu mít aku za rozumnou cenu.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek