927 Wp Svinov - experimentální hračka

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Ostrov 927Wp Svinov, momentálně ve stádiu alfa verze experimentální hračky :)

Panely - 9 kusů amorfních panelů Schott ASI Protect 103 s východojižní orientací. Zapojeno jako tři paralelní větve po třech panelech.
Regulátor - Tristar MPPT 60.
Měnič - Volcraft SWD-1200W/24V + kabelové dálkové ovládání s displejem FB-02 SWD.
Baterie - 8 x LiFeYPO4 100Ah, pro balancování SIMPLE BATTERY MANAGEMENT PRO 8 ČLÁNKŮ (24V/60A) (zatím nezapojeno).
Měření - CellLog 8S pro měření napětí jednotlivých článků, SDS Micro pro měření napětí FV. Senzor proudu Pololu 1187 -30A až 30A (zatím nezapojeno).

Po mnoha měsících úvah a několika měsících nákupů jednotlivých komponent jsem to dotáhnul do fáze provizorně zapojené hračky. FV je připojena solárním kabelem 4mm2 do home made krabičky s trojicí oddělovacích diod BYW80-200. Z téhle krabice jde 6mm2 drát do regulátoru. Regulátor je propojen 2m kabelem 25mm2 na který jsem napájel 8mm oka. Ten samý kabel spojuje baterie a měnič. Z měniče jdou 2 prodlužovačky ke spotřebičům. Jedna je sada bezdrátových zařízení a routerů zapojených na Smart-UPS APC 1000 které mám na střeše (momentální spotřeba 100W) a druhá je stažena do přízemí, kde je na Back-UPS APC 600 notebook, síťové disky a televize s přehrávači (DVD, DVB-T a MM přehrávač). Spotřeba těchto krámů je cca 300W při plném zátěži. Podle potřeby a stavu baterie přehazuji vstup ze sítě na fotovoltaiku a díky UPS je to bezvýpadkově, bohužel zatím ručně.
Uvedení do provozu bylo 11.11.2012. V tomhle mizerném počasí vyrobeno podle regulátoru 15 kWh což není tak tragické jak jsem to čekal :D.
Práce je ještě jako na kostele a taky investice nejsou bohužel u konce. Na jaro určitě ještě jedna sada článků, odpojovače a jističe, které chybí jako sůl. V podstatě to chce kompletní rozvaděč a zasekat do zdi přívod FV z půdy až do přízemí, kde má maličkost trvale přebývá.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od vata »

Hezké, gratuluju :)
Ty kabely od panelů mi připadají slabé - 3 ty Schotty mohou vedle sebe dávat kolem 12A. Při tomhle proudu budou i ty diody dost hřát, určitě to máte na chladiči.
Otázka - podle jakého klíče jste dimenzoval ty SBM?
No a 15kWh v tomto počasí za 10 dnů - to je krása, to už není hračka :) Hlavně kupte co nejdřív nějaký rozvaděč a zapojte odpojovače, vypínat to nouzově šroubovákem nemusí být ono :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Pan Taum »

Na Voltcraftu si nastav odpojení baterie při 23V, a do těch LiFePo nedoporučuji dlouhodobě pouštět víc jak 28,00V.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od luge »

Len tak ďalej. *sun* .Volcraft mám tiež nastavený na 23V ako tretí stupeň ochrany batérií po BMV Victron a cellogu.
Bude nejaké foto?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od bert »

Zdravim!
Pekna zostava. Urcite by som posilnil droty od diod do regulatora (6mm je malo). A ja by som tiez pridal elektromer za menic. Meranie vykonu regulatorom je jedna vec a vyuzity vykon (ten co nemusite kupovat), je nieco ine. Drzim palce!
Prajem vsetkym vela slnka.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

vata píše:Hezké, gratuluju :)
Ty kabely od panelů mi připadají slabé - 3 ty Schotty mohou vedle sebe dávat kolem 12A. Při tomhle proudu budou i ty diody dost hřát, určitě to máte na chladiči.
Otázka - podle jakého klíče jste dimenzoval ty SBM?
No a 15kWh v tomto počasí za 10 dnů - to je krása, to už není hračka :) Hlavně kupte co nejdřív nějaký rozvaděč a zapojte odpojovače, vypínat to nouzově šroubovákem nemusí být ono :)
Díky. :) . Mám zapojeny 3 panely za sebou a ty 3 série vedle sebe. To jsou cca 4A a řekněme 100V na jednu větev. Kablík 4mm mi připadl jako docela dostatečný, koneckonců ty panely mají na sobě jenom 2,5mm.

Diody jsem dal do krabičky od starého zdroje k bodovkám a zůstal v něm slušný kus Al chladiče. Jelikož tomu houby rozumím tak jsem si ty diody nechal navrhnou chytřejším kolegou, který mi vysvětlil, že potřebuji vyzářit asi 4W. Pravidelně to kontroluji a krabička je jenom vlažná, tak snad to bude stačit.

Zatím není potřeba jednotlivé články balancovat (rozdíl mezi nejlepším a nejhorším je max 0,02V), ale jelikož všude čtu, že se to musí hlídat, tak jsem něco musel koupit. A protože mě děsilo, že by mi u baterie viselo 8 nevzhledných destiček tak jsem koupil to co jsem koupil.
S tím šroubovákem je to svatá pravda. Jenom jednou jsem potřeboval odpojit Tristar a není to moc příjemné :D
Pan Taum píše:Na Voltcraftu si nastav odpojení baterie při 23V, a do těch LiFePo nedoporučuji dlouhodobě pouštět víc jak 28,00V.
Stalo se hned první den. Škoda že to neumí nastavit ještě o pár desetinek víc.
luge píše:Len tak ďalej. *sun* .Volcraft mám tiež nastavený na 23V ako tretí stupeň ochrany batérií po BMV Victron a cellogu.
Bude nejaké foto?
Mám fotku střechy, ale vlastní zapojení pod střechou bych se neodvažoval zveřejňovat :D
bert píše:Zdravim!
Pekna zostava. Urcite by som posilnil droty od diod do regulatora (6mm je malo). A ja by som tiez pridal elektromer za menic. Meranie vykonu regulatorom je jedna vec a vyuzity vykon (ten co nemusite kupovat), je nieco ine. Drzim palce!
Prajem vsetkym vela slnka.
Jeden elektroměr už trpělivě čeká na zapojení, ale to provizorní zapojení přes prodlužky tomu moc nepřeje. :)
K tomu 6mm drátu.... je ho jenom 1m a jsem vnitřně přesvědčen, že pro proud 12A a 100V je dostatečný. Do budoucna hodlám použít přibližně 10m CyKy 4x6 a bude tam dvojnásobek.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od rob.brno »

Gmouse:

Ty UPS když se jede ze sítě jsou pořád na 230V nebo se odpojují. APC 1000 bere ze sítě naprázdno přes 20W(500Wh denně), aby se v nich neprotopilo více než se ze slunce ušetří.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

rob.brno píše:Gmouse:

Ty UPS když se jede ze sítě jsou pořád na 230V nebo se odpojují. APC 1000 bere ze sítě naprázdno přes 20W(500Wh denně), aby se v nich neprotopilo více než se ze slunce ušetří.
Nonstop. Momentálně tam mám jedno rádio jenom na testování, ale jinak to jede 24 hodin denně :(. Jsou to důležité p2p spoje na několik světových stran a 3 sektory na pokrytí okolí. Musí to běžet trvale a UPSka je nutnost.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od mopadzi »

Ahojte...ty oddělovací schottky tam musí být? Proč? díky za vysvětlení
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

mopadzi píše:Ahojte...ty oddělovací schottky tam musí být? Proč? díky za vysvětlení
Výběr diod není z mé hlavy. Na své vysoké napětí jsem schottkyho diody nenašel a tohle jsou obyčejné diody z nabídky GM http://www.gme.cz/univerzalni-a-rychle- ... okumentace.
Nejsem ta pravá osoba na objasnění, ale pochopil jsem to tak, že je to z důvodu ochrany panelu při zastínění. A ty amorfy žádné diody integrované v sobě nemají.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od matej »

Vždyť tam je nějakých 60V naprázdno.. napr. Schottky MBR20100 z desulfátoru tam je ideální.
Jinak na ty diody bych se vykašlal a dal místo nich jenom pojistky .. viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 598#p11598
Pravda a Láska zvítězí!.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

matej píše:Vždyť tam je nějakých 60V naprázdno.. napr. Schottky MBR20100 z desulfátoru tam je ideální.
Jinak na ty diody bych se vykašlal a dal místo nich jenom pojistky .. viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 598#p11598
Mám 3 panely v sérii a jeden panel má naprázdno 41.1V. http://www.schott.com/photovoltaic/engl ... n_0112.pdf
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od JML... »

Diody v serii s kazdym stringem by mely byt vzdy kdyz jsou stringy paralelne k sobe zapojene jinak nasvicene (vychod - zapad), to aby silnejsi string nepoustel proud do slabsiho. Plati ze paralelne spojene stringy musi mit stejne nominalni open napeti, pak se proudy stringu scitaji, i kdyz jejich vykon Wp nemusi byt stejny. Diody by mely mit v zavernem smeru alespon 2nasobek souctu open napeti panelu ve stringu a co nejmensi ubytek v propustnem smeru (i kdyz ma napr 0.7V tak pri 10A/200V topi).
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od matej »

Gmouse píše:
matej píše:Vždyť tam je nějakých 60V naprázdno.. napr. Schottky MBR20100 z desulfátoru tam je ideální.
Jinak na ty diody bych se vykašlal a dal místo nich jenom pojistky .. viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 598#p11598
Mám 3 panely v sérii a jeden panel má naprázdno 41.1V. http://www.schott.com/photovoltaic/engl ... n_0112.pdf
Aha omlouvám se, koukal jsem do datasheetu ASI a ne ASI Protect.
No v tom případě MBR20200 anebo 40250.
Pravda a Láska zvítězí!.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od matej »

JML... píše:Diody v serii s kazdym stringem by mely byt vzdy kdyz jsou stringy paralelne k sobe zapojene jinak nasvicene (vychod - zapad), to aby silnejsi string nepoustel proud do slabsiho. Plati ze paralelne spojene stringy musi mit stejne nominalni open napeti, pak se proudy stringu scitaji, i kdyz jejich vykon Wp nemusi byt stejny. Diody by mely mit v zavernem smeru alespon 2nasobek souctu open napeti panelu ve stringu a co nejmensi ubytek v propustnem smeru (i kdyz ma napr 0.7V tak pri 10A/200V topi).
Pokud máme dva stringy se stejným počtem panelů (stejným napětím) tak na to, aby jeden string pouštěl proud do druhého, by ten druhý musel být ve tmě. Tohle v reálu nikdy nenastane
Pravda a Láska zvítězí!.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Když sluníčko zalézá za kraj střechy je několik minut na krajních panelech stín ze stožárů. Neměřil jsem jestli to nějak ovlivňuje napětí, ale prostě jsem tam ty diody dal. Určitě to panelům neublíží a těch par wattu ztrát oželím. :)
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od matej »

Kvůli stínům mají panely preklemovací diody. Ty jsou zapojeny vždy paralelně přes několik článků (nikoli do série s panelem) zabraňují přepólování zastíněných článků a tak jejich zahřívání a příp. poškození.
Pravda a Láska zvítězí!.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

matej píše:Kvůli stínům mají panely preklemovací diody. Ty jsou zapojeny vždy paralelně přes několik článků (nikoli do série s panelem) zabraňují přepólování zastíněných článků a tak jejich zahřívání a příp. poškození.
Tyhle panely jsou podle specifikace bez diod.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od matej »

U amorfních panelů jsou články tvořeny dlouhými úzkými pásy a dioda integrována v polovodičové struktuře každého článku.
Přesto je důležité aby amorfní panel byl instalován tak aby případné zastínění zasahovalo všechny články pokud možno stejně. Ve většině případů to znamená instalaci zvisle (dle viditelných linek na panelu).
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od vata »

Taky mě zradil předpoklad: nové panely Schott ASI Protect jsou podle datasheetu skutečně bez obtokových diod, narozdíl od starší ASI série, kde byly ty diody 3. Myslím, že je to škoda, zbytečné šetření :(
Kvůli tomu jsem (neoprávněně) instalovala panely svisle, jenže stín kmene stromu, který přes ně zrána přechází, je taky tak nějak svislý :) Tak snad se mi ty panely neupečou.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek