185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od JML... »

Všechny vás zdravím!
Jsem tu nový, i když sem chodím už nějaký pátek...

Dostal jsem od kamaráda FV panel 185Wp/45V/5.1A, zatím jsem na úplném začátku. Panel mám postaven v zimní zahradě orientovaný přímo na jih. Prozatím jej využívám k nabíjení mobilu, mp3 a dalších domácích propriet pomocí jednoduchého 3A DC/DC měniče 60V -> 12V a 5V - viz přiložené obrázky.

panel v zimní zahradě
0001.jpg
3A DC/DC měnič
0003.jpg
chlazení měniče je třeba při větším odběru, i když je 3A dá se zněj vytáhnout až 4.3A!
0004.jpg
Mám několik variant využití, pokud budete mít někdo chuť, prosím o komentář.

Líbí se mi tento univezální MPPT s měničem:
Meanwell ISI-500-212B
http://www.meanwell-cz.com/napajeci-zdr ... si-500-212

Nebo:
Tracer TR-1210RN
http://i4wifi.cz/solarni-mppt-regulator ... d2704.html

DC/AC měnič nemám zatím vybrán.

Akumulátor buď
LiFePO4 12V/90Ah:
http://i4wifi.cz/lithium-battery-12v-90 ... d1873.html
Ale zde mi odrazuje cena, i když jsou tyto baterie asi pro tuto chvíli to nej.

Nebo
Banner Energy Bull 95751 100Ah/12V:
http://pb-autobaterie.cz/trakcni-bateri ... v-c20.html

Nejsem ještě rozhodnutý, rád si nechám poradit. Zdatnost v elektotechnice mám, takže se nebojím!
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od drama »

Při porovnávání baterií nezapomeňte na to, že ve skutečnosti to je Banner Energy Bull 95751 20Ah/12V. Pokud jde o regulátory doporučuji rovnou něco kvalitnějšího, silnějšího, odzkoušeného a dražšího, bude se to hodit, až budete rozšiřovat...
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od LIX »

Ja by som dal tej batérii možno aj 30Ah. :D
Ten menič s MMPT je len do 40V takže na tvoj panel nevhodný. Musíš sa sám seba opýtať čo vlastne chceš všetko napájať zo slnka. Keď som začínal mal som jeden 100W panel, ale menič som už rovno kúpil 1000W pretože tam je určitá rezererva a neskôr si nebudem nadávať prečo som si kúpil malý výkon kedže už mám 1kW. Regullátor si môžeš kúpiť malého výkonu, ale keď pridáš panel budeš musieť kupovať silnejší regulátor. No takýto MPPT sa predá lahšie ako menič s malým výkonom. Takže ak chceš zostať pri tomto jednom panele navždy odporúčam ti lifepo 40Ah a menič okolo 500W kludne Meanwell a pravdaže ti k tomu postačí ten 10A regulátor.
Uživatelský avatar
matymat
Příspěvky: 11
Registrován: pon čer 11, 2012 8:26 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: 185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od matymat »

Měl bych výhradičku k umístění panelu. Pokud ho dáte do svislé polohy, pak můžete škrtnout cca 25% z ročního úhrnu vyrobené elektřiny. Pro celoroční provoz je optimum 45°. Pokud ho dáte za sklo, tak se díky jeho odrazivosti můžete ošidit o další až desítky procent celoročního výkonu. Nakonec, rozdíl mezi regulátory s MPPT a bez MPPT může být až 30% v neprospěch regulátorů bez MPPT.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od JML... »

Díky za komentář.
Každopádně umístění panelu není konečné, přijde na střechu garáže a nezůstane jen u jednoho (asi dva stejné zapojené paralelně), v zimní zahradě je zatím "laboratorní" umístění, kde se seznamuju s praxí v solární výrobě elektřiny.
Teď v zimním období to je dost málo - proto jen dobíjení mobilu a pod.
Spíš mě zajímá zdali je opravdu nutné LiFePo4 baterie balancovat po článcích, proč by jinak výrobci vyráběli již hotové aku se 4mi články bez možnosti balancování.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: 185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od 007ToMMaS »

Čo som kdesi čítal tak niektoré majú balancovanie priamo v sebe. Ale to skorej tie malé LiFePo4 malej kapacity.. neviem ako to je napríklad u 90Ah a podobne...
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od LIX »

Osobne si myslím že ich vyrábajú z dôvodu že ich môžu predať drahšie a z dôvodu že si neznalí užívatel pomyslí že nemusí riešiť žiadne balancovanie ani nič...
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: 185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od toxic_cz »

007ToMMaS píše:Čo som kdesi čítal tak niektoré majú balancovanie priamo v sebe. Ale to skorej tie malé LiFePo4 malej kapacity.. neviem ako to je napríklad u 90Ah a podobne...
Zdroj?
Pokud vím, tak žádné hotové packy nemají v sobě balancování...
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: 185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od 007ToMMaS »

napr.: http://www.battery-import.cz/sk/gwl-pow ... 12v--7-5ah
* vestavěný balanční a ochranný systém (PCM) tak predpokladám že to je balancovanie také o ktorom sa bavíme...:)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am
Reputace: 1

Re: 185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od ctirad »

JML... píše:Spíš mě zajímá zdali je opravdu nutné LiFePo4 baterie balancovat po článcích,
Jakékoliv články spojené v sérii je vhodné balancovat.
proč by jinak výrobci vyráběli již hotové aku se 4mi články bez možnosti balancování.
Vždyť jsou s nimi taky problémy. U lithiových článků je nezbytně nutné hlídat minimální a maximální napětí každého článku. Pokud se to nedělá a hlídá se napětí jenom celého packu, tak zákonitě dříve nebo později dojde k tomu, že některé články se začnou ničit přebíjením a jiné vybíjet pod minimální povolenou mez a tím se zničí.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od JML... »

Budu muset asi přehodnotit celou koncepci - celkový výkon atd.

Ze všech alternativ se mi jeví jako nejlepší hybridní FVE bez dodávání přebytků do DS, ale připojená k DS kdy si invertor kontinuálně přisává energii z DS, pokud je výkon z panelů nedostatečný (např 50/50), pokud je výkon panelů větší tak je odpojen od DS a živí běžnou domácnost z panelů a eventuelně dobíjí aku.
Pro začátek bych volil variantu bez baterií, ale možnost akumulace nezavrhuji, proto hybridní měnič s možností připojení aku, ale v budoucnu.

Otázka je, umí tyto měniče být připojeny do DS a přisávat z ní a zároveň částečně živit domácnost z panelů bez baterií? Máte s nimi někdo zkušenost? Zatím sem našel Stunder, Xantrex a Victron. Údajně to umějí, ale bez baterií? I když jejich cena je vysoká.

Alternativní řešení tu vidím od vás všech, jsou cenově přijatelnější, ale aplikaci s přisáváním z DS jsem tu vyřešenou nenašel.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: 185Wp Praha Újezd nl, zatím v rozpacích :-)

Příspěvek od rob.brno »

JML... píše:Budu muset asi přehodnotit celou koncepci - celkový výkon atd.
Alternativní řešení tu vidím od vás všech, jsou cenově přijatelnější, ale aplikaci s přisáváním z DS jsem tu vyřešenou nenašel.
Než investovat desetitisíce do těch hitech hybrid-měničů bych tyto peníze radši investoval do použitých nicd(lifepo pokud je možnost el. z DS se nezaplatí). Potíž v systemu bez akumulace vidím ten, že málokdy bude využito energie z panelů maximální(bez toho přisávání).

To přisávání by se dalo teoreticky řešit, připojením "nabíječky" na DS, která by dodávala stejnosměrný proud na DC stranu měniče(DC/AC), kam by byl připojen i výstup z MPPT sol. měniče(samozřejmě se musí oba vystupy nějak oddělit). Ovšem byly tam ztráty - z DS do zásuvky přes dva měniče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek