Instalace FV panelu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
sipj
Příspěvky: 76
Registrován: pon zář 03, 2012 7:12 pm

Instalace FV panelu

Příspěvek od sipj »

Chtel bych se zeptat zda nemate nekdo zkusenosti s instalaci FW panelu na stechu. Jedna se mi treba kolik
stesnich haku pouzit prumerne na jeden panel, kolika profily musi byt panel podlozen atd. Nejake nosnosti stresnich haku atd. Nasel jsem hodne eshopu kde se prodavaji ale tyto daje tam nebyly.
Chtel bych si casem postavit ostrovni FW na taskove strese ale nevim jak spravne udelat mechaniku aby to nespadlo nebo treba nepopraskaly panely pri nevhodnem kotveni.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od Pan Taum »

Čím víc střešních háků, tím líp. Já je mám na každém trámu, od sebe jsou asi 80cm. Profily se dávají dva rovnoběžně pod panel ve vzdálenisti podle datasheetu a podle překrytí tašek - kompromis.

Ale jinak je každá střecha originál a musí se řešit konkrétně vše na míru. Mně například nepasoval ani jeden ze 4 druhů střesních háků ,takže mi je musel vyrobit zámečník na zakázku.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od vata »

Zdravím, mě teď na podzim čeká taky instalace 3 panelů na hodně šikmou plechovou střechu, takže přemýšlím co nakoupit. Co tak koukám na eshop pana Kolaříka, na tu sadu, tak mě napadá:
- cena sady pro tři panely je bezmála stejně drahá jak tři amorfní panely na ní - to se vážně nedá udělat nějak levněji?
- nějak mi nedochází, jak tam ten panel vlastně drží - vypadá to, že visí přicapnutý pod 4 úchyty které se přišroubují k nosné liště - panel není tedy nijak přišroubovaný, jestli jsem to správně pochopila. Fakt to drží i na téměř svislých konstrukcích?
- ty úchyty pasují na všechny panely? To jsou všechny panely stejně vysoké?

Díky :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od bert »

Tiež som riešil, aké háky. Nakoniec som sa rozhodol si ich vyrobiť:
haky.jpg
Je to z nerezovej pásoviny narezané, navŕtané a naohýbané na mieru. Sú na každej krokve v dvoch radoch. Na tieto háky sú priskrutkované nerezové vinkle a na ne s sú od spodu heftnuté matice v potrebnej rozteči podľa panelov. Panely mám chytené 5cm kúskami tej istej pásoviny. Na ňu, som prilepil silikónové tesnenie na okná, aby som moc nepretláčal hliníkový rám panelov. Dotiahnuté imbusom (podľa hrúbky rámu panela) s pérovou podložkou. Neodfúkla to ani smršť, ktorá sa cez nás prehnala pred mesiacom.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od netko »

Chcel by som sa opytat ma vplyv natocenia FV panelu na sikmej streche(35stupnov) na zisk.
Myslim tym ci panel musi byt prichyteny zvislo alebo na ležato. Dik
mrDragon

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od mrDragon »

Naklon se udava proti vodorovne ose. Jestli stojí nebo leží je uplně jedno. Výkonoví zisk poradí PVGIS (třeba tady http://sunbird.jrc.it/pvgis/apps/pvest. ... map=europe ) snad jsem pomohl
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od Gmouse »

vata píše:Zdravím, mě teď na podzim čeká taky instalace 3 panelů na hodně šikmou plechovou střechu, takže přemýšlím co nakoupit. Co tak koukám na eshop pana Kolaříka, na tu sadu, tak mě napadá:
- cena sady pro tři panely je bezmála stejně drahá jak tři amorfní panely na ní - to se vážně nedá udělat nějak levněji?
- nějak mi nedochází, jak tam ten panel vlastně drží - vypadá to, že visí přicapnutý pod 4 úchyty které se přišroubují k nosné liště - panel není tedy nijak přišroubovaný, jestli jsem to správně pochopila. Fakt to drží i na téměř svislých konstrukcích?
- ty úchyty pasují na všechny panely? To jsou všechny panely stejně vysoké?

Díky :)
Mám na střeše taky plech (Al) a sklon je dost značný. Chtěl jsem nějakého blízkého dodavatele a ten měl v nabídce konstrukční prvky značky Mage. Panely drží opravdu jenom na čtyřech "packách". Středové úchyty jsou univerzální, krajní jsou pak pro různé tloušťky panelů. Trošku jsem z toho měl obavy, ale zatím se to jeví docela dobře. Možná ještě přidám nějaký pojistný profil kdyby to náhodou někde povolilo, ale letos už to asi nebude. Konstrukce pro 9 panelu Schott ASI ve dvou řadách (při malé upravě by tam možná vlezlo o 2 víc) včetně příčného vyztužení vyšla na cca 9500. Zkusím najít fotku z montáže.
Edit: našel jsem :)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od vata »

Hezké, díky. Ta dřevěná konstrukce je tam provizorní? Měl byste tu fotku ve větším detailu?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od Gmouse »

To dřevo tam bylo jenom pro zjednodušení pohybu. Dneska už je tam všech 9 panelu a dřevo žádné. :)
Detailní fotku bohužel nemám, ale jsem schopen večer na střechu a nafotit detail podle přání.
Zkusil jsem googla a obrázky některých komponent jsem našel třeba tady: http://www.klempos.cz/solarni-montazni- ... unfixings/. Odkaz je opravdu pouze informativní, já kupoval u jiné firmy a za jiné peníze :)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od vata »

Díky, jste laskav, mě (resp. kováři kterému to asi zadám) by ale úplně stačila ta fotka co tu máte, akorát ve větším rozlišení.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od jara »

Ja jsem nasel jeste levnejsiho dodavatele konstrukci a sroubu.

http://www.k2l.cz/cz/spojovaci-material ... e-produkty

-Kombinovany svornik s prislusenstvim z nerezu A2
č. 1s90822210250 - M10 x 250mm - 50ks bal. - 45,-

-Montazni deska pro svornik z nerezu A2
č. 1P90350804011 - 25ks bal. - 29,-



-Matice vroubkovana nerez A2
č.1m6922308v - M8 - 100ks bal. - 1,40,-

-Sroub s valcovou hlavou s vnitrnim sestihranem DIN 912 nerez A2
č.1s9120825 - M8 x 25 - 100ks bal. - 2,20,-

www.alupa.cz - hlinikove profily

http://www.alupa.cz/produkty/profily-na ... k-2125.htm
kolem 700kc/6m

http://www.alupa.cz/produkty/profily-na ... -40x40.htm
kolem 600 kc/6m

http://www.alupa.cz/produkty/profily-na ... -omega.htm
90kc/1.1m - musis narezat po 5cm a navrtat

http://www.alupa.cz/produkty/profily-na ... ytka-z.htm
40kc/0.5m - musis narezat a navrtat
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od vata »

No vida, tohle vypadá na splněný sen obchodníků :) Koupit matici za 2,20 a prodat za 22.- :) A z profilu za 40.- nařezat packy za 400.- A zkompletovat to a omašličkovat a hned jsme s cenou ještě úplně někde jinde :)
Mít pořádný verkcajk a fortel, jdu do toho :)
Díky za odkazy, to muselo být docela pracné :O
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od 007ToMMaS »

V blízkej dobe ma čaká tiež inštalácia panelov na strechu. To ako uchytiť panely na šikmú strechu to som sa dočítal ale zaujímalo by ma ako sa dá panel ešte natočiť na určitú stranu teda do lava alebo do prava na pevno.

edit: budem mať na tom 4ks panelov na dvoch AL profiloch príchytiek na strechu by malo stačiť 8 predpokladám či sa mýlim? ďakujem.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od 007ToMMaS »

chcem sa opýtať či môžem namontovať panely na strechu takým spôsobom ako je na obrázku. či to bude držať. Alebo či ich dať vodorovne ale tým pádom by som musel dať na po dva kusy pod seba lebo na pravej strane mám akurát komín a 4ks panelov sa mi vedla seba nezmestia. ďakujem
Výsvetlivky:
Zelené pásiky sú príchytky ktoré sa namontujú do krovu
Čierne dve hrubé čiary sú 2ks AL profilov
Červené pásiky sú krajné príchytky panelov
Žlté pásiky sú stredové príchytky panelov
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od LIX »

[quote="007ToMMaS"]

Bude to držať aj tak, aj tak. Ale musíš ich dať tak ako píše výrobca, napríklad tuším skoro všetky amorfy by mali byť zvyslo (čiarky na penele smerovať zohora dole) takže záleží na type panelu, poly a mono môžu byť tuším akokolvek, každopádne si pozri doporučenie výrobcu k danému typu panelu.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od 007ToMMaS »

pozeral som a uvádzajú v návode na inštaláciu iba spôsoby ako ich prichytiť to ako majú byť otočené som nenazrel nikde. Panely mám schott perform poly 240
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od 007ToMMaS »

chcel by som sa spýtať ako vytočiť panely na určitú stranu na šikmej streche. Či sa to neodporúča kôli vetru? stechu máme orientovanú tak juhovýchod chcel by som ich ešte trošku vytočiť na západ nech chytajú aj keď bude slnko pomáli smerovať k západu.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od LIX »

Tak poto ich môžeš dať ako chceš. Neviem ti poradiť ako vytočiť panel ale pri odklonení panelu o 20° od juhu na východ, alebo západ je výkon panelu že vraj taký istý. Ja mám panele odklonené od J na západ o približne 17° stupňov a myslím si že je to v poriadku.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od 007ToMMaS »

lebo ja mám orientáciu skoro na juh takže medzi východom a západom cez leto nám ide slnko dá sa povedať ponad chalupu keď som sledoval a nastavoval natáčanie panelov. takže tak do cca 4možno by môhli byť osvetlené plno od skorého rána. len po tej 4 by už bolo slnko mimo... teraz cez zimu je slnko u nás už o 4 za horou cez leto to je tak o 7ak nie neskôr. Viem že sa na vytáčanie používa znova AL profil a pod to sa to nejak kríži a montuje ale fakt že neviem ako :D :(
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

jara píše:Ja jsem nasel jeste levnejsiho dodavatele konstrukci a sroubu.
http://www.k2l.cz/cz/spojovaci-material ... e-produkty
Jaro, máš představu na kolik cca vychází tato konstrukce pod jeden panel 1,7x1m?
U komerčně prodávaných konstrukcí sem to počítal cca 1500kč pod jeden panel.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek