300Wp poloostrov chatka Bořetín

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
KarelSt
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 29, 2012 11:19 pm
Reputace: 0

300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od KarelSt »

Jsem nový na tomto fóru i když ho delší dobu sleduji a chtěl bych se podělit o mé zkušenosti a i získat nové poznatky z vyroby el.energie z fotovoltaiky. Nové technologie mě zajímají a fotovoltaika je supr. Dostal jsem nabídku na zajištění energetické nezávislosti na jedné víkendové chatě, kde je problém se zavedením el. od ČEZu, slibujou a slibujou a elektřina nikde. A tak se majitel rozhodl to řešít a získat energii ze sluníčka pomocí fotovoltaických panelů, *a taková nabídka se se odmítá.*
Slovo dalo slovo a vznikl tento ostrovní fv systém o výkonu 300Wp.
Systém jsem se pokusil navrhnout na potkrytí 3-4 dnu bez slun. aktivity.
Zde je pár fotek systemu http://www.profidigital.cz/ostrovni-fot ... chata.html
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) KarelSt dne čtv srp 09, 2012 11:43 pm, celkem upraveno 3 x.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od SJM »

A co na to majitel, jaké jsou zkušenosti? Jak hluboko (DOD) jsou vybíjeny baterky?
Čtvrtý panel by té střeše docela slušel, regulátor by ho také snesl.
KarelSt
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 29, 2012 11:19 pm
Reputace: 0

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od KarelSt »

Majitel spokojenej, žádná centrála, klid, funkční je to od pátku. Denní spčítaná spotřeba je asi 700Wh tj. 16% kapacity aku. Ráno mi volal, že včera to otestoval ,televize,světlo i elektrickéj gril na to pustil (musel jsem ho pokárat) na reg.se po grilovačce rozsvítila led nizké napětí 24V. Dnes ráno vylezlo slunko a dopoledne dobito. 4 panel by tam šel dát, ale šlo hlavně o cenu ale co stím výkonem potom.
Naposledy upravil(a) KarelSt dne ned črc 01, 2012 8:40 pm, celkem upraveno 1 x.
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm
Reputace: 4

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od prochazka85 »

pekne udelany, hlavne se mi libi jak to je pekne zalistovany, taky bych to tak chtel mit :) a zbavit se sveho nevzhledneho vrabciho hnizda
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od vata »

Zdravím, těch 300Wp je podle mě málo. Ani plně slunečný den mu nenabije baterie vybité na víc 25% DOD. O sobotách a nedělích, když bude spotřeba, se do baterek prakticky nic nedostane. Projeví se to tím, že přes víkendy bude dost hluboko cyklovat. Je možné, že mu bude lednička shazovat měnič kvůli podpětí o dlouhých víkendech nebo při nedostatku světla.
No ale uvidíte, majitel může být klidný v tom ohledu, že 90% investic už má za sebou.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od atom »

dobrá práce, pěkně uděláno. Rozumný návrh systému.
Ale "spotřeba 700Wh tj. 16% kapacity aku" je řek bych tak trochu teoretické přání. Běžná lednice má cca 0,5kWh denně, ale jen když do ní člověk neleze, jestli v ní bude majitel chladit čerstvě dovezenou basu piv, tak si vezme 2x tolik. A ty baterky nelze žďímat do nuly, nebo je s nima po 100 cyklech ámen. Ale zase na chatu se jezdí jen když je hezky, takže jestli tam nechcou bydlet, nebo tam nejsou pečení vaření každý víkend, tak by to mohlo fungovat k plné spokojenosti.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
KarelSt
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 29, 2012 11:19 pm
Reputace: 0

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od KarelSt »

Byl jsem si to oměřit, baterky dopoledne dobité. Když je slluníčko jede lednice z panelů, z baterek nic neteče.
Chatka je ve stráni, tak lednice je jak ve sklepě, krásný chládek. Baterie 24V*180Ah tj. 4,3kWh.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od vata »

Máte to velmi pěkně udělané, takové prostě jednoduché.
No to víte, olovo musíte hýčkat. Tím spíš že je nutné počítat s tím, že majitel to nebude nějak šetřit - prostě to bude užívat až na doraz, ten gril o tom svědčí :) Vypadá to, že jste mu tam dal Schotty ASI Protect, ty jsou cenově teď tak nízko, že to možná nestojí ani za nějakou zvláštní řeč, když je tam místo fyzicky i v regulátoru. Počkala bych na data při typickém užívání, a pak bych mu určitě doporučila další dva kousky dokoupit. Co dnes ušetří na panelech, zítra zaplatí na nových baterkách.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od JiříK »

Pěkné.Ta lednice má jet trvale, nebo jen o víkendu? Ať tak, či onak, na lednici to je málo. Pokud pojede trvale, vezme např. 0,6kWh za den. Pokud ji zapnou při příjezdu, pojede třeba 6 hodin v kuse a vezme si ještě víc.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
KarelSt
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 29, 2012 11:19 pm
Reputace: 0

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od KarelSt »

No uvidíme, těď budou prazdniny, kde to bude více využivaný, system není nijak logovaný, tak se tam zkusím parkrát po ránu zastavi a změřit napětí na aku. a uvidíme jak to zatěžujou. Jinak se mi na amorfech libilo, že při zatažený obloze jde asi 30Wp za regulátorem.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od JiříK »

Ano, jedou, i když je slunko za rohem. Už na ně dávno přímo nesvítí a furt jsou na 20%.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od lwq »

Krasna prace ... Chtelo by to ale asi fakt dalsi panel, pro jistotu ... No uvidi se ...
Jak moc vyuziva lednicku ? Kdyz ta chata ma "krasny chladek" ve sklepe, tak by lednice ani moc nebyl treba, ne ?

Co provest monitoring FVE i treba teploty ve sklepe ? ;-) neni to zas takova palka ...
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... uino#p7773
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od vata »

Dokážu si představit, že dodavatelé FVE mohou být frustrováni tím, že jejich zákazníci si nechtějí moc hrát, prostě chtějí mít zásuvku pod proudem a servisním datům moc nerozumí nebo ani rozumět nechtějí :)
Takže rozumný dodavatel by měl nějaký ten základní logger dodávat sám v rámci nějaké své minimální koncepce, aby mohl dělat aspoň základní servis. Pokud nějaký regulátor data neloguje, nebo loguje nespolehlivě, nebrat. Případně použít externí logger. Osamocené změření ranního napětí baterie se dá interpretovat různými způsoby (spotřeba / kondice baterie / kondice zdroje).
Hmm, když tak o tom přemýšlím, základní logging (aspoň denní extrémy a dosažený výkon) je asi nezbytný pro provoz vážně míněné FVE (myšleno ne experimentální).
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od lwq »

Amen. Tech par korun navic se uz ztrati ... ;-)
KarelSt
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 29, 2012 11:19 pm
Reputace: 0

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od KarelSt »

Se zákazniky je to těžké, na co měrení, to nepoteřbuji. K reg. se dodává pěkný display měří U a I z reg. ukazuje kapacitu baterie dle napětí a jiné, jediný co se mi na něm nelibí je, že měří spotřebu z výstupu pro zatěž.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od mypower.cz »

KarelSt píše:Se zákazniky je to těžké, na co měrení, to nepoteřbuji. K reg. se dodává pěkný display měří U a I z reg. ukazuje kapacitu baterie dle napětí a jiné, jediný co se mi na něm nelibí je, že měří spotřebu z výstupu pro zatěž.
O mereni obvykle nebude mit zajem zakaznik typu "uzivatel", naopak o mereni muze projevit zajem zakaznik typu "kutil" nebo zakaznik typu "nadsenec" a prevdepodobne i ten, na koho se zakaznik obrati v pripade ze se s FVE deje neco co se zakaznikovi nemusi zdat uplne ok.
Uživatelský avatar
Komanche
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 12, 2012 4:03 pm
Reputace: 0

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od Komanche »

Je to pěkný. Jen bych dodal že na webu máte zvláštní překlep, dokonce v tučném provedení :)

a taková nabídka se se odmítnoutá.
Lzicealopaty.cz - 1. český eshop pro minibagry a bagry

Dodge Ram 5.9 V8 1998
Subaru Impreza GG 2.0 AT 2004 LPG
Subaru Forester SJ 2.0 XT 2015
KarelSt
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 29, 2012 11:19 pm
Reputace: 0

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od KarelSt »

Komanche píše:Je to pěkný. Jen bych dodal že na webu máte zvláštní překlep, dokonce v tučném provedení :)

a taková nabídka se se odmítnoutá.
Dík za upozornění.
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od dedo2 »

Dobrý den,iba taký malý dotaz,ten menič má prosím kde ventilátory,zvyčajne bývaju pri prívode z aku a u vás je zo spodu,alebo sa mýlim?
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: 300Wp poloostrov chatka Bořetín

Příspěvek od luge »

:) Menič je naopak,pri zapnutí ak zapne bude fúkať dole.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek