malý nabíječ k většímu FV bloku

AC i DC dobíječe baterií ze záložních zdrojů (například z elektrocentrály, z rozvodné sítě), návody, nápady, praktické zkušenosti
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: malý nabíječ k většímu FV bloku

Příspěvek od bert »

No doteraz ste nenapísal, že už používate UPS s externou batérkou. Vychádzal som z domnenky, že chcete vytvoriť záložný zdroj.
Zdravím přátelé,
potřeboval bych poradit. Mám 5kWp on-grid systém na trackeru a chtěl bych vytvořit záložní systém pro případ výpadku sítě.
Odkazovaným MeanWellom by to snád šlo. No bolo by treba nastaviť napätie na viac ako 24V(podľa špecifikácie by sa malo dať nastaviť do 28V), aby to aj niečo nabilo.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: malý nabíječ k většímu FV bloku

Příspěvek od redcrown »

Ano, asi šlo. Dokonce výhodnější by byla komerční nabíječka se spínaným zdrojem. Tento rozsah se zdá být standatní pro spínané zdroje.
Jen by se muselo dořešit to omezení výstupního proudu. Bez toho by to asi nemělo za malého osvitu a poloprázdné baterky příliš velikou naději.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: malý nabíječ k většímu FV bloku

Příspěvek od redcrown »

drobná chyba v úvaze max. napětí. Napětí může při -25 vystoupat na Voc=52,1*7=365VDC. Přesto v rozsahu spínaných zdrojů.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: malý nabíječ k většímu FV bloku

Příspěvek od redcrown »

co takhle připojit dva nabíjecí regulátory do série? Samozřejmě připojené k jedné baterce. Kdyby se dalo ke každému zajistit přepěťová ochrana na těch např. 150V? Sice to zní docela šíleně, ale co tomu brání?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: malý nabíječ k většímu FV bloku

Příspěvek od Lui »

Tak na to zabudni.... :lol:
...to nie je ako baterka alebo panel,že ich pospájam do série ako sa mi zachce.... ;)
To funguje úplne ale úplne ináč....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: malý nabíječ k většímu FV bloku

Příspěvek od redcrown »

No je mi jasný, že to není jednoduché zařízení, ale pokud se na to podívám z hlediska principu elektrotechniky, tak se u sériového zapojení dvou stejných zátěží bude napětí dělit. Pokud bude stejná zátěž i regulátor, tak proč by to tak nemělo být? Jak jináč to funguje? můžeš být prosím trochu konkrétní.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: malý nabíječ k většímu FV bloku

Příspěvek od Lui »

Ak sa niekomu chce nech Ti to vysvetlí....ja až tak moc elektronike nerozumiem....ale povedzme že skús dva 52cm televízory tak zapojit aby si mal 2x52cm=104cm.... ;) a skús mi vysvetlit ako by si to spravil....
Radšej sa zamýšlaj nad návrhmi ktoré si tu už dostal,a prosím nevymýšlaj také, ktoré sú úplne nereálne... ;)

A neber to v zlom.... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: malý nabíječ k většímu FV bloku

Příspěvek od redcrown »

čekal bych argument něco jako že třeba oba měniče nezapnou ideálně ve stejnou chvíli apod. No nic, to je jedno a asi navíc blbost.
ve zlém si to rozhodně neberu, vždyť nejsem elektrotechnik. Jen rád vedu diskuzi na věci, kterým moc nerozumím. Hodně s tím člověk učí.

Ale co třeba tohle,
DC-DC měnič pro celkem vysoké napětí.
http://cdn.vicorpower.com/documents/dat ... family.pdf
Zajímavá součástka, dokonce přesně můj rozsah.
Jestli jsem v rychlosti viděl dobře, tak 150W za 90$ by to nebylo až tak drahé.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: malý nabíječ k většímu FV bloku

Příspěvek od rob.brno »

bert píše:Zdravím!
Prečo nepoužiť sieťovú nabíjačku a nabíjať zo siete. Riešilo by to problém s napätím.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Tam je problém, že by to nešlo při dlouhotrvajícím výpadku -dny a déle, protože ten ongrid měnič se fázuje na sít. A když není sít nefunguje měnič, nebude 230V pro nabíječ. Taky nad tím přemýšlím, ideální by byl střídač, který se dá přepnout do offgrid, což jde zase asi ale proti podmínkám při připojení FV do sítě.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: malý nabíječ k většímu FV bloku

Příspěvek od redcrown »

hlavně to vede na drahé a složitější řešení. Pokud někomu jde pouze o zálohu v době výpadku jako mě, tak to chce něco jednoduchého a levného.
Já se chystám na vyzkoušení toho spínaného zdroje. Mám na stole zdroj, který má vstup
AC85-264 nebo DC120-340V. Sice jen 100W, ale na vyzkoušení to bude bohatě stačit.
Jsem zvědav, jak se bude chovat na měkkém zdroji mého FV pole.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: malý nabíječ k většímu FV bloku

Příspěvek od joseff »

rob.brno píše:... ideální by byl střídač, který se dá přepnout do offgrid, což jde zase asi ale proti podmínkám při připojení FV do sítě...
Myslim, ze uplne proti podminkam pri pripojeni FV do site to nemusi byt, zname tu prece hybridni stridace (Studery, Xantrexy, MeanWelly ...)

Ale priznam se, ze by me zajimalo, jak to ma poresene/nastavene nekdo kdo je s takovymto stridacem k siti pripojeny a do site i dodava - pokud prece napriklad na Studeru povolim grid feeding, tak to bude menic do site tlacit vypadek-nevypadek.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek