hybridní měnič Studer XTM, XTH

Měniče Studer
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od mopadzi »

Dobrý den, chtěl bych otevřít diskusi o vlastnostech a konfiguraci těchto měničů. Rád bych dokončil svou FE v konfiguraci. 9 ks panel poly 250W. Tristar 60A nabíječka, Studer XTM 4000-48V, 16ks Lifepo4 200Ah.
Dá se nabíječka v Studeru nastavit na nabíjení Lifepo4 a spouštět nějakým externím vstupem (nabíjet z povelu PLC)?
Děkuji za informace.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od rob.brno »

Proč do toho cpát ten Studer, není to zbytečné vyhazování peněz(nebo jde el. připojenou do distrib. sítě?)
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od netko »

Proč do toho cpát ten StuderTo sa neda riešiť ked už je, není to zbytečné vyhazování penězMožno ano ale problem treba riesit ked uz je na svete(nebo jde el. připojenou do distrib. sítě?)
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od bert »

Ak nahladíme na cenu, je studer dobrá voľba. U mňa beží asi dva mesiace bez prestávky. Mám XTH 5000-24, kúpený ako použitý, za zlomok pôvodnej ceny. Je síce väčší a ťažší (40kg), no má super výkon a veľkú rezervu. Tým pádom je tichší, ako mnohé meniče, čo som doteraz mal možnosť vidieť. Nastaviť na ňom ide hoci čo, no je k nemu treba ovládač, čo žiaľ nemám. :( Tak som sa tým zatial nezaoberal a nabíjam stále iba zo slnka. Nabíjanie sa dá odpojiť a pripojiť jednoduchým odpojením prívodu. Ja to mám skoro stále odpojené, okrem prvotného nabíjania LIFEYPO4, keď sa mi nechcelo čakať kým to zvládne slnko. Tak som im pomohol 60A nabíjačkou (dobíjala 62A) v meniči. Nemám zatiaľ ešte doriešené odpájanie pri podpätí. Zatiaľ iba denne sledujem napätie a ak by klesalo hlboko, budem musieť konať namiesto automatiky ručne. No zatiaľ som neklesol pod 3,29V na najslabšom článku. Takže k 3V (potial by sa malo vraj vybíjať prvých cca 5 cyklov) je zatial ďaleko a k 2,5V ešte ďalej. Tiež by som chcel asi pripojiť menič na sieť a dobíjať, namiesto odpájania meniča od záťaže.
Prajem vľetkým veľa slnka. *sun*
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od mopadzi »

Proč Studer? Protože je to stejně jako Xantrex držák. Na ceny nehledte. Kupuji za úplně jiné než jsou u nás v shopech. Studer má nepřeberné množství parametrů.... to je to si musím nastudovat, Ale domívám se, že nabíjet budu muset jinou nabíječkou, chci blokování nabíjení při vysokém tarifu DS.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od netko »

mopadzi píše:Proč Studer? Protože je to stejně jako Xantrex držák. Na ceny nehledte. Kupuji za úplně jiné než jsou u nás v shopech. Studer má nepřeberné množství parametrů.... to je to si musím nastudovat, Ale domívám se, že nabíjet budu muset jinou nabíječkou, chci blokování nabíjení při vysokém tarifu DS.
Tesi tak to sme dvaja na studovanie :) Aj ja musim nastudovat.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od SJM »

mopadzi píše: Rád bych dokončil svou FE v konfiguraci: 9 ks panel poly 250W. Tristar 60A nabíječka, Studer XTM 4000-48V, 16ks Lifepo4 200Ah.
Nějak mi nejde do hlavy těch 9 Ks FV panelů - všechny v sérii být nemohou, to je na Tritar příliš, takže 3s3p? Pokud ano, tak bude zřejmě nutno jištění (ztráty) jednotlivých větví, u dvou stejných větví by to nutné nebylo.
Tristar už je doma? Pokud ne, tak se tady již opakovaně objevila pozitivní informace o Midnite classic regulátoru.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od mopadzi »

ano tři stringy po třech...Tristar už zahálí dlouho. Furt jsem čekal na měnič. Bohužel z Alrexu se ho nedočkám...Tak se vrhnu na Studer, připadá mi ohebnější (ale složitější) než XANTREX . Ve druhé fázi plánuji další blok tentokrát amorfů.
hybridní měnič má tu vlastnost, že pokud nestačí výkon A kapacita baterek tak si vezme zbytek z DS. Jaké jištění máte na mysli?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od SJM »

Byla tady diskuse o jištění jednotlivých DC větví z panelů před regulátorem - výsledek byl, že není nutno jištění, pokud je pouze jedna větev nebo dvě stejné větve panelů.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od kybos »

mopadzi píše: Furt jsem čekal na měnič. Bohužel z Alrexu se ho nedočkám...
Jaké jsou problémy s měniči od Alrexu?
Jsem možná v podobné situaci a koketoval jsem s myšlenkou použít měnič ARR0311 případně ARR0511, ale informace z Alrexu přicházejí pouze kusé a velice zvolna...
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od luge »

kybos píše:
mopadzi píše: Furt jsem čekal na měnič. Bohužel z Alrexu se ho nedočkám...
Jaké jsou problémy s měniči od Alrexu?
To aj mňa zaujíma
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od joseff »

mopadzi píše:...
hybridní měnič má tu vlastnost, že pokud nestačí výkon A kapacita baterek tak si vezme zbytek z DS. Jaké jištění máte na mysli?
To ano, ale pozor, pokud je Studer neustale "pripojeny" k DS (tzn. sepnute transfer relay) a i kdyz vetsinu casu jen ceka aby treba mohl vypomoci kdyz nebude stacit kapacita baterek jak bylo zmineno vyse, tak si z DS neustale bere nejakych 0,3 - 0,7 A, coz neni pri provozu 24 h v kuse zanedbatelna spotreba a hlavne je uplne zbytecna.

Da se to vyresit pomoci vhodneho zapojeni auxiliary relay v kombinaci s jeho naprogramovanim, aby se spinalo a pripojovalo tak sit napriklad jen pri poklesu napeti baterky pod urcitou hodnotu a treba jeste v kombinaci s dobou kdy je nizky tarif.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od mopadzi »

Alrex má spoustu nádherných konceptů, od jednosměrné brány ke kaskádě měničů, nabíječů, ale vše jen na papíře( kromě té brány). Příští týden mám cestu do Ostravy tak je navšívím a rozseknu to.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od SJM »

joseff píše: pokud je Studer neustale "pripojeny" k DS (tzn. sepnute transfer relay)..., tak si z DS neustale bere nejakych 0,3 - 0,7 A.
To je nějakých 70W -150W, docela hodně, musí to i pěkně topit.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od rob.brno »

SJM píše: To je nějakých 70W -150W, docela hodně, musí to i pěkně topit.
Ale hlavně pokud by to bylo furt na DS, tak by si to u mě ročně vzalo nějakých 2500kč od eonu.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od mopadzi »

no to je dost...toje důvod k zamyšlení...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od netko »

Nema niekto nahodou manual v CZ alebo SK pre Studer VT-80?
serfar30
Příspěvky: 75
Registrován: čtv úno 23, 2012 10:02 pm
Bydliště: Česká Skalice

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od serfar30 »

to: mopadzi jak jsi pochodil v Alrexu? Plánuji nákup ARB0311
8xLifepo4 tristar 60A Siemens logo Power Jack 3500w solar 1960Wp pro zatím
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od mopadzi »

ještě jsem se tam nedostal...tak během několika dní, mám to furt nějaké šroubované...

jinak mám debilní otázku: představte si situaci: Nabíječ ukončil nabíjení baterky jsou nabité...slunce svítí a vyrábělo by se...Měnič maká z baterek? Není u někoho (xantrex, Studer) vazba mezi měničem a nabíječem, taková aby při odběru z baterek do měniče v případě, že je kapacita na straně FV pole dovolila nabíječi nabíjet?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od netko »

mopadzi píše:ještě jsem se tam nedostal...tak během několika dní, mám to furt nějaké šroubované...

jinak mám debilní otázku: představte si situaci: Nabíječ ukončil nabíjení baterky jsou nabité...slunce svítí a vyrábělo by se...Měnič maká z baterek? Není u někoho (xantrex, Studer) vazba mezi měničem a nabíječem, taková aby při odběru z baterek do měniče v případě, že je kapacita na straně FV pole dovolila nabíječi nabíjet?
No myslim ze nam ide obom o to iste a to je podla mna prebytok a co s nim a ako to rozumne zregulovat? Celkom sice tomu nerozumiem nato si myslim ze su tu sikovnejsi a so skusenostami a verim ze nam poradia. Ale myslim si ze je to dost spojene s predimenzovanim vykonu panelov. Tos ono ak sa baterky sikovno nabiju tak by sa mal nabijac prirodzene vypnut(asi neviem) aby neprebil baterky. Co ja ale stav pokial to nastane napr. okolo obeda tak dost blby stav, lebo nabijac skape a menic musi tahat z baterky. Nabijac caka zasa na povel od bateriek(pokles napatia) ze ma zacat nabijat a tym padom aj krmit menic. Myslim ze to take jednoduche vyriesit nebude a bude treba urobit kompromis alebo regulator ktory by vysvetlil nabijacu ze este svieti slnko a ak mas nabite baterky tak baterky odpoj(co by bolo idealne pre LiFe) a prepni sa na tlacenie iba na spotrebu do menica(otazka ako sa bude spravat menic ked donho polezie kopec vykonu naraz a nie iba kolko aktualne potrebuje na pokrytie odbery). A zasa ked uz nabijac nebude mat z coho vyrabat tak prepni spat na baterky. Len ako to zrealizovat??

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek