Bioplyn

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Bioplyn

Příspěvek od drama »

drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Bioplyn

Příspěvek od drama »

Opravuji, zemní plyn umí až vyšší model. Pokud by se z toho vytáhlo chlazení, byla by to vlastně nejlevnější kogenerační jednotka na trhu. http://www.elektrocentralyplus.cz/jedno ... -ng-1f-3kw
KarelSebela

Re: Bioplyn

Příspěvek od KarelSebela »

No já jsem s bioplynem zatím ve stádiu testu. Letos na jaře jsem sehnal sudy a vyrobil si první testovací bioplynárnu. Jenže teplo je takové že nic moc a tak to déle startuje.
Obrázek mam na http://cink.tv/index.php/bioplyn-doma/
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Re: Bioplyn

Příspěvek od Rams »

Dovolil bych si nesouhlasit. Bioplyn ano, ale ne ve spojeni s hlinikovou centralou s 4000ot/min. Pochybuji, ze zvladne 24/7/365 provoz. Kdyz uz bioplyn do motoru, tak nejlepe cca 1500ot/min. vznetovy motor upraveny na zazehovy. Nejlepe resit uplne bez motoru. Je to sice lakave mit teplo a elektriku za pomoci centraly, ale ta udrzba..opotrebeni...hluk..
Bioplyn - vareni, ohrev TUV, topeni (vyuziti umerne velikosti bioplynove stanice)
FV panely - elektrika
Jednoduse receno, cim min mechanickych dilu v soustave, tim mensi naklady na udrzbu a spolehlivejsi provoz.
KarelSebela

Re: Bioplyn

Příspěvek od KarelSebela »

Maximálně souhlasím. Nic pohyblivého. Žádné složitosti aby člověk nemusel vydat manuál jak ovládat domácnost. Proto budoucnost svého domu vidím v postavení Earthshopu. To je muj sen.
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Reputace: 1
Bydliště: Liptov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bioplyn

Příspěvek od Pavel.Simon »

KarelSebela píše:Maximálně souhlasím. Nic pohyblivého. Žádné složitosti aby člověk nemusel vydat manuál jak ovládat domácnost. Proto budoucnost svého domu vidím v postavení Earthshopu. To je muj sen.
Karel, pokračuje ti nejako bioplynový pokus?
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
KarelSebela

Re: Bioplyn

Příspěvek od KarelSebela »

Zdar,
bioplyn pokus se nepovedl. Poznání:
1. neudržel jsem tam teplotu víc jako 30°C ( pozdě jsem namontoval teploměr a už bylo po sezoně)
2. Dodávaný materiál nebyl správný.
3. celkově jsem měl moc malé sudy a moc vody

Závěr:
1. nový bioplynárna bude 2-3m kubické
2. bude celá zapuštěná v zemi
3. obsipaná dřevoštěpkou která bude hnít a tak i v zimě budě zajištovat teplo.

Vše budu dělat na mém Earthshipu :-) Bioplynárna je naplánovaná v třetí etapě tzn někdy napodzim bych ji měl mít založenou.

Karel
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Bioplyn

Příspěvek od rimi »

OT: je nekde vice info o Tve aquaponii nez tu http://czech-earthship.com/category/aquaphonics/
Mam na zahrade nejaky prvorepublikovy betonovy bazen a premyslim, co s nim
dik
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Reputace: 1
Bydliště: Liptov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bioplyn

Příspěvek od Pavel.Simon »

Presne toho som sa obával, že nastane. Bohužiaľ sa mi zdá, že všetky tie návody na nete sú z prostredia, kde okolitá teplota nemá taký rozkmit ako tuná v CZ a SK.
Inak na Filipínach majú dosť skúseností s "home made" bioplynom najmä z posledných rokov, napr. tu: http://www.appropedia.org/Home_biogas_system . Ale zasa majú iné teplotné a vlhkostné prostredie.
Inak s tým Eartship-om ti držím palce a teším sa na viac infošiek, nie len o bioplyne, ale celkovo.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
KarelSebela

Re: Bioplyn

Příspěvek od KarelSebela »

rimi píše:OT: je nekde vice info o Tve aquaponii nez tu http://czech-earthship.com/category/aquaphonics/
Mam na zahrade nejaky prvorepublikovy betonovy bazen a premyslim, co s nim
dik
Já jsem si stáhl spoustu videí a seminářů na toto téma. A skočil jsem do toho pohlavě :lol: Čehož důsledek byl, že mi ryby pochcípali asi po pul roce.

Podcenil jsem:
1. kyslík ve vodě ( ted už mam koupený měřák a plánuju to nějak zautomatisovat abych měl grafy na webu)
2. rostliny v zimě rosotu hodně pomalu, takže málo čistí vodu a rybám to nesvědčí.
3. ač jsem si byl pro jen 20 ryb, v obchodě mi dali víc jak 30 kousku. Bylo mi líto těch několik ryb vyhodit a tak jsem je nechal v nádrži všechny. Což byla chyba. Chce to začít raději s méně rybama a menšíma výnosama zeleniny, ale čistou a zdravou vodou a pak postupně přidávat.

Tzn.
1. v budoucím systému budu mít 2 elektrické okruhy na sobě nezávislé s tím že jeden bude jen na bublání.
2. budu mít 5x víc plohcy rostlin než plochy vodní.
3. musím si nachystat rostliny, které vím že pujdou i přes zimu, kdy je méně světla i když bude ve skleníku teplo.

Snad je to k něčemu :-)

Karel
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Bioplyn

Příspěvek od rimi »

Diky za info.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Bioplyn

Příspěvek od drama »

Velmi zajímavá a mimořádně jednoduchá konstrukce vývojníku na bioplyn http://solarcities.blogspot.cz/2012/06/ ... -just.html
Pokud to bude v teple, pak: 1000 liters of uncompressed gas per day which allows one to cook on a medium flame on a single burner for about 2 hours or generate electricity from a 2kW engine for about 45 minutes.
I kdyby to byla polovina, tak je to fantazie...
KarelSebela

Re: Bioplyn

Příspěvek od KarelSebela »

Super tip. jedna se mi válí na zahradě. Tak už vím co s ní v lětě udělám :-) Celé to pak obsipu štěpkou. ( až nějakou seženu) a bude to i zateplené na zimu.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Bioplyn

Příspěvek od marko250 »

Ahoj,jak je to u malých bioplynek s činností?
Řekněme že u domu je žumpa do které jdou WC produkty a ty se nejdříve segmentují v první komoře cca 2m3 a pak je přepážka do druhé 1,5m3,která je již řidší,následně to jde přepadem do třetí 800l a kanalizace.Celé je to v zemi kdy vrch je 700mm od povrchu zakrytý víkem na šachtě 600x600mm.Vše beton.Za jakých podmínek by se z žumpy stala bioplynka? V domě 6 lidí.Je chod malé bioplynky průběžně trvalý,nebo se musí zahajovat aktivační proces,který až po dlouhé době produkuje a jde do útlumu,kdy se zase musí celá vybrat a tak pořád dokola?Je produkce výkyvná?Je mnoho odpadu za rok?Já jen že to v zemi mám a sem tam musím nechat vyvést vozem za 1500Kč.Plyn bych spaloval průběžně v případném hořáku(jaký,zabezpečení proti zášlehu,zhasnutí), 8m do kotelny s AKU 3000l.Jak agresivní je plyn pro hořák a celý systém?Musely by se provést zateplovací práce kolem žumpy+výhřev?Výhřev boční spodní,teplota?
Takže když to zhrnu,co je potřeba aby se žumpa stala spolehlivou bioplynkou s bezpečným provozem?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Bioplyn

Příspěvek od honzasl »

Tady mají hezkou tabulku.
http://biom.cz/cz/odborne-clanky/vytezn ... -materialu

V ní člověka překvapí, že hovna jsou kupodivu poměrně málo výnosná, v porovnání s komunálním bioodpadem. No dejme tomu, že bychom si pořídili bioplynku, která spotřebuje výkaly a kompost. Člověk vyprodukuje denně asi 200 g výkalů, plus bioodpad z kuchyně bych tipnul podle nás dalších 200g. To máme 400g x 6 lidí = 2,4 kg materiálu denně.

Uvažujme průměrnou výtěžnost 60m3 / t, tj. naše produkce bioplynu denní je 0,144 m3 bioplynu denně. Výhřevnost dáme spíž nižší, 20 MJ/m3, to máme 2,88 MJ denně, tj. 0,8 kWh. Při ceně EE v NT 2 Kč/kWh to máme 1,6 Kč/den, cca 600 korun ročně.

Nevím, jestli jsem neudělal někde chybu, ale tudy cesta nevede. V tom grafu je hezky vidět, že když by se zplynovala třeba tráva z trávníku, to už by byla jiná liga... Ale samotnou župu/septik evidím pro jeden dům rentabilní. Ideálně pro obecní čističku.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Bioplyn

Příspěvek od brumlaj »

honzasl píše:....V ní člověka překvapí, že hovna jsou kupodivu poměrně málo výnosná, v porovnání s komunálním bioodpadem........
No když bychom to vzali logicky, tak člověk vlastně komunální bioodpad jí (o chvíli dřív, než se stane odpadem ;-) ), a zmíněný trus je vlastně původní bioodpad mínus látky, které z něho člověk využil na získání energie pro pohon celé té své chemicko-biologické mašinérie. Jelikož celý den člověk kolem sebe fouká do okolí uhlík, který v původně vdechovaném vzduchu nenasál, a tento je také ve formě CO2 i výsledkem spálení metanu - tedy výsledkem uvolnění energie z něj, tak v podstatě nezůstane v odpadu zase tak moc látek, které by mohly být přeměněny na metan, neboť je člověk již využil a "spálil", energii využil jak uznal za vhodné...holt asi dokážeme celkem efektivně uvnitř pracovat s přijatou energií v potravě.... Ale díky, zajímavé téma k zamyšlení ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bioplyn

Příspěvek od kodl69 »

v Blansku mají u čističky bioplynku, ale plynu je tak akrát na ohřev nádrže a vytápění budov čističky. V létě mají jakýsi přebytek, ale motorgenerátor tam asi ani není. Můj známý dělal na bioplynce už začátkem 90-tých let - odpad z prasečáku - a ekonomicky jim to jaksi nevycházelo, zkrachovali včetně prasečáku... Takže asi jedině ta biomasa, ale co je výsledný produkt, něco jako z kompostu?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Bioplyn

Příspěvek od marko250 »

Ten odpad je to hlavní co mě zajímá o nadbytečné tvorbě plynu iluze nemám a pokud by si na sebe bioplynka vydělala na teplo do nádrže pro tvorbu,tak proč ne.Podstata je,že když do ní průběžně nahážu 100% "paliva" -kolik % jej pak musím vytáhnout,v jaké formě bude.Kolem domu je 1500m2 trávy pravidelně sekané od května do listopadu,odpad z dvou kuchyní,listí z ovocňanů+wc odpad.Pokud by se do díry jen sypalo a ta by se postarala o likvidaci třeba s přetokem do zmíněné kanalizace,tak je to perpetum,které okamžitě chci.Ale skákat okolo toho denně a složitě hlídat a čistit je nepřípustné.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Bioplyn

Příspěvek od honzasl »

ale co je výsledný produkt, něco jako z kompostu?
Jo, co jsem viděl, tak prostě černozem jako z kompostu. Ale taková homogenní kejda....
+wc odpad
S WC bych se vůbec netrápil, má to moc vody. Leda takový ten reparační záchod: moč zvlášť, lejna zvlášť.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Bioplyn

Příspěvek od marko250 »

Vím ,že tady byli dva členové dělající pokusy s malou bioplynkou.Jak to tedy dopadlo pánové?Jaká jsou úskalí krom potřeby tepla nad 18°C?Jak jste řešili obnovu náplně a mrtvou kejdu?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

Odpovědět