Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od karel »

Dobrý den, jsem zde nový. Vědom si toho, že je třeba nejprve číst a pak se teprve ptát jsem celé forum prošel. Jsem však laik a ve většině diskusí o provedení FVE vlastně vůbec nevím o čem je řeč:-). Plánuji ostrovní systém na RD v lese, obklopený stromy, které část dne stíní střechu orientovanou na jihovýchod. Není zde přípojka ee, takže vše musí obstarat ostrovní systém s eletkrocentrálou. Protože jsem laik, budu řešit dodávku systému na klíč. Při průzkumu trhu a kontaktování firem jsem však zjistil, že je veiice málo SKUTEČNĚ ODBORNÝCH firem, které umí projektovat a realizovat ostrovní FVE s bateriemi a elektrocentrálous automatickou obsluhou a přepínáním. Získané nabídky měli tak obrovský rozptyl technických a cenových řešení, že pro laika jako já je těžké se orientovat. S pomocí tohoto fóra a dalších informací z webu jsem postupně vybral tři firmy, které zjevně mají i prokazatelné reference. Sysdtém je postavený tak, že elektřina vyrobená z FVe se ukládá do baterií kapacity 24kWh a z nich se pak napájí síť. S omezením hranice vybití baterií by mělo být k dispozici tedy cca celkem 14 kWh denně. V zimě vypomůže elektrocentrála. Mé zadání bylo mít systém robustní, abych měl jistotu že vždy bude dost energie. je to dáno také tím stíněním stromy jak jsem již uvedl. Momentálně se peru ze seznamem přístrojů a jejich spotřeb ( například jen lednici jsem naměřil 1,4 KWh za 24 hodin).
Mou motivací pro FVE není úspora, ale naprostá soběstačnost s dostatečnou rezervou i na zimu. Investiční náklad na FVE včetně baterií je zhruba srovnatelný s nákladem na vybudování přípojky ee, která by byla cca 600 m dlouhá. Takže rozhodvání je jasné. Investice stejná a pak žádné platby ČEZu. Na druhou stranu mám obavy a další náklady po skončení životnosti baterií a dalších komponentů. Kompletní popis systému mám k dispozici, je však rozsáhlý a nechci ho sem zatím vkládat. Uvítám jakoukoliv pomoc a radu podanou srozumitelně pro laika. Názvy střídačů a jiných komponentů, jejich chrakteristiky, pojmy jako sinus,... mi opravdu nic neříkají. Nejlépe by bylo pokud by to ylo možné osobní konzultace případně komunikace mailem. Velice děkuji. Uvítám i jiný návrh možnosti komunikace o řešení. Tak velkou instalaci jako bych chtěl mít jsem zde nikde nenašel, a ani na internetu. FVE takového výkonu ano, ale ne jako ostrovní systém. Děkuji předem za náměty a názory. na osobní kontakt mohu i přijet kamkoliv.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od atom »

8,4kWp do 24kWh baterií ? takže to bude schopno nabít baterky za 3 respektive 2 hodiny ??? Pro olověné je to bez omezení proudu jistá smrt. LiFePO4 to dají, ale ty asi plánované nemáte podle omezení hranice vybití.
24kWh baterie tu myslím sem tam někdo má, ale 8,4kWp v panelech ne. Ten výkon panelů se mi zdá tak 2x naddimenzován. Stínící stromy bych vykácel a tím snížil náklady o 1/3 - 1/2 :yes:
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od karel »

To je rychlost:-). Ta doba nabití odpovídá. Baterie jsou tam tyto: OPzV Solar 618 Ah (C100), 505Ah(C10), 24,4kWh/48V, bezúdržbový lead acid aku blok , gelový. Tak snad jsem to opsal z nabídky dobře. Kácení mi také napadlo, ale v rodinném hlasování jsem prohrál :-(.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od luge »

karel píše: Tak velkou instalaci jako bych chtěl mít jsem zde nikde nenašel, a ani na internetu. FVE takového výkonu ano, ale ne jako ostrovní systém.
http://www.ostrovnidum.cz/index.php?s=t ... vni_system
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od karel »

Děkuji za odkaz. Zdá se, že mám opravdu poněkud předimnezováno. Samostatný dům, vypadá, že běžná výbava jakou asi plánujeme i my,a třetinový výkon FVE. Ale z textu se zdá, že majitel je odborník a v mnohém si poradil sám. To já bohužel nejsem schopen. Ale zkusím majitele kontaktovat.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od bert »

Zdravím!
Ako píše atom, je "trochu" prehnaný pomer vykonu panelov a kapacity batérií. Pri 48V, je špičkový prúd z 8,4kWp panelov až 175A. Do 500Ah oloveného akumulátora, je to neuložitelné. Tiež som mal 24kWh v olovených batériách. Kŕmil som ich panelmi o výkone 3780W. Panely sú otočené na tri svetové strany (výkon je rozložený v čase a nemá takú výkonovú špičku) a i tak som musel skoro polovicu panelov vypínať. Teraz mám opäť 24kWh batériu, ale LIFEYPO4. Tu už neriešim výkon tečúci do batérií. Cez noc miniem okolo 3kWh. Okolo 10.-11. hodiny ráno, je väčšinou naplno nabité. S 8,4kW panelmi, by som mal nabité za 30 minút.
Rúbaniu stromov, by som sa tiež asi radšej vyhol. Zaujímavé by bolo vedieť aké panely (ale aj ostatné komponenty) boli navrhnuté firmou.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od SJM »

Pro porovnání Vašich navrhovaných olověných akumulátorů a LiFeYPO4 (zkráceně LiFe nebo LFP nebo pouze lithiové) by bylo vhodné si tady na foru přečíst vše potřebné; jde zejména o porovnání počtu cyklů (vybití-nabití) a doporučované hloubky vybití (DoD - deep of discharge) pro daný počet cyklů, u olova cca 20% vs. u LFP cca 80%.
Při hlubším vybití olova, zvlášť pokud je uloženo v chladu, prodce klesá celkový počet cyklů, navíc u olova je nutné okamžité započetí nabíjení po ukončení vybíjecího cyklu a je vhodné nabíjení zcela dokončit. Administrátor tohoto fora popsal rozbor jeho situace v průběhu první zimy, kdy po několik dnů pro nedostatek slunečního svitu neprovedl nabíjení části olověných akumulátorů, výsledkum bylo snížení jejich kapacity pod 5% za jeden rok.
U LFP můžete započít vybíjení i nabíjení kdykoliv, při dodržení limitu nejnižšího napětí cca 2,85 voltu na článek by nemělo dojít k jejich poškození i v případě, že několik dnů nebude téměř žádný sluneční svit.

Při částečném zastínění během dne by bylo vhodné zvážit použití tzv. tenkovrstvých FV panelů, pokud budete mít dostatečnou plochu k jejich umístění; tyto panely mají nižší úbytek výkonu při částečném zastínění.

Pokud zvolíte ostrovní provoz s FVE, bude pro Vás během zimních měsíců zřejmě nutností jisté přizpůsobení, viz např. příspěvek dramy: "pere se, když slunce pere".
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od atom »

Takže 24ks OPzV Solar 600Ah. Max. nabíjecí proud je podle datasheetu C20, to nám dává tedy nejvíce 120A a panely můžou dávat 8400/48V = 175A tzn.skoro C30, jak sem psal, bez omezení nabíjecího proudu to je za 2-3 roky tutově po nich.

Jinak baterky za 240tisíc to už je darda, na tom se chlapci asi pěkně napakujou.
By mě zajímalo na kolik to nacenili.
V LiFePO4 by stejná využitelná kapacita vyšla na 150tisíc, ale parametry nesrovnatelné.

Pro těch 8.4kWp a 20kWh v baterkách
35ks 240Wp polypanelů....175.000,-
16ks LifePO4 400Ah........192.000,-
3ks TriStar TS-MPPT-60.....45.000,-
Měnič 6kW - 1fáz............27.000,-
ostatní, instalace, rozvaděč kabely, dejme tomu třeba 40.000,-
+ agregát se startovací automatikou....

To máme skoro 1/2 mega :-) ale to by jelo. :twisted:

Nevím jak velkou máte střechu, ale pokud jste doma prohrál boj o kácení stromů, tak bych radši zvolil amorfní panely.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od karel »

Zatím moc děkuji za příspěvky. Jak jsem psal, fórum jsem sa snažil poctivě přečíst. Nechci být ten co chce ušetřit čas na úkor jiných. Ale prostě tomu tolik nerozumím. Ale čím více čtu,a mnohdy i rozdílné názory na stejnou věc, tak mám v hlavě větší zmatek. Navíc ne všemu úplně rozumím. Například ty baterie. V některém vláknu čtu, že moderní trend je olovo, v jiném zase, že LFP. Zřejmě to bude tak, že záleží na konkrétní aplikaci a předpokládaném provozu FVE. Každopádně již ze stávajících příspěvků je jasné, že stávající návrh co mám, není zřejmě dobrý. Pro bližší posouzení uvedu navrhované parametry a komponenty. Tím, že neuvedu firmu snad nic z pravidel neporuším.
FVE:
Způsob připojení: Třífázově.
Fotovoltaické panely: 36 x IBC PolySol 235MS(nominální výkon 235 Wp)
Střídač napětí: 3 x Sunny Boy SB 2500
Plocha panelů: 60 m2 (maximum co jde na střechu umístit)
Orientace a sklon střechy: Jihovýchod , sklon 40 stupňů
Monitorovací systém: SMA SunnyWeb box
Přepěťové ochrany AC/DC: 4 x DehnGuard
Záloha:
Sunny Backup 5000 - 3 ks: 48 V DC/230 V AC/50 Hz / 5000 W AC
RS485 Interface - 3 ks: RS485 komunikační interface pro SBU5000
AS BOX L-20 - 1 ks: Automatic switch Box, 3 fáze, 3 x 50 A, FVE 3x40A
DC SBU-NOC 33:10 - 1 ks battery connection box
Baterie - už jsem psal jaké
BATFUSE-B.01 - 1 ks: 2 polová NH1 pojistka baterií pro Sunnylsland, 3 DC porty (1 baterie a Sunny Island charger),
včetně 2x250 A pojistek + 2 náhradní pojsitky pro SBU5000.
RS485 Interface - 1 ks: RS485 komunikační interface pro SBxxxxTL
SWB - 1 ks : intenetové a komunikační rozhranní Sunny Web box
DC-cable 70mm2

+ isstalace, zapojení,....není v tom elektrocentrála.

A cena - takové ovoce velikosti fotbalového míče, zelené okolo, červené uvnitř.

Dům je v lese, panely mohou být jen na směr JV a je tam ten stín. Dočetl jsem se někde, že by v tomto případě měli být panely na kostrukci, na 49 stupňů, aby se v zimě vytěžilo více slunce.

Děkuji za názory. Pište prosím pokud možno lidskou řečí :-). Teď sice nemám co nabídnout na oplátku za Vaše rady, ale slibuji až budu bydlet a doufám i svítit a snad i občas prát :-), tak na tohle forum budu své zkušenosti uvádět.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od karel »

Mám i nějaké foto a mapu umístění domu a situace okolo a nějaká schémata z nabídky, ale to raději případně na SZ.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od karel »

Pro atom: Samotné Baterie jsou naceněny na 150t Kč. Cena celého řešení záloha tvoří cca polovinu celkové ceny. Největší položka části záloha nejsou baterie ale 3 x Sunny back up za 200t kč..
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od rob.brno »

karel píše:Mou motivací pro FVE není úspora, ale naprostá soběstačnost s dostatečnou rezervou i na zimu. Investiční náklad na FVE včetně baterií je zhruba srovnatelný s nákladem na vybudování přípojky ee, která by byla cca 600 m dlouhá. Takže rozhodvání je jasné. Investice stejná a pak žádné platby ČEZu.
Zkusil bych ještě přehodnotit variantu připojení od Čezu, pokud tedy nejsou v cestě administrativní překážky(ochranná pásma, cizí pozemky přes které by vedení muselo jít) a připojoval byste se na hladinu nn(230/400V). Pokud byste si zvládl udělat přípojku nn 600m "svépomocí", tedy výkop do 0,5-0,8m hluboký firmou bagrem(účtují si kolem 700kč na hod) a položení nn kabelu, tak se musíte do 200t kč vejít(1m kabelu max po 200kč, a bagr za hodinu těch 10m výkopu taky musí udělat, plus to stejné na zahrnutí). A než byste v el. od Čezu propálil zbylých 800t(FV 1mil od firmy) nebo 300t(FV za 500t kč svépomocně), tak uplyne spoustu let(otázkou je jak náročný na spotřebu el. budete).

V případě FV bych neuvažoval vůbec o olov. aku, protože při těch si vždy nejméně jednou za pět let zopakujete celou investici do nových aku. Tedy budto použít rovnou lifepo v ceně kolem těch 200t nebo zkusit sehnat použité NiCD aku za cenu 1/4-1/10 ceny nových lifepo(http://www.ostrovnidum.cz/ - i tento používá NiCd).
Dále pokud jste na samotě pouvažujte o použití větrné elektrárny pokud nejste někde úplně v údolí, i kdyby jste ji měl dát na 20m vysoký stožár(nebude rušit sousedy) nebo pokud teče poblíž nějaký potok, tak nějaký vodní generátor(toto je úplně ideální pokud je potok stabilní - zajistí třebas malý ale stálý a pravidelný přísun el. energie)
Naposledy upravil(a) rob.brno dne ned říj 07, 2012 10:30 pm, celkem upraveno 1 x.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od SJM »

Možná by bylo vhodné uvést, z jakého důvodu máte zájem o třífázový zdroj (400V).
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od karel »

Pro SJM: No právě že mi není jasné proč to tam dali. Avizoval jsem zpracovateli nabídky , že cirkulárku ani varnou desku používat nebudu. To by snad ani nešlo ze slunce uživit. Tak jsem jim nyní poslal dotaz proč to tam je? Zatím jsem se nedočkal odpovědi. Řezat budu motorovkou, sekačka na benzín. Vaření na plynu. Nic tam nevidím na 400V. Do ted jsem si nebyl zcela jistý (jsem v ee laik)zda je třífáze a 400V jedno a totéž. Pokud ano tak není potřeba. A pak asi půjde cena dolů?

Pro rob.brno: Nabídka od specializované firmy pracující pro ČEZ na 600m je předně na 700m (asi mají v ČEZ jinou míru :-).). 1000,- Kč za metr, + 200 až 300t. za projekt a zařízení všech povolovaček. Je i nabídka od firmy na výkopové práce na půl mega a vše si vyřídit sám. Navíc jeden pozemek přes který by kabel vedl, vlastní tzv. bílý kůň. Bezdomovec, na kterého to někdo převedl a několik let ho už hledají a nic. Takže :-(. a doba realizace celé akce s přípojkou od podpisu smlouvy po připojení 9 až 11 měsíců. FVe bez připojení do sítě je myslím s termínem od rozhodnutí a objednání rozhodně výrazně kratší.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od SJM »

Pokud nepožadujete třífáz (400V), tak může být realizace jednodušší a levnější.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od atom »

S tím stínem už asi při návrhu počítali :lol:
3 x Sunny Boy SB 2500 dokáže obsloužit max. 2700W, což nám dává 8100W a panely jsou na 8460
nehledě na to, že to transformují na 230V, ale už maximálně 2300W, to už je *3, jen 6900

pak těch max. 6900W pojede do Sunny Backup 5000, což dá 143A proudu, jelikož by to baterky neustály do konce záruky, tak se to na S-Backupu omezí na C/10 - teda 60A při 48V, no a máme krásných 2880W.

Z 8460W dokážeme využít jen 2880W, no to je :wall:
V létě je to jedno, svítí celý den, bude to fungovat OK.
V zimě když vysvitne na 2-3 hodinky tak místo aby se to plně nabilo, tak budeme jen paběrkovat.

Ale jo dá se to pouštět paraelně ještě do bojleru třeba, nebo bude rodinka přes den doma a stihne navařit, vyprat i vyžehlit.

Ale jo komponenty jsou to kvalitní, ale ten návrh je prostě jen síťová instalace s připláclou zálohou.

U síťového typu: Panely --> Střídač --> Zásuvka
U síťového se zálohou: Panely --> Střídač --> Zásuvka --> Regulátor --> Baterie --> Střídač --> Zásuvka
U ostrovů to je: Panely --> Regulátor --> Baterie --> Střídač --> Zásuvka

Navíc 3fáz 3x20A běžná domácnost nevyužije, to už je tak na elektrokotel, svářečku, cirgulárku nebo nevím co.
1x20A by mělo zcela dostačovat.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od dracekvo »

Zdravím.
Ještě před tím návrhem kolik kW na střechu, bych si prošel plánované spotřebiče a hledal místa pro optimalizaci. Většina věcí už je tu všude zmíněna. Třeba nakonec zjistíte, že ani tak velký systém není potřeba.
Namátkou třeba světla realizovat DC rozvody, neboť střídač napětí pracuje s nějakou účinností a při svícení zbytečně dochází k vyšší spotřebě než je nutné. Také při nedostatku energie je možné ho na noc vypínat a přitom světla pojedou dále. Když by došlo k jeho nečekanému výpadku, tak nebude celý barák rázem po tmě.
Pračku napojit na teplou vodu z boileru. V létě boiler natápět, při přebytku energie a v zimě pomocí výměníku z kotle.

Na začátku jste měl dotaz co je to sinus. To je výstup z měniče. Levné používají nekvalitní náhražku střídavého proudu v podobě čtverců. Když je u měniče že má čístý sínus, tak to znamené, že má stejný průběh jako napětí v síti a je k němu možné připojit jakýkoli spotřebič. Některé nemají čtvercový průběh rádi.
Obrázek

Ten navrhnutý systém od té firmy mi příjde poněkud zmatený. Používají komponenty určené pro připojení do sítě a vy přitom žádnou síť nemáte. Jak už zmiňoval kolega, jediné co potřebujete je
Solární panely -> regulátory -> neolověné baterie -> měnič -> zásuvka

K tomu monitorovací systém, který v případě potřeby nahodí centrálu. No a další příslušenství už jen kvalitní centrála a kvalitní nabíječka.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od bert »

karel píše:... To by snad ani nešlo ze slunce uživit. ...
Ale išlo! Už pri výkone panelov 960Wp, som na slnko zváral ;) . No a LUI, slnkom živí celú stolársku dielnu. Tie meniče sú hodne prehnané. Keď nechcete 3-fázové napätie, variť chcete na plyne, je 3 x 5kW drahý luxus, ktorý je dobrý len pre predajcu. Myslím, že jeden by mohol v pohode utiahnuť celý dom. V prípade potreby, aj 4kW cirkulár :lol: . Ušetrené peniaze by som radšej investoval do batérií. Mimochodom, každý menič má svoju nezanedbatelnú spotrebu.
Na paneloch by sa dalo tiež asi ušetriť. Nie že by bolo zlé mať v zime veľký výkon, no i tak nepokryjete spotrebu v zime. Zato zvyšných cca 10 mesiacov budú obrovské prebytky.
Celkovo tak, ako ste zostavu popísali, je to navrhnuté slušne povedané "od oka" a neodborne. Ak by ste za slnečného dňa zaťažili meniče na menovitý výkon, tak by ste ani nie za 2 hodiny batérie úplne vybili, aj keby boli pred tým úplne nabité. Nehovorím o tom, že by ste ich zaťažoval prúdom 140A popri tom, čo by z panelov rovno do meničov tieklo dalších 170A. Ak by takýto záhul dostali batérie bez slnka, do 30 minút by bol blackout a batérie by Vám to do svojej skorej smrti nezabudli.
Osobne by som začal možno s:
- polovicou až 2/3 panelov (optimum amorfy) ak polykryštály, tak pri možnom tienení, čo najkratšie stringy
- jedným až s dvomi kvalitnými 80A regulátoromi nabíjania
- 1/3 meničov
- a dvojnásobkom v batériách (optimálne lítium).
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od rob.brno »

karel píše:Pro rob.brno: Nabídka od specializované firmy pracující pro ČEZ na 600m je předně na 700m (asi mají v ČEZ jinou míru :-).). 1000,- Kč za metr, + 200 až 300t. za projekt a zařízení všech povolovaček. Je i nabídka od firmy na výkopové práce na půl mega a vše si vyřídit sám. Navíc jeden pozemek přes který by kabel vedl, vlastní tzv. bílý kůň. Bezdomovec, na kterého to někdo převedl a několik let ho už hledají a nic.
Pokud je problém s majitelem pozemku, bude asi varianta připojit se k Čezu neprůstřelná. Jinak specializované firmy mají speciální(extrémní) ceny. Pokud byste chtěl přesně zjistit cenu zemních prací pro váš případ, můžete se zde chlapů co jezdí přímo s bagry zeptat http://bagry.cz/forum.

Chce to system překopat k obrazu svému a ne podle obrazu realizační firmy. Tedy si sednout a udělat si analyzu spotřeby spotřebičů, zrušit nepotřebných 400V 3-fáz. Jak už tu padlo v návrhu je těch předimenzovaných 8kWp asi opodstatněných(nebo dejte polovinu a dimenzujte system na původních 8kWp, s tím, že z praxe zjistíte a případně doplníte další panely), protože musíte v krátkem čase, kdy není zastíněno slunce využít k max. nabití aku. Nezapomente rovněž započítat zimní roční náklady na benzín pro centrálu, lidé z praxe uvádějí kolem 5000kč.

JEště bych doporučil sledovat zastínění střechy v různých období během roku(výška slunce se během roku mění.), tak abyste našel místo, kde svítí slunce po celý rok.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

To Karel : velice zajímavý projekt ... čím se živíte ? Já jen že většina ostrovníků má blízko k IT , hodil by se někdo vládnoucí cizí řečí ... konkrétně právničtinou :write: :read: . Narážím tím na Adminovu myšlenku : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... t=60#p9976 .

To co vám nabízí dodavatel SÍŤOVÝCH FVE je poněkud neprofesionální :sm1: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek