868Wp ostrov so sledovačom

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Reputace: 1
Bydliště: SK

868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od jarík »

DSC00380.JPG
Pozdravujem všetkých fanúšikov a nadšencov FVE

S veľkou pomocou luge-ho za ktorú sa chcem aj takto poďakovať (ďakujem brácho) som včera minul prvých 3.6 KWh. do mrazničky. Zatiaľ bez sledovača , ale ak počasie a možnosti dovolia chcem ho tento rok ešte dokončiť aj ked možo bez pohonu. Meranie zatiaľ pomocou Cell logeru a Turnigi. Smer natočenia panelov JV.

Ešte ma čaká veľa hodín strávených pri zapájaní a prepájaní všetkého čo by som tam minimálne chcel mať aby to fungovalo podľa mojich predstáv. :repair: Teším sa na to keď sa jednotlivé komponenty podarí zapojiť tak. aby fungovali podľa očakávania.
Je to super pocit ked funguje niečo čo si človek, aj za veľkej pomoci informácii na tomto fóre, zostaví a je mu to na úžitok.

Panely:4x217Wp polykristal schott
Regulátor:Mppt Ep solar 45A
Akumulátory:16xLiFeYPO4 (3.2V/90Ah) sériovoparalelne 24V,48xCell Ballancing Module (3.60V- 1.7A)
Menič: sinus 2500W/24V http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... 0&catg=217

Dnes som absolvoval aj už druhé nabíjanie akumulátorov 2,99 Wh , 688Wp , 25 Ap úplná spokojnosť *batt*
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od LIX »

Chcelo by to ešte neaké fotky kde a ako máš uložené batérie, menič, popísať ako to máš istené a podobne. Každopádne to ako prácu chválim. Ešte mám otázočku, LiFeYPO4 si kupoval od kial?
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm
Reputace: 0

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od Tiger.s »

Moc pěkný !!
Taky by mě zajímal zbytek fve.
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Reputace: 1
Bydliště: SK

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od jarík »

Ďakujem za pochvalu , tá vždy poteší a dodá motiváciu , ja som vďačný všetkým čo tu píšu , veľa som čerpal hlavne prostredníctvom brata ktorý je tu už nejaký ten piatok :write:
Ospravedlňujem sa za tak strohý príspevok na foto :dontknow:
každý raz sa chystám odfotiť uloženie bateriek a rozvodnú skriňu ale vždy to skončí pri upravovaní kálov a doplňovaní rôznych drobností až do druhej po polnoci :wood:
Prosím o trpezlivosť, budem sa snažiť čim skôr niečo doplniť. Veľa vecí je ešte v hlave a do reality to nejde tak rýchlo ako myšlienky.
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Reputace: 1
Bydliště: SK

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od jarík »

LIX píše:Chcelo by to ešte neaké fotky kde a ako máš uložené batérie, menič, popísať ako to máš istené a podobne. Každopádne to ako prácu chválim. Ešte mám otázočku, LiFeYPO4 si kupoval od kial?
Istenie je zatiaľ len na výstupe z batérii a na výstupe z meniča. Samozrejme chcem doplniť istenie na vstupe do regulátora a zvodiče prepetia.

batérie som kupoval z i4wifi , veľká spokojnosť aj z prístupom jednania obchodníka , na druhý deň boli doma :yes:
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od bert »

Celkom fajn!
Tie hodiny "prepájania", si viem živo predstaviť a držím palce. :yes:
PS.: Nie sú tie balancéry trochu presilené? Tých 10A v balancéri mám aj ja, na 5,5 x väčšej batérii.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Reputace: 1
Bydliště: SK

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od jarík »

to: bert

už som si myslel že som to zle napísal , ale je tam 16 ks batérii po tri balancery na každú , čiže 5,1 A na jednu , to by už malo byť prijatelnejšie , no nie?
Mohlo by to byť aj o trochu viac , ako sa hovorí , vždy je lepšie keď je z čoho uberať. :wood: ;)
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Reputace: 1
Bydliště: SK

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od jarík »

Tak som dobil baterky do foťáku samozrejme cez FVE :celebrate4: a niečo som nafotil .
Tým čo upratujú som dal dovolenku tak majte zhovievavosť :cheers: , kábliky sú ečte v núdzovom usporiadaní.

Rozvodná skriňa je vykuchaná , čaká na zaplnenie. Toto je tretie a dúfam že aj konečné usporiadanie :roll:
Přílohy
IMG_0469.JPG
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Reputace: 1
Bydliště: SK

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od jarík »

Zatial riešim prvé nabíjania a vybíjania bateríí. Po ich ukončení (5 cyklov)budem testovať menič na dražickom boilery , kde som odpojil jednu špirálu ... zostalo 1100W plus niečo pridám do tých 2500 čo má menič nominál.

Už som sa naučil dať aj viacej fotiek do jedného príspevku :celebrate4:
Přílohy
IMG_0470.JPG
Merač spotreby , a max W, A, času spotreby a celkového od zapojenia za 10 €
Merač spotreby , a max W, A, času spotreby a celkového od zapojenia za 10 €
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od bert »

jarík píše:to: bert

už som si myslel že som to zle napísal , ale je tam 16 ks batérii po tri balancery na každú , čiže 5,1 A na jednu , to by už malo byť prijatelnejšie , no nie?
Mohlo by to byť aj o trochu viac , ako sa hovorí , vždy je lepšie keď je z čoho uberať. :wood: ;)
No či to berieme ako 10,2A balancér na 180Ah batériu (tak som to bral ja, lebo takú máte), alebo 5,1A balancér na 90Ah článok, je to stále 5,666%-ný prúd voči kapacite batérie (článku). U mňa je to len jedno percento a verím, že je to dosť. Sú maníci, čo nemajú žiadne balancéry. Podstatné asi bude prvotné vyladenie článkov a nastavenie regulátora.
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Reputace: 1
Bydliště: SK

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od jarík »

to: bert
Už si presne nepamätám ako sme to s bratom počítali. Je to presne o tom ako bude zladený systém ... som tiež toho názoru že lepšie niečo ako nič. Zatiaľ to postačuje, ak by bol problém s prebytkami rýchlo nečo poriešime :idea: aby nebolo tým odporom tak horúce :fuuu: Regulátor je pustený na trochu vyžšiu hodnotu. Všetko je to pustené iba štyri dni ... čas ukáže ako ďalej. :repair:
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od Pan Taum »

Hlavně si co nejrychleji přepoj baterie, tak, aby jsi neměl dvě 24V 90Ah paralelně, protože to je cesta do pekla.
Zapoj je tak, aby 2 kusy 90Ah byly paralelně a až poté je propojit s dalšími dvěma kusy do serie.
Načrtnul jsem ti správné zapojení včetně střídání propojek, tak, aby proud byl nucen jít všemi články stejně.
Přílohy
24v 180Ah.png
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Reputace: 1
Bydliště: SK

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od jarík »

Ďakujem za upozornenie , dnes to určite prepojím lebo je dažďivé počasie. V tých všetkých možných myšlienkach čo má človek v hlave nie je problém zabudnúť na jednoduché a pri tom veľmi dôležité veci.
Ešte raz vrelá vďaka :handshake2: Ja som s tým rátal že ešte nie je všetkým prepájačkám koniec :D
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Reputace: 1
Bydliště: SK

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od jarík »

Pan Taum píše:Hlavně si co nejrychleji přepoj baterie, tak, aby jsi neměl dvě 24V 90Ah paralelně, protože to je cesta do pekla.
Zapoj je tak, aby 2 kusy 90Ah byly paralelně a až poté je propojit s dalšími dvěma kusy do serie.
Načrtnul jsem ti správné zapojení včetně střídání propojek, tak, aby proud byl nucen jít všemi články stejně.

Ešte ma napadlo k tomu prepojeniu batérií , že potom už nebude možnosť monitorovať každý článok jednotlivo pomocou Cell logu, lebo pri zapojení ako to mám teraz si viem všetkých 16 článkou sledovať. Inak by som nezistil ani to vybitie ktoré som spomínal https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 152#p10152
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od Gmouse »

Pan Taum píše:Hlavně si co nejrychleji přepoj baterie, tak, aby jsi neměl dvě 24V 90Ah paralelně, protože to je cesta do pekla.
Zapoj je tak, aby 2 kusy 90Ah byly paralelně a až poté je propojit s dalšími dvěma kusy do serie.
Načrtnul jsem ti správné zapojení včetně střídání propojek, tak, aby proud byl nucen jít všemi články stejně.
Zeptám se možná hloupě, ale co je špatného na zapojení dvou baterii 24V paralelně? Jelikož jsem omezen finančně, tak jsem chtěl letos pořídit jednu sadu článku a příští rok až se trošku zmátořím druhou.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od vata »

Zdravím, myslím je to obecnější otázka - jak sestavovat baterie z jednotlivých článků. Např. mám-li 3 sady 90Ah článků pro 12V baterii (3x4), je výhodnější sestavit 4 paralelní trojice a pak do série, nebo 3 série paralelně?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od kybos »

Paralelním kombinacím akumulátorů bych se po vlastních zkušenostech s tímto uspořádáním raději vyhnul. Rozdělení napětí na jednotlivých článcích v sériové kombinaci se dá ohlídat poměrně snadněji než rozdělení proudů v paralelní kombinaci. Používám na VTE 10x18Ah/12V v paralelním zapojení. Vzhledem k tomu, že je VTE v odloučené dislokaci a tedy bezobslužná, projeví se většina závad až při fatálním selhání. Stalo se mi, že na jednom z akumulátorů došlo k vnitřnímu zkratu jednoho článku, proud se nekontrolovaně přerozdělil a když jsem přišel na vizitu, byl vadný článek nafouktý jak pouťový balónek a napětí celé baterie padlo na 10V.
Proto bych ve výše uvedeném případě doporučoval přejít na systémové napětí 48V a akumulátory přeskládat do sériového zapojení.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od vata »

Aha. Tzn. je bezpečnější plánovat baterie ze silnějších článků než z více paralelních větví slabších, rozumím-li správně Vaší odpovědi.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od kybos »

Fatální závada, která nastala u mne by se možná dala ošetřit připojením každé baterie v paralelní kombinaci přes příslušně dimenzovanou pojistku na paralelní sběrnici. Každá taková pojistka v provozu představuje určité nezanedbatelné ztráty a navíc takový způsob zapojení neřeší sledování "zdravotního stavu" jednotlivých akumulátorů. Napěťové chování jednotlivých článků v sériové kombinaci lze oproti tomu sledovat poměrně snadno. Proto bych se přikláněl k sériové kombinaci jednotlivých akumulátorů s větší ampérhodinovou kapacitou pro 24V systémové napětí a nebo ještě lépe přejít na 48V tak, aby žádné akumulátory nebyly propojeny paralelně.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od Gmouse »

vata píše:Aha. Tzn. je bezpečnější plánovat baterie ze silnějších článků než z více paralelních větví slabších, rozumím-li správně Vaší odpovědi.
Ono se to lehko řekne naplánovat silnější články. Já bych určitě měl doma raději 8 kousku 200 Ah, ale už 28 tis. za 100 Ah sadu je pořádná pálka. Na to proste letos nemám. :(

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek