Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je čtv črc 19, 2018 11:37 pm

Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Nezařaditelné
Předchozí

Re: Aku nádrž s kombinací zdrojů vytápění

Příspěvekod fve » stř lis 08, 2017 3:24 pm

kodl69 píše:Tohle by se dalo se zateplením dosáhnout taky,....

jiste, nebo vlecka pelet, nebo vlecka uhli, doma jsme topili leta taky kaly... a mozna, ze kdybych zapojil na alternator i 150 krecku, tak by mi 60w zarovka svitila taky... :lol: Ve svetru se doma da sedet tez a teply spacak taky vyjde levneji..
Ale vazne - je to rodinny dvojdomek, soused (bratr rodicu) topi stale plynem, jakykoli vypocet na nej nezabira, prachy do toho neda, atd... takze zateplit 1/2 baraku (1. patro ze 3. ) - ano vsechno jde, ale tohle bylo to nejmensi mozne zlo...
Hele a i kdyby to bylo to nejhorsi zvolene - pevne verim, ze si tady z toho lidi vezmou jen to nejlepsi a vyberou si to super nej ultra pecka... na nas radovy RD to proste vychazi ~480k s DPH panove a damy - takze pokud si na me usporadate sbirku - nebranim se, pak se klidne toho strasneho a draheho TC klidne zbavim :) ale do te doby - muj hrad - ok? 8-)

K teplotam - bohuzel, merili jsme ze zacatku, pak uz to nebylo tak sexy - v tomto zminovanem obdobi to je jak noty na buben - viz obr - tato spotreba je z hodin vyhradne k TC (nic jineho k tomu pripojeno neni).

tc-spotr-rodice.png
TC spotreba only

Za povsimnuti stoji tech -20 a sepnuti spiral elektrokotle. Budova je exponovana vetru - :home: na kopci.
Oficialni set:
2,86kWp: 11x260Wp poly BENQ Turanka CR; GW3600D-NS; Solar iBoost+ pretoky do TUV & akumulacni nadoby otopne soustavy.
fve

Příspěvekod kybos » stř lis 08, 2017 6:09 pm

fve píše:Taky k navrhu - nemyslim si, ze by se TC melo jen tak nad-dimenzovavat - spise naopak. Jestli jsem to pochopil i z diskuzi na netu, pak je to ~80% ztrat objektu. Protoze se klade duraz na delsi provoz a mene startu kompresoru (jakozto nejdrazsi soucasti TC). Takze klidne at kompresor bezi 3 hod v kuse, ale ne kazdych 30min jak tomu bylo u el./ plynoveho kotle.

Dimenzování TČ na 80% ztrát objektu je podle mého názoru poměrně rozšířený blud instalatérů nebo uživatelů, kteří si nedokážou udělat ekonomickou optimalizaci topné soustavy. Po takovém rozhodnutí si následně vyberou nevýhodný tarif D57, topí bez ohledu na tarifní pásmo (protože cena silovky ve VT a NT se téměř neliší) celých 24 hodin a při tom používají vestavěný ekvitermní termostat a myslí si, že zvítězili.
Oproti tomu ti, co si zjistili, že v D25 NT je nejnižší možná cena nakupované elektřiny, potřebují větší výkon, aby potřebnou energii dostali do baráku za 8 hodin.
U mne startuje TČ jednou až dvakrát za den, jelikož mám během dne dva časové úseky NT. V přechodném období mi stačí jen jeden start za den, jelikož potřebnou dávku energie stihne dodat TČ v jednom časovém úseku NT. Z mého pohledu by tedy bylo optimální mít TČ s výkonem odpovídajícím trojnásobku ztrátového výkonu RD.
Větší výkon TČ je vhodnější i z toho pohledu, že je lepší jej nechat provozovat ve dne, kdy je venku tepleji a na noc, kdy by byl nižší COP, jej nechat odstavené.
7,5 kWp poly +3x Tristar MPPT60 (>30 MWh) + 48V VRLA 540 Ah + LiFePO 300 Ah + UPS 6kW
kybos

Příspěvekod kodl69 » stř lis 08, 2017 6:37 pm

A to si trochu protiřečíš, protože D25d má většinu času v noci, snad kromě dvou hodin přes den, naopak 1:00 až 6:00 je obvykle ta nejnižší teplota z celýho dne. Když, už, ta D35d, kde je NT 16h a cenovka někde mezi, takže se dá bez nějakejch extrémních opatření přes den vyprat a podobně, a to na NT...
ostrov 3000Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod kybos » stř lis 08, 2017 6:52 pm

Časové rozložení NT záleží na tom, v jaké jsi oblasti, jaké tam jsou signály HDO a jaký z dostupných signálů jsi schopen získat. Já jsem získal po delším urputném snažení kód 408, to je přes den 11:10 až 14:50. Do dneška mi v této topné sezóně stačilo zapínat TČ pouze ve dne, kdy je to výhodnější.
Jakou máš celkovou cenu kilowatthodiny (včetně dopravy) NT u D25 a D57?
7,5 kWp poly +3x Tristar MPPT60 (>30 MWh) + 48V VRLA 540 Ah + LiFePO 300 Ah + UPS 6kW
kybos

Příspěvekod josse » stř lis 08, 2017 10:19 pm

Já s kybosem souhlasím skoro ve všem, TČ bych dimenzoval ještě menší a používal ho jen když by měl největší COP, to jest spíš přes den než přes noc. V extrémních mrazech to zvládne plyn a TČ šetřím. Samozřejmě kdybych měl voda/voda tak je to něco jiného tam se denní doba neřeší...

Odesláno z mého SM-G920F pomocí Tapatalk
12x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1x Axpert MKS 48V 4000W, 188P14S 18650 (300Ah) + 210xPytlík 4Ah (14S15P 58Ah) + 4x Dual Purpose 180 Ah, https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
josse

Předchozí

Zpět na Ostatní