Dobrý den,
máme tu první pátek roku 2020, a protože míníme pokračovat v tradici, čeká Vás další článek k zamyšlení i diskuzi. Tentokrát se podíváme na myšlenky a nápady Elona Muska v oblasti solární energie.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční energiíAmbiciózní generální ředitel Tesly a SpaceX Elon Musk je zapáleným propagátorem solární energie. Kromě jiného je například přesvědčen o tom, že by
fotovoltaické panely, nainstalované v opuštěném kousku Arizony, Texasu nebo Utahu,
mohly zásobovat zelenou elektřinou celou zemi.
Součástí Elonova impéria je také společnost Solar City, která v říjnu uplynulého roku představila solární střechu
Tesla Solarglass Roof. Ta se od běžné fotovoltaické elektrárny liší především tím, že jako solární panely fungují přímo jednotlivé střešní tašky. Není tak nutné instalovat na střechu žádné nosné konstrukce, což snižuje cenu počáteční investice.
Věčně zelený ElonFiremní portfolio Elona Muska čítá mimo jiné také
elektromobily Tesla, které do celé vize dokonale zapadají. Elektrický vůz bude možné nabíjet ze solárních tašek na domě a v případě nouze může zastat roli akumulátoru a obstarat nouzové napájení domácnosti.
Musk je dlouhodobým zastáncem solární energie - například před dvěma lety tvrdil, že solární energie může ukončit energetickou krizi v Portoriku, ke které došlo následkem pustošení hurikánu Maria. „Tesla vyrábí elektřinu pro mnoho menších ostrovů po celém světě, ale není tu žádný limit škálovatelnosti, takže to lze udělat i pro Portoriko,“ prohlásil v říjnu 2017.
Guvernér Portorika Ricardo Rossello odpověděl, že je určitě připraven přijmout tuto výzvu a potenciální partnerství. V té době již Muskova společnost například
zásobovala elektřinou téměř 100 % ostrova Tau, což je malý ostrůvek, který je součástí Americké Samoy, na němž žije zhruba 600 obyvatel.
Elonovy tašky odolají i kladivuPočátkem prosince se Elon
na Twitteru pochlubil zpomaleným videem, na kterém ukazuje
vysokou odolnost solárních střešních tašek. „Super pevná střecha, která vyrábí čistou energii, vypadá skvěle a stojí méně než normální střecha se solárními panely!“ napsal hrdý generální ředitel.
V příspěvku pochopitelně nemohl chybět odkaz na
oficiální stránky Tesla Solarglass Roof, kde se můžete dočíst, že střešní tašky Solarglass jsou vyrobeny z tvrzeného skla a jsou
více než třikrát pevnější než standardní střešní tašky.
Na webu je v modelovém příkladu
srovnání nákladů na solární střechu s běžnou střechou s dodatečnou instalací. V případě tašek Tesla Solarglass Roof vychází čtvereční stopa (cca 0,09 m2) na 7 dolarů, kdežto u běžných tašek a solárních panelů na samostatné konstrukci na asi 12 dolarů.
Musk versus GatesJeden ze sledujících však Muskovi oponoval a odkázal na zakladatele Microsoftu Billa Gatese, který vidí budoucnost v jaderné energii. Právě zde se ukázala Muskova zapálenost pro fotovoltaiku - na poznámku odpověděl: „Mýlí se. Sluneční energie může dávat gigawatt na čtvereční kilometr!
Vše, co potřebujete, je kus země o rozloze 100 × 100 kilometrů v opuštěném koutě Arizony, Texasu nebo Utahu (nebo kdekoli), který by dokázal generovat více energie, než potřebují celé USA.“
Musk se přitom odkazuje
na článek z roku 2015, který analyzoval jeho tvrzení. Podle něj byla spotřeba elektřiny v USA v průměru asi 425 GW. V případě instalace solárních panelů do oblasti s rozlohou 10 000 km2 by taková fotovoltaická farma byla schopná generovat až 500 GW, což je skutečně více než je potřeba.
Z toho tedy plyne, že
Muskova představa, podle které by celé Spojené státy mohly fungovat výhradně na obnovitelnou energii, není vůbec mimo realitu. Tuto myšlenku podporuje i profesor stavebního a environmentálního inženýrství ze Stanfordské univerzity Mark Z. Jacobson, který věří, že by tak mohla být vyráběna elektřina pro celý svět.
S ohledem na fakt, že změna klimatu velmi pravděpodobně souvisí s využíváním fosilních paliv, je rozhodně dobrý nápad přemýšlet o alternativách. Pokud jsou předpoklady Muska a Jacobsona reálné, pak taková možnost určitě stojí za zvážení.
Dává vám Muskova vize smysl, nebo „plave na vodě“?Zdroj: interestingengineering.com.