Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: sob pro 07, 2019 5:51 pm

Pivní kolektor

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
PředchozíDalší

Re: Pivní kolektor

Příspěvekod radimre » pát črc 25, 2014 2:58 pm

camel1cz píše:Fakt super práce. Smekám... mít zdroj plechovek, tak do toho snad i půjdu :)

Díky za slova chvály hřeje to... no a pokud jsi někde blízko, tak si přijeď má žena nadává že kam se podívá samá plechovka :lol: Myslím to vážně.... budu dělat ještě dva kusy ať se můžem v zimě doma grilovat... :celebrate2:
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
radimre

Příspěvekod camel1cz » pát črc 25, 2014 8:03 pm

Mám to daleko, takže tvou paní nepotěším :) ale je fajn, že si komunita pomáhá. Fakt si toho cením!

Jsem hodně zvědavej na zkušenosti z praxe.

Chystám se dělat v baráku nucené větrání a tohle by se mi líbilo jako předehřev v přechodném odbobí. No ale nejdřív musí být rozvody :)
camel1cz

Příspěvekod radimre » pát črc 25, 2014 8:32 pm

camel1cz píše:Mám to daleko, takže tvou paní nepotěším :) ale je fajn, že si komunita pomáhá. Fakt si toho cením!

Jsem hodně zvědavej na zkušenosti z praxe.

Chystám se dělat v baráku nucené větrání a tohle by se mi líbilo jako předehřev v přechodném odbobí. No ale nejdřív musí být rozvody :)

Otom si můžeme taky popovídat jak jsem vyhnal plíšeň z baráku díky průduchům...Je to zajímavý problém, když si někdo postaví jen dekorační přepážku a začne zdivo vlhnout a tvořit se plíseň... cirkulace vzduchu v domě není radno podceňovat...hlavně když má dům 140 let a má kamenné základy.
:handshake2:
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
radimre

Příspěvekod camel1cz » sob črc 26, 2014 7:45 am

Jojo, jsem na tom s domem stejně. Možná je tak o 10 let mladší, nevím přesně... Rozhodne pochází z 19.stoleti. Plíseň zatím nemáme, ale jsem si vědom ze budeme, když nic neudělám.

Takže v rámci doporučení, že je třeba dělat dvě opatření proti vlhku současně, udělám okapy (snad nikdy nebyly) a to centrální větrání. Možná časem rekuperační a dohrivane solárním kolektorem a la Vás pivar :-)

Nechápu lidi, co nemají co dělat nebo se dokonce nudí! :-)
camel1cz

Příspěvekod radimre » sob črc 26, 2014 8:00 am

jj poslední věta sedí ...občas no skoro pořád dělám dvě nebo tři věci najednou :D
nejhorší je když se takový barák zateplí....pak stéká voda doslova po zdech zevnitř (zatepleno vlnou a provětravána fasáda ze sádrokartónu) ikdyž bylo léto jako řemen a suché, stejně se pak vlhkost ze zdí tlačí dovnitř.Pak je namístě dobrá cirkulace vzduchu a ono topeníčko....Zatím mohu říci že tento kolektor mě vyjde asi na 5 000 Kč Nejdrašší je vana, chce to dvě tabule voděodolné překližky(2400) a měl jsem v záměru zasklít průhledným polykarbonátem....Obchodníci neví co by chtěli stálo by to (materiál) 4500 kč,takže jsem zklamán a budu tam tedy dávat polykarbonát komůrkový...Na tom zapracuji asi do týdne.
radimre

Příspěvekod SJM » ned črc 27, 2014 8:36 pm

radimre píše:nejhorší je když se takový barák zateplí....pak stéká voda doslova po zdech zevnitř (zatepleno vlnou a provětravána fasáda ze sádrokartónu) ikdyž bylo léto jako řemen a suché, stejně se pak vlhkost ze zdí tlačí dovnitř.Pak je namístě dobrá cirkulace vzduchu a ono topeníčko...

Promiňte, ale kde by se tam tolik vody vzalo? Vzlíná ze základů? Dům stojí v mokřině nebo pod svahem?
JInak se mi Váš pivní kolektr také líbí a těším se informace o jeho provozu.
SJM

Příspěvekod radimre » pon črc 28, 2014 5:14 am

Promiňte, ale kde by se tam tolik vody vzalo? Vzlíná ze základů? Dům stojí v mokřině nebo pod svahem?
JInak se mi Váš pivní kolektr také líbí a těším se informace o jeho provozu.[/quote]

ne dům nestojí na mokřině, prostě ta vlhkost byla v cihlách a po zateplení přišel podzim a podmínky uvnitř tedy vytápění,a nemožnost úniku vlhka ven způsobilo to co jsem nikdy ještě neviděl.Doslova a do písmene tekly proudy vody po zdech (škoda že jsem to nevyfotil) museli jsme všechno odsunout od zdí a pustit ventilátor do týdne se tento efekt ztratil,ale zanechal za sebou černou plísňovou skvrnu.I té jsme se zbavili a tento problém již nikdy nenastal. Pokud je mi známo od známeho taky se mu to stalo u novostavby (toje tak když někdo chce bydlet do roka) po zateplení se mu ukázala plíseň na zdech a nábytku.... Cirkulace vzduchu je důležitou složkou celého domu. Někteří co příjdou na návštěvu jsou v šoku protože jsme zrušili všechny dveře(na záchodě zůstaly :lol: ) zvýšení cirkulace vzduchu mělo za následek ztrátu plísně v různých koutech a rovnoměrného vytápění celého domu.Nepoužili jsme žádné chemikálie na zrušení plísně....
radimre

Příspěvekod radimre » pát srp 15, 2014 12:00 pm

Tak jsem přátelé ve finiši. A už teď vím, že blížicí se konec je vlastně začátek dalšího nového kusu. Plechovek je habaděj :lol:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
radimre

Příspěvekod radimre » ned srp 17, 2014 7:04 pm

Bilance materiálu a investice na „Pivní kolektor“

2 ks Voděodolná překližka 15mm 2400 Kč

6 ks extrudovaný polystyren 300 Kč

4 ks PU tmelu 576 Kč

1 ks Vysokoteplotní tmel CS 28 150 Kč

1 ks Ventilátor 120 Kč

1 ks Termostat 248 Kč

20 dkg Nerezových vrutů 58 Kč

6 m Plocháč AL 25x3 mm 257 Kč

6 m Vinkel AL 25x25x2 253 Kč

1ks Polykarbonát 10 mm 1830 Kč

1 ks Matná barva 0,75kg 250 Kč

2 ks Příruba 125 mm 140 Kč

165 ks Plechovek

----------------------------------------------------------------------

celkem 6582 Kč

Co je tato investice proti
SV20 A SlimLine

Rozměry: 197,4 x 100,4 x 5,5 cm 29 420,00 Kč

Více zde: http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/teplo-z ... -kolektor/
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
radimre

Příspěvekod Komanche » stř zář 03, 2014 8:19 am

Proč místo plechovek nepoužíváte hadici? http://www.gumex.cz/semi-al-hlinik-delka-3m-29002.html - studuju tohle téma od včerejška, ale zatím jsem úplně nepochopil všechny principy ;)
Komanche

Příspěvekod brumlaj » stř zář 03, 2014 8:50 am

tipnul bych si, že pivních plechovek se všude válí kupy, což může být dostatečný důvod, ne?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj

Příspěvekod radeczek » stř zář 03, 2014 9:03 am

A nebo mít záminku ty plechovky "obstarat" ;)
radeczek

Příspěvekod radimre » stř zář 03, 2014 1:12 pm

No ono je to taky o tom , že i odpad může sloužit a kolik tě bude stát metr hlinikové trubky nové jak tlustý budeš mít potom ten kolektor? Nebo je to o tom rychle něco bez námahy zbastlit a potom být king? a Když už tak blbě píšeš.." A nebo mít záminku ty plechovky "obstarat" "...... Tak já osobně ten sajrajt v plechovkách nepiju a ani ho nepodporuji v jiném balení.
radimre

Příspěvekod Komanche » čtv zář 04, 2014 7:07 am

To "blbe psal" nekdo jinej ;)

Spis mi slo o to, ze zrovna Ty, radimre, za ty plechovky platis, ta trubka na kterou jsem daval odkaz stoji v 80mm prumeru 130 Kc / 3metrovy kus. Odpada investice do lepidla, rozrezavani plechovek a prace s lepenim. Spis nez flame mne zajimalo, zda to s tou rourou bude taky fungovat?
Komanche

Příspěvekod radimre » čtv zář 04, 2014 7:57 am

Máš pravdu zaplatil jsem prvních 50 a teď se vnich topím lidé se naučili mi je nosit jen tak, než by je měli vyhodit....
Je to tak jako tříděním před 20-ti léty byti každý klepal na dlavu co se týče třídění odpadu.... lidé si zvyknou a když vidí co se dá udělat z odpadu začnou uvažovat jinak.
Já se práce nebojím a to, že si s tím hraju mi nevadí,nikam nespěchám a do hospody nechodím takže si můžu hrát a na nějaké té hodině práce navíc mi nezáleží. Jeto o individuálním přístupu....
Na youtube máš konstrukce s těmahle trubkama můžeš studovat....
radimre

Příspěvekod radeczek » čtv zář 04, 2014 8:00 am

Ano blbě jsem to psal já... bylo to myšleno trošku s nadsázkou...

Ale k tématu. Jestli dobře počítám, tak radimre má v kolektoru 16 řad plechovek. Což při délce kolem dvou metrů dá 32metrů. Tedy kolem 1500,- v nákladech nahoru. Vysokoteplotní tmel jej stál 150,-. (+tedy náklady na plechovky, jestli je vykupoval) Jistě se dá říct, že ale odpadla velká piplačka s lepením. Je tedy na zvážení každého, zda obětuje 1500,- a bude to mít snažší nebo si mákne navíc a ušetří dalších 1500,-. S tou odkazovanou rourou by to podle mého názoru fungovat mělo...
radeczek

Příspěvekod camel1cz » čtv zář 04, 2014 8:20 am

Měl bych akorát obavu z účinnosti - ta trubka je už hodně silná. Když už něco kupovat, tak materiál s lepšími vlastnostmi než plechovky. Jen tak nahlas uvazuju:
Pro výstupní teplotu je rozhodující přímo osvětlená plocha a dále množství vzduchu za touto plochou. Výstupni teplota roste s plochou a klesá s celkovým objemem vzduchu v kolektoru.
Tedy bych se snažil o ploché potrubí (tlakové ztráty bych teď neresil).

Je to Možná blbost, ale nedalo by se vytvořit z vhodného materiálu na podkladové desce takový meandr o výšce např. 40mm a ten "zastresit" černou folii? Určitě by fungoval lakovaný alobal ale možná i plastová fólie?
camel1cz

Příspěvekod radimre » čtv zář 04, 2014 8:28 am

jistě řešení je spousta,ale je třeba i vytvořit a porovnat si zápisky :D já viděl na Youtube jak jeden skandinávský dům měl integrovanou solární stěnu do fasády a absorbční plocha byla vytvořena z černé šíťové tkaniny a fungovalo to...
radimre

Příspěvekod JirkaK » čtv zář 04, 2014 8:59 am

Já myslím, že u těch pivních kolektorů jde hlavně o dobrý pocit - jednak o pocit z dobře odvedené práce, o dobrý pocit z uznání ostatních a dobrý pocit z toho, že podstatnou komponentu tvoří "odpad", který tak dostává smysluplné nové využití. Je třeba asi zvážit, jestli mám hodně času a míň peněz a postavím něco takového, nebo mám spíš víc peněz a míň času a radši budu topit třeba elektrikou (když to trochu nadsadím; variantu, že nemám ani čas ani peníze, radši ani neuvažuju :D). Takže podle mě je to fajn počin, i když to muselo dát hroznou práci.
JirkaK

Příspěvekod radimre » čtv zář 04, 2014 9:19 am

Krásně složená slova :yes: není co dodat
no ono stou pracností to není tak šílené, když jsem to spočítal tak jde o cca 50 hodin práce s kafíčkama,vinkem a dětmi za prdelí.... Jde taky o to, že nemusím v zaměstnání bouchat hodiny, abych si kupoval něco předraženého na tom samém princicu. Když si to mohu vyrobit za (relativně) pár kaček a ještě být doma s rodinou a syna něčemu přiučit. Toť má filozofie.
radimre

PředchozíDalší

Zpět na Soběstačnost