ANEB
NEOBYČEJNÝ ŽIVOT OČIMA OBYČEJNÉHO ČLOVĚKA
S mým mužem jsme příznivci alternativního a soběstačného bydlení, pořídili jsme si proto celoročně obyvatelnou chatu, která funguje na principu tzv. ostrovního systému – tedy zcela nezávisle na komerčních dodavatelích energií.
Chata je dispozičně řešena jako 2+kk, s možností rozšíření o pokoj v podkroví (momentálně v rekonstrukci) a s technickým zázemím v přízemí.
V následujích odstavcích bych ráda přiblížila tento náš energeticky soběstačný život trochu podrobněji, a to v několika základních bodech.
ELEKTŘINA
Elektřina je zde zajištěna díky 12 fotovoltaickým panelům, umístěným na jižní straně střechy. Což je zhruba tak všechno, co vím – na víc se mě tudíž neptejte, nejsem odborník

Ve slunečných obdobích, kdy je energie nadbytek, jako úložiště slouží olověné baterie. Ty zároveň fungují i jako rezervní zásoba pro případy nedostatku. Jako poslední ze záložních možností je k dispozici benzínová elektrocentrála – využívaná skutečně jen sporadicky a v nejnutnějších případech.
VODA
Pitná voda je zatím stále závislá na dovozu z civilizace, nicméně i tento problém lze vyřešit – a to zakoupením přístroje na tzv. reverzní osmózu, který vodu nevhodnou ke konzumaci filtruje na molekulární úrovni a tím vyrábí vodu destilovanou, nicméně pitnou a zdravotně nezávadnou.
Studnu na našem pozemku bohužel nebylo možno vybudovat, užitkovou vodu proto získáváme zachytáváním dešťové vody v plastových zásobnících – nádrž o objemu 1,5m3 a několik 200l sudů.
Před použitím prochází zachycená dešťová voda dvojí filtrací, aby byla zbavena nečistot a byla tedy vhodná jak ke koupání, tak mytí nádobí a podobně.
Ohřev zajišťují lázeňská kamna na dřevo a elektrický 100l bojler, který pak zároveň slouží i jako zásobník horké vody.
Množství vody je bohužel zcela závislé na aktuálním počasí i ročním období, tudíž nastávají i situace, kdy je nutno spotřebu radikálně omezit, a to do doby, než rozšíříme množství zásobníků. Takové omezení v praxi spočívá např. v úsporném mytí nádobí či ve snaze o využití naprostého minima vody pro sprchování. Splachování WC v takovém případě lze řešit záchytem a použitím tzv. “šedé vody” - rozepsáno o pár odstavců níže.
VYTÁPĚNÍ
Komerční dodávky tepla či obecní přípojka na plyn zde také neexistují, vytápění proto řešíme krbovými kamny na dřevo, v zimě při velkých mrazech si občas vypomůžeme navíc plynovými kamny připojitelnými na propanbutanovou bombu.
BĚŽNÝ PROVOZ DOMÁCNOSTI
V podstatě se nijak zásadně neliší od klasického provozu domácnosti tak, jak ho známe ve městech, či, lépe řečeno, v systému. Zahrnuje více bodů, které níže rozepíšu jednotlivě.
Elektronika
I na polosamotě si zachováváme přístup k moderním technologiím, takže připojení přes wifi je samozřejmostí. Nutností je nepřetržité napájení PC a několika zdrojů s daty a správou FV měření. V běžném režimu pak využíváme navíc dva notebooky a samozřejmě dle potřeby nabíjení mobilních telefonů.
Skladování potravin
Ač jsme vybavení naší chaty po několika letech konečně obohatili o novou kuchyňskou linku, stále nemáme k dispozici klasickou lednici – a to především z energetických důvodů. Na podzim a v zimě ovšem skvěle slouží umístění potravin v chladnějších částech chaty – především na balkoně, v zimě v mrazech pak např. v zádveří nebo ve spodní technické místnosti. Během teplejších období dočasně vypomáhá přenosná autochladnička. Mimo jiné nás tento způsob naučil více plánovat nákupy a nedělat příliš velké zásoby potravin, kterým při vyšších teplotách hrozí brzké zkažení.
Vaření
Pro přípravu jídel a vaření máme k dispozici elektrický vařič s dvěma litinovými plotnami, dvouhořákový plynový vařič s připojením na propanbutanovou bombu, klasickou poctivou remosku ještě z dob našich maminek a jako bonus i rychlovarnou konvici.
Používání obou vařičů lze kombinovat podle potřeby, obecně však platí, že elektrický využíváme především v době, kdy je díky slunci největší přísun elektřiny. V opačném případě vaříme a ohříváme na plynu. K ohřevu či předehřátí menšího množství vody občas ochotně vypomáhají i krbová kamna. Přístroje jako remoska či varná konvice jsou na spotřebu energie zdaleka nejnáročnější, využíváme je proto jen tehdy, když je elektřiny opravdu dostatek až nadbytek.
Praní
Praní prádla zde funguje naprosto stejně jako v civilizaci – pouze s tím nepatrným rozdílem, že je samozřejmě také závislé na momentálním množství zdrojů, tedy elektřiny a užitkové vody.
Hygiena
Ač je náš způsob života lehce zálesácký, tak čistota samozřejmě musí být

Odpad
Třídění odpadu se také nijak neliší od běžného třídění tak, jak ho známe ve městech – až na pár drobných výjimek. Papír je vhodný jako pomocník při rozdělání ohně v kamnech, případně ho lze zkrátka jednoduše spálit. Biologický odpad (tzn. slupky, pecky, kosti, zbytky z kuchyně) se kompostuje. Plasty, sklo a kov se třídí úplně stejně jako kdekoli jinde – tedy do jednotlivých nádob, které se po naplnění sváží do kontejnerů. Kovový odpad přichází do sběrného dvora. Zbylý smíšený odpad, který už nelze dál vytřídit, se likviduje klasickým způsobem.
A jaký je vlastně tento způsob života v praxi? Předně – zřejmě ne pro každého, ačkoli já osobně bych neměnila. Bohužel, v současné době jsme zatím většinu času stále vázáni k městu, a naši chatu využíváme jen pro volné chvíle, víkendy a prázdniny – ovšem já osobně věřím, že jednou se pro nás stane opravdovým domovem se vším všudy. Jeden z nejskvělejších pocitů, co znám, je totiž ráno vstát a vyhlédnout ven do přírody... a uvědomit si, co všechno nám dává. Nám stačí si jen vzít.