Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je pon říj 15, 2018 12:01 pm

Spalování pelet v krbových kamnech.

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.

Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvekod Rams » čtv led 11, 2018 2:02 pm

Dobrý den,
Chci se podělit o zkušenost s topením peletami v krbových kamnech bez zásahu do konstrukce kamen. Pro topení peletami v krbových kamnech, jsem si vyrobil jednoduchý dvouplášťový box. Do boxu se vejde cca 5kg pelet, zapálení a samotné hoření je směrem od shora dolů. Konstrukce, zatápění, hoření a efektní dohořívání jsem zdokumentoval na fotografiích a videu. Vytápěná plocha 60m2 přízemí a 48m2 podkroví. V systému jsou krbová kamna s 40l výměníkem, čtyři radiátory, žebřík a bojler. Celý proces topení je na pět počátečních minut a pak už žádná starost. Pokud je venkovní teplota do +5, stačí tento box naplnit a zapálit jednou denně. Při teplotách nižších, zapaluji ráno a večer. Vzhledem k tomu,že dochází k hoření směrem dolů, není možné již zapálený box jakkoliv doplňovat palivem. Mohlo by dojít k zhasnutí plamene a k rozcuchání pěšinky obsluze explozí nespáleného dřevoplynu. Nebudu zde dopodrobna rozebírat konstrukci, vše je patrné z fotografií. Jen je třeba vyrobit bednu tak, aby byl venkovním pláštěm kompletně zakryt rošt kamen. Vnitřní plášť musí mít na dně síto a průduchy kolem horní hrany. Musí být mezi plášti a dnem dostatečná mezera pro nasávání vzduchu. Pro maximální přenos tepla do výměníku je dobré obden výměník vyčistit od sazí. Před plněním boxu je NUTNÉ dokonale vyčistit dno od zbytku popele, jinak to nebude hořet. Co se primárního vzduchu týká, ten otvírám až ve fázi dohořívání, kdy jsou zbylé pelety zuhelnatělé barva plamene jde do modra. Toto spalování čistého dřevoplynu trvá cca půl až tři čtvrtě hodiny. Je to hezká podívaná, skoro jako na velkým PB vařiči :). Sekundární vzduch, resp. oplach skla mám zavřený, pro hořák je to spíše falešný vzduch. Zapálení provádím tak, že si namočím ve sklenici cca 1,5 deci pelet ve směsi benzínu a oleje. Stačí po dobu čištění boxu a nasypání pelet. Přebytečnou směs benzínu a oleje vyleju zpět do flašky, namočené pelety rovnoměrně nasypu na pelety v boxu a hodím sirku... jo, trochu to blafne, ale jen malinko. Bezpečnější je použití tekutého podpalovače, ale jako ostrovní solárník mám spíš ten benzín:).
Malá rekapitulace:
Vytápěná plocha - 108m2
Spotřeba pelet - 5-10kg/den podle venkovní teploty
finanční náklady - 25-50Kč/den
čas strávený zatápěním - 5-10 minut, podle toho, jestli zrovna hodlám čistit výměník
doba hoření - max. 2hodiny
vnitřní teplota před a po - 19,7 / 24,1

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
https://youtu.be/51nt136wwz4
Rams

• 2

Re: Spalování pelet v krbových kamnech.

Příspěvekod abrams » čtv led 11, 2018 8:29 pm

Zdravím ,

parádní tuning :yes: .
Podobnou koncepci spalování pelet sem minulý týden našel na trubce : https://www.youtube.com/watch?v=c_LwZXmONo0 :idea: . Co je trochu na palici , zabudovaný MP3 rádio ... :sm1: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
abrams

Příspěvekod kodl69 » čtv led 11, 2018 9:13 pm

Takže vzduch jde přes pelety a sekundární tema drážkama nahoře, jestli to dobře chápu.
V klasické těžké akumulační peci není rošt vůbec, a topí se tam taky "naruby" tj dolů dám velký polena, mezery vyplním menšíma a nahoře si udělám "ohýnek" z kusu novin/kartonu a 1-2cm tlustejch dřívek. Pec má jenom sekundární vzduch a nějakej vzduch krz vybírací dvířka na popel, ty jsou pro zátop otevřený, rychlej se to rozhoří.
A s kusovým dřevem se dá i přiložit na žhavý. Možná by stálo za to minimalizovat množství otvorů ve dně "krabice", nebo to nějak regulovat, protože pec, co jede jenom na sekundární vzduch jede prakticky bez sazí, ale spalovací komora je skoro 1m vysoká, takže to stačí shořet než se to setká s něčím studeným. Škoda, že to nemám nafocený, sice to není na pohled pěkný, ale pěkně to funguje.
ostrov 3000Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod Rams » čtv led 11, 2018 10:14 pm

abrams: Ano, na trubkách jsem našel inspiraci v podobných zařízeních :)
kodl69: Chápeš to správně. Rošt dole být musí, jinak to prostě nehoří. Stačilo když jsem se jednou vys.. zapomněl vyhrábnout popel z boxu a pelety se nechtěly ani za nic rozhořet. Mám tu i vyrobené různé plechové vložky na dno, s různým počtem děr, ale nejlíp to hoří tak jak to je na fotkách.
Rams

• 0

Příspěvekod kodl69 » pát led 12, 2018 12:17 am

Tak holt pelety nejsou na bezroštový spalování vhodný - ostatně je fakt, že kusový dřevo má jistě větší povrch, než "hladina" pohořenejch peletek a je potřeba k tomu přistupovat trochu jinak. Na můj vkus jsou ty peletky asi drahý, já taky spálím za 25- 50Kč dřeva denně, ale je ho za 50Kč je ho víc než 20kg - zatím v krb. vložce, pec mám na chatě, ale letos snad už bude i doma a spotřeba by měla jít výrazně dolů, aspoň podle zkušeností na chatě, kde v kamnech s topeništěm a vývodem přes klapku do komína shořelo za víkend 0.5m3 dřeva, a teď to není na hromadě skoro poznat a je furt přetopeno...
ostrov 3000Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Zpět na Soběstačnost