Stránka 1 z 1

Protipožiarne opatrenia FVE

PříspěvekNapsal: stř čer 10, 2020 4:07 pm
od ixo
Ahojte,

určite ste sa aj vy už zamýšľali na ochranou FVE pred prípadným požiarom a taktiež o tom, čo robiť, keď by požiar vznikol. Aké opatrenia ste prijali vy?

Za mňa napríklad poučenie členov domácnosti, čo robiť v prípade dymu / plameňov:
1.) "vypnúť" elektráreň, čiže najprv zhodiť vypínač panelov, potom odpájače batérií (majú to označené veľkými červenými čislami). Odpájače máme dva - jeden je priamo pri elektráni v šatníku, druhý je na balkóne, kde sú batérie. Ak sa nedá elektráreň vypnúť na jednom mieste kvôli ohňu, dá sa rovnocenne odpojiť na druhom mieste.
2.) Hasiť hasiacim, ktorý je pri dverách do šatníka, ak je čo hasiť.

Už som im spravil aj požiarne cvičenie, je to super sranda, konieckoncov ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku! :D

Okrem toho som dnes dokúpil samohasiacu guľu s práškovým hasivom (Elide Fire) - keď ju ošľahnú plamene, exploduje a všetko zapráši hasivom. Bez tepla sama neexploduje, je bez tlaku. Životnosť 7 rokov.

Prikladám fotky: samohasiaca guľa a jeden z odpájačov.

A ako to máte vyriešené vy?

Re: Protipožiarne opatrenia FVE

PříspěvekNapsal: stř čer 10, 2020 4:23 pm
od chatař
Požární cvičení... S tebou se rodina asi fakt nenudí. :D

Re: Protipožiarne opatrenia FVE

PříspěvekNapsal: stř čer 10, 2020 4:44 pm
od ota
Já si myslím že to má něco do sebe. Je dobře když každý člen rodiny ví co dělat když je problém.

Dokonce i proškolení lidé mají ve stresu z mimořádné události občas tendenci chovat se naprosto nelogicky. Stačí dopravní nehoda. Takže rutina je na místě. Nikoli kvůli FVE ale proto že mimořádné události se prostě stávají a ldé při nich přicházejí o majetek, zdraví, občas i o život.

KDO JE PŘIPRAVEN, NENÍ PŘEKVAPEN.

Nemáme tu zemětřesení, tsunami, hurikány, nepokoje, války. A když se jednou za čas stane průšvih tak koukáme jak jelimani kdo nás zachrání.

V jiných zemích má každý člen rodiny připravené evakuační zavazadlo, drilují se co dělat při zemětřesení, jak se chránit při požáru buše, kam zalézt při tornádu, jak se bránit když se ozbrojený zfetovaný narkoman vloupá do domu atp.

K technickému provedení: ta kamenná vata je super ohnivzdorná ale přetáhnul bych jí lepidlem a perlinkou. Přeci jen se z kamenné vaty otěrem odlupují mikroskopická vlákna která nejsou pro plíce zrovna prospěšná.

Re: Protipožiarne opatrenia FVE

PříspěvekNapsal: stř čer 10, 2020 4:44 pm
od kodl69
škoda je to, že co zasáhne prášek, tak je na vyhození, i kdyby tomu nic nebylo. Já mám přede dveřma baterkárny 5kg CO2, a snažil jsem se o co nejširší použití nehořlavých příp požárně odolných materiálů - dřevo regálu na baterky je natřený čímsi, co mu nedovolí shořet ani za celý odpoledne v krbu (zkoušeno na odřezku dřeva), rozvaděče kovový... Ještě pořád ale nemám kovový protipožární dveře a požární prostupy z té místnosti, což by podle mě mělo vyřešit všechno, tj pokud k něčemu dojde, tak to zůstane v té jedné komůrce a dál se nic nestane. Jistě by se dal udělat i hasicí automat z CO2 hasičáku: stačí dát nějakou polyamidovou šňůrku, která drží napnutá v poloze, kdy je hasičák zavřenej, a její ohřátí/přepálení způsobí aktivaci hasičáku, podobně jako třeba roztavení voskovýho válečku ve sprinkleru, kterej bych asi na elektriku nedoporučoval. 5kg CO2 v uzavřeným prostoru s cca 10-20m3 z tohoto udělá prostor bez kyslíku, a ještě vychlazenej :) , bez okysličovadla pak nemá co hořet...

Re: Protipožiarne opatrenia FVE

PříspěvekNapsal: čtv čer 11, 2020 5:39 am
od Janma

Re: Protipožiarne opatrenia FVE

PříspěvekNapsal: čtv čer 11, 2020 5:56 am
od chatař
Já si myslím, že pokud je všechno správně dimenzované - možná raději tochu předimenzované, a hlavně dobře odjištěné, není třeba vymýšlet protipožární systémy jak někde na ponorce. Nebezpečnější je rychlovarná konvice. Nebo i automatická pračka.