Stránka 1 z 1

Vyrobce pristoju v rozvadeci

PříspěvekNapsal: stř čer 03, 2020 2:10 pm
od dumi
Ahoj,

nekde jsem zaslech, ze v jednom rozvadeci lze kombinovat pouze omezene mnozstvi vyrobcu prvku (jistice, Ficka, vypinace, prepinace 1-0-2).

Je na tom neco pravdy?

Jde o to, ze se chystam predelat domovni rozvadec a tim padem doplnit spousty komponent, ale uz ted jsou v rozvadeci komponenty od dvou vyrobcu, takze je vysoce pravdepodobne ze minimalne jeste jeden nebo dva pribudou.

Diky.

Re: Vyrobce pristoju v rozvadeci

PříspěvekNapsal: stř čer 03, 2020 2:14 pm
od dumi
Tak oprava uz ted tam mam tri:
jistice F&G, hlavni vypinac Lindner, to tam bylo a ja doplnil Ficko od Legrandu.

Re: Vyrobce pristoju v rozvadeci

PříspěvekNapsal: stř čer 03, 2020 2:15 pm
od youda
Ano je to tak. Počet možných výrobců je pevně omezen, konkrétně počtem pozic rozvaděče. Takže třeba 72.

Re: Vyrobce pristoju v rozvadeci

PříspěvekNapsal: stř čer 03, 2020 2:19 pm
od dumi
Dik. Zdalo se mi to jako blbost. Nicmene rikal mi to znamej elekrikar, tak sem si rikal, co kdyby. :-) obcas jsou normy.na veci ktery nedavaj smysl...

Re: Vyrobce pristoju v rozvadeci

PříspěvekNapsal: stř čer 03, 2020 2:33 pm
od youda
Hele Dumi, však víš, že se to tu na fóru opakuje furt dokola:

z hlediska předpisů je každý "rozvaděč" nový výrobek. Jeho výrobce (elektrikář) na něj musí dodat výrobní štítek, dokumentaci atd. Když tam pak přidáš byť jen jediný jistič, tak už je to jiný výrobek a papírové kolečko se roztočí znova.

Ještě existuje termín "úplný kryt". Vizuálně to je úplně to samé, co normální plastový rozvaděč, jsou tam ale trošku přísnější pravidla na to, co v takovém "úplném krytu" může či nemůže být namontováno a jakou smíš použít bednu. Výhoda je, že úplný kryt do kterého nastrkáš moduly, se formálně nepovažuje za nový výrobek. Elektrikář tedy může přidávat/odebírat jističe a vždy stačí jen refresh revize.

Co se týče kombinace různých výrobců modulů, jsou tam spíše praktické problémy:

Selektivita, tedy to, že by ti měl jako první vybavit slabší jistič a pak až silnější, často moc nefunguje ani v rámci prvků od jednoho výrobce. Pokud za sebe zapojíš jističe od více výrobců, tak už selektivita nebude fungovat téměř určitě.

Další potíž může být instalace fázových hřebenů, kdy nejlíp to pasuje, když máš všechny moduly na hřebenu stejné.

U některých výkonových modulů je také problém s tím, že výrobce u nich předepisuje chladící mezery. Ten předpis výrobce ale zohledňuje typicky právě jenom jeho výrobky. Takže pokud bys vedle posadil něco jiného, nemusela by chladící mezera stačit.

Re: Vyrobce pristoju v rozvadeci

PříspěvekNapsal: stř čer 03, 2020 2:41 pm
od rokytna
dumi píše:ze v jednom rozvadeci lze kombinovat pouze omezene mnozstvi


Např. když se projektuje rozvaděč, tak se počítá oteplení prvků vs. maximální ztráta udaná výrobcem rozvaděče. Každý prvek nějak hřeje (úbytky, vlastní spotřeba) a nebo, když sám nehřeje, tak umístěním na pozici může blokovat odvod tepla nebo naopak teplo předávat.

Pro laické použití... dá se to i v pohodě spočítat, každý výrobce má uvedené ztrátové výkony / teplo, výrobce prázdného rozvaděče také uvádí celkové limity v datasheetu. A pak obecná pravidla jako necpat hřející stykač na jistič atd. vše má své vysvětlení a důvody.