Stránka 1 z 13

doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: ned bře 01, 2015 8:17 pm
od kodl69
Při použití bazarových traf je celkem jednoduše realizovatelný sinus měnič, na ebay je ke koupi deska EG8010 s budiči fetů, připojit výkonovou část a trafo a je měnič hotovej.
Problémy budou se ztrátami ve velkým trafu, příp. se spínáním, takže uvažuju o modulární konstrukci, připínat moduly s dalšími ir2103, fety a transformátory podle požadovaného výkonu, nemáte někdo s takovou technologií zkušenosti? Nebo raděj jedno fakt velký trafo a hromadu fetů paralelně? (nebo třeba tranzistorový blok ze svářečky)

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: ned bře 01, 2015 9:01 pm
od tomas
Ta deska má název EGS002 a je k tomu i volitelný displej, EG8010 je pouze řídící obvod. Já už jsem tu o tom hodněkrát psal. Stačí zde dát vyhledat EGS002.
Naposledy zde:
viewtopic.php?f=61&t=540&p=40218#p40213
kde jsem odkazoval na jednu italskou diskuzi kde s pomocí desky EGS002 dělají vlastní měniče.
Já mám v úmyslu pomocí toho předělat jeden 3kW HF obdélníkový měnič na sinus. Jen musím první opravit jeho primární část DC/DC měnič z 12/320Vdc kde jsou všechny FETy (24 kusů) popukané :-( Tady jsem uvažoval jestli ten DC/DC měnič nemám nerozdělit na 3 výkonové stupně a dle výkonu je spínat, ale 6W klidová spotřeba je už dost malá a asi se to nevyplatí. Ty řídící obvody navíc mají také vlastní spotřebu.
A také už to nevleze do té malé krabičky, protože tam musím doplnit dost velkou tlumivku, tak to asi dám od staré skříně od počítače, nebo nějaký starý rozvaděč pohledám.

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: ned bře 01, 2015 9:50 pm
od kodl69
Jo, tohle mám najetý, asi si brzo objednám jeden kousek na hraní... V datasheetu je možnost to zapojit jako LF, v podstatě PJ podomácku. U HF varianty nevím, jak bych udělal měnič 50V na 320V s dostatečným výkonem a malou spotřebou. Vím že se to řeší více trafy spojenými po usměrnění do série na požadovaný napětí, ale to mě přijde moc komplikovaný. Trafo 230/34V se dá sehnat ve sběrným dvoře, nejčastěj z telekomunikačních krámů, většinou tak 500-800VA, to mě navedlo na myšlenku více IR2103 a můstků z menších fetů. Možná by se ty trafa musely upravit na 230/30V, aby byla rezerva na regulaci. Pokud bych si udělal stejný moduly, bude to jenom o tom, kolik jich připojím.
dokonce jdem našel řídící desku pro třífáz http://www.ebay.com/itm/New-EGS031-thre ... 3383d4d996
ale pro to nemám využití...

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: pát úno 10, 2017 8:20 pm
od PavelR
probudim toto tema.
nasel jsem forum
http://www.anotherpower.com/board/index ... 6.420.html
kde se toto resi konkretne a dva uzivatele tam maji rekl bych velice zajimavy vysledky. staci proklikat tech 29 stranek je tam i odkaz na youtube kanal jednoho uzivatele kde to prezentuje.
Zkousel totok nekdo mistni?

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: stř kvě 10, 2017 4:40 pm
od ResHacker
Taky by mě toto téma docela zajímalo, po 3 týdnech provozu mi odešel PJ 5kW LF, chystám se jít do 6kW HF měniče, ale tohle hezky doma odladěný je taktéž moc pěkný nápad :)

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: stř kvě 10, 2017 8:42 pm
od kodl69
Zatím se na to vybodni, do PJ se dá dát jiná elektronika, a to nejdražší, a to trafo ti zůstává. HF měniče jsou z principu horší pro rozběh velkých výkonů a elektrolyty mají konečnou životnost. A proti PJ je to domeček plný koleček, je tam mnohem víc věcí co se můžou pokazit.
Na tom odkazu co posílalal PavelR je na straně cca 23 nová řídící deska do PJ, s využitím původní výkonové - na té není moc co zkazit, jsou tam jenom výkoňáky a trochu bižuterie. S pajcováním součástek už asi číňan začíná mít problém sám se sebou, by mě zajímalo co ti v tom odešlo.
-To abych se začal bát, můj PJ už kroutí třetí sezónu, ta první byla ale jenom na ukázku. Snad neprozradím moc, že asi už brzo budou nějaký výsledky se samodomo měničem...

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: stř kvě 10, 2017 9:16 pm
od kodl69
no a tady máš komplet desku na novej pajšl do pj,https://www.aliexpress.com/item/1PC-48V-4500W-Pure-Sine-Wave-Power-Frequency-Inverter-Bare-PCB/32722132280.html?spm=2114.13010608.0.0.HHmuec je to sice holá deska, ale egs002 a to co je na desce asi nebude stát majlant.

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: čtv kvě 11, 2017 3:08 am
od kyocera
Poradil jsem to kodl69 kde se dá nechat navinout toroidní transformátor pro LF měnič a tak
to poradím i dalším zájemcům.Nemusíte umět toroidní transformátor počítat.
Mají zde program pro výpočet toroidních transformátorů a stačí zadat jen výkon,
napětí primáru i sekundáru a vše Vám ostatní spočítají a navinou.
Potřebná jádra pro toroidní trafa mají skladem.Zde
http://www.jkeltra.cz/
Vyrobil jsem doma 2ks LF sinus měnič z DC 48V na AC 220V a napíši o tom také budoucí příspěvek.
Jeden sinus měnič má má 1500VA a druhý 3000VA.

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: čtv kvě 11, 2017 6:30 am
od PavelR
co se tyce toroidu mam taky jednoho dobreho vyrobce skoro za barakem.
http://www.elektro-karban.cz/

ceny primo od vyrobce jsou absolutne nesrovnatelny s jakymkoliv obchodem.
Co se tyce LF menice jak naznacil kodl69 tak za nejaky cas bude prispevek. Jsem rad ze nejsem sam. Bude to fajn diskuze.

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: čtv kvě 11, 2017 11:33 am
od ResHacker
Díky za reakce, zatím je PJ na reklamaci, tak uvidim, jak se k tomu prodejce vyjádří... HF měnič je určitě složitější, ale třeba abrams si ho nemuže vynachválit a taky na něm už natočil hodně...Takže je to trošku dilema no, fakt je, že stavba něčeho "vlastního" byť modulární z komponent mě docela láká, než zas koupit hotovej pajšl, kterej se mi buhvíproč odporoučí ... Jo taky by mě zajímalo, co se tam posralo, nejdřív jen po zapnutí nešlo napětí na výstup, tak začal pískat a když jsem ho zkusmo přepnul na PWR SAV, šlo tam něco jakoby do zkratu a pak vystřelil jeden z mosfetů výkonový části..

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: čtv kvě 11, 2017 6:32 pm
od PavelR
reshacker:
jako hf menic urcite neni spatna vec. hf a lf maji svoje vyhody a nevyhody. ja zustavam u lf menice. dosavadni zkusenost s pokusy s lf "topologii" na EG8010 jsou takovy ze vykon at uz spickovy, nebo trvaly je limitovan jen a pouze velikosti trafa/traf a poctem fetu. Zjednodusene - vic zeleza/medi a kremiku - vetsi vykon.
Pokud si troufas na stavbu měnice tak jeste vydrz s koupi novyho.

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: čtv kvě 11, 2017 6:50 pm
od kodl69
Dnes jsem změřil hrst mosfet tranzistorů z Ebay a aliexpresu: naprostá většina z nich fake!!! IRFP4668 má mít Rdson <10miliohm, z aliexpresu 120 miliohm.
STP75NF20 - má mít max 35 miliohm, a mají 300miliohm!!! že já to nezměřil hned jak to přišlo. Takže komu umře měnič a dá tam tohle, tak to hned shoří znovu, to je víc než jasný. Pokud máte někdo tip na solidního prodejce, co prodává i použítý mosfety, co nejsou fake, rád bych ho využil, protože ceny TME i farnell za 1 kus jsou dost strašný... mám dobrý irfp4338, a irfb4115, ale potřeboval bych něco vydatnějšího, nejlíp ty IRFP4668.

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: pát kvě 12, 2017 6:46 am
od kyocera
Pro kodl 69. Levněji Vámi požadovaní tranzistory koupíte zde.
https://www.ecom.cz/irfp4668?gclid=CPOa ... GwodMVwHeA
Před 2mi roky jsem měl nápad vyrobit si vlastní měnič výkonější měnič jako 1kW.
Protože když jsem dělal první měnič zde
viewtopic.php?f=44&t=3574
Zdálo se mně, že je to snadné, pod dojmem, že tehdy vše bylo ihned funkční a bezproblémové.
Ale dělat kW už tak jednoduché není. Často fety odešly dřív, než se dalo něco změřit.
Když odešly fety, na řídící jednotce odešly i drivery v SMD montáži. Nakonec jsem dával
výkonové tranzistory do šroubovacích svorek. Ale i to má svoje omezení.
Problém je také vyladit napětové i proudové ochrany.
Ve výsledku už mně něco funguje, ale musím řešit další problémy s odrušením na straně DC i AC.
Času to požralo moc hodně. Víc než jsem na počátku myslel. O měničích napíši budoucí příspěvek.
Takže o žádnou finanční úsporu ve výsledku při výrobě měničů ani nejde.
A levné také nic není. Mám 4 krabice od bot. Jedna krabice obsahuje nové elyty. Druhý krabice jen nové polovodiče.
Další 2 krabice nejrůznější ferity. Za ty součástky jsem za poslední
2 roky zaplatil skoro 50kkč. Je pravda, že ve výsledku mám i či budu mít i různé atypické měniče, celkem 5ks
HF i LF , ale je to za hodně moc času. Jediné co mohu napsat, že jsem se něco naučil, ale i to je ve výsledku k ničemu. Pokud bych chtěl něco seriově vyrábět, tak za atestace a měření jednoho typu bych zaplatil 130tis.Kč. A trh je malý.
Náklady by se nevrátily. Takže nic seriově vyrábět nebudu a udělat doma měnič jako Victron doma na koleně je sice
reálné, ale pracné, takže vyjde na hodinu asi tak 5Kč. To už je lepší jít na brigádu za víc jako 5Kč na hodinu a ten Victron si koupit.
Možná doma vyrobený měnič má jednu výhodu. Pokud tam něco odejde, tak si to sami opravíte. Ale nakonec
komu co kdy vůbec odešlo v měniči Victron ? Možná můj příspěvek není moc optimistický, ale napsal jsem to na základě
praktické prožité zkušeností.

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: pát kvě 12, 2017 7:34 am
od kodl69
Dík za tip, už jsem objednal na farnellu, při 25ks je to o něco levnější než tohle. Můj příspěvek byl spíš varování pro ty, co se snaží něco opravit.
To, že měnič výrazně nad 1kW je problém vím, proto jdeme s pavlem trochu jinudy, ale zatím je brzo to zveřejnit, ještě to chce test, a zatím není co testovat.

Já už potřebuju měnič jenom na kuchyň a nějaký drobnosti co jsem ještě nestihl dořešit, jinak většinu domácnosti mám na 48VDC... takže nějaká kvalita sinusovky mě netrápí, a jde jenom o výkon.

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: pát kvě 12, 2017 9:47 am
od ResHacker
PavelR: Tak dnes mi prodejce poslal zprávu, že mu měnič dorazil a vrátil prachy na muj PayPal.. uff.. Tak co dále, mám začít shánět masivního toroida a výkonový desky? Co tak vim, tak za ty toroidy si taky řekli nehezký částky.. Jinak mám pak alternativku v podobě kvalitního 6kW HF měniče Kosun (KS-6000p) přímo od prodejce přes Alibabu jako sample kus za 15000 s poštou...

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: sob kvě 13, 2017 9:48 am
od joseff
kodl69 píše:...Já už potřebuju měnič jenom na kuchyň a nějaký drobnosti co jsem ještě nestihl dořešit, jinak většinu domácnosti mám na 48VDC... takže nějaká kvalita sinusovky mě netrápí, a jde jenom o výkon.


kodl69: a mohl by ses o tom prosim vic rozepsat? - jak provozovat většinu domácnosti na 48 V DC? To je velmi zajímavé téma! Díky!

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: sob kvě 13, 2017 10:54 am
od FRSO
Zdravím, tak na motory pračka, myčka, lednice je přece jen rozdíl ve spotřebě sinus měniče oproti modifik, mám vyzkoušeno na ledničkách na chatě, třeba lednička A++ Philko 1302 na mofifik měnič 1000W Taiwan z 12V cca 6,3A, sinus 12V/600W jen 4,2A, oba sice fungují spolehlivě, ale dá se sinusem ušetřit mnoho a to je lednice největší odběr na chatě. :yes:

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: sob kvě 13, 2017 7:36 pm
od kodl69
je to jednoduchý: světla - všude led, s drivery s AN9910 (HV99861), AN9861 (HV9861) , ZXLD1362 - ten dokonce vleze přímo do LED žárovky místo origo předřadníku. PC - izolovaný DC DC 48na 12V, PC je inel NUC, monitor s origo zdrojem 19V jede bez problému na 52V DC, Nabíječka k NB taky. O zesilovači s TPA3116 ani nediskutuju, to stejný, čínskej modul spínanýho zdroje po drobné úpravě jede od 44V DC po 230V AC, většina 5V nabíječek a 12V zdrojů na 52V funguje. Ty co nefungovaly jsem rozdal, i tak jich zůstalo dost. WIFi AP zase izol. DC-DC z 48V na 12V... Ještě nemám vyřešenou TV, ale už mám vyhlídnutou LG 50" s externím zdrojem 19V. Ventilátor na záchodě: 24V ventilátor podobný jako PC, k tomu lineární stabilizátor - je to zaplý tak málo a tak malej odběr, že se mi tam nechtělo dávat step-down.
Pak mám termostaty na ovládání klapek horkovzduchu - čínský dotyk. termostaty jedou na 48VDC bez zaváhání, servopohony na 24DC mají jenom "posílený zenerky" v sérii, - min. odběr, a jede to cca 2 minuty za den.
Ještě musím předělat pohon vrat - stejně je vevnitř 12V motorek, takže to nebude moc práce, horší bude asynchronní motor na pohon brány. Další co ještě nemám dořešený, tak je oběh. čerpadlo od teplovodního soláru.
Díky tomu všemu mám 1-1.5kWh denně DC spotřebu, počítám že se to dostane na 2-2.5kW, takže v zimě už budu muset občas dobít ze sítě...
Tohle je třeba důvod, proč mi vůbec nevadí, že při přepnutí měniče má 2s prodlevu (schválně) - protože sporáku, pračce, myčce i ledničce je to jedno.

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: ned kvě 14, 2017 9:28 pm
od brumlaj
kodl69 píše:.......... Další co ještě nemám dořešený, tak je oběh. čerpadlo od teplovodního soláru.
........
CP-201P na 12V, aktuální verze jedou i bez elektroniky - sice neustále na plný výkon, ale u soláru to snad neva.

Re: doma vyrobený měnič

PříspěvekNapsal: ned kvě 14, 2017 10:29 pm
od kodl69
Vím o něm, ale to původní zatím funguje a přes léto ten měnič jede z důvodu těch ostatních spotřebičů, navíc je mi líto vyhodit čerpadlo, co ještě jede. Komunikační protokol jsem zkoušel z jablotronu na nejaké jejich akci vypáčit a nepovedlo se mi to, jejich převodník na ovládání 0-10V je zase hromada peněz na to, abych nastavil nějakou hodnotu a už na to nesahal...
Kdyby to někdo měl v provozu a zkusil na ten komunikační drát píchnout osciloskop, tak by se to možná dalo odchytat, ale co jsem pochopil, tak je to obousměrná komunikace, možná něco jako 1-wire.