Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř dub 14, 2021 9:09 pm

EVT 248 další mikroelektrárna, aneb solární rybičky

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.

EVT 248 další mikroelektrárna, aneb solární rybičky

Příspěvekod Ferko » pát led 01, 2021 7:32 pm

Zdravím, zveřejním jednu z dalších elektrárniček, připojených do 1F sítě TNC-stará dvouvodičová síť. Jde o malou elektrárničku pro "brzdění" elektroměru na 100W hlavně pro radost a sbírání zkušeností. Jde o zapojený měnič EVT248 v kombinaci dvou 50W 12V zapojených do série-tedy 24V 100W Poloha jihozápadní 90°. Tento výkon je zvolen po dlouhé úvaze jako kompromis mezi umístěním panelů, polohou stanoviště, minimální trvalou spotřebou přes den a spotřebou odpoledne.
Zadání bylo jasné. Jelikož u nás běží trvale dvě akvákra+nejaký standby spotřebiče, napadlo mě zneuctít z chaty měnič, kde měl využití minimální, zlepšit (ne)ekonomiku provozu, získat trochu zkušeností a trochu přibrzdit elektroměr. I využít vhodné stanoviště vůči naší spotřebě. Sestavit něco z běžných elektrikářských komponent, běžně k dostání v elektru. Tedy i pro někoho zběhlého jen v silnoproudařině, bez nějakého extra Arduino-bastlení. Prostě jednoduchá, funkční věc. A k akvárku doplnit do staré elektroinstalace chránič, jen trochu inteligentněji než koupí hotového modulu do zásuvky.
Měnič je sice původně vhodný pro panely 300W, ale to mi přišlo moc-na to nemám tak vysokou trvalou spotřebu. Tak jsem chvíli pátral po panelech. Problém č 1. Nenašel jsem slabé 24V panely. No musel jsem zvolit kombinaci 2x12V při 50W. Nějak jsem nepřemýšlel nad typem vzal jsem nějaký ty poly-něco s diodami uvnitř. Trochu jsem se teda bál, jestlli to bude spolu fungovat, ale našel jsem si manuál od něniče a graf s výkonem. Ten byl něco kolem 5-10W min. ,tak to mě trochu uklidnilo, že zapojení bude funkční. V železářství jsem vzal nejaký ty ocelový pozink. úhelníky, spojovací materiál, u profily z hliníku. Udělal bytelnou, lehkou konstrukci na zavěšení na zábradlí. Zapoji,usadil atd..No zatím to vichry přežívá bez ztráty kytičky.
Pro rozvodnici jsem zvolil plastovou na stěnu a mělo by to s přivřením oka i trochu plnit ČSN normy. Na materiál a schéma se jukněte do přílohy. Zapojení je snadné, nic složitýho-zatím, ale je tam místa dost. :-D Elektrárna se uvádí do chodu hlavním vypínačem 0-1. Je odjišten jističem přívod ze sítě i elektrárny sama. Zapojení do sítě proběhne zástrčkou 230V. Elektrárna si po zapnutí vypínače sama cca 3min "očichává" síť-to je dáno konstrukcí zvoleného měniče. Je-li výkon nad min. citlivostí proudového relé rozsvítí se i zelená kontrolka pod vypínačem cca 100mA-23W. Vyrobený výkon se zaznamená na 1F elektroměr. A zásuvka akvárka je chráněna pod chráničem 30mA. Přebytečný výkon pak teče vnitřními rozvody ke druhému akvárku a do ostatních spotřebičů.
Zatím to má v test. režimu naběháno něco ke 4 měsícům, bez asi pár hodin odstávky nonstop, tedy je to ověřené schéma. Elektrárna mi teď nabíhá něco kolem 14h odpol za jasné-polojasné oblohy. Přes zimu konec výroby tak 15h. Elektrárnu jsem připojil někdy na konci létá, tak zatím nemám kompletně zmapovaný celý rok. Ale na konci srpna dávala tak 75-80W kolem 15h a vyráběla až někam do 19h. Jsem zvědavý na jaro a začátek léta. Nebojte, vyzkoušel jsem i za jasného dne kouknout v prázném bytě, se zapojenou trvalou spotřebou na elektroměr-tvářil se ješte pořád jako měření spotřeby.
Plány do budoucna vyzkoušet pro klid duše spínací hodiny (v komb. s již osazeným proud. relé) a se stykačem pro spínání případných popoledních spiček do autonabíječky 12v olověné aku. A po srpnu, až budu mít počet kwh za rok, připojit i již osazené 12V malé panýlky, co mi teď nabíjí baterku. To vyzkoušet prohnat přes zvyšující DC-DC měnič z GMka za cca 80kč do 24V větve a při troše štěstí zajistit i výrobu kolem 11-12h se sníženým výkonem.
Zhodnocení, né finančně se to nemá šancí při naší spotřebě a výrobě asi nikdy nezaplatí, ale ten pocit výroby a nových zkušeností, je opravdu super. Zatím to má od konce srpna do konce roku vyrobeno 7,61kWh. Do srpna bych mě udělat tak odhadem dalších +14kWh? Pak jsem zvedavý o kolik mi případně zvýší výrobu přidání těch zbylých 12V panýlků. Podotýkám, zatím je to vyzkoušeno jen síti TNC-tedy bez chrániče. Pro TNS síť s chráničem to schéma zatím až se naskytne chvilka, musím nakreslit!! Do sítě s chráničem NEZAPOJOVAT!! Musím se u dvouchráničů proti sobě zamyslet jak tam fungují ty proudove smyčky, ať nedojde omylem k vyřazení jednoho znich. A do toho se mi fakt zatím nechce, ale určitě postupně doplním. To samé i s těmi hodinami. A pro případné "kopírovače" zdůraznuji, máme trvalou spotřebu ve dvou akvárkách s topítky a osvětlením+nějaký ty vyplý TV apod. Chápeme se s tou legalitou,že? :-D

Materiál:
DIN 1F jistič 6A char.B (2x)
DIN 1F proudový chránič 30mA PF6-25/2/003 (1x)
DIN 1F elektroměr podružný DDS-1Y-18L (1x)
DIN 1F proudové relé 1A PRI-51/1A (1x)
prosvětlovací hlavice ZB5 AK1233 (1x)
spínací jednotka ZB5 AZ101 (1x)
objímka ZBV-M3 230V zelená (1x)
N 7 modrý rozbočovací můstek DIN 63A (1x)
6455-11 P/S CZ krabice acidur 16 plast.šedá (1x)
ETI ECH-24PT rozvodnice na omítku 24 modulů IP65 (1x)
Záslepka na jističe (2x)
vývodky do rozvodnice PG13,5
ABB Classic Zásuvka jednoduchá
Krabice lištová LK80x20R/1 pro řady Classic nebo Swing ABB 81x81x19mm
měnič EVT248
prodlužovací šňůra CYSY 3C*2,5 délka dle požadavků 3-5m
CYKY 3C*2,5 na vydrátování rozvaděče 2m?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Ferko

Zpět na Hybridní elektrárny