Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je pon bře 18, 2019 2:40 pm


FV pro laika

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.

FV pro laika

Příspěvekod calvera.jarda » stř čer 08, 2016 1:14 pm

Dobrý den, jelikož příští rok budu mít nějaké peníze volné zajímal jsem se o FV a její fungování. Zatím jsem u toho co vše potřebuji. Představoval bych si hybridní elektrárnu, nejdříve bez provozu s bateriemi, v budoucnu je dokoupit. Měl bych pár dotazů. V současné době topím (podlahovka) a ohřívám vodu TČ + má bojler 2 patrony na dohřev.
Tzn. nejdřív bych chtěl přebytek posílat na ohřev do bojleru, později s ním nabíjet i baterie. Systém bych chtěl rozšiřovat postupně, tzn. dokupovat panely, baterie. Měnič a střídač aby mě zůstaly stále stejné jelikož se jedná o nejdražší části (kromě baterí samozřejmě)
Ke komponentům
- na střechu dám FV panely spojím kabely podle toho jaký chci proud a napětí a svedu do domu
- uvnitř mám měnič který mě mění kolísavé napětí DC z panelů na stejné napětí DC, také mě zajišťuje nabíjení baterií dle použitého typu
- na měniš napojené baterie, které se nabíjejí měničem
- potom střídač, který mě dělá z DC AC. Ten mám zapojený na baterie nebo do měniče?
- AC si zapojím doma již kam chci do rozvodu.

Co se děje pokud svítí sluníčko, v domě žádná spotřeba a voda v bojleru ohřátá/baterie nabité?

Snad tomu tak je?

- na jaké napětí/proud se panely spojují? tzn. od toho se odvíjí výběr měniče. Na co u něj dále koukat? Určitě bych chtěl aby měl nějaké webové rozhraní, kde je vidět kolik vyrábím spotřebuju, kolik jde do baterií atd.
- jak vybrat střídač? jediné co jsem dočetl, aby měl čistou sinusovku - chápu. Podle čeho zvolit výkon? Chápu, že podle připojených spotřebičů ale uvádí se i nějaký maximální výkon a stálý...

Dotazů mám mraky. Spíš bych to asi bral jako hračku, jelikož vím, že návratnost bude v nedohlednu vzhledem k nízké ceně za kWh díky TČ. Proto bych chtěl postupně rozšiřovat podle toho jak mě to bude bavit a také jak na to budu mít. Něco bych kupoval i bazarové a pak hledal někoho kdo by to zapojil, dotace moc nechci řešit.
Jestli se najde nějaká dobrá duše budu rád :)
calvera.jarda
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte kvě 17, 2016 3:04 pm
Reputation: 3

Re: FV pro laika

Příspěvekod dracekvo » stř čer 08, 2016 2:07 pm

1. V hybridách se moc nevyznám, ale podle mě je přední nejdříve nabít baterie a až pak pálit elektriku různejma spotřebičema.
2. FV jde většinou naplno využívat jen přes léto a vlétě zas není potřeba vytápět podlahovku. Takže využití jen na ohřev TUV. Když je potřeba topit, tak většinou nesvítí slunce (pominu li pár dní na jaře a pár dní na podzim a několik těch dnů, kdy v zimě vysvitne slunce)
3500Wp, Bluesolar 60A, 3xMultiplus II 3000VA 3-faz., 500Ah LiFePO 48V, BMW 700, PLC S7-1200
eauto Peugeot ION 2012, koupeno 9/2018 58 tis km, nyní 64 tis km
Uživatelský avatar
dracekvo
 
Příspěvky: 1371
Registrován: čtv zář 13, 2012 3:35 pm
Reputation: 77

Re: FV pro laika

Příspěvekod calvera.jarda » stř čer 08, 2016 2:29 pm

jj, s tím počítám, že přes zimu to bude , uvidíme, jestli se ještě někdo ozve ohledně výběru těch komponent.
calvera.jarda
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte kvě 17, 2016 3:04 pm
Reputation: 3

Re: FV pro laika

Příspěvekod rva » stř čer 08, 2016 3:57 pm

Doporučuji tady pročítat zkušenosti ostatních a postupně zjišťovat, co je možné a co teda vlastně chci. A počítat s tím, že co není možné dnes kvůli předpisům, bude třeba možné zítra. Snad nejlevnější FV systém je takový, kdy mám panely a střídač, který je jednofázový a přifázovaný na distributora. Distrubutora pak využíváš jako velkou "baterii", kde přes den a přes léto do něj dodáváš své přebytky, které si v noci a v zimě vybereš zpět. Tak to v Česku nejde. Ale třeba jednou, za rok, v příštím století to půjde. Do té doby se musíš drbat pravou rukou za levým uchem, což stojí peníze. Bez baterií je tvoje max. možná výroba závislá na tom, jak právě svítí na panely. Takže hodně v poledne když svítí Slunce. Typická spotřeba domácnosti je s maximem ráno, než se odjede do práce a pak navečer. Teda v době, kdy moc elektřiny nevyrábíš. Můžeš hodit panely trochu na východ a trochu na západ, abys ráno a večer trochu zvedl výrobu a omezil ji přes oběd. Co přes poledne nevyužiješ, to je ztraceno, teda pokud to nechceš za pár haléřů a spoustu papírování prodávat přes distribuci. Bez baterek se prodává třeba "kapesní" systém gridfree, ale je potřeba zamezit přetoku elektřinu k distributorovi.
Co se týče výběru komponent, tak asi každý tady ti může doporučit sestavu, kterou má sám a se kterou má nejvíc zkušeností. Je to koníček, neexistuje standardní sestava, všechno je jednokusová konfigurace a obvykle se v čase vyvíjí dle potřeb a možností každého z nás. A snad každý tady má baterie.
_______________________________________________________________________
14kWp, 48V LiFePo4 350Ah,
EPSolar 60A/150V ET6415N + Axpert pwm 4kW PIP4048HS + Axpert mppt 4kW PIP4048MS
rva
 
Příspěvky: 1161
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am
Reputation: 113

Re: FV pro laika

Příspěvekod Nicholas » stř čer 08, 2016 5:14 pm

Hybrid bez baterií neuděláš a bez baterií nemá FVE moc smysl, tedy max. na ohřev vody, ale na to už máš tepelné čerpadlo. Když máš 20 hodin denně nízký tarif a cenu 3 Kč/kWh, tak si nejdřív hodně dobře spočítej, jestli se ti vyplatí investovat několik set tisíc do hybridní FVE. I s dotací 100k můžeš být s návratností nákladů na 15-20 letech a teprv pak začne vydělávat a to je za předpokladu, že všechny komponenty budou tak dlouho fungovat.
Jako hobby každopádně dobrá věc, ale zase pro laika to na domácí bastlení moc není.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Nicholas
 
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 7:00 pm
Bydliště: HK
Reputation: 21

Re: FV pro laika

Příspěvekod marko250 » stř čer 08, 2016 7:42 pm

První kámen úrazu je to TČ,3-f/1-f?Ty patrony mají kW?Stavět FV kvůli osvětlení považuji za nesmysl a pokud má vykrývat i to čerpadlo tak to bude obrovské :-) .V roce 2019 nám ta svinská ERU předhodí to co mělo být už dle populistky Vitáskové letos,jen to veřejně bylo profláknuto dřív než to chtěli uvést do provozu.A jediné co udělají jsou vyjímky pro chataře a samotné důchodce,možná matky s dětmi ještě,ale jinak to uvedou v chod na jistič,tak jak už je vymyšleno dnes.Pak Ti bude spotřeba TČ dobrá jelikoš nebudeš vybočovat ,no a my ostatní se připravujeme na akumulaci do vlastních baterek přez noc a slabý jistič s postupnou eliminací výkonových žroutů v domácnosti :-) a možná jednou i kompletní odstřihnutí od DS.
JZ-50°/20xChaori<dává 5360W>,JV-90°/12xJinkoSolar<davá2750W>,MakeSkyBlue <60A>, Midnite Classic 150<89A>,baterka 58.4VDC LFP4/370A+Li-ion/300A<uloží 35kWh>,měnič PJ 10 kW<dává stále 8600W>
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 1342
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín
Reputation: 134


Zpět na Hybridní elektrárny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: dumi a 1 návštěvník

Reputation System ©'