Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je pát říj 19, 2018 2:04 pm

Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Předchozí

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvekod vata » čtv lis 03, 2016 10:41 pm

No, vím, že tím nikoho nenadchnu, ale offtopic to není - chci jen upozornit na alternativu vířivek zaňusi ROMO :) Pořídila jsem si novou (stále se vyrábí), bez ohřevu, a ždímačku z druhé ruky, a vyperu bez problémů - příkon obou motorů dohromady do 400W. A vodu tak teplou, jak si ohřeju, v zimě prostě na kamnech, i vlažná stačí. Problémy s programátorem - žádné. Jednou (deka v bubnu) odešlo jakési bakelitové kolečko, za stovku nové a zvládla jsem to vyměnit sama, jen pomocí šroubováku, bez páječky a měřáku :) Nevím, jestli i tyhle nové se dělají stejně poctivě jak ty půodní, ale dokážu si představit, že tohle se dá opravit, prostě proto, že je to úplně jednoduchý stroj.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
vata

Příspěvekod vlkazajac » čtv lis 03, 2016 10:51 pm

Brumlaj, ja teda isty nie som, neviem to objektivne porovnat. Ak je rozbeh s frekvencnym menicom taky hladky, ako sa uvadza a klasicky motor taky drsnak, tak kde je podstata veci? Objektivne by bolo vyskusat dve pracky na jednom menici.
Naposledy upravil vlkazajac dne čtv lis 03, 2016 10:56 pm, celkově upraveno 1
2 420 Wp, 3 x LS3024B, WRM15, 24V / 400 Ah gel, VE Multiplus C 800, Carspa 2000 W sin;
všetky panely pripojené paralelne; 100 % využitie prebytkov energie; dotovanie systémových batérií oloveným šrotom ))
vlkazajac

Příspěvekod Trosecnik » čtv lis 03, 2016 10:52 pm

to Kodl69: Schválně mrkni jaký máš rok výroby. Vymazal jsem sice výrobní číslo (pro případ že bych měl tehdy reklamovat) ale ponechal tam záměrně rok výroby/sestavení (červenec 2014).

to VlkZajac: Cestu diod jsem také kdysi zvažoval ale je to blbost, už jen kvůli nesymetrickému zatížení střídače (současný to asi zvládne, ale ten budoucí nebo někoho jiného...). Prostě vyhodit asi 4 tisíce za toroidní transformátor (či rovnou hotový zdroj) a nějakou tu krabičku kterou umístíš případně na pračce. Prakticky všechny spirály mají příkony 2kW, takže to zařízení bude použitelné i pro další pračku.

http://www.menice-transformatory-110v.c ... i-230-110V
http://www.menice-transformatory-110v.c ... V-toroidni

Mi to momentálně za komplikace nestojí. Také se mi zdá, že studená voda šetří prádlo a vypráno je stejně jako v teplé. Dřív to ženské praly u rybníka a neměly ještě asi ani tu valchu...
Trosecnik

Příspěvekod vlkazajac » čtv lis 03, 2016 11:04 pm

Nesymetriu som mal prave na mysli ! To toroidne trafo nie je vhodne riesenie, pri 220 \ 110 sa vykon znizi az na stvrtinu a cas ohrevu sa zvysi stvornasobne, ak to elektronika pracky vezme... Diskomfort.
2 420 Wp, 3 x LS3024B, WRM15, 24V / 400 Ah gel, VE Multiplus C 800, Carspa 2000 W sin;
všetky panely pripojené paralelne; 100 % využitie prebytkov energie; dotovanie systémových batérií oloveným šrotom ))
vlkazajac

Příspěvekod joseff » pát lis 04, 2016 12:23 am

mopadzi píše:já nevím, pokud vodu ohřívám FV, jaký je v tom rozdíl? Stačí prát pokud je sluníčko...Tak to ted učím moju a celkem si zvyká

Rozdíl je přece velký - ne vždy svítí sluníčko dostatečně, aby dalo okamžitě cca 2000 W (běžný příkon spirály v pračce). Ale v bojleru se může voda hřát z přebytků pomalu celý den - někdy pomocí 100 W, jindy 500 W nebo 1200 W... podle toho, jak zrovna svítí. A podstatný rozdíl je i v tom, jestli měnič týráme 2400 W na ohřev + točení motorem nebo jen 400 W na točení motorem poté, co se napustí teplá voda. Pak zbývá velká část výkonu měniče na další žrouty...
joseff

Příspěvekod joseff » pát lis 04, 2016 12:32 am

marko250 píše:No tak ženat jsem 19let a právě jsem o prázdninách zakoupil čtvrtou pračku.Ta nynější je již pořízena programy/versus nejnižší cena na trhu(do 7 000Kč).Ty předchozí 3 mrchy mě marketingově zmákly a finančně jsem se u nich zapotil(přez 14 000Kč).Dnes vím jedno, po týdenním studování parametrů top modelů a zástupců níže,jejich štítkové parametry A+++++++++ mají s normálním požadavkem vyprat pramálo!!!!

Já jsem tedy ženat jen 15 let a i když je mi žena nevěrná, tak já jsem stále věrný první pračce (AEG LAVAMAT 48380). I já jsem se nechal zmást a pořídil ji v roce 2005 za 22 000,-... Zvládla látkové plíny pro 2 děti, jela skoro pořád a moc se nezastavila. Napojil jsem ji po konzultaci se servisem AEG na teplou vodu, i když to AEG oficiálně neuvádí a s praním ani mácháním v teplé vodě nebyl nikdy problém. Teď už vím, že jsem byl hloupý a byla to blbost, příští pračku budu také vybírat podle nejnižší ceny a možnosti napojení na teplou/studenou vodu.
joseff

Příspěvekod Ronn » úte lis 08, 2016 12:14 am

Zdravím... Ti co chtějí, mohou zkusit ...

1) Vyměnit topnou spirálu
Dělají se jednookruhové nebo dvojité. U dvouokruhových stačí zapojit jen jeden z okruhů, který mívá nižší příkon. Oba okruhy jsou na 230V a liší se jen příkonem. Příruba je ve většině praček stejná. Některé mají integrovanou tepelnou ochranu. Po odkrytování zjistíte, jakou potřebuje. Příklad za 279,-Kč. https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/pra ... ?ItemIdx=1

Tím lze snížit max příkon pračky jako celku na cca. 0,4kW + topná spirála.

2) Připojit topnou spirálu přímo k regulátoru přebytků EE.
Pokud někdo provozuje Watt routery/Green bona apd... může z pračky použít napětí pro spirálu zapojit na A1,A2 komutačního stykače a v okamžiku na požadavek nahřívání pračka sepne stykač, jenž dočasně přepojí přebytky EE z regulátoru (u mě GreenBono), které jinak posílá GreenBono na AKUnádrž. Pračka pak ohřívá vodu jen z přebytku EE.
Tímto se zamezí odběru ze sítě v době nahřívání vody. Pokud nejsou přebytky EE, pračka čekání na teplou vodu po 60min vzdá a pokračuje dále. Prádlo, světe div se, je vyprané normálně. Vhodný stykač http://www.elima.cz/obchod/erc428-styka ... 20758.html

3) Připojit na pračku na tepl vodu.
a) Funkce bez cirkulačního čerpadla: Napájecí napětí z doutnavky v pračce přivedete na A1,A2 Zpožďovací relé (jednotka) - SJR-2 od Elko za cca 600,-kč, napájení (L) stávajícího elmag ventilu zapojíte přes zpožďovač kontakt 28,25 (nastavíte čas 10min). Elmag ventil teplé vody zapojíte na kontakt 18,15 (nastavíte čas 10sec). Ostatní materiál:

- Termosprchová baterie z Lidlu za cca 1200,-kč ) pravidelně každý rok ji tam mají v akci a obsahuje i zpětné ventily.
- Flexihadici s nerezovým opletením pro teploty 60C cca. 300Kč
- Drobný instalatérský materiál, instal. rozvodnice s patřičným krytím IP, pár ohebných kabelů a hadic. cca. 500Kč

b) Funkce s iniciací cirkulačního čerpadla: Stejné jako 3a, akorát přidáte ještě jeden stykač, kterým zajistíte sepnutí cirkulačního čerpadla pro protočení vody v potrubí a nastavíte čas t1 na 1min (jde o to, aby si pračka nestihla uvědomit, že neteče voda a zároveň se nenapustila z poloviny studená voda) a proto je nejlepší pračka bez chytristiky 

4) Připojit pračku na dešťovou vodu.
a) Funkce s napouštěním dešťové vody: Stejné jako 3a, akorát nepřipojíte teplou vodu, nýbrž vodu dešťovou, která umožňuje výrazně snížit množství prášku, což dělá ještě větší spotřebu Kč per prací cyklus než EE spotřebovaná topnou spirálou.
A nebo taky můžete doplnit do zapojení patřičný přepínač na omítku přepínat mezi 4a / 3a,b). Chce to jen další elmag ventil. Nabízejí se i další kombinace…

Ronn
4,095kWp Schott ASI 105 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT V-Multiplus 5000VA<=>48V 300Ah+250Ah LiFePO4
Ronn

Předchozí

Zpět na Výkonné domácí spotřebiče