Stránka 1 z 1

Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: čtv říj 07, 2021 8:04 pm
od cipis
Toš nevím, kam to přesně patří, asi spíše ostrov se zálohou z DS.

Panely:
Východ - znárodnil jsem sousedovi střechu přístavku a je tam teď 6x HT-SAAE 340Wp panelů. Víc se jich tam nevleze, začal jsem prvně se dvěma, no pak 4 a nakonec na plno :D Sklon nějakých 14°,
Západ - 3x Astroenergy 270Wp poly, je to na společné zdi sousedova přístavku do dvora, sklon 60°,
Jih - 4x CanadianSolar 360Wp poly, sklon cca. 24°.

plán:
Jih2 6x HT SAAE 340Wp,
Západ2 2x ??? na jiné zdi,
Jih3 na budově ve dvoře, 8x HT SAEE 340Wp sklon 12°.

Ten jih na budově ve dvoře nebyl vůbec v plánu, tam byla spíše v plánu rekonstrukce, ale vzhledem k násobným nárůstům materiálu zbylo akorát tak na ty panely a dalších 5 let to vydrží tak jak to je :D

Co se týče získané energie, tak nejlépe zatím vychází ten východ, že má nejlepší účinnost. Ovlivněno samozřejmě tím, že začne makat nejdříve a dobíjí baterie po noci, co to dá.

Regulátory:
Volpolska Sinus pro S 2000, pak ty Epevery 8420, 6420, 4415 a 4210. (ještě bych koupil další, kdyby někdo měl, 4415, 4210, 3210 v tomto pořadí).

Baterie:
staré olovo, 12ks 60Ah, 6ks 100Ah, každá šestice má svůj balancér - napětí mám 24V.

Zátěž:
servery, switche, konvertory, wifiny, kamery, prostě veškeré "internetové věci", cca. 300W + BEKO chladnička (nastavená na 4°C) zatím jako experiment (tabulkový příkon 70W, ventilátor v polsku si tařka neznatelně víc foukne při startu).

Výstup z polska je do redundantního přepínače (http://www.bje.cz/article.php?id=redundant&part=5) , do kterého je přivedená jiná fáze než bypass polska, tato fáze je zálohována 2kVA UPSkou. Tedy je možné manipulovat, udržovat a všelijak jinak se v tom hrabat, aniž by se ohrozil chod zátěže.

Ad ten plán, těch 8 panelů třetího jihu půjde do BEL regulátoru, mám objednané na zakázku dělané spirály do Dražic (těch je tu více), které mají 2x 1000W, jedna půjde z DS na minimální možnou teplotu, druhá z BELu na technické maximum - mám všude termostatické ventily). Zbylé plánované do těch baterek.

Nabíjení v případě momentálně hnusného počasí je Meanwell PB-600-24 a vzhledem k problémům s ním (viz. http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=29&t=7575) jsem ještě použil laboratorní zdroj 30V/10A, zapojený do vstupu polska, protože ten krám nemá žádné vyčítání, tak jsem panely z něj přepojil na Epevery. Funguje to pěkně, při vhodně nastaveném napětí toho zdroje to začne nabíjet, až baterka klesne pod 24V.

Vše zatím v totálním provizoriu a zkušebním provozu. Mám už 2kW trvalý sinus měnič, nachystaný na kompletní krmení mojí domácnosti, vyjma teda elektrického topení. To, jestli někdy bude čas, pořeším teplovzdušným konvertorem, protože stěnu mám na jih, v zimě krásně nasvícenou v průběhu dne.

Edit: odkazy atd.

Re: Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: čtv říj 07, 2021 9:45 pm
od vlkazajac
Vďaka za predstavenie systému aj plánu na rozšírenie.
Mám názor - bez hlbších analýz okamžitý - viac ako 12 panelov už chce 48 V alebo 48+ V. V takom systéme je vyčlenenie extra ohrevu TUV zbytočnosť a chýba silný menič 2,5+ kW.

Chápem, že ide o postupné rozširovanie systému, ale začať sa má od konca. Stanoviť si potrebu energie a okrem sumy Wp zodpovedajúci menič. Ináč je to moc zložité a drahé.

Kŕmiť domácnosť 2 kW meničom moc dobre nejde.

Re: Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: čtv říj 07, 2021 10:33 pm
od cipis
Od konce začít nejde, protože původní konec byl několikanásobně jištěný systém napájení těch serverů. Mám tu ještě k tomu invertorovou 1kVA centrálu.

Ale jak to mají všichni, tak s jídlem roste chuť, jasně, že to mělo být od začátku 48V ...

Moje domácnost (bez elektro topení) má skoro poloviční spotřebu než ty servery, takže nepotřebuji 2,5+ kW měnič.
Moje největší spotřeba (po tom topení) je ta voda, to obstará ten 4kW měnič BEL. Vzhledem k tomu, že v hlavním baráku je dole máti a v podkroví ségra s rodinou, tak jsou tam další bojlery, které jim mohu v případě, že nahřeju svůj, dokrmovat, takže to bude beze zbytku využité.

Můj průměr za poslední tři měsíce je asi 4,6 kWh denně, z toho je půlka ta TUV.
Spotřeba těch serverů je 8 kWh denně.

Ten nachystaný měnič 2kW (https://www.hadex.cz/g544b-menic-napeti ... dodratove/) má dálkové ovládání, takže až budu chtít pustit nějakého žrouta typu pračka, myčka, mikrovlnka, protože je zrovna pěkně, tak si ho zapnu. Musím ještě prozkoumat, jak mám indukční varnou desku, myslím, že je dvoufázová, nicméně při mém vaření ten snížený výkon při krmení jednou fází nebude absolutně poznat :D

Jak jsem psal, původní účel to naplnilo, tohle všechno ostatní se k tomu přidává postupně, jak to člověk objevuje atd.
A až půjde všechno do sraček, tak servery vypnu, když už budou k ničemu, a budu mít spolehlivý zálohovaný zdroj min. těch 8kWh denně.

Ehm, asi s tou centrálou, protože dnes a včera byla výroba lehce přes 1 kWh za den :D :D :D

Re: Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: pát říj 08, 2021 5:33 pm
od vlkazajac
No ako myslíš, ale s cieľovými cca 5,5 kWp je menič 2 kW dosť smiešny. Možno naň nepustíš ani tú pračku ani indukciu. Je to naplánované zahadzovanie energie.

Mimochodom, mám ten Tvoj "nachystaný" menič, ale 3 kW verziu. S tým sa už dajú klasické žrúty v domácnosti prevádzkovať.

Re: Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: pát říj 08, 2021 7:25 pm
od Dagus
Skoro bych řekl dle zkušeností, že na pračku/myčku zapomeň. Chybí ti alespoň +500W, aby to dělalo to co chceš.

Re: Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: pát říj 08, 2021 10:14 pm
od cipis
To si nemyslím, pračka 1300 W a myčka 1800 W, to ten měnič dá s přehledem.
S indukcí bych nepočítal, má 6,8 kW. Dá se sice aktivovat "Lo" režim, ale to je "jen" půlka.
Pak tu mám ještě v krabici indukční jednoplotýnkový vařič do zásuvky, u něj píší 2 kW, takže když bude nouze, tak to pojede také.

Re: Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: sob říj 09, 2021 7:26 am
od Dagus
Tak to máš nějakou úspornou. Já mám pračku 2200W, myčku 2000W, tak na ten svět koukám jinak :? .

Re: Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: ned říj 10, 2021 9:40 pm
od cipis
Jj, na 4 kg, A+. A myčka byla taky nějaká lepší A. Oboje invertorové motory.
Ta pračka byla ve slevě, rozbitý obal a promáčklý plech (neznatelně a stejně je v lince), s plnou zárukou, tak to nekup ...

Re: Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: ned říj 10, 2021 11:29 pm
od kodl69
to Cipis: a víš, kdy má ta indukce 6.8kW? předpokládám, že u vás doma nikdy, stejně jako u nás. To jsou všechny plotýnky naplno. nebo aspoň dvě protilehlý zároveň na boost... Dokonce letos s celým barákem fungujeme na 4kW měnič více méně bez omezení, (8kW trvale) bestii jsem furt neměl čas dodělat, tak snad přes zimu... jedna plotýnka na plno (ne boost) je cca 2.4kW. tj 4-5 minut, než začne vařit voda, nebo 1 minuta než se nahřeje pánev. Pak už se to jenom tak šolíchá, voda ve varu cca 300W/ plotýnka, pánev s řízkama cca 1-1.5kW, dle velikosti pánve a řízku :) Tj když nejseš debil a nezapneš všecko naráz, tak jsou 4kW až moc...
Hlavní je mít v místě největší spotřeby nějakej displej, kde je vidět atuální spotřeba.

Re: Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: ned říj 10, 2021 11:47 pm
od cipis
No u mě to rozhodně nebude mít nikdy těch 6,8 kW :D
Moc na tom nevařím, a když, tak největší plotýnka na boost, když dělám na litinové pánvičce steaky, no a vzhledem k ceně masa je ta cena elektřiny ze sítě zanedbatelná. Na polévku samozřejmě menší kolečko a bez boostu.
Ještě tu používám horkovzdušné fritézy, 1400 W a 1800 W, a elektrický papiňák 900 W. Mikrovlnka má 1200 W. Toustovač 800 W a topinkovač 1090 W.
Ale já jsem hodně příležitostný kuchař, většinou spíše ohřívač, tak jsem s tím ani nepočítal, protože ta spotřeba "kuchyně" je zlomek proti bojleru, no a pak v zimě topení. Priorita a hlavní úkol byl "záložní zdroj" pro ty servery a switche a wifiny atd.

Tak jak pak ten měnič zapojím, tak pak poreferuju, jak mi to jede a nejede, jak to zvládá :)

Re: Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: pon říj 11, 2021 9:22 pm
od kodl69
Jjá dnes zatopil ve sporáku na tuhý paliva a zapnul jednu plotýnku na indukci, což znamenalo velkosériovou výrobu bramboráků na třech pánvích. Oproti dvoupánvičkové metodě na indukci se výrazně zkrátil čas, protože jsem ten sporák trochu moc naládoval...
Původní myšlenka byla čtyřpánvičková metoda, ale to jsem nestíhal obsluhovat :)

Re: Cipisova FVE

PříspěvekNapsal: pon říj 11, 2021 9:46 pm
od cipis
Bramboráky, mňam. Že by?
Každopádně jsem ještě zapomněl, že tu mám palačinkovač :D Ten má 900W, takže taky na pohodu.
Dneska mi byla už zima, tak jsem zapojil 150W infra panel na nohy a 300W infra panel ve stropě a pohoda.

Každopádně ale asi ze sklepa (tam je všechno, baterie, regulátory, měniče) hlavního baráku dotáhnu ne cyky 3x2,5, ale 5x2,5, naštěstí jsem ještě stihl před prázdninami o něco levnější, než je teď, abych mohl zkoušet různé varianty.
Také jsem provrtal obvodovou stěnu ve dvoře, abych zpacifikoval kabely od východních a západních panelů, a sehnal krabici na propojení poblíž těch panelů - mám společné mínus 25mm2 a 4x 6mm2 jednotlivé plusy (3x 2s východ, 1x 3s západ).