Stránka 1 z 1

UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2019 1:33 pm
od UTima
Dobrý den, jsem tu nový tak Vás všechny zdravím.
Musím se přiznat, už nějakou dobu sleduji toto fórum. Jako první impuls bylo letošní teplé a slunečné počasí a druhý "kontrolní" odečet EOn po roce kdy jsem se trošku zaměřil na spotřebu a nebyl důvod zvýšit zálohy což se jim zřejmě moc nelíbilo. Moje roční spotřeba není velká asi kolem 2,5 MWh, topím automatem na uhlí a vodu tím pádem ohřívím v zimě přes kotel a v létě elektrikou.

Moje představa je, že bych rád v létě a celkově ve slunečných dnech třeba vypral a ohřál si vodu v 120 l bojleru. A potom jen na baterky večer už jen na běžné osvětlení, TV, PC routr... Zatím nevím svoji aktuální spotřebu, ale SDM 630 (elekroměr s modbus) je už někde v letadle nad Čínou tak pak připojím na Domoticz a uvidím.
Tady ty Vaše příspěvky si pročítám, ale zjistil jsem jedno - dokud nějak nezačnu budovat a tím pádem si to neošahám nikam se nepohnu.

Takže na Vás budu mít několik otázek a budu moc rád, za Vaši ochotu.
Tady to jsem zatím vymyslel:
jako základ 3000W a 24 V systém
MPP Solar PIP 3024GK
baterie - tady hodně přemýšlím, protože jsem takový kutil (snad) rád bych se pustil do stavby packu z 18650.
Sedm baterií po 80 článcích - vy to tady píšete myslím jako 7S80P???
Jen tedy váhám nad zdrojem znám oba začínající na www.n ...
a nebo teď mám nabídku na staré vyhozené akumulátor od notebooku za cenu 100Kč za jedno kilo. Vůbec netuším jaká je výtěžnost, kolik procent může být vadných. Asi by to bylo 20x do jednoho kila.
Panely zatím vůbec nevím, bydlím kousek od Znojma ale jezdím po velké části Moravy takže bych asi začal hledat až před jarem.
Vhodné místo mám s možným sklonem 35 stupňů směr JJZ (myslím že to bylo 210 stupňů?)
Takže budu rád za připomínky, asi toho zatím moc nebude, ale je pro mě důležité to srdce jako třeba MPP solar jestli je vhodný, zase nechci dávat moc velké peníze a teď ty baterie, jestli to je výhodná nabídka a nebo totální propadák.
děkuji
Tim

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2019 3:29 pm
od volente
Baterie z notebooků budou do kila tak 3, t.j. 18 článků z toho v dlohodobém průměru tak 9ks použitelných.
Jedn článek totiž váží kolem 50g a většinou je jich tam 6. Tak tolik k ceně.
Ten měnič s vysokonapěťovým DC vstupem jen pokud nehrozí nějaké zastínění. Pozor na roční období a polohu slunce.

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2019 10:15 pm
od UTima
No fakt teprve přemýšlím. Zatím je všechno ve výstavbě, střecha kde budou panely ještě dokonce ani není. Zrovna dnes jsem začal dělat věnec na hrubé stavbě.
Bohužel mi ale určitě před západem stíní sousedova střecha, třeba dnes slunce zapadalo kolem 19.40 ale já už měl počáteční stín 18.10 a za dvacet minut už byla celá uvažovaná střecha ve stínu. Jinak přes den žádný stín nehrozí, tak to snad nebude vadit. Mám v plánu zapojit zatím šest prvních panelů do série a když se nakazím solární horečkou tak budu přidávat.
Je tu ještě někdo kdo má zkušenost s vytěžováním použitých aku do notebooku?

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2019 10:32 pm
od volente
To s tím stínem jsem psal proto, že když zastíníš dlouhý string (zvažované 6s zapojení) byť by jen z části, jde výkon celého stringu do kopru. Při zapojení třeba 3s2p budeš mít lepší podání výkonu. A roční období v té hře stínů hrají také svoji roli, chce to trošku vysledovat. Dlouhé stringy jenom tam kde žádný stín nehrozí, jinak raději DC vstup 145V a více krátkých stringů paralelně.

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2019 10:54 pm
od UTima
Moc děkuji, abych se přiznal vyššímu vstupnímu napětí jsem nevěnoval pozornost. Měl jsem zato čím více napětí, tím více Adidas. (vtip)
Ale myslím, že s tím nebude problém, ráno slunce vykoukne a během půl hodiny je osvícená celá plocha uvažované střechy, večer podobně během půlhodiny je na celé střeše stín. Jinak celou dobu není nic co by udělalo stín.
Na tomto řešení se mi líbí menší proudy a tím pádem menší ztráty. Mám totiž možnost osadit i další části střechy na hlavní budově a ta je osvícená až do západu jen je celkem asi třicet metrů dalekou od uvažovaného prostoru na rozvaděč s měničem.

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2019 11:07 pm
od kodl69
se stínem to máš ještě dobrý, u mě slunko přeskočí hřeben střechy v létě někdy ko 16-té hodině, a pak už jenom difuzní světlo. Navíc mám před sebou kopec, kde v zimě, když už vyleze z poza mraků, tak slunko je nad horizontem cca od 9 do 14 hodin. Dlouhý stringy nedoporučuju už třeba z důvodů bezpečnosti, už jsem to tady mnohokrát psal, měl by potom být hlídač izolačního stavu příp. DC chránič, což jsou desetitisíce navíc, prakticky zbytečně...

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2019 11:26 pm
od Brbla
Články z notebookových baterií jsem zkoušel na modelařinu, žádná sláva to nebyla, většinou se mi podařilo dát dohromady jeden tříčlánek z jednoho ntb packu. Vydržely mi dlouho, ale dávaly jen malé proudy a kapacita byla tak poloviční proti štítkové hodnotě. Jako zábava dobrý, ale jinak celkem k ničemu. (Můj pohled na věc)

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2019 11:57 pm
od volente
No ono poznatky z modelářství lze jen těžko přenést na FVE. Doporučuji přečíst vlákno viewtopic.php?f=39&t=2871

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: pon zář 02, 2019 12:28 pm
od UTima
Ano to jsem už přečetl během týdne a už tak nějak tuším - v kostce čím více článků tím lepší protože z každého jednoho článku se odebírá menší proud a to mají články rády. Samozřejmě nářadí, el. kola tam je to opačně, co nejvíce proudu v daný okamžik.

Tak právě zkouším napsat na tu nabídku baterií z notebooků co jsem dostal, jestli to vyjde mám přes zimu po večerech co dělat.

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: pon zář 09, 2019 7:43 pm
od UTima
Takže čas pokročil a já také.
Jak jsem už psal, skončilo mě v ruce větší množství aku z notebooků.
Rád se s Vámi podělím s prvním postřehem, rozebírání jde vcelku dobře, během tří hodin asi 150 kusů a několik kapek krve. No jo no. Jednotlivé články netrhám ale plíšky odstraňuji pomocí kleští buď otáčením a nebo tahem přes hranu kleští. Jde to dobře, nakonec je někdy horší práce odstranit lepidlo a samolepky.

No a teď (vím, že tu je vlákno kde na více jak šedesáti stranách se pojednává o této problematice - ale chtěl bych to tu řadit tak jak jde čas a já čerpám nové zkušenosti a informace), bych rád pokročil. Ještě toho mám na rozebírání fakt hodně ale přeci jen by se mohlo i testovat.
V této fázi mám pár otázek:
1. po rozebrání mám tři hromádky
první 0 - 2V ... 34 ks
druhá 2 - 3V ... 41 ks
třetí 3 a více voltů --- 75 ks
třetí hromádka je jasná, ta půjde určitě testovat.
První ta je také asi jasná - ta půjde do koše??? - Opravdu?
A co ta druhá? Mám zkoušet oživit? Třeba od napětí 2,49V ? Baterky jsou od zdroje co je asi hledal kde mohl (všechny skříně, šuplíky, pod kobercem a tak) myslím že další už bude s ne tak starýma.

2. jak teď postupovat? Co jsem vyčetl je vhodné použít Opus bt-c3100 v2.2 (cena 1000Kč, když to vezmu z Aliku a nebo Ebay tak mi to chytne celnice) a nebo Liitokala (ta se vejde do limitu)
Teď koukám, ta Liitokala jde sehnat i bez zdroje a tak je zase trošku levnější, co kdybych si koupil laboratorní zdroj a k tomu třeba čtyři tyto nabíječky? No nechám si poradit.
Děkuji

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: pon zář 09, 2019 8:27 pm
od volente
Skupinu 1 a 2 bych klidně sloučil a testoval. Skupinu 1 bych přebral , a co je pod 1V tak bych vyřadil, co je nad bych zkusil oživit, ale držet zvlášť.
Nabíjet čímkoliv na 4,1V proudem do 0,5A na článek, zahřívající se články vyřadit do ::phocos-cx:: .
Nechat odležet po nabití min. 3 týdny, raději 2-3měsíce (vlastní drahá zkušenost při nedoržení). Články které spadnou pod 4V ::phocos-cx:: .
Kapacitu lze měřit třeba tímto viewtopic.php?f=39&t=4625.

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: pon zář 09, 2019 9:07 pm
od UTima
Jo to je moc pěkné udělátko, s tím by nebyl problém, ten modul stojí pár korun. Ale čím to nabíjet?
Tak nějak přemýšlím, že bez toho laboratorního zdroje se stejně nehnu. Využil bych to asi k napájení nabíječek - mě se na tom líbí, že to mám bez práce. Baterku prdnu do držáku a ono se to samo nabije pak vybije a zase nabije a vím na čem jsem. A potom bych ten zdroj mohl používat na případné dobíjení - balancování už hotových packů než přijdou do elektrárny a i potom bude třeba sem tam.
Myslím že 3A bude málo, pěti ampér na hraně, ideál 10A. Co používáte vy ostatní?

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: pon zář 09, 2019 9:11 pm
od UTima
ještě si dovolím otázku na "volente"
takže teď mám ty články vzít, nabít a za tři měsíce měřit kapacitu
a nebo teď vzít, nabít a změřit kapacitu a potom zase nabít a nechat uležet tři měsíce a potom měřit napětí co bude pod 4V vyhodit?

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: pon zář 09, 2019 10:24 pm
od KubisKV
UTima píše:ještě si dovolím otázku na "volente"
takže teď mám ty články vzít, nabít a za tři měsíce měřit kapacitu
a nebo teď vzít, nabít a změřit kapacitu a potom zase nabít a nechat uležet tři měsíce a potom měřit napětí co bude pod 4V vyhodit?


Sice nejsem Volente, ale pokud nabiješ, uděláš test kapacity- (pokud budeš testovat nabíječkou OPUS, nebo Liitokalou, máš vše dohromady- nabití, vybití a kapacitu, tak baterky budou na konci testu NABITÉ) tak je nech odležet a pak měřit samovybíjení. Pokud budou články po x týdnech, měsících nad 4V rovnou s nima do packu.

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: pon zář 09, 2019 10:34 pm
od NOPARasito
Ještě poznámku, pokud se ti bude zdát, že po 3 měsících baterie padla, neni nic snazšího než ji dát touto nabíječkou dobít a zjistit kolik si opět vzala a potvrdí se ti samovybíjení. Ja teď testoval a 2500 po odležení cca.3 týdnech padla na 4,05V a to jsem do ní znovu dostal 400mAh. Tak ta do packu dle mě není dobrá.

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: pon zář 09, 2019 11:04 pm
od volente
Já nabíjím po 44ks zdrojem 5V 30A (cena 300,-), trimrem se dá stáhnout na nějakých 4,13V což je vyhovující. Jen proud se nedá regulovat a proto je nutné nabíjet po těch minimálně 40ks. Někde tady na foru je i fotka toho prkna na nabíjení.
Pokud mám potřebu nabít menší množství tak používám modelářskou nabíječku.
A s tím odležením to dělám opravdu tak že články nabiju a na 2 měsíce je někam pohodím a potom je dávám do měřícího kufříku. Jakmile mi ukáže nižší napětí než 4,02 (za předpokladu nabití na 4,12) tak ji vyřazuji.

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

PříspěvekNapsal: úte zář 10, 2019 5:32 am
od josse
UTima píše:ještě si dovolím otázku na "volente"
takže teď mám ty články vzít, nabít a za tři měsíce měřit kapacitu
a nebo teď vzít, nabít a změřit kapacitu a potom zase nabít a nechat uležet tři měsíce a potom měřit napětí co bude pod 4V vyhodit?
To odležení je jedno kdy, záleží na aktuálním obsazení nabíječky, buď je nabít a odložit a pak teprve změřit, mě to vychází líp změřit( nabít vybít nabít) odležet a pak už jen zkontrolovat napětí. Ale asi to bude tím, že mám 12 bezobslužných kanálů a pak to je rychlejší takhle...

Při tom nabíjení 40ks najednou by měl někdo/něco hlídat neustále teplotu nebo alespoň na začátku. Klidně by si mohl 30A vzít jediný článek, na to je třeba dát pozor.
Já když chci první nabíjení urychlit, mám ještě asi 8 držáků každý má asi 22R odpor, jako omezení proudu, a to živím z laboratorního zdroje na 4V. Když pak k tomu přijdu a nějaký je teplý, jde ihned do koše...