Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte lis 19, 2019 8:57 pm

VVÚ Vitova chatrc

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
PředchozíDalší

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvekod Vitek » čtv zář 05, 2019 8:32 pm

Ahoj
dnes byl nainstalován jednofázový elektroměr na celkovou energii která proběhne vytěžovačem přes SSR relé... další elektroměr je nainstalován na měření výkonu který proteče do podlahového topení v koupelně ( taktéž řízeno z přebytků greenbonem )

před 2 dny se mi povedlo na DC straně vyrobit a spotřebovat díky vytěžovači 21kWh, na AC straně 18 kWh z instalovaného výkonu 4,04 kWp Jinko solar
rekord.png

účinnost vychází přes 80 procent.

Měnič mám tipuji vytěžovaný bez servítek celkem v klidu žena zapne: myčku, rychlovarku a pračku najednou... a hned to máme kolem 4 kW lze vyčíst i z trendů....

když se do toho ještě přidá lednice tak to ukazuje hrůzostrašný číslo na tom měření... 5,5 kW jako max výkon co vygeneroval měnič... Zatím mi 25A jistič na výstupu z měniče ani jednou nevypadl....

Takže kdo se bojí, že tento levnej měnič je nahovno,zatím si myslím opak.. jsem asi jeden z mála co mu díky vytěžovači dává pořádnej kotel... za 45 dní provozu jsem vyrobil už 400kWh což je slušný....
Ještě přidávám obrázek využití baterie a sítě.
total.png

Tak zatim zdar zase se ozvu ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Panely Jinko 8,8 kWp,PIP5048mk,Vytěžovač greenbono, olovo 625 Ah,victron BMV 712 smart
Vitek

Příspěvekod Vitek » ned zář 08, 2019 7:20 pm

Ahoj Kamarádi,

Vítova chatrč poslední dobou prochází modifikací jednu za druhou. Nyní po doporučení že SOC u olova umí nejlépe měřit Victron, jsem se plácnul přes kapsu a ježíšek přiletěl i k nám.
Na mě zbylo pouze zapojit bočník a další srandy kolem. V podstatě se jedná o systém plug and play, protože vše chodilo až na druhý pokus.
Je instalováno BMV 712 smart, s bočníkem a komunikace do ICC přímo přes VE.Direct USB kabel. ta sranda i s jejich pěknou krabičkou stála přes 7 litrů a doufám že to bude sloužit dobře...

měříme v režimu 48V s měřeným středním napětím kdy při nesymetrii přijde alarm za předpokladu že to bude víc než o nastavenou mez.
Výzkumně vzdělávací ústav Vítova chatrč ještě jednou děkuje Youdovi za výměnný obchod pivo za měď, konkrétně poskytnutí propojky 50mm2 s oky. Vítova chatrč dala propojce nový a smysluplný život.

Přidávám umělecké foto o modifikacích.
001.jpg

002.jpg

Zdar Víťa
Panely Jinko 8,8 kWp,PIP5048mk,Vytěžovač greenbono, olovo 625 Ah,victron BMV 712 smart
Vitek

Příspěvekod Vitek » stř zář 11, 2019 5:06 pm

Vitova vyzkumna chatrc se pta ostatnich. Mate nekdo postupnou komutaci na regulaci prebytku z greenbona? Zapojeni byva na strankach yorixu.
Chatrc dekuje svym prispevovatelum a nametum.
Vitek

Příspěvekod Vitek » pon zář 16, 2019 10:15 am

Během tohoto víkendu výzkumně vzdělávací ústav Víťova chatrč testovala schopnost měniče mírného přetížení, a zatěžování nestandardní zátěží.
V tomto případě jsme byli svědky svařování invertorovou svářečkou 140A elektrody 3,15 mm materiál 8mm železa.

I když hodnoty níže uvedené jsou se vzorkováním 10s na serveru, a nějaké hodnoty špičkových hodnot nejsou zobrazeny tak Vás všechny ujištuji že test proběhl úspěšně. ani jeden výpadek, ani náznak divného chování...
svarovani.png

max výkon zaznamenaný v denních maximech byl 5,8 kW a to při současném používání myčky, protože rodina si servítky nebere.
zajímavosí byl proud z baterie, potažmo výkon z baterie který dosáhl absolutního rekordu a to 61A při 49,3 V = 3,007 kW

zatím vše od instalace v pořádku.

Dnes jsem učinil další kroky a to nakoupil materiál na "1F SSR komutaci" o jejíchž výsledcích vás budu informovat.
Vitek

Příspěvekod brumlaj » pát zář 20, 2019 3:09 am

vitecekmatrka píše:....... Mate nekdo postupnou komutaci na regulaci prebytku z greenbona? ..........
Funguje naprosto bezproblémově.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj

Příspěvekod Kostěj » pát zář 20, 2019 3:51 pm

vitecekmatrka píše:Mate nekdo postupnou komutaci na regulaci prebytku z greenbona?

Také se hlásím, již přes 5 let to funguje k plné spokojenosti. Je to popsáno zde v příspěvcích
"Re: on grid měnič 1500w" z února 2014. Funguje to tak dobře, že už si skoro nepamatuji, jak je to zapojené. Tuším 5 těles á 230W, z toho tři fázově řízené (postupně) a dvě tělesa přes relátka GrennBona.
Kostěj

Příspěvekod Marcus81 » pát zář 20, 2019 5:05 pm

Ja som si tiez zadovazil GreenBonO AKU+ a tiez sa chystam na rovnake zapojenie na vyuzitie prebytkov, sam som zvedavy :o
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 2xVictron Energy Multiplus 48/5000, 1xVictron Energy Multiplus 48/3000, 270 Ah AGM 48V, 360 Ah NiCd 48V, 1xMPPT SmartSolar solárny regulátor Victron Energy 150/100-Tr,
zatial vsetko vo výstavbe...
Marcus81

Příspěvekod Vitek » pát zář 27, 2019 6:39 am

Ahoj přátelé.

Elektrárna konečně dovybavena plynulým regulátorem přebytků. zde se jedná o 6 plynule vytěžovaných spotřebičů dle priorit ( bojler první, podlahové topení koupelna, přímotop, přímotop chodba a tak dále). Pr srandu jsem doplnil každý ze spotřebičů o jednofázový orientační elektroměr abych měl přehled kolik který spotřebič odebere z celkového vytěžovaného výkonu.

Co jsem zjistil při uvedení do provozu je to že jak píše pan Trochta... SSR relé a obvody spojené s ním stačí dimenzovat pouze na výkon ( příkon ) nejsilnějšího ze spotřebičů kaskády.

Kaskáda při postupném zatěžování z principu vypadá takto :
IMG_281.jpg

úvaha - plynule roste výkon z elektrárny

Bod zlomu - 1) měnič neodebírá střídavý proud ze sítě ( AC in), 2) měnič neodebírá proud z baterií a 3) akumulátorové napětí dosáhlo napětí nastaveném v GreenBonU jako referenční, tzn. začíná regulace.

SSR napájí první spotřebič až dojede na 100 procent, sepne relé K1, v tomto okamžiku dojde ke "komutaci" a za pomocí rozpínacího a spínacích kontaktů jednoho stykače se spojí natvrdo spotřebič 1 a na spotřebič 2 se přivede vytěžovaný signál z SSR.

Zde je potřeba upozornit na to, že SSR je 100% otevřeno a z toho plynou regulační skoky při spínání jednotlivých spotřebičů. nicméně pokud je pod mrakem a nebo souvislý sluneční svit, k těmto přechodům dojde např. 1x za hodinu, a to když elektrárna " najíždí ? nebo "sjíždí"

samozřejmě přijde mrak SSR relé pomalu snižuje zátěž a při přechodu ze spotřebiče 2 na spotřebič 1 dojde k odepnutí stykače 2 no a opět je to skok tentokrát dolů, právě o výkon spotřebiče 1. SS po určité době opět uvede vše do rovnovážného stavu pootevřením SSR.

Jinak to jak často Vám budou spínat jednotlivé prvky kaskády je dané Vaším špičkovým výkonem ( s 10 kWp ) vám to bude cvakat při střídavé oblačnosti jako forbes.

No od zapojení vše chodí na první pokus. přidávám fotku domovního rozvaděče s kaskádou
IMG_280.jpg

schema zapojení je totožné se zapojením Ing. Trochty, jen o jeden stykač více ( jelikož mám verzi fw. maličko jinou tak mám jedno SSR relé, kaskádu o max 5 stykačích, a jeden výstup PWM na řízení klimatizace). O klimatizaci a vytěžování přebytků toho jistě zplodím více až to bude aktuální zatím klima leží uskladněná.

Hodně zdaru s Vašemi elektrárnami
Zdraví Víťa
Vitek

Příspěvekod Vitek » sob zář 28, 2019 2:44 pm

Ahoj všem, jelikož jsou na řadě ošklivé dny, je třeba se na ně připravit. Vitova chatrč přichystala podzimní zlepšovák ve formě jednoho stringu 3xJinko 225Wp na jih 10° a využilo se konečně dvou plonkových. čili instalováním jednoho panelu jsem získal navíc 675Wp což se počítá...

Mnoho zdaru všem
Zdraví Víťa
Vitek

Příspěvekod Vitek » čtv říj 17, 2019 7:41 pm

Zdar kamarádi,

Našel by se zde někdo kdo by se chtěl účastnit workshopu - panely na stodolu + konstrukce a držáky ? lešení mám ale ruce jenom dvě a pak přítelkyni s malým klučinou.... moc toho zatím s ním nepodělám...

Nejraději ještě tento měsíc... bud pozítří ( sobota ) a nebo neděle. a nebo samozřejmě i později.

Pokud se najde nějaká dobrá duše rád ho ubytuji, případný polovičky a děti jsou vítány...

Víťova chatrč se nachází v okrese kolín mezí Říčanami a Úvaly. Bližší info případně podám... Díky za odpověd.

Pivo, Víno , limo, gril není problém.

Zdar Víťa
Vitek

Příspěvekod Frenky » pát říj 18, 2019 9:16 pm

Vitek píše:Zdar kamarádi,

Našel by se zde někdo kdo by se chtěl účastnit workshopu - panely na stodolu + konstrukce a držáky ? lešení mám ale ruce jenom dvě a pak přítelkyni s malým klučinou.... moc toho zatím s ním nepodělám...

Nejraději ještě tento měsíc... bud pozítří ( sobota ) a nebo neděle. a nebo samozřejmě i později.

Pokud se najde nějaká dobrá duše rád ho ubytuji, případný polovičky a děti jsou vítány...

Víťova chatrč se nachází v okrese kolín mezí Říčanami a Úvaly. Bližší info případně podám... Díky za odpověd.

Pivo, Víno , limo, gril není problém.

Zdar Víťa

Ahoj tuto sobotu a neděli to již nestihnu, ale příští týden by to snad šlo. Jsem v okolí Mladé Boleslavi a do Kolína je to kousek.
Druhá půlka neexistuje a dětí taky ne. Spacák přibalím a pokud něco schází, tak dej vědět, vezmu to sebou.
18x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, Regulátor STUDER VT-80, Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, AKU 48V LFP200Ah, 2x AKU DURATHON E4815. Řizení a dohled microlog, SDS, vlastní vyčítání arduinem do RPi s databází a html stránkou.
http//95.85.214.80, viewtopic.php?f=3&t=4809
Frenky

Příspěvekod Vitek » sob říj 19, 2019 6:37 am

Ahoj Frenky, ahoj všem co se nudí na podzim

Díky za odpověd. Tudíž přátelé z okolí: máme zde oficiální workshopové datum na víkend 26.10 až 27.10 rád bych tedy Vás pozval ke mě domu na chatrč. samozřejmostí je flexibilita při časovém plánování.

Obsah workshopu?
no jak jsem avizoval dnes s kolegou z práce začnu dělat na konstrukcích, rád bych FVE na stodole ( východ / západ ) doplnil o panely ve 2 řadách po 6 kusech. celkem 24 panelů ( 8 stringů po 3S, zapojení bude na střeše mezi panely pak průtah pod taškou a napojení ve stodole udělám případně po práci jak se mi bude hodit.....)
Tzn obsah bude montáž konstrukcí ( doufám že mám dost držáků, zkontroluji), klasika řezání tašek, vrutování držáků, šroubování profilů nějaká zámečničina, a jako vrchol by bylo usazení.

Střecha je 45 stupnů tašková výška na hřebenu cca 4m, okap 2,5m vysoko, bez pojistné folie, tašky se řežou jak na venkovní tak na protilehlé vnitřní straně... oranžovej budu já …

Lešení mám, vše ostatní doufám taky.. pivo a něco na gril schrastím.
místo konání přímo do PM.

Není nutné aby se sešlo 50 dobrovolníků …

Rozmyslete a samozřejmě Vaší účast oplatím mojí na Vaší elektrárně , teda po hřebenech chodit se bojim…
Zdar Výzkuný vzdělávací ústav Víťova chatrč
Vitek

VVÚ Vitova chatrc

Příspěvekod Vitek » pon říj 21, 2019 7:15 am

Ahoj Všem,
přidávám foto z sobotní přípravy - 24 držáků na 12 panelů ve 2 řadách.
Workshop dny již tuto sobotu/neděli ( 26/27.10) na montáž panelů, případně zapojení záleží dle celkové produktivity týmu.

IMG_309.jpg

IMG_310.jpg

orientace : Západ / 45°
panely Jinko solar 225 Wp
zapojení 12 x 225Wp panely, 3S 4P

Budu se na Vás těšit
Zdraví Vás výzkumně vzdělávací ústav Víťova chatrč
Vitek

Příspěvekod Vitek » čtv říj 24, 2019 4:02 pm

Víťa zdraví z chatrče,

Jen Vám přátelé připomínám, že 1. workshop na chatrči proběhne tento víkend. čas se chýlí v případě že máte zájem poznat novýho solarnika z okolí prahy dejte vědět. obsah workshopu je výše již uveden.
Ahoj a dík Víťa

Víc do PM
Vitek

Příspěvekod youda » čtv říj 24, 2019 5:12 pm

Zdravim Vas pane kolego!

V kolik hodin je zacatek te sobotni grilovacky?
Budu hlidat potomka, ale prijel bych Vam radit, jak to mate spravne delat... Eventuelne muzu podavat sroubovaky nebo ochutnavat klobasky.

Akorat upozornuji, ze fyzicke pomoci se ode mne asi nedockate, jelikoz mam neco s rukama (lachtani nemoc).

Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod KubisKV » čtv říj 24, 2019 5:24 pm

Zdravím Víťu do chatrče.
workshop beze mě, i když bych to měl blíž než do Chudčic, ale nemohu se zúčastnit.
Pokud by přijel diablo, tak pozor na tašky :D
KubisKV

Příspěvekod Vitek » čtv říj 24, 2019 5:40 pm

Pane docente,

Chápu Vaší nemoc ( lachtaních rukou) nicméně jsem si dovolil zauvažovat nad tím, že tedy sezona vodních tvorů není oficiálně zakončena, ačkoliv dle přiložené fotky se to asi nemusí zdát. Samozřejmě bazének dle požadavků naplním vodou případně pískem... dle libosti :-)
20191024_182419.jpg

Upřímně rád bych někdy během dopoledne vše připravil, aby to nebylo nějaké výrazné zdržování členů výpravy. nemám zatím info od Frenkyho stejně tak jako nemám info od bratra Martiny. Tipuji že našvihat tam 12 panelů nebude takové terno. za odpoledne to musí být na místě.

Workshop 1 bych odstartoval kolem dle příjezdu učínkujících 13 30

Grilovačka zatím časový harmonogram nemá, nicméně řekl bych že jak kdo přijde tak se dá ugrilovat, počítám s tím že ani vařit nebudeme klasické normální jídlo, gril bude stačit..

tož asi takto k harmonogramu. Práce může po vystřízlivění pokračovat i v neděli, dle možností účastníků workshopu.

Samozřejmě za předpokladu že se projeví lachtaní nemoc u všech účastníků najednou ( doufám že tvá nemoc není přenositelná na ostaní) tak dáme jen tu grilovačku.
zdravíme z chatrče.
Vitek

Příspěvekod Vitek » čtv říj 24, 2019 5:41 pm

KubisKV píše:Zdravím Víťu do chatrče.
workshop beze mě, i když bych to měl blíž než do Chudčic, ale nemohu se zúčastnit.
Pokud by přijel diablo, tak pozor na tašky :D

Díky za odpověď, no ja už jich dost musel díky mojí muší váze povyměnovat nejak se projevila únava materiálu.
:D
Díky a zdar
Vitek

Příspěvekod Vitek » ned říj 27, 2019 5:10 pm

Obyvatelé Výzkumného ústavu z chatrče děkují všem účastníkům grilovačky, a před ní při té slavnostní příležitosti spoluúčast na workshopu.

Jelikož jsem dostal zákaz publikovat a fotit zúčastněné osoby ( GDPR ) nemohu ani zaslat fotku "v akci s panely"
posílám tedy výsledné foto.
20191027_134724.jpg

Rovnou dnes proběhl test západních stringů. Výsledky splnily očekávání.
Test zapad 2,7 kWp.png

Ještě jednou díky za fajn sobotní úspěšný den. Doufám že budu mít příležitost si to u Vás odpracovat. Umím výborně sekat trávu, sázet hrách a rovnat dříví do kulaté hranice.

Zdraví Vás Víťa
Vitek

Příspěvekod brumlaj » pon říj 28, 2019 11:00 am

Vitek píše:......... Umím výborně sekat trávu, sázet hrách a rovnat dříví do kulaté hranice.

Zdraví Vás Víťa
Krásná práce pánové, klobouk dolů. Nemáš Vítku detailní foto upevnění, vyvedení držáků a nutné úpravy tašek? Přeci jen francouzská taška je pro mne ořech.

A k té kulaté hranici dříví by také nebyla dokumentace? ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj

PředchozíDalší

Zpět na Ostrovní elektrárny