Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je stř pro 12, 2018 11:14 pm

Montáž panelov-diletačná škára

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.

Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvekod fido35 » pát dub 20, 2018 6:29 am

Pozdravujem skúsenejších kolegov.
asi pre Vás banálna otázka, ale nikde som zatiaľ nenašiel odpoveď.
Ako správne namontovať panely ku AL konštrukcií pomocou stredových a krajných úchytov. Chcem pripojiť 8 x 275 Wp vedľa seba, a trošku mi vŕta v hlave či ich mám dávať vedľa seba nadoraz alebo nechávať v tých úchytoch nejakú vôľu (2-3 mm) pre prípadné tepelné rozťahovanie panelov.

ďakujem
Zdeno
fido35

Re: Montáž panelov-diletačná škára

Příspěvekod kodl69 » pát dub 20, 2018 8:31 am

Já je mám daný na doraz, zatím se nic zvláštního neděje, a jsou na střeše od 2014...
Pokud vím, tak sklo má o dost menší roztažnost než hliník, takže i když je hliník ve stínu pod panelem, měl by "růst" srovnatelně se sklem panelu.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod mobilik » pát dub 20, 2018 10:35 am

Co viem tak kazdy montuje na doraz a ziadne problemy stym niesu. Neriesil by som to a dal radsej na doraz, tak budu mat aj vacsiu pevnost konstrukcie, kedze sa to bude opierat.
mobilik

Příspěvekod fido35 » pát dub 20, 2018 7:45 pm

Ďakujem páni. Zajtra montujem, a toto som potreboval počuť
fido35

Příspěvekod brumlaj » ned dub 22, 2018 10:47 pm

Zkušenosti z velkých FVE instalací je, že panely umísťené na JEDEN NEPŘERUŠENÝ hliníkový profil přežijí "vše" s vyjimkou neexistující dilatační mezery mezi nosnými profily u fakt pevné konstrukce délky více než 25m. Praskají panely, které jsou jedním koncem na jednom nosném profilu a druhým koncem na jiném (spoj nosné konstrukce pod panelem). Takže jistota je - zkrátit profily na násobek šířky panelů + rezerva na uchycení. Kousek dilatační mezera mezi profily (max. centimetr) a pokračování v druhé sekci.... Je to dražší, ale je to jistota. Jak jsem psal - za mne prozatím na žádné takovéto instalaci nenalezen prasklý panel.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj

Příspěvekod marko250 » pon kvě 21, 2018 7:39 am

Jak montujete panely na fasádu?Jako na šikmou,nebo zezadu panelu dáte pomocné uhelníky proti skluzu po profilu,než jej přitáhnete k němu?Dejte nějaký typ pro 4v x 3s pole (50x992x1650mm) Budu to dělat z dvou žebříků v osmi metrech :-( .

A mezery ve kterých je úchyt se šroubem i tam kde není dělám už kvůli chlazení a poryvům větru.Celistvá plocha a uchycení přez rám panelu snad jen tam ,kde je panel jako krytina.
JZ-50°/20xChaori<dává 5360W>,JV-90°/12xJinkoSolar<davá2750W>,MakeSkyBlue <60A>, Midnite Classic 150<89A>,baterka 58.4VDC LFP4/370A+Li-ion/300A<uloží 35kWh>,měnič PJ 10 kW<dává stále 8600W>
marko250

Příspěvekod tomas » pon kvě 21, 2018 9:38 am

67m bez dilatačních mezer z roku 2010 a nikde nic neprasklo:
https://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdalen ... wxVdaiIFCX
Jak byla vichřice tak uletěla část střechy bez panelů a o to více se vítr začal opírat o tu část s panely. Přijeli tam s autem a uvázali tažné zařízení k profilům konstrukce FVE. Panely se vlnili ve větru jak vlny na moři a auto se zvedalo na přední kola. Ráno byly uvolněné dva panely které sjeli kousek níž, ale stále drželi na druhém spodním profilu. Ty příchytky se těmi tlaky jak se střecha s panely vlnila mačkali a uvolňovali až se povolili šrouby (nebo z nich panel vypadl), jinak se nic nestalo.
Větší problém je střecha která se prohýbá, například pod zatížení sněhem, na prostřední panely potom působí velké tlaky v oblasti skla při prohnutí střechy a je nutno s tím počítat.
tomas

Příspěvekod brumlaj » pon kvě 21, 2018 3:30 pm

To je štěstí ne pravidlo. Opačný případ je FVE ze stejné doby která je na betonech vztyčených z konstrukce stavby a po třech letech se nosné profily v létě tak zvlnily že to panel nedal. A hned se dodělávaly dilatace aby nepopraskaly panely i v jiných řadách. Není to o tom že to někde někomu funguje přestože nevíme proč. Je to o tom jak to dělat aby to fungovalo kdekoli a my věděli proč ;-) .
marko250 píše:...... Jako na šikmou,nebo zezadu panelu dáte pomocné uhelníky proti skluzu po profilu,než jej přitáhnete k němu? ......
Kdykoli je panel šikmo, tak do děr na horní polovině panelu šrouby M6 s maticí dotáhnout na byka a toto přijde do drážky v profilu. Žádný povolený úchyt potom nemá za následek sjetí panelu.
brumlaj

Příspěvekod youda » pon kvě 21, 2018 7:11 pm

Na střeše je panel šikmo pokaždé.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod tomas » pon kvě 21, 2018 7:40 pm

brumlaj
nevíš co tam měli za příchytky a panely? Vyděl jsem že někteří nepoužívají příchytky ale přímo nějaký delší T šroub s podložkou a maticí nahoře a tam to nemá kam dilatovat když je to na doraz. Ty klasické příchytky malou dilataci ve výšce skla umožňují a níže v oblasti hlavy šroubu se zase prohne rám panelu, tam není sklo tak to nevadí. Ale pokud tam měli v mezerách šrouby a panely na doraz tak se není čemu divit.
tomas

Příspěvekod brumlaj » pon kvě 21, 2018 8:27 pm

Nene Tomáši, jsou to klasické panely - 50 výška a klasická účko příchytka s imbusovým šroubem do drážky v profilu kde je čtvercová matice. Prostě beton, na tom železné nosníky a na tom celohliníková konstrukce pro panely. Ty nosníky i hliníková konstrukce pod panely byly bez mezer a tepelně-dilatační rozdíl železo-hliník vykonal své. Hliník se roztáhnul víc než železo a normálně se v horku vyboulil. Než jsme si té boule všimli bylo po panelu. Někdy se snad podaří - ukážu foto. A nebyl to jediný případ. Prostě jak jsem psal.
brumlaj

Příspěvekod youda » úte kvě 22, 2018 6:04 am

Montovat napevno hliník na železo je kravina, to ví každej, kdo někdy viděl bimetalovej proužek v akci.
youda

Příspěvekod Matess » úte kvě 29, 2018 9:55 pm

byly nam ukradene panely namontovane na zelezne konstrukci. Pri nove instalaci jsou panely upevneny do zelezneho ramu ktery byl udelan na miru, srouby jsou utazeny a oprskany svareckou. Jsou tam 4 panely a jeden po roce praskl. Uz vim proc.
Matess

Příspěvekod vla » stř kvě 30, 2018 11:46 am

Mám 5 panelů na železné konstrukci jekl 60x20x2, zatím potřech letech provozu žádný problém, jen jsem je neutáhl natvrdo, samojistné matky a dotaženo lehce, aby se panel nenadzvihal. Díry pro šrouby v panelech jsou oválné, asi to takto stačí.
vla

Příspěvekod youda » stř kvě 30, 2018 12:56 pm

Vla,
jestli to chápu správně, tak jsi panely přimontoval těmi malými otvory co jsou v zadní části rámů. V tom případě:
- je tam pořád nějaký prostor, aby se hliníkový rám rozpínal
- dřív praskne ten malý šroubek, než panel
- jekl o síle 2mm je stále poměrně flexibilní

takže pohoda a takhle se to asi dá řešit bez obav, tak jak jsi potvrdil.

Kdybys měl 5mm jekle a přidělal to na ně systémem "dva panely na doraz, mezi ně dlouhý šroub a nahoře velká podložka", pak by určitě nepřežily ani jedno léto.

Ještě mne napadlo - nepřidělává se na Jekl (uzavřený profil) systém matka-šroub dost blbje? Nebyly to spíš vinkly, u kterých není problém dostat se zezadu?
vinkl jakl.JPG
vinkl jakl.JPG (14.65 KiB) Zobrazeno 501 krát
youda

Příspěvekod ota » stř kvě 30, 2018 2:15 pm

No já mám takto na vinglu namontovaných 9 panelů v řadě.
jsou vedle sebe natěsno položené, vingl provrtaný durch a panel je "na hulváta" provrtán samořezným šroubem a drží za zadní část rámu. Zatím 2 roky a bez nehody.
5kWp + 3kW Multiplus, 15kWh LiFe
http://www.elektrarna.estranky.cz/
ota

• 0

Příspěvekod vla » stř kvě 30, 2018 3:16 pm

Já měl v panelech oválné otvory na 8mm šrouby, takže jsem panely poskládal vedle sebe prakticky bez mezer, označil díry, sundal panely vyvrtal díry, vrátil panely a přišrouboval 8mm šrouby s pojistnými matkami bez vůle a jemně jsem je dotáhl. Drží to a není s tím zatím problém, i když trošku jsem se bál jestli dilatace přeci jen nebude vadit, ale zdá se, že je to OK a dilataci vyřeší ty obdélníkové díry, v kterých se panely mohou trošku pohybovat. Nicméně pokud by se jednalo o větší množství panelů v řadě určitě bych s nějakými dilatačními mezírkami počítal.
vla

Příspěvekod redcrown » čtv kvě 31, 2018 4:32 pm

Když jsme vytvářeli software pro projektování fotovoltaiky, tak se automaticky po 20m generovala dilatační spára.
redcrown

Příspěvekod shirty » čtv črc 12, 2018 10:17 pm

a ako vizeralo ukotvenie toho panelu???
shirty

Příspěvekod redcrown » čtv črc 12, 2018 10:18 pm

Klasická úchytka pro sevření rámu.
redcrown

Zpět na Ostrovní elektrárny