Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je pon říj 23, 2017 1:45 am

Mobilikova ostrovna elektraren Secovce (SK) 1,46kWp

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Další

Mobilikova ostrovna elektraren Secovce (SK) 1,46kWp

Příspěvekod mobilik » sob úno 28, 2015 5:36 pm

Takze, zalozil som novu temu, ako pokracovanie k starej teme, kedze nastali vacsie zmeny, rad by som pokracoval uz v novej teme.
Stara tema tu: viewtopic.php?f=3&t=1727

Najprv by som chcel zosumarizovat rok 2014, kde som hlavne vdaka tomuto foru a ludom ktory tu prispievaju urobil na mojej FVE mnoho zmien. Nezostal kamen na kameni takze nejaka rekapitulacia. :wink:

::pv:: Minuly rok som zacal z jednym 230Wp panelom, potom dvoma, styroma, potom som ich predal kupil nove 4 kusy, ktore mam doteraz a nakoniec este pred zimou som kupil amorfne panely cize som skoncil pri osmich paneloch.

*batt* ked som prisiel na forum tak som este pouzival dva 12V 180Ah startovacie baterie v 12V systeme. Hned ako som cital toto forum tak som nakoniec kupil OPzS baterie 600Ah a system prerobil na 24V.
Kedze minulého roku mi strelil jeden clanok, tak som zacal stavat aj akumulatorovnu, ktoru este treba dokoncit...

DC/AC menic som najprv pouzival 12V cinana, na moje pocudovanie to bol perfektny menic, potom som presiel na 24V system a tak som kupil dalsieho cinana a ten mi robil starosti, bol dva krat na reklamacii, potom som sa nastval a kupil s ciny 5kW powerJacka LF a bol som spokojny az kym som nenarazil na AXPERTA, zlakomil som sa a tak som ho kupil. Bol to dobry menic, ale tak nemusel sa s amorfami a tak som ho predal dedovi2 a kupil naspat 5kW PJLF, ktory snad uz tak skoro nevymenim. :mrgreen:

Regulator, zacal som cinskym PWM, potom som kupil EPsolar 40A, potom napojill na amorfy Axperta, no a nakoniec dnesna zmena, konecne som si doprial PCM5048 na poly a EPsolar na amorfy.

:comp: Minuly rok sa este nainstalovalo skvele merianie MES od mixmana-skvela vecicka
Fakt minulého roku som asi 10x prerabal celu elektrinu na novo, strasne robota a ako sa poznam zase sa to bude 100x este prerabat...

Tak dost bolo o tom co bolo....

Dnesna zostava: :yes:

::pv:: 960Wp polykristalov - 4x Symphony Energy SE-M240 a 500Wp amorfov - 4x Avancis PowerMax 125
*batt* OPzS baterie 600Ah - 24V system
regulator: PCM5048 a EPsolar 4210RN+MT-5 display
DC/AC menic 5kW PowerJack LF
20A cinsky menic DC/DC 24V/12V - napajanie chaty (osvetlenie, radio, nabijacka na mobil atd...)
2,1A cinsky menic DC/DC 24V/12V - trvalo pripojeny (alarm, meranie MES, kamera, atd...)

Takze to je momentalne moja zostava, aj tohto roku planujem dalsie novinky, urcite sa s Vami podelim a ukazem co je nove. :wink:

Takze celkovy pohlad na chatu, bordel okolo rybnika si pls nevsimajte, na chate je este vela prace...
IMG_20150228_163858.jpg

Pohlad na rozvodnu...
IMG_20150228_163806.jpg

Dnes dorobeny regulator PCM048... :yes:
IMG_20150228_163742.jpg

:uh: No a ukazka ako to vizera ked sa preraba, katastrofa otec mi vravi ze som pacient na kable, ze mi to raz streli cele. :mrgreen:
IMG_20150228_163828.jpg

Takze to je na dnes vsetko, ale uz teraz viem ze tohto roku bude vela zmien. :wink:
mobilik

Re: Mobilikova ostrovna elektraren Secovce (SK) 1,46kWp

Příspěvekod kodl69 » sob úno 28, 2015 7:23 pm

Celkem dobrý, akorát ty OPV by měly být na vodorovné liště, aby se jednoznačně směrem dolů vypínaly, když něco hoří, není čas přemýšlet jestli vypnout do prava nebo leva, prostě se shazuje dolů, tak je to v elektrice posledních cca 100let.
ostrov 3000Wp ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod mobilik » sob úno 28, 2015 7:29 pm

Ano ja viem, zial ale nemam miesta, toto co vidis, ze jedine miesto kde mozem robit elektro instalacie, vsade inde by to zavadzalo, je to mala dielnicka pri chate a do chaty sa mi to nezmesti... Aj to ma stve ze cely ten priestor je uz obsadeny...Mal som esste v plane jeden maly 500W menic, en na telku a tak,a le nemam ho kde umiestnit...
Ked bude horiet isto budem okamzite vsetko odpojat od spodu hore, ak tam budem...
A verim ze toto nebudem nikdy riesit. :wink:

Uz sa musim pustiti aj do prerabky vnutra rozvadzaca a dvierok, nech to nieje take z dieramy...
Mam v hlave velke plany, no uvidíme kedy si najdem cas. :wink:
mobilik

Příspěvekod dedo2 » sob úno 28, 2015 9:05 pm

Ahoj Michalko,minulý rok,presne-27,03,2014 som ti takto odpísal-Zdravím mobilik ,citujem-Sranda je ze toto uz prerabam asi na stvrty krat a vidim ze to nebude mat konca kraja, vkuse nieco vymyslam,ja vám garantujem,že to neni sranda,ale tvrdá realita.To vás to tiež pekne chytilo.Ja to už prerábam,dobre píšem 39 krát a 16-tu rozvodovu skrinu mám momentálne v prerábke,no stále niečo pribuda,preto prosím,ak budete takto dalej pokračovat,nainštalujte si radšej hned,čo možno najvačšiu skrinku,lebo sa bude dobre zaplnat,to mi verte.A myslím si,že každý raz musí nejak začat i ja som začinal pred 5-timi rokmi s jedným panelom a 70Ah baterkou a teraz som s 32 panelmi a výkonom cca 5500 Wp a baterkami cca 4000 Ah celkom spokojný,hlavne plánujte výkon elektrárne na prežitie cez zimné obdobie,to je velmi doležité.S pozdravom dedo2.,no keby si bol ešte zopár dní vydržal,presne 27,bola by táto moja predpoved splnená do roka a do dna.To by si mal vidieť dnes u mna na chate,ked to videl Miloš a Mixman,tak sa chytali za hlavu,no však ak prídeš,nebudeš poznať moju staru elektráren,takže do čísla 45 to máš ešte poriadne daleko.Je to pekné,držím palce,nech sa ti to podarí podla tvojich d o č a s t n ý ch predstáv.Pozdravuje dedo2.
dedo2

Příspěvekod mobilik » sob úno 28, 2015 9:37 pm

Ach jaj dedo2, mal si pravdu a to co pises je tvrda realita... Ja vsak verim ze toto je posledna verzia. :mrgreen: Aj ked som veril aj naposledy, ale snad to uz nebude taka kruta prerabka. Teraz som si uz vsetko prisposobil iba na to ze uz budem len dokladat a vacsinu veci mam premyslenych dopredu uz, cize verim ze uz budem len dokladat veci a nie prerabat.

U teba jasne, kolko krat som u teba bol, tolko krat som videl novu elektraren, verim ze nesklames a znova uvidim nove veci. :wink:
K tomu cislu sa snad nikdy nedostanem. :mrgreen: nastastie mne na chate uz netreba viac vykonu v paneloch, toto bohate staci, aj ked dnes som si vravel ze este dva panely vojdu na strechu. :mrgreen:
Mojim odhadom je zatial cislo desat, cize k 45tej prerabke mam este hodne daleko.

Momentalne moj najblizssi plan vyhodit epsolar a dat dalsiu 50tku pcm a zosietovat ich, no a dalsie plany si necham ako prekvapko. :wink:

Verim ze sa coskoro stretneme a pokecame o novinkach u teba a umna a celkovo o FV. Darmo stale ked sme sa stretli tak bolo o com pokecat. :wink:
Vsetko dobre ti prajem.
mobilik

Příspěvekod timpomat » sob úno 28, 2015 11:02 pm

tak na instalovany vykon je to na moj vkus nejake prepoistkovane, ale to je asi nutnost vzhladom na to vsetko drevo okolo :)
timpomat

Příspěvekod mobilik » ned bře 01, 2015 7:31 am

No ano, je to asi prepoistkovane, ale ja dam radsej poistku a mam istotu. Je to aj tym ze stale istim oba poly. A u dc/dc menicov aj vstup aj vystup a to mam dva dc/dc menice, cize uz je to 8 poistiek. 2x regulator, dalsich 8 poistiek, dc/ac menic dva poistky, plus poistky pre meranie MES, tam sa isti kazdy napatovy vstup, poistky pre uzemnenie minusu panelov a je s toho taka poistkovna. No a este istice na striedavinu. :mrgreen: A to mam este dalsie 200A poistky v baterkarni. :wink:
mobilik

Příspěvekod abrams » ned bře 01, 2015 12:58 pm

Zdravím ,

parádní práce :handshake: , těch jističů :shock: ... já jich mám celkem 35 :lol: :roll: :uh: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
abrams

Příspěvekod vlkazajac » ned bře 01, 2015 1:12 pm

Viem, že na zlé sa dlho nečaká....... Ja mám istenú batériu 40 A poistkou a na výstupe z meniča istenú sieť a záťaž zvlášť, spolu 2 ks 10A ( a spomenul som si na konci vedenia ešte 2 ks pred spotrebičmi ). Zatiaľ mi nikdy "nevyplo", skúste hodiť nejakú štatistiku aj vy ( abrams a mobilik ), aspoň odhadom. Ďakujem.
2 420 Wp, 3 x LS3024B, WRM15, 24V / 400 Ah gel, VE Multiplus C 800, Carspa 2000 W sin;
všetky panely pripojené paralelne;
100 % využitie prebytkov energie;
dotovanie systémových batérií oloveným šrotom ))
vlkazajac

Příspěvekod mobilik » ned bře 01, 2015 8:07 pm

Ako myslis statistiku kedy mi vyhodilo poistku?

No vdaka poruche ani raz, akurát som spalil mozno 5 poistiek, ale to vdaka tomu ze som nieco ja skratol pri prerabkach a tak, proste vlastnym pricinenim, ina pri poruche ani raz a dufam ze sa toho nedozijem. :wink:
mobilik

Příspěvekod vlkazajac » ned bře 01, 2015 9:54 pm

Jasné, že si to nikto nezapisuje, chcel som len vedieť, čo ti najviac tie poistky vyhadzuje, ak vôbec. V žiadnom prípade nekritizujem, veď kto istí, lepšie spáva a zametá menej popola.....
Nie som elektrikár, určite sú okrem dobrých zvyklostí aj normy, jasná vec. Pre konštrukcie v tomto obore by mohli byť aj nejaké pomocné nástroje, ako napríklad v strojárstve FMEA.
Bez parametra počet ističov na Wp sa určite dobre zaobídeme, ale prijateľná štíhlosť niektorých objektov chlapov priťahuje. ;)
2 420 Wp, 3 x LS3024B, WRM15, 24V / 400 Ah gel, VE Multiplus C 800, Carspa 2000 W sin;
všetky panely pripojené paralelne;
100 % využitie prebytkov energie;
dotovanie systémových batérií oloveným šrotom ))
vlkazajac

Příspěvekod mobilik » ned bře 01, 2015 10:00 pm

Jasnacka, neberiem to ako kritiku. :wink:

Ale radsej mam ak je vsetko istene, mnohy maju na to nazorze zbytocne ubytky napatia, ale ja na to kaslem, nieje to take hrozne a radsej chcem mat istotu.

Mozno v buducnosti to postupne pomenim za istice, ale to az vtedy ked uz nebudem mat co robit na chate a poviem si ze som spokojny. Co neviem kedy bude. :mrgreen:
mobilik

Příspěvekod helou » sob bře 07, 2015 9:14 am

Mna by zaujimalo trosku od temy kde sa nachadza elektraren, ktoru je vidiet v online statistikach ako PRESOV uLOG.
Kedze som z PO je to tam dost zaujimavo spravene asi by som sa isiel poradit. DIk.
helou

Příspěvekod MareC3k » sob bře 07, 2015 6:19 pm

niekto ma spomina? :)
6,8kWp (1,3kWp + 2kWp + 2,2kWp + 1,3kWp), 26V 450Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 8kW LF sinus menic PowerJack, PCM 8048+Tristar-MPPT-60A+IT6415ND, Presov uLOG: http://s5.mypower.cz/fve-ulog2marec3k
MareC3k

Příspěvekod helou » ned bře 08, 2015 12:46 pm

MareC3k píše:niekto ma spomina? :)

Ty mas ten system z PO, z ktoreho ide vicuc na portal?
helou

Příspěvekod ixo » pon bře 09, 2015 11:00 pm

Mobilik, a ten OpZs článok ti prečo a ako buchol?
940 Wp, Pb OpZs 24V/300Ah, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Výkonnosť systému: http://oddych.sk/e
(Ne)návratnosť systému: http://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: http://tinyurl.com/mx6gvsj
ixo

Další

Zpět na Ostrovní elektrárny