Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je čtv říj 19, 2017 12:03 pm

Ostrovna elektraren Secovce (SK) 920Wp

Ostrovní FVE před rozšířením, většími úpravami, stěhováním, témata s nefunkčními odkazy, odstraněnými obrázky, atd.
Další

Ostrovna elektraren Secovce (SK) 920Wp

Příspěvekod mobilik » stř bře 05, 2014 4:58 pm

Tak, niesom tu sice na fore dlho, ale chcel by som Vam ukazat moju mikroelektraren, uz onedlho pribudnu dalsie panely.

Zacal som pred troma rokmy z cca. 50Wp, vtedy som myslel ze len na svietenie. Uz po par mesiacoch bolo zo svietenia aj pouzitie vrtacky, neskor televizora a momentalne tam mam uz aj chladnicku, mikrovlnku vezu, pouzivam cerpdla atd.
Jasne ze to nestaci... :?
Asi pred dvoma rokmi som dal momentalne na obrazku vyobrazeny 230Wp Q-Cells panel multikristal.
Doteraz mi to stacilo, pouzival som dve olovene baterky 180Ah paralelne spojene a nejaky cinsky regulator a cez leto mi to bohate stacilo na vykendove vyuzivanie chladnicky, cerpadla telky, samozrejme bolo to pouzivane z rozumom.
No baterky to pochopitelne vzdali po dvoch rokoch a tak som si povedal ze idem riesit nieco lepsie no a pritom som objavil toto forum.
Sranda je ze toto uz prerabam asi na stvrty krat a vidim ze to nebude mat konca kraja, vkuse nieco vymyslam... :uh:

Takze moja momentalna zostava:

::pv:: 230Wp multikristal Q-cells ( zachvilku pribudnu dalsie panely, malo by to byt cca. 920Wp no a neskor budu dalsie ked dosporim)
*batt* OPzS baterie 600Ah - 24V system
regulator: EPsolar 4210RN+MT-5 display
1500W cinsky menic DC/AC
20A cinsky menic DC/DC 24V/12V - napajanie chaty (osvetlenie, radio, nabijacka na mobil atd...)
2,1A cinsky menic DC/DC 24V/12V - trvalo pripojeny (alarm, buduce napajanie merania atd...)

Viem ze je to smiesna zostava oproti tomu co tu vidim na fore, no inspiracie mam, len peniaze zatial niesu, cize viac nemoze byt, ale postupne budu veci pribudat urcite.

No a nejake obrazky dost fadne, u nas slnko uz nesvietilo ani nepamatam. Mam toho tam vela rozpracovaneho ako vidno na fotke, postupne musim dorobit chodniky, oblozit kamenom rybnik dokoncit vonkajsi krb atd... Stale je co robit a vsetko chce peniaze, cize sa to robi pomaly. :|

Obrázek
Na rozvadzaci uz momentalne nefunguju merania, je to este pozostatok z predoslej instalacie, casom tam budem dorabat digitalne panelove meraky atd... No a uz urcite zdrusim aj prepinanie zalohy z auta a prepinac zasuviek 12/230V uz tiez nieje funkcny, kedze som potiahol dalsie privody do chaty. Pride aj update rozvadzaca raz. :mrgreen:
Obrázek

Takze tuto mikrozostavu pouzivam a postupne vkuse nieco prerabam. :mrgreen:

Nejake najblizsie plany:
desulfator, merania na rozvadzaci a chcel by som spojazdnit aj nejake zalohovanie merania cez arduino, to uz mam kupene, zial zatial iba arduino UNO, no mam problem z programom, ja do programovania nevidim, cize musim pozhanat nejakeho machra... :wink:
Naposledy upravil mobilik dne stř bře 05, 2014 5:33 pm, celkově upraveno 1
mobilik

Re: Ostrovna mikro elektraren Secovce (SK) 920Wp

Příspěvekod Frenky » stř bře 05, 2014 5:11 pm

Paráda, jednoduché přehledné, krásně uděláno. Je vidět cit pro kabeláž a elektroinstalaci. No a k tomu předělávání. Nic si z toho nedělej. Já mám třetí rozvaděč. Asi 10 druh na koukání parametrů elektrárny. A regulátor mám také třetí. (Phocos, Epsolar, a nakonec to vyhrál TRISTAR). Střídače jsem také měnil, nakonec mám hybridní 1200W STUDER. Takže držím palce, pro přidání panelů je na střeše místa dost, takže potenciál je veliký. Předělávat je také co. A ten kdo si hraje, neprohraje a hlavně nezlobí. :-)
2x Solární panel IBC Polysol 230 DS Pmpp=230W, Regulátor STUDER VT-80, Střídač Studer XTS 1200-24, BSP, RCC, AKU 24V LFP100AH – WB-LYP100AHA. 2x Aktivní balancer ON4-UTP 4x7A, Řizení a dohled microlog, SDS, vlastní vyčítání arduinem do RPi s databází a html stránkou. Dříve SIEMENS S7-1200 s PC na WINDOWS ala Netko.
http://frenky.dreamsys.cz/index.html
Frenky

Příspěvekod mobilik » stř bře 05, 2014 5:17 pm

Dakujem, mas pravdu, stale je co prerabat. :mrgreen:
Panely budu cca. do dvoch tyzdnov, pribudnu tri, cize sa tesim, ked pridu zverejnim ak budem moct aj od koho, ale pre istotu sa ho spytam.
Pomohol mi clovek z tohto fora za co mu dakujem, ale uverejnim ho az po jeho suhlase. :wink:
Vcera som k nim akurat zohnal drziaky na traperz lacno, tak v sobotu uz ich namontujem na chajdu.
mobilik

Příspěvekod Frenky » stř bře 05, 2014 5:31 pm

Tak a to je taky ten správný přístup, co se mi tady na fóru strašně líbí. Neumíš, neznáš, nevadí. Poradíme si navzájem a ještě si i pomůžeme. Takhle kdyby se postupovalo všude a vždy, tak bychom byli asi spokojenější a pořád by svítilo sluníčko. (I když je venku zataženo).
2x Solární panel IBC Polysol 230 DS Pmpp=230W, Regulátor STUDER VT-80, Střídač Studer XTS 1200-24, BSP, RCC, AKU 24V LFP100AH – WB-LYP100AHA. 2x Aktivní balancer ON4-UTP 4x7A, Řizení a dohled microlog, SDS, vlastní vyčítání arduinem do RPi s databází a html stránkou. Dříve SIEMENS S7-1200 s PC na WINDOWS ala Netko.
http://frenky.dreamsys.cz/index.html
Frenky

Příspěvekod mobilik » sob bře 08, 2014 6:19 pm

Tak dnes priprava na nove panely.

Cely den som lozil po streche a montoval drziaky, samemu sa to blbo robi,ale podarilo sa nakoniec. Najhorsie bolo zlozit panel dole, nebolo mi vsetko jedno. :mrgreen:

Nejake foto... :wink:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Takze uz iba pockat za panelmi a supnut ich hore. :wink:

Odoslané z HTC One X pomocou Tapatalku
mobilik

Příspěvekod mobilik » pon bře 24, 2014 7:24 pm

Tak maly update pridane tri panely, cize teraz mam vykon cca. 920Wp. :wink:
Skoda ze dnes nesvietilo slnko, nemohol som sa potesit... :mrgreen:

Tymto chcem verejne podakovat klubakovi ota za panely, ktore mi poskitol. DAKUJEM!

Tak a teraz mozem pokracovat dalej, na rade je desulfator, coskoro ho dam dokopy a namontujem.
Este v sobotu dam poriadny kabel k panelom, teraz je tam 6mm kabel a planujem tam dat 25mm. To bude isto lepsie.
Najhorsie je ze uz dnes som pozeral ze este take 4 kusy panelov by vosli... :mrgreen:

Obrázek
Obrázek

Inak niako neviem zmenit nazov temy, chcel by som editovat aj uvodny príspevok, admin neda sa to neako povolit? Dakujem. :wink:

Odoslané z HTC One X pomocou Tapatalku
mobilik

Příspěvekod kybos » úte bře 25, 2014 3:01 pm

Název tématu se dá měnit průběžně.
7,5 kWp poly +3x Tristar MPPT60 (>25 MWh) + 48V VRLA 540 Ah + LiFePO 300 Ah + UPS 6kW
kybos

Příspěvekod mypower.cz » úte bře 25, 2014 3:05 pm

Zdravim.. s tou editaci .. no .. to je prave o tom .. musel by se zmenit nazev u uplne vsech prispevku v tomto tematu .. V techto pripadech prave jsme tak nejak i s ostatnimi uz vyzkouseli strategii zalozit nove tema, popsat upgrade a odkazat na puvodni tema pred upgrade. Ja pak takove tema presouvam do archivu, a zamykam s tim, ze nova diskuze pokracuje v novem tematu. Navrhuji tohle tema rozdelit na nove po upgrade a puvodni pred upgrade dat do archivu. Souhlasite ?

EDIT: aha.. ono to neni tak dlouhe .. jsem zvykly na nekolikastrankove temata ... tudiz opravuji nazev tematu u vsech zdejsich prispevku (staniz se) a tema kdyztak rozdelime az za cas.
Podpořte MyPower.CZ | 2.24kWp FVE | MyPower MicroLog2
BTC support 13cyzkTPH8C1aHQesr2ffLPb8APn9CKq92 | LTC support LV66K4p4yVxTfQ1qjfxzJGS1zbyrQTU8SV
mypower.cz
Site Admin

Re: Ostrovna elektraren Secovce (SK) 920Wp

Příspěvekod mobilik » čtv bře 27, 2014 6:37 am

Aky kabel by ste mi odporucili od panelov k regulatoru?
Planujem dat 25mm, len sa mi to zda uz prehnane. Mam zapojene 4 panely seriovo paralelne. Dlzka od panelov k regulatoru je maximalne 6m. :wink:

Dakujem za pomoc.
mobilik

Příspěvekod PavelR » čtv bře 27, 2014 7:03 am

4 panelyseriovo paralelne? odhadem 60V*15A? klidne cyky 2,5mm2 ja mam 2,6kWp na 90ti V natazeno dvema prurezem cca 5mm2 a k zadnemu ohrivani nedochazi.
PavelR

Příspěvekod PavelR » čtv bře 27, 2014 7:18 am

proc malo? jaky je ubytek na kabelech pri plnem proudu?
PavelR

Příspěvekod mobilik » čtv bře 27, 2014 7:25 am

Poviem pravdu, este som nevidel odkedy som namontoval na strechu panely, aky prud tecie, nakolko hned po montazi sa zatiahlo a zacalo prsat. Cely tyzden som tam nebol, cize to pomeram ked tak az v sobotu. Ja som videl akurat ako mi tieklo cca 4A, ale to bolo zle pocasie. Vidno to aj na fotke. :wink:
mobilik

Příspěvekod PavelR » čtv bře 27, 2014 7:34 am

pokud jsem nasel spravne tvoje panely tak maji Imp 8,08A tedy dva stringy tedy Imp*2 = 16,16A max. Vic tam proste nepotece nikdy neni to DS. 2,5mm2 med bohate staci. Pokud planujes rozsireni pouzil bych kabel cyky4*2,5 jako rezervu.

Ja osobne se branim pouzovani solarnich kabelu jak to jde. Za tu cenu ne uz z principu.
PavelR

Příspěvekod ota » čtv bře 27, 2014 8:32 am

S kabely je to tak, že musíš porovnat zisk z vyššího proudu a cenu kabelů.
Osobně mám připojené 2 stringy (ze 4) 2,5mm 30m kabelem. Je tam sice 15% ztráta, ale to mi nevadí protože je to v okamžiku, kdy svítí a proudu je dost.
Poměr ztráty při 1A a 8A je 64x !!!
Naopak když nesvítí tak jsem rád, že mám panely navíc a alespoň nějeký proud do baterek teče. A stačí mi jediný regulátor, což je taky docela úspora.
Pokud stál panel 500Euro, budu hlídat každý W. Když je panel za 70 -100 Euro, možná ani nemá smysl MPPT regulátor, protože se prostě nevyplatí.
S mobilikovou baterií bych se nebál od podzimu do jara připojit další 2 panely natvrdo přes diodu rovnou. Naprosto vhodné byly panely 210Wp, s MPP 27V a Uoc 30V, které kopírují nabíjecí charakteristiku olova a dokonce v zimě přidávají napětí podobně jako potřebuje přidat float napětí podchlazené olovo.
5kWp + 3kW Multiplus, 15kWh LiFe
http://www.elektrarna.estranky.cz/
ota

• 0

Příspěvekod mobilik » čtv bře 27, 2014 8:53 am

No ja urcite planujem este do zimy nejake panely pridat a tiez som rozmyslal ich dat napriamo, aj ked na tomto fore ma uz od toho aj odhovarali. Uvidime co bude, ale predpokladam ze ich tam dam, nakolko je dost miesta na streche. :mrgreen:
Mam pred sebou este dost investicii co planujem, takze uvidim ako to dopadne. :wink:
mobilik

Příspěvekod PavelR » čtv bře 27, 2014 7:48 pm

ota píše:S kabely je to tak, že musíš porovnat zisk z vyššího proudu a cenu kabelů.
Osobně mám připojené 2 stringy (ze 4) 2,5mm 30m kabelem. Je tam sice 15% ztráta, ale to mi nevadí protože je to v okamžiku, kdy svítí a proudu je dost.
Poměr ztráty při 1A a 8A je 64x !!!
Naopak když nesvítí tak jsem rád, že mám panely navíc a alespoň nějeký proud do baterek teče. A stačí mi jediný regulátor, což je taky docela úspora.
Pokud stál panel 500Euro, budu hlídat každý W. Když je panel za 70 -100 Euro, možná ani nemá smysl MPPT regulátor, protože se prostě nevyplatí.
S mobilikovou baterií bych se nebál od podzimu do jara připojit další 2 panely natvrdo přes diodu rovnou. Naprosto vhodné byly panely 210Wp, s MPP 27V a Uoc 30V, které kopírují nabíjecí charakteristiku olova a dokonce v zimě přidávají napětí podobně jako potřebuje přidat float napětí podchlazené olovo.

Dle nize uvedenych odkazu ma med 2,5mm2 ma odpor cca 7,5R/1000m tedy 0,0075R/m pri tve delce 30m tedy*2 tedy 60m na jeden string je to 0,45R pri 8A na string je I2*R tedy 28,8W ztráty poku uvadis ze to je 15% tak to bys musel mit string pouze nejakych 28,8/15*100% = 192W coz se mi zda malo spis tedy tech 15% ztrat se mi zda moc.
V mem stringu 3*217Wp tedy 651Wp by to vychazelo na cca 4,5% takze ztraty na 2,5medi nejsou tak zle.

http://usporyvm.sweb.cz/pomucky/pomucky_01.htm
http://www.prakab.cz/fileadmin/content/ ... e/CYKY.pdf

Provozovat panely bez reglu bych za sebe nedoporucoval. Alespon me by vadilo ze nevim co se deje. Tedy v zime jak se nedeje. Idealni je aby regl umel co nevyzsi napeti panelu tak se daji ztraty na kabelazi ukocirovat.
PavelR

Příspěvekod dedo2 » čtv bře 27, 2014 8:51 pm

Zdravím mobilik ,citujem-Sranda je ze toto uz prerabam asi na stvrty krat a vidim ze to nebude mat konca kraja, vkuse nieco vymyslam,ja vám garantujem,že to neni sranda,ale tvrdá realita.To vás to tiež pekne chytilo.Ja to už prerábam,dobre píšem 39 krát a 16-tu rozvodovu skrinu mám momentálne v prerábke,no stále niečo pribuda,preto prosím,ak budete takto dalej pokračovat,nainštalujte si radšej hned,čo možno najvačšiu skrinku,lebo sa bude dobre zaplnat,to mi verte.A myslím si,že každý raz musí nejak začat i ja som začinal pred 5-timi rokmi s jedným panelom a 70Ah baterkou a teraz som s 32 panelmi a výkonom cca 5500 Wp a baterkami cca 4000 Ah celkom spokojný,hlavne plánujte výkon elektrárne na prežitie cez zimné obdobie,to je velmi doležité.S pozdravom dedo2.
dedo2

Další

Zpět na Archiv ostrovních FVE