uda píše:Díky paráda tohle je ono, jinak co to je normální ongrid měnič a kolik cca stoji 2000Watový?
Co by jsi mohl doporučit lektrárna má sloužit hlavně na stálé odběry které jsou v době slun svitu minimálně 1000W
A opravdu ty měniče maji všechny předpsané ochrany?
Ahoj Uda,
Modrásek aka GridfreeVěc se má tak, že asijské on-grid měniče typu "modrásek", které sem tahá i4wifi aka GWL, jsou sice fajn, ale nemají potřebné certifikáty. Při jejich použití je tak svépomocná legalizace FVE prakticky nemožná. Největší problém nastane v posledním kroku procesu, kdy před prvním paralelním připojením bude distributor chtít revizi, protokol o nastavení ochran a takzvaný dokument výrobního modulu. To jsou věci, které bez montážní firmy nezvládneš dodat. A žádný soudný montážník ti ty dokumenty nevystaví, když k modráskovi neexistují ani základní certifikáty dle EN, IEC, VDE.
Normální on-grid měničNormálním on-grid měničem se pro účely tohoto vlákna myslí takový měnič, který vyrábí firma s evropským zastoupením, ochotná montážníkům dodat podklady ke zpracování formalit pro distributora. Takže například SMA, Fronius, GoodWe, Kostal.
Ani se značkovými měniči se neobejdeš bez pomoci projektanta, revizáka a montážníka, ale už to aspoň nebude předem prohraný boj. Kdybys náhodou zase nějaký on-grid vybíral, tak úplně základní věc je, že ve specsheetu musíš najít něco, jako je tento vzor. Pokud tam taková sekce není, tak nebrat:
EN IEC VDE.PNG
Z formální stránky je proces připojení složitý jako dlabané necky. Asi nejsrozumitelněji ho má popsaný EON, takže doporučuji nastudovat, včetně příloh:
https://www.eon-distribuce.cz/zadost/no ... yrobnou-nn