Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte zář 28, 2021 8:22 pm


Návrh hybridní FVE Strachotice

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Další

Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod Duke » čtv dub 25, 2019 5:12 pm

mapka_stra.pdf

Zdravím, potřeboval bych pomoci s výběrem hybridního měniče vč. následného využití přebytků, vím že na to jdu asi z druhé strany když ukazuji rozložení panelů, ale je to tak že ty panely už mám takže musím začít z této strany.
Dům je jinak napojen 3f, hlavní jistič 3×25A, tarif EON tuší D25d, kde mám krátký noční proud který ohřívá 120 L bojler (jsme v baráku pouze dva).
1 fáze vs. 3 fáze: 3f do baráku musím nechat vzhledem k čerpadlu které je v majetku obce - máme zde tlakovou kanalizaci, jinak 3f využívám jen občas (cirkulárka, míchačka) a můžu řešit vytažením jedné zásuvky na konec baráku
Od měniče očekávám vykrytí spotřeby domácnosti přes noc což cca je (hodiny/dny v týdnu):
2× PC+monitor -> 16/7; 4× switch + NAS -> 24/7; konvice -> 1/7; trouba -> 2/2
světla, tv, atd. prostě normální domácnost
Z přebytků bych rád napájel (dle priority):
1. bojler
2. nádrž 1000 L na přitápění (jaro+podzim) s kombinací s plyn. kotlem
3. ohřev bazénu 35m3
Nějaké základní informace o FV mám, čtu už rok toto fórum a byl jsem i na školení u pana Kolaříka. Od něj mám samozřejmě taky návrh ale pro porovnání jsem se rozhodl to dát i sem.
Jediné co je dané jsou panely, které už mám (82 ks).
Co bych tedy potřeboval od Vás je tip na dobrý měnič, jak udělat do něj stringy dle mapy, co použit na přebytky, jako baterie bych na začátek viděl pár kusů US3000B, očekávám že vše bude komunikovat se vším vč. dálkového dohledu přes mobil.
Dále by mě zajímalo zda se podle mého nákresu dá odhadnout alespon cirka roční výroba
Předem děkuji za vaše návrhy a připomínky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
?
Duke
 
Příspěvky: 169
Registrován: ned dub 29, 2018 1:28 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod josse » čtv dub 25, 2019 5:28 pm

Duke píše:1 fáze vs. 3 fáze: 3f do baráku musím nechat vzhledem k čerpadlu které je v majetku obce - máme zde tlakovou kanalizaci,


1. Nesmysl,
2. Kdo platí elektriku toho čerpadla?

Z Číny VFD za 1500 CZK! A o mnoho lepší využití PV, o mnoho levnější a větší výběr měničů.
VFD stačí kupovat stejně výkonný jako motor, klidně o trochu slabší... Můj příklad: motor 1300 W s čerpadlem tlačí 4 bar, spotřeba až při maximálním tlaku před vypnutím je 1050 W před VFD. Když si nejsem jistý, nastavím na začátku dlouhou rampu a koukám na spotřebu, následně omezím otáčky podle výkonu tam kde chci, když to náhodou nevyjde, třeba 48 Hz.

3ph měnič 10 kW stejně netáhne souběh dvou domácích spotřebičů. Takže to je vlastně stále ongrid střídač.

Ty pylon baterky jsou super, ale proč si jich všichni do začátku pořídí málo a diví se problémům, je to tu snad v každém vlákně, zatěžovat do 0.5 CA max, to jest pár set wattů na cihlu... Míň jak 4 cihly pro RD není správné.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
?
josse
 
Příspěvky: 1113
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod youda » čtv dub 25, 2019 8:20 pm

Ahoj Duke,
vítej v klubu megalomanů!

Maximální výroba
Teoretická maximální roční DC výroba z panelů dle nákresu je 15,2 MWh, viz příloha. To ale předpokládá, že veškerou energii dokážeš spotřebovat, nebo uložit do baterií. To se ti samozřejmě nepovede, ale polovinu z toho určitě spotřebovat dokážeš. Mimochodem, na nákresu máš jenom 65 panelů, takže ten zbytek do nakoupených 82ks tam ani dávat nebudeš?

1f/3f
Technicky, pokud elektrikou netopíš, je opravdu lepší mít 1f FVE. Ve tvém případě by to šlo v pohodě, na těch pár 3f motorů by se opravdu dal použít nějaký frekvenční měnič, tak jak píše Josse. Přípojku k DS bys po pár letech mohl snížit na 1f s miniaturním jističem, jen jako zálohu. Paušální platby se totiž do budoucna určitě budou zvyšovat, a to i kdyby cena elektřiny jako takové klesala.

Nicméně, 65 x 225Wp = 14 625 Wp instalovaného výkonu. S takovým výkonem jsi nad bez-licenční limit 10kWp a samozřejmě i nad limit 3,7kWp pro 1-fázové připojení hybridní FVE k DS. A jestli tam nakonec dáš všech 82ks panelů, tak jsi nad limity tuplem. Takže si užiješ papírování a je logické, že 1-fázový hybrid o takovém instalovaném výkonu, by schvalovacím procesem neprošel ani náhodou.
Z toho plyne, že sáhneš po nějakém 3f 10kW měniči. Chodit to bude, ale s 3f systémem o výkonu 3.3kW na fázi se ti docela často stane, že budeš tahat výkon z DS a svou vlastní elektřinu necháš na střeše. To proto, že většina spotřebičů s topnou spirálou má příkon 1800-2200W, takže kdykoliv se sejdou dva na jedné fázi, tak si to vezme z DS. Na první pohled to vypadá, že takových případů moc nebude, ale není to pravda:
  - Bojler
  - Sekačka
  - Fén
  - Vysavač
  - Sporák
  - Myčka
  - Pračka
  - Sušička

Na druhou stranu, kupovat kvůli těm pár případům souběhů 2x 10kW měnič se ti nikdy nezaplatí.

  A) Pokud bys to nestavěl jako hybrid ale jako ostrov, řekl bych: jdi do 2x 1f 5kW měniče a z těch výše uvedených spotřebičů můžeš mít kdykoliv zapnutých libovolných 5 zároveň.

  B) Nebo si kup 3x 1f 5kW, zapoj do 3f systému a spotřebiče rozlož mezi fáze, jelikož fáze o síle 5kW utáhne 2 žrouty zaráz.

  C) Pokud to budeš stavět opravdu jako hybrid, nemáš jinou možnost než 1x 3f 10kW měnič. Jaký si vybereš je celkem fuk. Fungují všechny a pan Kolařík ti určitě doporučí nějaký úsporný.

Ovšem pozor: některé hybridy jsou na high-voltage baterky, se 48V baterkou chodit nebudou. Třeba právě SolaX, ale také GoodWe. Na první pohled je high-voltage AKU lepší řešení a má vyšší účinnost. Přináší však také problémy, o kterých ti samozřejmě nikdo neřekne:

  1) HV baterky se spojují sériově, nikoliv paralelně.
  2) Do začátku tedy musíš AKU bloků koupit více, abys dosáhnul potřebného napětí.
  3) Jakmile jednou začneš s nějakým modelem AKU, nelze k němu připojit sériově nic jiného a to ani od stejného výrobce.
  4) Nabíjecí a vybíjecí napětí se u HV baterek blbě ladí a bez datové komunikace BMS->měnič to v podstatě nejde vůbec uhlídat. Při každém upgradu ho budeš muset znovu upravovat.
  5) Další baterky lze přidávat opět sériově, ale jakmile dosáhneš maxima vstupního DC napětí, tak následné rozšíření je možné jen jednorázovým dokoupením stejného množství AKU bloků, jaké už máš.

Příklad:
Měnič má AKU vstup na 200-500V DC. Do začáku tedy použiješ 5x50V = 250V baterku. Dalších 5x50V modulů můžeš přidávat po jednom, až dosáhneš maxima 500V DC a 10x 50V battery modul. Následný modul už nemůžeš přidat jeden, ale musíš koupit znovu celých 10x50V a připojit vše paralelně. To je takový ranec, že to nedáš. Alternativa je, baterku v určité chvíli rozdělit na dva menší packy, ty propojit paralelně a každý dokup pak realizovat jako dvě cihly. Jedna cihla do každé battery větve. Jenomže s tím se ti nebude chtít prcat.

Stringy
Jejich zapojení vyjde až podle toho, kolik vstupů a na jaké napětí bude mít zvolený měnič.
3f hybrid bude chtít napětí stringu nad 400V, takže budeš potřebovat vždy aspoň 12 panelů v sérii.

Baterky
Aby ti baterky vydržely, měl bys je nabíjet 0.5C, což při cca 15kWp panelů dělá 30kWh baterek. V Pylontech US3000 je to 9 cihel, tedy aktuálně cca 300 tisíc Kč jen za baterku. Můžeš tam dát do začátku baterek méně, musíš ale omezit maximální nabíjecí proud. Něco bude omezeno přímo konstrukcí toho hybrida, který často umožňuje připojit více panelů, než je maximální výkon, jaký umí tlačit do baterky. 10kW hybrid ale určitě bude mít minimálně 10kW nabíječku, takže pokud připojíš menší než 20kWh baterku, budeš jeho nabíjecí proud muset ručně omezit. Samozřejmě pozor i na vybíjení, nicméně tam předpokládám, že 10kW výkonu nebudeš potřebovat o půlnoci, ale tyhle žrouty zapneš v době, kdy bude přímá výroba z panelů.

Méně než 10kWh baterek bych nedával ani náhodou. V tomto zcela souhlasím s Jossem - lidi si často dají dvě cihly US2000 a pak to huntují tak, že se jim každý den baterka sama vypíná. A tím dostává na prdel baterka i měnič.
Než baterky koupíš, ujisti se jestli zvolený měnič chce 48V nebo chce HV DC.

Strachotice yearly production.docx
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
 
Příspěvky: 3035
Registrován: úte dub 26, 2016 11:12 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod Duke » čtv dub 25, 2019 8:55 pm

Velmi děkuji za názor, musím si to celé několikrát pročíst je to moc informaci a poskládat v hlavě :)
ad počet panelů) tam je překlep mám ve skladu odložené 3 palety á 24 ks a blbě jsem vynásobil, bude jich 72 a z těch 7mi navíc možná pět ještě vedle toho plotu na svislo jako další string a dva jako rezerva kdyby se nějaký do budoucna poškodil.
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
?
Duke
 
Příspěvky: 169
Registrován: ned dub 29, 2018 1:28 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod marko250 » čtv dub 25, 2019 9:47 pm

Hybrid bych rovnou zavrhl,to Vám nikdo neschválí ofiko.Koupit s touto funkcí je můžete,ale používal bych je jen OffGrid a možná jednou se v ČR nebudou řešit přetoky a budeme si moct ukládat přebytky na zimu.Co se týká výběru měniče,tak to bude hodně o zastínění panelů,to nám popište,pokud je stínů hodně v přechodném a zimním období,tak se vysokonapěťovým kombi měničům raději vyhněte a řešte klasiku stringy tři/čtyři panely a samostatné regly s kterýma se dá vychytat nejvíc.K nim měnič ,momentálně účinností top Studer,ale cena zdrcující,našel se už plagiátor a jeden člen jej tady má nasazený,zatím funguje jako originál.Pak jsou kombi měniče s reglem a vstupy MPPT,cena seriózní,fungujou,ale už větší spotřeba a menší účinnost,ale nic fatálního.Nebo noname china měniče,spotřeba obdobná,cena nízká,životnost neznámá.
45 panelů JV dá špičkově 9.9kW,měniče bych viděl dva paraelně,tlakovku klidně bokem,to je spotřebič s minimálním odběrem /rok ,stejně jako míchačka,či cirkulárka.Samozřejmě to jde i přez F-měnič.Baterku bych nepodceňoval,je všeobecný omyl si myslet,že ty panely odpoledne budou dávat stále těch 9.9kW a spuštěná myčka s pračkou,či konvicí,nebo sporákem si rozhodně nedá pauzu,když slunce zaleze za mrak.Takže spočítat souběžné činnosti v domě a dle toho stavět kapacitu baterky,těch 9kW co by měniče dávaly v jednu chvíli vezme z 48V baterky i 200A!V Life bych to viděl minimálně na 400A/48V.No a pak vymyslet dobrou logiku vytěžování a přepínání,protože ten potenciál je obrovský a nasměrovat to do potřebných zařízení v danou chvíli je rozhodující pro celkovou účinnost investice.
9780kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/12xJinkoSolar 225 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 2800
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod Duke » čtv dub 25, 2019 10:05 pm

Tak už tuším první problém, to jsem na tom školení asi špatně pochopil, já měl za to že hybridní je takové zapojení kde je připojena distribuční síť, a to je asi špatně.
Řeknu to raději totálně laicky: "nechci vyběhávat žádné povolení, chci si to postavit podle sebe a DS chci využít jen když nebude zbytí, vše co vyrobím si chci spotřebovat, nikomu nic prodávat nechci, nikomu nic darovat nechci" tak jak se tomuto zapojení správně říká ?
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
?
Duke
 
Příspěvky: 169
Registrován: ned dub 29, 2018 1:28 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod volente » čtv dub 25, 2019 10:13 pm

Of-grid
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
 
Příspěvky: 2388
Registrován: stř srp 20, 2014 12:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod marko250 » pát dub 26, 2019 6:04 am

Hybrid je režim, kdy do měniče jde DS a tu měnič umí použít k docucnutí chybějícího výkonu FVE do spotřeby domu.Bohužel ji většinou včas neumí zavřít před tou z FVE a vznikají přetoky.Umí to vlastně jen poslední Axpert za cenu horší účinnosti převodu přez tři "vrstvy" v měniči,které zpětný tok neumožňují.Jak tam vypadá to zastínění panelů u Vás a souběhy spotřebičů v domě(časté)?
9780kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/12xJinkoSolar 225 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 2800
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod brin » pát dub 26, 2019 6:08 am

Umí to i Studer, který je tak rychlý, že DS nemá šanci nic poznat.
?
brin
 
Příspěvky: 796
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod marko250 » pát dub 26, 2019 6:14 am

Když jsem tady přišel poprvé,tak si pamatuji nějaký test na srazu o FVE,tuším to byl martin,který tu dodával jako první PJ a upravoval je.Napojili Studera XTM-48 a přetoky dělal,doufejme tedy,že jak čas a firmware pokročily,tak to nehrozí v množství,co zaznamená český elměr.
9780kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/12xJinkoSolar 225 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 2800
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod diablo007 » pát dub 26, 2019 7:35 am

brin píše:Umí to i Studer, který je tak rychlý, že DS nemá šanci nic poznat.

Pak už jen kontrolní otázka jaký je cenový rozdíl zmiňovaného studeru a axpert king a za kolik let ten cenový rozdíl propálil tou horší účinnosti u axpertu? Možná někdo preferuje maximální zisk z fve ale mně u toho taky trošku zajímá i ekonomická rozvaha
Uživatelský avatar
diablo007
 
Příspěvky: 3202
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod abrams » pát dub 26, 2019 8:06 am

Zdravím ,

evergreen . Proč kupovat drahý multi vořezávátko místo pořádnýho měniče ? Né , vážně , co je tak lepšího na "chytrým" přicmrndávátku oproti 100% měniči jež má za srovnatelnou cenu X-násobně vyšší výkon a dělá to co potřebuji ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
 
Příspěvky: 2755
Registrován: ned črc 17, 2011 11:19 am
Bydliště: Brno

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod Duke » pát dub 26, 2019 8:59 am

marko250 píše:Jak tam vypadá to zastínění panelů u Vás a souběhy spotřebičů v domě(časté)?

ad zastínění)
To je opravdu velká otázka, tak nějak jsem se celý poslední rok snažil koukat jak to slunce chodí, bylo by to na slohovku, ale když to vemu jednoduše:
string (1A): ideál celoročně, je to hodně vysoko, rýna je v 5ti metrech a pak 6,5 metrů krov proto můžou být tři řady nad sebou, prakticky i v zimě kdy je slunce hodně nízko tak na tuto část střechu téměř stále svítí
string (1B): oněco hornší než A, protože odpoledne dojde od spodu zprava k zastínění tou střechou vlevo, zde bych to stringoval tak po pěti kusech zleva směrem doprava
string (3+4): opět klesající slunce, string 5 vršek a 5 spodek, ta valba komplet jeden string
string (5): v létě super ale jaro a podzim kvůli vysoké budově která je postaveno vlevo od této střechy nic moc, proto ty panely na ležato, to je prakticky to co mě sere nejvíc protože za střecha má 25 metrů na dýlku a kdyby šli na stojáka tak by to bylo boží ale bohužel
string (6): to je takový doplněk jihozápadu kterého mám málo, v zimě je to osvícené prakticky do tmy, vedle plotu stojí ještě sousedova stodola tam kdyby bylo potřeba tak bych taky ještě 10 kusů nacpal
ad souběhy)
v domě bydlím pouze s dcerou, žádný velký kuchař nejsem, takže když nepočítám bojler který nyní jede z NT a do budoucna by jel přebytků, tak 24/7 jedou jen 3 počítače, nas, do deseti traf k routerům, kamerám, apod; vaří se u nás jen víkend klasicky přes den, prakticky největší žrout bude asi rychlovarka, dávám denně i 7 káv a dcerá ráda čaj, takže to moc ani nevychladne; vzhledem k tomu že trochu kutím tak mám hodně elektronářadí (flexy, vrtačky atd) ale s tím se pracuje přes den, jinak opravdu nevím jak to popsat
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
?
Duke
 
Příspěvky: 169
Registrován: ned dub 29, 2018 1:28 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod marko250 » pát dub 26, 2019 9:33 am

Tak do peněženky navrhovatele nevidíme a když vemeš tu kopii 1:1 Studeru co koupil willcz, tak jsi na ceně kinga,jen nemáš ještě regl.A pokud budou dva měniče,tak to je 2x součet horší účinnosti,u Studeru je to 2x92% a u zbytku světa 2x 82% a horší,samozřejmě tento údaj nás zajímá až od přechodného období při tak velké instalaci panelů a v zimě.A není to o vlastní spotřebě měniče,ale hlavně o účinnosti měniče v nízké dodávce,která převládá s náběhy do vysokých výkonů.Samozřejmě origo cena Studeru XTH6000/48V= 125tKč ,který umí stále pár kilowat (5kW) je nesmyslná a nikdy na sebe nevydělá.Já jsem prajzák,tak mám měnič china a můj pohled je,že s průměrnou 85-87% účinností je to super koupě,ale není to hotový produkt,musel jsem na něm něco poladit a už i něco vyměnit,sice banality,ale né každý tohle chce.
Je pravda ,že mě na trhu chybí odolný měnič ,který dokáže třeba hodinu měnit 10kW a pak jet jen s 800W a přitom bude mít 90% účinnost v celém rozsahu a jeho cena bude v ČR do 30tKč.Prostě scifi a nemusí umět vůbec nic ani chytré spojení,sem tam mě napíšou z číny a pošlou leták s měniči,ale jsou to hrubijáni za nemálo zlaťáků.
9780kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/12xJinkoSolar 225 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 2800
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod marko250 » pát dub 26, 2019 10:01 am

Ty souběhy u mě jsou často,ikdyž né dlouhé, do minut:myčka jede s 2.4kW+bižuterie do 800W(TV,satelit,notebooky,nabíječky,kotel,oběhovka,prostě maličkosti),ale k tomu se připne vodárna(1400w) na pár minut,rychlovarka(1700W),mikrovlnka(1700W),trouba(2000W),pračka(2000W),vysavač(2000W) a tak i 8kW jsem tady viděl pár minut běžet.A to je ta hodnota, pro kterou je potřeba se rozhodnout,jestli ji chci vykrývat,nebo řešit nižší výkon měniče a blokace spotřebičů na základě nějakých pravidel.Osobně bych vykrýval najednou ,protože v těch panelech už je potenciál,tak proč by to mělo ležet na střeše.No a pokud nepojede takto dům,tak zautomatizovat výrobu panelů do přebytků,jako klima,bojler,TČ bazén.Ta chytrost přepínání je nutná,protože nemůžete neustále zapínat a vypínat kompresorové přístroje,protože to brzy nedají a do toho zastínění třeba mraky a návaznost na baterku.Najít výkonný,účinný měnič na 10kW je trošku oříšek za pár peněz.
Pokud tam máte to stínění tak bych doporučoval rozkouskovat stringy na menší počet čili tři/čtyři panely v jednom,dle horního napětí panelů a reglu co zvládne.Bohužel nemůžete sjednocovat JV a JZ stringy panelů na jeden regl díky šikmosti střech,překračovaly by najedno regl svým výkonem,to by šlo jen na fasádě,nebo V/Z.Proto bude potřeba více reglů na to.Většina reglů zvládá stringy do tří kilowat,ty dražší do pěti.Pokud se použijí Axperty King tak většinu zvládnou na svých reglech,ale pak bude potřeba dopočítat k nim zbytek,nebo řešit regly samostatně a měnič také.
9780kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/12xJinkoSolar 225 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 2800
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod abrams » pát dub 26, 2019 10:31 am

Zdravím ,

co takhle výkon 10kW za 36kKč ? http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpert-mks-48-64v-5kw-par-b-3040 :idea: . Včetně 6kW kapacity MPPT reglů .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
 
Příspěvky: 2755
Registrován: ned črc 17, 2011 11:19 am
Bydliště: Brno

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod Duke » pát dub 26, 2019 11:04 am

Ještě sem dám návrh pana Kolaříka na který bych také rád znal váš názor (a tímto mu za tento návrh děkuji).
1 ks - MPPT regulátor Victron SmartSolar 250/100 (string (1)+(2)+(3) 35 panelů
1 ks - MPPT regulátor Victron SmartSolar 250/100 (string (4)+(5)+(6) 30 panelů
Victron Multiplus 48V 5000VA + Venus GX + pro začátek 2 ks US300B
s tím že kdyby nestačilo použít další Multi s dalšími baterkami (baterký vždy minimálně jako výkon měniče)
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
?
Duke
 
Příspěvky: 169
Registrován: ned dub 29, 2018 1:28 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod marko250 » pát dub 26, 2019 12:05 pm

35 panelů=7.7kW a ten regl umí jen 5.8kW,navíc je vysokonapěťový,což při stínech na panelech je to nejhorší řešení.No a pak ta cena za to ,že mám spojení BT a apku,no nic moc.Multiplus 5000Va je dobrý kus železa s průměrnou účinností a vysokou cenou VA nejsou kW,takže stále umí méně a 2ks Pylonů je hrozně málo,začal bych 4ks.
Chcete to dělat postupně,nebo do toho naládujete balík hned,je nějaký limit?Budete to dělat sám,nebo na klíč?
9780kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/12xJinkoSolar 225 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> a MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 2800
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod Duke » pát dub 26, 2019 12:22 pm

Duke píše:Ještě sem dám návrh pana Kolaříka na který bych také rád znal váš názor (a tímto mu za tento návrh děkuji).
1 ks - MPPT regulátor Victron SmartSolar 250/100 (string (1)+(2)+(3) 35 panelů
1 ks - MPPT regulátor Victron SmartSolar 250/100 (string (4)+(5)+(6) 30 panelů
Victron Multiplus 48V 5000VA + Venus GX + pro začátek 2 ks US300B
s tím že kdyby nestačilo použít další Multi s dalšími baterkami (baterký vždy minimálně jako výkon měniče)

Zde sem jen pro úplnost zapoměl dodat složení panelů ve stringu:
(1) a (2) vždy 5 seriově × 3 paralelně
(3) 5 seriově
(4) (5) a (6) vždy 5 seriově × 2 paralelně
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
?
Duke
 
Příspěvky: 169
Registrován: ned dub 29, 2018 1:28 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvekod Duke » pát dub 26, 2019 12:36 pm

marko250 píše:35 panelů=7.7kW a ten regl umí jen 5.8kW,navíc je vysokonapěťový,což při stínech na panelech je to nejhorší řešení.No a pak ta cena za to ,že mám spojení BT a apku,no nic moc.Multiplus 5000Va je dobrý kus železa s průměrnou účinností a vysokou cenou VA nejsou kW,takže stále umí méně a 2ks Pylonů je hrozně málo,začal bych 4ks.
Chcete to dělat postupně,nebo do toho naládujete balík hned,je nějaký limit?Budete to dělat sám,nebo na klíč?

ad výkon regulátoru)
ano, také jsem si to takto propočítal a následně se dotázal pana Kolaříka, který mi v 10ti řádích vysvětlil něco o snížené hodnotě napětí při zátěži a že teoretická hranice přetížení by nastalo za podmínek, které nemůžou nastat atd. (musel bych se ho dátázat zda moho jeho celou odpověd zde uvést)
ad termín)
je to dáno limitem a to 150 letos a 150 přiští rok nepočítaje panely který již mám a háky (děkuji zde kapitánjeskynák)
ad práce)
vše sám se dvěma kamarády kteří to chtějí postupně také na baráky, jeden je pokrývač (20 let praxe), druhý VŠ silnoproud (20 let praxe), ale pokud uznám že něco nebudem zvládat tak zadám
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
?
Duke
 
Příspěvky: 169
Registrován: ned dub 29, 2018 1:28 pm

Další

Zpět na Plánované elektrárny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot], Seekport [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'