Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je pon lis 19, 2018 9:11 pm

Zapojeni Schottyho diody.

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.

Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvekod Janma » pát srp 10, 2018 7:45 am

Zdravím. Chtěl bych se zeptat jak máte zapojene diody na panelech? Mam umístěny stringy různým směrem. Koupil jsem Ixys 16A 100V. Zkosel jsem přílet ovát dratek,ale ulomil jsem si Anodu.
Victron Phoenix 3000/48, 16 kWh Lion z Oplu Ampéra , 2kWp.
Janma

Re: Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvekod střídač_N » pát srp 10, 2018 9:13 am

Janma píše:........ ulomil jsem si Anodu.

Tak se netrap a zahoď ji. Ona je i ve funkčním stavu k ničemu. Je třeba mít diodu na co nejvíc proudu

Poslední moje verze k použití diod je MBR60100 v provedení TO247.
střídač_N

Příspěvekod Janma » pát srp 10, 2018 11:01 am

Asi by to šlo,ale koupil jsem jich 10. Mohla by stačit , z panelu mi jde 9 A max. Nemáš nějaké foto zapojení?
Janma

Příspěvekod rva » pát srp 10, 2018 12:30 pm

Mám panely rovněž do různých směrů a žádnými diodami je neodděluji. I při zastínění je napětí skoro stejné, tak nemá cenu to řešit. Jediný problém by nastal, kdyby se některý panel (jeho část) zkratoval, pak by jím mohl téct zkratový proud z ostatních panelů a třeba i způsobit požár. Za tím účelem se snažím mít trojice stringů připojené přes ochranný prvek (u mne DC jistič), který by nadproudu zabránil. Za vyšší cenu bych mohl jistit každý string, ale vadný panel snad bezpožárně snese proud ze dvou stringů.

Příspěvekod youda » ned srp 12, 2018 11:57 am

Ahoj Janma,

diodu, které se při letování drátku ulomí anoda, bych si k panelům snad ani nedával. Taková vachrlatá konstrukce se určitě porouchá, když to budeš nejmíň potřebovat. Něco se vyzkratuje a výsledek bude ještě horší než bez diody.

Já mám nakoupené tyto, které jsou rovnou v provedení MC4 konektoru, takže je lze snadno zapojit, vypojit a mechanicky by měly i něco vydržet.
MC4 diode.JPG

Na ebay toho mají tuny stačí hledat "MC4 diode". V ČR jsem našel například tady: https://www.ecoprodukt.cz/solarni.panel ... .dioda.15a

Diody se zapojují jednoduše, na konec každého stringu, například takto:
MC4-Diode-D.jpg

Pokud bys chtěl přesto použít ty stávající co už máš nakoupené, tak ti napoví schéma níže. Zelenou barvu zde mají bypass diody, které jsou už od výroby v junction boxu na každém panelu. Červenou barvu mají blocking diody, to jsou ty které chceš přidat. PS: V junction boxu ve skutečnosti není jedna dioda, ale typicky 3 i více, to záleží na počtu sběrnic (BB) v daném panelu. Blocking dioda ti na každý sériový string stačí jedna.

solar3.gif
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod Janma » pon srp 13, 2018 5:10 pm

Super, velice jednoduché řešení ty "MC4-diode".
Janma

Zpět na Fotovoltaické panely