Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je čtv dub 25, 2019 2:46 am


Ostrovní FV - Jaký regulátor ?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.

Ostrovní FV - Jaký regulátor ?

Příspěvekod jirka.10 » stř úno 28, 2018 9:58 pm

Mám FV panely a chtěl bych realizovat samostatný systém na 12 V nezávislý na síti 230 V s dobíjením baterie 12 V - na napájení zabezpečení a čerpadla - na štítku FV panelu je uvedeno : Pm 50 W . Voc 65 , 3 V . Isc 1,94 A .
V mp 46 , 7 V . Imp 1,08 A , max systém voltage 600 V , lze použít regulátor CMTP 02 ? Případně co doplnit ?
jirka.10
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned srp 20, 2017 8:57 pm
Reputation: 0

Re: Ostrovní FV - Jaký regulátor ?

Příspěvekod gupa » stř úno 28, 2018 10:26 pm

A to čerpadlo má jaké parametry a předpokládaný provoz? Jaké parametry a předpokládanou spotřebu by mělo mít zabezpečení? Jak nezávislý, jako úplně odděleno čili ostrovní, nebo by to mělo mít udržovací funkci UPS - tz. udržování a dobíjení z distribuční sítě plus slunce - tz. hybridní provoz? Kolik je panelů, jaká hodnota se počítá u baterie (v Ah) jaká baterie a typ - olovo, nicd, lithium, lifepo ... CMTP 02 má podle dohledatelného manuálu max input 42V, takže tuto otázku bych viděl jako marnou.
Stále lepší výběr je špatná jízda, než dobrá chůze.
Uživatelský avatar
gupa
 
Příspěvky: 1667
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputation: 59

Re: Ostrovní FV - Jaký regulátor ?

Příspěvekod jirka.10 » pát bře 02, 2018 2:35 pm

čerpadlo 12 V cca 20 W , provoz předpokládám 1 x za 24 h cca 1 hodina provozu - jde o přečerpávání vody ,spínané plovákem , baterii předpokládám klasickou autobaterii olovo se stříbrem 12 V 45 Ah /55 Ah/ , tak aby i čerpadlo i zabezpečení bylo napájeno z baterie pouze v noci kdy panel nedobíjí , dobíjení baterie pouze z panelu . Předpokládal jsem ,že lze před regulátor předřadit cokoliv , co srazí napětí na potřebnou hodnotu ....?
jirka.10
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned srp 20, 2017 8:57 pm
Reputation: 0

Re: Ostrovní FV - Jaký regulátor ?

Příspěvekod gupa » pát bře 02, 2018 3:19 pm

Provoz olova musíco nejblíže odpovídat jako při provozu baterie v autě, tj za jízdy se koná odběr i výroba. To si myslím že je ideální, protože případný výkyv je neustále dobíjen a tak životnost olova třeba i typu stříbro se prodlužuje až nad 10 let provozu. Naopak i týdenní výpadek dobíjení a vybití pod 50% nom. kapacity olova způsobí rychlejší jeho "nevratný úhyn". Takže životnost baterie či účinnost investice do takového malého olova se rovná znalosti o jeho parametrech a nutných opatření při provozu.

V noci bych tedy spotřebu omezil na co nejméně a využil přečerpávání hlavně v době svitu.

Ten regulátor je vcelku jednoduchý a neumí nic.

Hledal bych regulátor, který zvládne všechny požadavky co potřebuji od čistě ostrovního provozu. Tz. neunáhlil bych se v shopování, ale pečlivě a delší dobu vybíral podle toho, co je přesně potřebuji a naco. Jako např. jestli má regulátor nastavitelné relé. Pokud je stabilní a opravdu dobíjí a nevynechává v práci. Za plného svitu to mrzí takový klumprt co nefunguje jak má. Také aby neuvařil baterii a ta šla za velmi krátkou dobu do kopru. Aby se nehřál a nebo jsem kvůli regulátoru nevyhořel. Vidím bohužel že jsou nakoupený amorfy a ktomu jakýsi nevhodný regulátor. Chce to přibrzdit v nakupování a více zjišťovat. Začal bych někde tady. https://eshop.neosolar.cz/solarni-regulatory-epsolar Neznám ale reference a nevýhody a mouchy každého daného výrobku. Ty je potřeba zjistit, jako jestli daný vybraný typ je vhodný pro amorfy, jestli má nějaké spínání, jak se propojí regulátor s mobilem nebo jak se nastaví s PC (vidím ve výčtu bluetooth modul) a td.. Myslím si že popsat požadavek podobně jako zde, a v mailu pro Neosolar, by nebylo od věci.

Dobré zkušenosti s malými instalacemi má i FRSO. Nebo ostatní. Investice do čtení v tomto fóru - tz. podobných instalací co tu uživatelé už mají a fungují jim je podle mne lepší investice než jít a bezhlavě bez referencí něco pořizovat a kupovat a pak se nato doma dívat co stím.
Stále lepší výběr je špatná jízda, než dobrá chůze.
Uživatelský avatar
gupa
 
Příspěvky: 1667
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputation: 59


Zpět na Fotovoltaické panely

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
Reputation System ©'