Stránka 1 z 1

Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: čtv úno 25, 2016 11:16 pm
od vla
Mám 10 ks panelů a plánuji zapojit 8 ks do serie pro ohřev vody. Jedná se o použité panely ze stejného zdroje, stejného stáří atd. Budou v serii, takže výkon bude 8x výkon nejslabšího a jde mi o to, jestli má cenu panely proměřovat, nebo lze automaticky předpokládat, že budou cca stejné. A pokud měřit jak, zvažuji buď měřit zkratové napětí a proud, nebo panely zatížit +- jmenovitým výkonem a měřit totéž se zátěží. Jaké jsou vaše zkušenosti s rozdíly výkonu použitých panelů (za přepokladů stejného stáří, výkonu a výrobce) a jak měříte případně jejich výkon.

Re: Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: čtv úno 25, 2016 11:32 pm
od kodl69
nějaké použité panely pro tenhle účel mám taky, pokud něco měřit, tak ve stejné poloze, při stejném osvitu a +- v Mpp bodě. Hlavně pokud jich je tolik v sérii, tak zkontrolovat diody, aby třeba při částečným zastínění nenastal nějakej průšvih. Já mám 9ks, a kdyby bylo nejhůř, tak dva nenamontuju, ale snad to bude ok.
P.S. Zkratové napětí nenaměříš, ale snad napětí naprázdno.

Re: Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: čtv úno 25, 2016 11:36 pm
od vla
Už jsou namontované, takže poloha osvětlení atd. bude zajištěno. Jde mi o zkušenosti, jestli má měření smysl, nebo je to jedno, fakticky rozdíl pár wattů nepoznám, ale jestli nemáte zkušenosti, že mezi použitými stejnými a stejně provozovanými panely jsou běžné významné rozdíly.

Re: Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: čtv úno 25, 2016 11:40 pm
od brumlaj
Zkratové napětí bude vždy=0, takže měř se zátěží.
Jeden panel zvol jako referenční. 2 lidi současně odečítají vždy údaje 2 panelů z toho jeden vždy ten referenční. Důvod je ten, že okem nepostřehneš 30% změnu osvitu. A pokud není den absolutně bez mráčku, jen by jsi byl zmaten. U panelu s odchylkou měř v junction boxu každou třetinu panelu zvlášť.
Edit: Na velkých FVE bývá spousta panelů s různými vadami.

Re: Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: pát úno 26, 2016 3:02 pm
od vla
Díky, tak udělám zátěž a budu měřit se zátěží. Špatně jsem dotaz formuloval, při zkratu je napětí jistě nula, pro toto měření by mě zajímalo, jestli se ze zkratového proudu nechá něco určit, nebo spíš ne. Ale jak je doporučeno, přemůžu lenost a udělám zátěž pro jmenovitou hodnotu výkonu panelu. Nechat si jeden panel stále připojený jako referenční je dobrý nápad, to mě nenapadlo.

Re: Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: pát úno 26, 2016 3:38 pm
od solárník
Zkratovy proud je dobry test (proud by mel byt pri plnem osviceni kolmo na slunce v lete srovnatelny s údajem na stitku panelu) ale nerekne jestli jsou vsechny clanky (a diody v krabici) v poradku.

Re: Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: pon říj 04, 2021 6:11 pm
od Xixan
Ahojte dnes som meral panely , obloha bez mrakov uhol aj sklon presne na slnko , okolo 12:30 . Len nikde neviem najst kolko w/m2 davalo slnko dnes. Meria sa to niekde v cechach ci na slovensku ? Nenasiel som nic take ani na shmu.sk :/ . Neviete o niecom kde by som to nasiel?

Re: Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: pon říj 04, 2021 7:24 pm
od rasto1
Xixan píše:Ahojte dnes som meral panely , obloha bez mrakov uhol aj sklon presne na slnko , okolo 12:30 . Len nikde neviem najst kolko w/m2 davalo slnko dnes. Meria sa to niekde v cechach ci na slovensku ? Nenasiel som nic take ani na shmu.sk :/ . Neviete o niecom kde by som to nasiel?

Takyto udaj nenajdes, je to cisto lokalna zalezitost, ktoru treba merat.
Neries, zmeraj teplotu panelov nastav kusom trubky kolmost voci slnku a meraj kym sa panel neprehreje.

Re: Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: pon říj 04, 2021 9:46 pm
od kodl69
Já jsem kdysi testoval bazarový panely z apomoci školního reostatu a modelářskýho wattmetru. Když byl panel +- kolmo ke slunci, bez mraků, a dával skoro to, co měl na štítku, byl označenej za dobrej, a ještě jsem kontroloval napětí na prázdno. Zkratovej proud ne, když jsem měl +- Umpp a Impp

Re: Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: úte říj 05, 2021 2:15 pm
od Kostěj
Xixan píše:Len nikde neviem najst kolko w/m2 davalo slnko dnes. Meria sa to niekde v cechach ci na slovensku ? Nenasiel som nic take ani na shmu.sk :/ . Neviete o niecom kde by som to nasiel?

Global solar radiation je tady, oficiální stránky:
https://www.chmi.cz/aktualni-situace/ak ... raha-libus
Ale fakt se to hledá blbě. A zpětně už vůbec nevím.

Re: Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: úte říj 05, 2021 8:01 pm
od bublich
Dospěl jsem do stejného mrtvého bodu s hledáním údajů o intenzitě slunečního svitu.
Nakonec jsem to ke své spokojenosti vyřešil koupí měřáku.
https://www.gme.cz/meric-intenzity-slun ... em-dt-1307
Takže MPPT měřičem
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 4c4dkMt0ps
změřím okamžitý výkon panelu,
pak intenzitu slunečního svitu s DT 1307 a porovnám s grafy uvedenými v dataschetu panelu.
Pro zajímavost v sobotu v 11.00 650W/m2 a v 16.00 necelých 200W/m2 bezoblačno,Plzeň.

Re: Měření výkonu panelů

PříspěvekNapsal: stř říj 06, 2021 9:30 am
od Xixan
Ja som to nakoniec poriesil tak ze s novym panelom som porovnal stare panely a zmeral som to tym pristrojom z aliexpresu. Podla stitku som potom prepocital .