Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je stř čer 20, 2018 4:14 am

Měření výkonu panelů

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.

Měření výkonu panelů

Příspěvekod vla » čtv úno 25, 2016 11:16 pm

Mám 10 ks panelů a plánuji zapojit 8 ks do serie pro ohřev vody. Jedná se o použité panely ze stejného zdroje, stejného stáří atd. Budou v serii, takže výkon bude 8x výkon nejslabšího a jde mi o to, jestli má cenu panely proměřovat, nebo lze automaticky předpokládat, že budou cca stejné. A pokud měřit jak, zvažuji buď měřit zkratové napětí a proud, nebo panely zatížit +- jmenovitým výkonem a měřit totéž se zátěží. Jaké jsou vaše zkušenosti s rozdíly výkonu použitých panelů (za přepokladů stejného stáří, výkonu a výrobce) a jak měříte případně jejich výkon.
vla

Re: Měření výkonu panelů

Příspěvekod kodl69 » čtv úno 25, 2016 11:32 pm

nějaké použité panely pro tenhle účel mám taky, pokud něco měřit, tak ve stejné poloze, při stejném osvitu a +- v Mpp bodě. Hlavně pokud jich je tolik v sérii, tak zkontrolovat diody, aby třeba při částečným zastínění nenastal nějakej průšvih. Já mám 9ks, a kdyby bylo nejhůř, tak dva nenamontuju, ale snad to bude ok.
P.S. Zkratové napětí nenaměříš, ale snad napětí naprázdno.
ostrov 3000Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod vla » čtv úno 25, 2016 11:36 pm

Už jsou namontované, takže poloha osvětlení atd. bude zajištěno. Jde mi o zkušenosti, jestli má měření smysl, nebo je to jedno, fakticky rozdíl pár wattů nepoznám, ale jestli nemáte zkušenosti, že mezi použitými stejnými a stejně provozovanými panely jsou běžné významné rozdíly.
vla

Příspěvekod brumlaj » čtv úno 25, 2016 11:40 pm

Zkratové napětí bude vždy=0, takže měř se zátěží.
Jeden panel zvol jako referenční. 2 lidi současně odečítají vždy údaje 2 panelů z toho jeden vždy ten referenční. Důvod je ten, že okem nepostřehneš 30% změnu osvitu. A pokud není den absolutně bez mráčku, jen by jsi byl zmaten. U panelu s odchylkou měř v junction boxu každou třetinu panelu zvlášť.
Edit: Na velkých FVE bývá spousta panelů s různými vadami.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj

Příspěvekod vla » pát úno 26, 2016 3:02 pm

Díky, tak udělám zátěž a budu měřit se zátěží. Špatně jsem dotaz formuloval, při zkratu je napětí jistě nula, pro toto měření by mě zajímalo, jestli se ze zkratového proudu nechá něco určit, nebo spíš ne. Ale jak je doporučeno, přemůžu lenost a udělám zátěž pro jmenovitou hodnotu výkonu panelu. Nechat si jeden panel stále připojený jako referenční je dobrý nápad, to mě nenapadlo.
vla

Příspěvekod solárník » pát úno 26, 2016 3:38 pm

Zkratovy proud je dobry test (proud by mel byt pri plnem osviceni kolmo na slunce v lete srovnatelny s údajem na stitku panelu) ale nerekne jestli jsou vsechny clanky (a diody v krabici) v poradku.
solárník

Zpět na Fotovoltaické panely