Stránka 1 z 1

Kabely pod krytinu

PříspěvekNapsal: pon lis 15, 2021 2:01 pm
od Pils77
Zdravím! Mám bohužel nejjednodušší cestu z technické místnosti od střídače k rozvaděči nepoužívaným komínem a po střeše, střídač asymetrický 10 kW, takže kabel bude 5x4mm2. A toho se týká první dotaz - může se to tak vlastně udělat - tj táhnout pod taškovou krytinou mezi latěma? Předpokládám kvůli teplu nedávat do krku ale nechat volně?
A druhý dotaz - zelenožlutý vodič zapojený na HOP by měl být 10 nebo raději 16mm2?
Děkuji za rady!

Re: Kabely pod krytinu

PříspěvekNapsal: pon lis 15, 2021 3:57 pm
od Franta2776
Mám kabel od 2 stringů pod taškami a budu to předělávat.Pokud v blízkosti uděří blesk. Do všech kovových předmětů v blízkosti se indukuje napětí a nikdo mi nezaručí,že v tomto případě od toho kabelu nic nechytí.Takže to potáhnu jako zbývající 2 stringy po betonové tažce.Betonová taška má výhodu,že přes ni málo co prohoří,takže i v případě požáru panelu se střecha zamete a panely se dají nové.Ty solární kabely mají ochranu proti UV záření na 25let.

Re: Kabely pod krytinu

PříspěvekNapsal: pon lis 15, 2021 4:47 pm
od Dagus
Pils77 píše:Zdravím! Mám bohužel nejjednodušší cestu z technické místnosti od střídače k rozvaděči nepoužívaným komínem a po střeše, střídač asymetrický 10 kW, takže kabel bude 5x4mm2. A toho se týká první dotaz - může se to tak vlastně udělat - tj táhnout pod taškovou krytinou mezi latěma? Předpokládám kvůli teplu nedávat do krku ale nechat volně?
A druhý dotaz - zelenožlutý vodič zapojený na HOP by měl být 10 nebo raději 16mm2?
Děkuji za rady!

Musí být alespoň 16mm2. S tím komínem to podle norem také není tak snadné. Pokud to chceš správně, tak nahoře musí být zaslepen a ideálně zazdít vstupy.

Re: Kabely pod krytinu

PříspěvekNapsal: úte lis 16, 2021 11:45 pm
od cipis
Hlavne by me zajimalo, jak to bude v tom kominu kotvit ... Kabel, co je svisle, musi byt kotven, nemuze byt "nesen" tim ohybem pri vstupu do kominu ci sachty. Samozrejme zalezi na delce, ale kdyz uvazuje o komine, tak to dva metry asi nebudou.

Re: Kabely pod krytinu

PříspěvekNapsal: stř lis 17, 2021 11:33 am
od kodl69
tohle je řašitelný celkem snadno - kabel se přichytí sonapkama na obyč FeZn pásovinu 30x4, která se pak spustí do komína i s kabelem, a nahoře upevní způsobem, jak je komu libo, stačí třeba jenom ohyb přes komín. Stříška na komín je samozřejmost, stejně jako jeho důlkladný vyčištění před touhle prací... navíc se tím ušetří za pořádnej kus 16mm2 mědi na pospojování, stačí dole a nahoře připojit tu pásovinu... Kabel na dřevě uloženej být může, ale snad by se našlo lepší řešení, než přímo pod taškama...