Stránka 1 z 1

Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: ned srp 23, 2015 8:44 am
od Vinnie24
Zdravím, už pomalu finišuji s teorií a pustím se do samotné instalace a nákupu komponent, proto mne zajímá, zda pro dva tyto panely IBC ( http://www.eshop.neosolar.cz/solarni-pa ... ysol-255wp ) zapojených dle rad do série, bude stačit na vzdálenost 10 - 15 metrů mezi panely a regulátorem kabel o síle 6mm2? Původně jsem chtěl paralelní zapojení (max. 16-17 A), ale to by zvyšovalo nárok na sílu kabelu (prodejce mi doporučoval 10 mm2), ale tak když snížím zapojením v sérii proud o polovinu (max. 8,5A), tak by snad mohla jít tloušťka také dolů na mnou uvažovaných 6 mm2. Je to správná úvaha? PS: Rozdíl v ceně je na těch zhruba 30 metrech (2x15m) docela citelný...

A druhý dotaz: Uvažováno je od prodejce jištění (panel - regulátor) přes DC jistič 20A (http://www.eshop.neosolar.cz/dc-jistic-20a), nestačil by však u zapojení v sérii DC jistič 10A, pokud je na panelech zkratový proud něco kolem 8,5 A?
Proud 20 Ampéru by tam přeci při zapojení v sérii nemělo nikdy jít a při potížích by 20A jistič vůbec nemusel jistit, uvažuji správně nebo je v těch panelech nějaký ukazatel, který mi je v návodu utajen (má odborná angličtina u návodu není dokonalá) - http://www.eshop.neosolar.cz/images_con ... 200009.pdf . zajímá mne ten pětný proud 15A?nevadilo by to tomu DC jističi 10A?

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: ned srp 23, 2015 9:20 am
od atom
6mm2 na 8,5A a 30metrů může být, ztráta 1,2%, úbytek 0,78V.
jistič bych zvolil ten 10A, určitě při 8,5A vybavovat nebude. Sám mám 40A DC jistič a těch 35A přes něj jde obvykle celý den a při špičkách i lehce nad 40A a za tři roky nikdy nevybavil.

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: ned srp 23, 2015 6:43 pm
od Vinnie24
To jsem rád, že si to nemyslím jen já :) je mi jasné, že prodejci chtěj prodat co nejvíc, nicméně 10mm2 mi přijde moc na necelých 9 A...a 10 - 15 metrů také není žádná brutální dálka...no a ještě teda mám dotaz na jištění mezi mppt regulátorem (max 40A) a baterií (12V 180 Ah), kde je mi nabízen jistič 63 A a tloušťka kabelů 16mm2...to odpovídá? Apropó, ten jistič se dává na plusový kabel, chápu to správně?

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: ned srp 23, 2015 9:56 pm
od honzaL
Vinnie24 píše:To jsem rád, že si to nemyslím jen já :) je mi jasné, že prodejci chtěj prodat co nejvíc, nicméně 10mm2 mi přijde moc na necelých 9 A...a 10 - 15 metrů také není žádná brutální dálka...no a ještě teda mám dotaz na jištění mezi mppt regulátorem (max 40A) a baterií (12V 180 Ah), kde je mi nabízen jistič 63 A a tloušťka kabelů 16mm2...to odpovídá? Apropó, ten jistič se dává na plusový kabel, chápu to správně?

Zvažte při návrhu případné možnosti posílení počtu panelů. já jsem instaloval nejprve 6 panelů jako dva stringy a k tomu příslušný trochu předimenzovaný kabel, ale pak jsem přidal dalších 9 panelů a kabel ve svodu zůstal stejný. Musím přiznat, že na plný výkon už asi nevyhovuje třeba i oteplením, v ruce už ho skoro neudržím. Při dalším posílení jej musím vyměnit nebo doplnit paralelním kabelem.
Jistič použitý jako vypínač bych rozhodně použil dvojitý pro vypínání + i - třeba před bouřkou.

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: ned srp 23, 2015 11:26 pm
od kybos
Myslím si že pro blesk, který při přímém zásahu do pole panelů překoná ve vzduchu vzdálenost několika set metrů nebude překážkou několik centimetrů vzduchu v jističi nebo odpojovači, pokud před ním nebude alespoň jiskřiště nebo kvalitní bleskojistka, která napětí podstatně sníží a svede náboj do zemmniče.
Doporučuji prostudovat tuto problematiku http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=21&t=2205&p=37568&hilit=degradace+panel%C5%AF#p37557
V případě přizemnění záporného pólu stringu panelů na společnou ekvipotenciální svorkovnici se mi jeví odpojování záporného pólu jako zbytečné.

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: ned srp 23, 2015 11:39 pm
od honzaL
kybos píše:Myslím si že pro blesk, který při přímém zásahu do pole panelů překoná ve vzduchu vzdálenost několika set metrů nebude překážkou několik centimetrů vzduchu v jističi nebo odpojovači, pokud před ním nebude alespoň jiskřiště nebo kvalitní bleskojistka, která napětí podstatně sníží.

Myslím si to též. Přímý zasah nezachrání žádné jištění. Navíc v jističi či spínači je spíše několik mm vzduchové mezery.
Častější než přímý zásah bude ale zásah nedaleký a tedy hrozící naindukované napětí. Proto je důležitá přepěťová ochrana typ 1 před vypínačem. Je li cena měniče i spotřebičů jen pár tisíc, tak asi druhou přepěťovou ochranu po 12 m vedení bych nedával.

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: ned srp 23, 2015 11:50 pm
od kybos
Jsem toho názoru, že odpojený záporný pól (jističem nebo odpojovačem) nadělá v případě zásahu blesku větší škodu (při hoření oblouku) než kvalitně (řádným průřezem) provedené stabilní propojení s ekvipotenciální svorkovnicí.

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2015 12:09 am
od honzaL
kybos píše:Jsem toho názoru, že odpojený záporný pól (jističem nebo odpojovačem) nadělá v případě zásahu blesku větší škodu (při hoření oblouku) než kvalitně (řádným průřezem) provedené stabilní propojení s ekvipotenciální svorkovnicí.

Podle mého názoru i při odpojeném kladném i záporném vodiči je provedeno propojení všech zařízení (kromě jističe) tedy regulátoru, měniče i spotřebičů přes vodič PE na ekvipotenciální svorkovnici domu (u chaty možná ne, protože tam žádná instalace nebyla a svorkovnice neexistuje a je třeba ji vytvořit a někam na zem připojit). vodiče + i - z panelů mají při odpojení a indukci napětí od blesku stejnou možnost vzniku potenciálu k zemi. Cíleně bych "zem" na panely vedl maximálně na kostru ne na jeden z pólů. Podle příslušné normy, ale panely nemusí být vůbec uzeměny při dostatečné vadálenosti "s" (odhadem cca 50cm a více) od jímače bleskových proudů.

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2015 7:49 am
od kodl69
to se trochu pleteš i při dodržení dostatečné vzdálenosti s, uzemněny být musí přes ekvipotenciální sběrnici, vnitřkem stavby, ale ne spojeny s hromosvodem, to je trochu rozdíl. Vodič min. CY 6mm2, pokud tímto může protékat část bleskového proudu, tak CY 16mm2. To samý platí pro anténní stožáry a podobný blbiny na střeše. Nejlepší je vše na jednom potenciálu, spojit dohromady, ušetří se spousta problémů s nečekaně nefunkční elektronikou.
Vše podstatné je řečeno v ČSN EN 62305-3/ed.2 kdo chce, najde si.
A nejdůležitější součástí ochrany před přepětím je platná revize a pojistná smlouva....

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2015 12:08 pm
od Vinnie24
Tak jsem nakoupil a věřím, že to snad bude na ten minisystém stačit:

Panel 2 x 255W IBC poly (sériové zapojení)
kabel 6 mm2 - 30m
DC jistič 10A dvoupolový (panel - regulátor)
regulátor MPPT 40A, 150V
kabel 16mm2
jistič 63A (regulátor - baterie)
svorky
měnič 300W
baterie prozatím 12V 180 Ah

A teď to šokující - nemám uzemění, chatka nemá ani hromosvod, panely nejsou na střeše chaty, ale na nižší pergole...nevím, nakolik panely přitahují blesky, nicméně vedle chatky je mnohem více zajímavějších a vodivějších cílů včetně dvaceti panelů na střeše souseda :) možná jsem naivní, ale věřím v určitý účinek ochrany v regulátoru, plus DC jistič a jistič na baterii snad nějakou částečnou ochranu dávají...další ochrana je v samotném měniči, jističe na zásuvkách (16A) i na světlech (10A), navíc v době nepřítomnosti je odpojen měnič, takže snad ochrana odpovídá pořizovací cenně systému (30 000,-)...Nebo je to snad úplně k ničemu a mám očekávat pohromu? :)

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2015 1:54 pm
od Viktor X
Vinnie24 píše:...měnič 300W

Nechybí tam nula, nebo se lednička nekoná? ;)

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2015 4:13 pm
od Vinnie24
Lednička je objednána, jde o termochladničku guzzanti gz 44, bez termostatu, uvedená denní spotřeba 170W, ověřím přes wattmetr a pokud to odpovídá, nechám si ji, když ne, vrátím :) do budoucna, až tento měnič službu vypoví, půjdo do většího, stejně jako přikoupím baterii...teď jen doufám, že mám vše potřebné, aby mi to neshořelo (nebojím se blesku, ale nějakých interních zkratů)...

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2015 6:54 pm
od Viktor X
Jo po té jsem taky koukal, ale je fakt maličká a na Heuréce tvrdí, že ta spotřeba je na min., tj 10°C při 25°C a při nižší teplotě letí nahoru, takže to v letním reálu tipuju tak na dvojnásobek.Termostat asi nějaký bude, jinak by nešla regulovat, ale asi nebude mechanický, takže nepůjde s ním (přes relé) spínat měnič ale bude vyžadovat trvalé napájení, takže v případě že bych v budoucnu řešil, vidím to na Venus RM140 A++ od úkáček se silnějším měničem. Nezapoměň se pochlubit jak šlape, a jak je to s tím pivem ve dveřích :lol: .

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2015 10:24 pm
od JiříK
Neděláš dobře vinnie, měl jsi raději vzít tu trojkombinaci z bazoša. Ta udělá i mínus 5. Při plus 30-ti.... a ještě bys ušetřil :dontknow:

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2015 11:12 pm
od honzaL
kodl69 píše:to se trochu pleteš i při dodržení dostatečné vzdálenosti s, uzemněny být musí přes ekvipotenciální sběrnici, vnitřkem stavby, ale ne spojeny s hromosvodem, to je trochu rozdíl. Vodič min. CY 6mm2, pokud tímto může protékat část bleskového proudu, tak CY 16mm2. To samý platí pro anténní stožáry a podobný blbiny na střeše. Nejlepší je vše na jednom potenciálu, spojit dohromady, ušetří se spousta problémů s nečekaně nefunkční elektronikou.
Vše podstatné je řečeno v ČSN EN 62305-3/ed.2 kdo chce, najde si.
A nejdůležitější součástí ochrany před přepětím je platná revize a pojistná smlouva....


Harmonizovaná norma, která platí asi 2 roky zná asi 5 způsobů realizace ochrany FVE na střeše před přepětím. Dost dobře to popisuje třeba firma DEHN ve svých prezentacích. Je to na straně 57 a dál (ale jen 3 způsoby realizace - ještě před platností normy) v tomto dokumentu. Samozřejmě že prezentace bez výkladu je dost nepřehledná, chce to si poslechnout třeba ing. Hájka z DEHNu naživo.

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: úte srp 25, 2015 6:33 am
od Vinnie24
JiříK píše:Neděláš dobře vinnie, měl jsi raději vzít tu trojkombinaci z bazoša. Ta udělá i mínus 5. Při plus 30-ti.... a ještě bys ušetřil :dontknow:

Jiříku, koukal jsem na ní a je druhá v pořadí, mám 14 dní, abych ověřil, co ta guzzatni umí a zda to splňuje mé požadavky. U té absorpční z bazoše mě odlákala ta 10kg láhev, mám mini chatu a místa málo, s přítelkyní se snažíme to tam mít útulné a hezké, roli hraje i design, a ta láhev - prostě by nebyla kam dát, aby nebyla vidět...nicméně pokud guzzanti selže - mám připraven wattmetr a bude se měřit :) , vrátím jí a pak holt půjde vizuální stránka stranou a pořídíme absorpci...

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: úte srp 25, 2015 7:24 am
od dracekvo
Flaška se nechá dát ven mimo chatu. A nebo pokud jí chceš provozovat na el. tak tam flašku ani mít nemusíš.

Re: Jaké kabely???

PříspěvekNapsal: úte srp 25, 2015 7:48 am
od Viktor X
Flašku samozřejmě do chaty, zvlášť když je tam s přítelkyní, ale propanbutanovou láhev ven, takhle to mám u starého baráku, ocelová trubice skrz a propanbutan v otevřeném zastřešeném dřevníku.