Stránka 1 z 3

Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: stř zář 17, 2014 8:39 pm
od Botas
Vím že možná je to tu někde zmíněno ale rád bych si to ujasnil lehce polopatě a jasně pro ne elektrikáře.
Vpodstatě se mi jedná o spínání ac zátěže při nabitých aku.
Tedy počítám že nabitých by se složitě řídilo dle soc nejlépe. to pominme i s micrologem vati softvérem a tak zatím.
Jednoduše aby došlo k sepnutí třeba při 28 V a vypnutí při 25 to by dávalo signál nějakému stykači co by spínal v rozvaděči jednu ac větev na které by vysela zátěž.řízení by bylo zap/vyp a odběr dle připojené zátěže.
Dalo by se použít něco takového
http://shop.mypower.cz/hlidaci-rele-napetove-hrn-34-19
plus stykač
http://shop.mypower.cz/stykac-kanlux-jv ... olovy-2319
a mohlo by to fungovat nebo nějaké lepší řešení?

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: stř zář 17, 2014 9:38 pm
od mobilik
Pwm regulacia. Bolo to tu riesene. Myslim ze v teme nejakej ako regulacia bojlera, prebytky, skus hladat. :wink: ak by som nesiel cez mobil nasiel by som ti to. Je tam bud jednoducha schema, alebo cez arduino, samozrejme s pouzitim ssr rele. :wink:

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: čtv zář 18, 2014 11:26 am
od dedo

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: čtv zář 18, 2014 12:39 pm
od tomas
Nebo:
viewtopic.php?f=19&t=1036#p23131
Díky Kybosovi :yes:

Některé regulátory mají spínaní přebytků už v sobě integrované a stačí pouze ovládací signál připojit na SSR a nakonfigurovat regulátor, jako třeba Midnite Classic.

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: čtv zář 18, 2014 4:33 pm
od timpomat
ja pouzivam na ovladanie http://tinycontrol.eu/en/kontroler,lan-controller,167,363 standardne zavesene na napatie baterii + ssr http://www.gme.sk/ksd240ac8-p635-017 , zataz je na 220VAC, do buducna planujem este osetrit odpajanie prebytkovej zataze pri zvyseni prudu na "uzitocnej" vetve z menica, zatial je to salamunsky nastavene hystereziou vypnutia pri zdruzenej zatazi, menic zatial nemal problem tieto chvilkove pretazenia zvladat. Tu je nejaku priklad este z minuleho roka http://temp.sk/chata/regulace.jpg Straty neriesim, menic nezije vecne, je v chladne zavlhnutej pivnici kde su aj baterky a regulatory, cize pre mna je to uzitocne teplo.

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: čtv zář 18, 2014 6:10 pm
od kybos
Dnes používám pro řízení přebytků dvouúrovňový vytěžovač. Jsou to v podstatě dva jednoduché vytěžovače. Jeden je nastaven na 54,5V a druhý na 54,75V. Zátěže jsou rozděleny na 2 kW a 2,4 kW, což potlačuje nestabilitu výstupního napětí střídače. Na dnešním grafu napětí baterie je pěkně vidět, jak oba fungují. Udrží napětí baterie v potřebných mezích a přitom dokážou vysát z fotovoltaického pole veškerou vyrobenou energii. Oba Tristary se držely po celý den v režimu MPPT s výjimkou 14 minut, kdy Tristar hlásil fázi Absorption, přestože součet výkonů FV pole nebyl vyšší než součet nabíjecího výkonu baterie, náhodné zátěže a obou zátěží vytěžovačů. Tristar je v tomto ohledu poněkud nepřesný a fázi Absorption hlásí o pár stovek milivoltů dříve, než dosáhne stanoveného napětí pro tuto fázi. Přestože během celého dne nepřekročilo napětí baterie 54,95V (Absorption je nastaveno na 55,2V), nahlásil jeden Tristar 14 minut Absorpce a druhý dokonce 24 minut. Ve skutečnosti se ale ani jeden neodchýlil od optimálního pracovního bodu a oba celý den dodávaly maximum dostupné energie.
dvouúrovňový vytěžovač1.JPG

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: čtv zář 18, 2014 7:51 pm
od Botas
hmm vše nastuduju ale chtěl jsem to teď zatím řešit jen co nejjednodušejc.něž budu dál řešit nějakou automatizaci či větší monitoring pomocí micrologu nebo arudia.
jinak s cca 1200wp to ještě na nějaký velký přebitky do bojleru není.chtěl jsem teď na to hodit 400w topítko eventuelně odvlhčovač zatím nic dramatického jen se mi nedostává teď baterek a poté by to chtělo nějakej ten panel a tak dál...
No když nic aspoň to tu bude takovej rozcestník na toto téma

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: čtv zář 18, 2014 8:13 pm
od Havlas
Uživ. TyTyčko- vyrobil jednoduchý 3 kanálový napěťový sledovač-spínač řízený procesorem. Já jsem testovací jezdec. Řídí mi to celý systém - přepínání solár -DS při vybití aku, akumulace přebytků do bojleru a třetí kanál je v rezervě. Viz: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=531&start=40#p32372

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: čtv zář 18, 2014 8:26 pm
od kybos
Asi se bude těžko hledat něco jednoduššího než tohle http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=19&t=1036#p23131
Tři aktivní součástky a čtyři pasivní odpory se dají polepit i na zkušebním tišťáku. Ani já jsem se s tím moc nemaloval. Takhle vypadají dva vytěžovače na 48V v praxi.
dvojitý vytěžovač.JPG

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: pát říj 17, 2014 9:18 pm
od hurvayz
Takže Jožko vyzkoušeno a jede to..
Hlídací relé napěťové HRN-64
Dva drátky z vrchu, dva ze spodu zátěž..
S tímhle Ti měnič padat určo nebude. Nastavil jsem horní spínání 29V a vypínání na 90% tj něco kolem 26V
Vypadá to že to jede jak má. Maximální zátěž píšou 3600W což jde i bez pomocného relé.

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: sob říj 18, 2014 6:45 am
od vlkazajac
Dva roky mi fungovalo v systéme trojstupnové pripájanie záťaže na báze HRN a stykačov. Relé a stykače spínali tak často, že som vycítil, že to nie je ideálne ani bezpečné riešenie vzľadom na počet cyklov.
Aktuálne mám pripojenú záťaž na využitie prebytkov riadenú kybosovým zapojením a vrelo ho doporučujem. Je lacné, bezpečné a spoľahlivé - skúsenosť naberám každým dnom.
Aký výsledok dávajú klasické relé versus kybosov regulátor so SSR, nájdete v téme "Jak rídit SSR relé........" , kde nájdete grafy priebehov regulovaného napätia obidvoch riešení. Niet čo riešiť, kybos to zvládol excelentne.
Podľa môjho názoru ideálna veľkosť pridanej záťaže je niekde tesne pod 1,2 násobkom max. výkonu FV poľa ( znížená o účinnosť regulátora nabíjania a meniča ). To pre dostatočnú strmosť regulácie a pre ochranu meniča.
HRN a stykače - NIE !

Hurvayz : Nie je to omyl - nemá HRN len 360 W povolenú záťaž ? Nemám poruke dokumentáciu, 3600 W sa mi zdá príliš.

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: sob říj 18, 2014 7:02 am
od hurvayz
Dva roky se docela dá..
Myslím že chce spínat 400W
Je to dočasné řešení, bude to brzo řídit Ardiunem
Ano myslím že Kybos to má super. Jen se nám nechce nic pájet ani dělat plošnák a podobně.
Hledáme spíš kompaktní provedení.Když to tu někdo dá jako stavebnici za úplatu, tak by se o tom snad dalo uvažovat. ;)
Hlavně potřebuje eliminovat výskyt špiček z reglu, který mu háže přes 30V a padá měnič. Snad to HRN 400W zvládne nějaký čas. Říkám zvažujeme oba bud SDS nebo Arduino, časem
vlkazajac: http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... ove-hrn-64

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: sob říj 18, 2014 10:01 am
od kybos
hurvayz píše: Jen se nám nechce nic pájet ani dělat plošnák a podobně.

Těch 7 součástek zvládne poskládat za chvíli i na univerzální plošný spoj i úplný začátečník. Já jsem pro tento účel také byl líný vymýšlet tišťák. Vzhledově to sice není vhodná vizitka elektotechnika, ale funkční to je a hlavně se to dá za pár korun rychle zkompletovat. Z hlediska režimu akumulátoru je to určitě vhodnější než HRN ale zase méně vhodné než komplikovanější a dražší fázové řízení zátěže.

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: sob říj 18, 2014 10:54 am
od hurvayz
Jj.Lenost je svina..to znam a klidne se priznam...
Můžete mi jenom pls vysvetlit proc je to lepší nez HRN?
Díky

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: sob říj 18, 2014 11:36 am
od vlkazajac
HRN 64 je dobré na limitovanie napätia zvrchu, ako ochrana vyhovuje. Má však pri napätí 24 V hysteréziu asi 1,4 V, to znamená, že vracia systém do predošlého stavu dosť neskoro, takže aj použitie nastaviteľného oneskorenia je niekedy problemetické.
Ešte raz si dovolím odkaz na hore odkazovanú tému. Tam na grafoch vidno celkom názorne, čo je to za rachot s HRN. Naproti tomu SSR nie je limitované žiadnou znateľnou hysteréziou a môže spínať v najbližšej "nule" sinusoidy, ktorá jak známo, prichádza 100 krát v jednej sekunde.
V lenivosti nemám snád páru, ale letovanie 10 súčiastok ma nezlomí ))

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: sob říj 18, 2014 11:38 am
od kybos
hurvayz píše:Můžete mi jenom pls vysvetlit proc je to lepší nez HRN?

Protože HRN nestihne spínat po periodách tak jako SSR, to by se relátko uklepalo velmi brzo. Zatížení měniče je proto v čase vyváženější, pokud zátěž spíná SSR a napětí baterie tolik nekolísá. Hystereze je jen pár desítek milivoltů. U HRN bude hystereze řádově větší.

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: sob říj 18, 2014 12:05 pm
od hurvayz
Jj.diky.
A když nastavim sepnuti 29.0V a rozepnuti 25V tak to snad nebude moc rychle spínat?

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: sob říj 18, 2014 1:31 pm
od pkougl
to jo ale to nebude zpracování přebytků ale zpracování celé energie fve včetně vybíjení baterek (nebo zamezení dobití baterek)

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: sob říj 18, 2014 1:42 pm
od hurvayz
Částečně ano.
Ale než napětí opět stoupne na 29V tak se opět nabijou.
Vypnutí by mohlo být i třeba 26V.
Je fakt ze 25 je už dost málo.

Re: Spínání přebytků

PříspěvekNapsal: sob říj 18, 2014 2:50 pm
od brumlaj
to je o tom, zda chceš mít energii v bateriích, nebo zužitkovanou v zátěži. Mám pocit, že jsi zde první, který se spokojí s tím, že v zimě se Ti v 16:00 spustí zužitkování přebytků a v 17:00 bude po zapadnutí sluníčka na baterii 25V a to bude vše co Ti na noc zbyde. A jako bonus bude jeden vybíjecí cyklus baterie navíc.