Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je pát led 19, 2018 4:46 pm

Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...

Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvekod mytus » pon kvě 26, 2014 4:10 pm

Hľadám riešenie na meranie a logovanie teploty na viacerých miestach, na väčšiu vzdialenosť. Moja konkrétna situácia:
- chcem zmerať a logovať teplotu 2m pod zemou
- zároveň druhá sonda by mala merať a logovať teplotu vody niekde nad zemou
- áno, má ísť o test výmenníka voda -> voda (stropné chladenie) v malom

Jednak som nenašiel dostatočne dlhé a zároveň vodotesné riešenie. Napadá vám niečo?
mytus

Re: Meranie a logovanie teploty - dlhá sonda

Příspěvekod kybos » pon kvě 26, 2014 4:42 pm

7,5 kWp poly +3x Tristar MPPT60 (>25 MWh) + 48V VRLA 540 Ah + LiFePO 300 Ah + UPS 6kW
kybos

Příspěvekod 007ToMMaS » pon kvě 26, 2014 4:56 pm

mytus: použiť DS18B20 čidla ako píše "kyblos". Použiť kvalitné tienené káble s prepletanými dvojicami teda sieťové 8žilu ale stačí aj 4-žila . Tie mám otestované a funguje to bez problémov po pripojení na ktorékoľvek miesto.( Kdesi som čítal že tak to nefunguje keď idú zo zdroja signálu viaceré káble na rôzne smery a potom sú na ne pripájané ďalšie a ďalšie čidla. Mne to funguje bez problémov. Treba mať hlavne kvalitné spoje. Na to aby boli čidla vodotesné by som použil zmrštiteľnú bužírku ktorá má v sebe silikón a zároveň zaleje čidlo a vytvorí kvalitný spoj.
007ToMMaS

Příspěvekod mytus » úte kvě 27, 2014 2:23 pm

007ToMMaS píše:mytus: použiť DS18B20 čidla ako píše "kyblos". Použiť kvalitné tienené káble s prepletanými dvojicami teda sieťové 8žilu ale stačí aj 4-žila . Tie mám otestované a funguje to bez problémov po pripojení na ktorékoľvek miesto.( Kdesi som čítal že tak to nefunguje keď idú zo zdroja signálu viaceré káble na rôzne smery a potom sú na ne pripájané ďalšie a ďalšie čidla. Mne to funguje bez problémov. Treba mať hlavne kvalitné spoje. Na to aby boli čidla vodotesné by som použil zmrštiteľnú bužírku ktorá má v sebe silikón a zároveň zaleje čidlo a vytvorí kvalitný spoj.

Super, ďakujem za tip. Bohužiaľ, nie som tak technicky zbehlý, aby som zvládol druhú časť problému - logovanie dát. K tomu mi neviete poradiť nejaké jednoduchšie riešenie?
mytus

Příspěvekod 007ToMMaS » úte kvě 27, 2014 5:00 pm

Mytus: na logovanie teplôt používam http://rpi-experiences.blogspot.fr/p/rpi-monitor.html Je to skvelá vec a hotová a odladená. Na stránke je napísané to ako pridať ďalšie čidlá a ako to nainštalovať. Je tam možnosť napchať si doslovne čo človek chce a potrebuje.
007ToMMaS

Příspěvekod mytus » úte kvě 27, 2014 5:15 pm

Dakujem. Ja som nasiel este nieco taketo, to mi pride este trocha jednoduchsie a aj lacnejsie (kedze nemam Raspberry). Je to dokonca autonomne, dokaze to ulozit spolu 4000 zaznamov, co pri ukladani teploty kazdych 5 minut z kazdeho zo styroch kanalov zvladne ulozit data ca. z troch dni a to mi perfektne staci :)

http://www.ebay.com/itm/121337065555?ss ... 1423.l2649
mytus

Příspěvekod 007ToMMaS » úte kvě 27, 2014 6:33 pm

Neviem či lacnejšie. Lebo stojí to 37 + 12 dolárov máš 49 dolárov. Prihodíš 10€ a máš raspberry a to určite využiješ aj v budúcnosti. Lebo spravíš s tým v podstate všetko. Od automatizácie po PC na základné veci. Sú už dokonca aj iné ako raspberry a aj výkonnejšie ale povedal by som že tie sú neni tak preskúmané.
007ToMMaS

Příspěvekod vlkazajac » úte kvě 27, 2014 7:20 pm

Už som prezentoval výstupy z logovania dát z PowerLog6S ( kúpite v ČR aj v SR ):
PowerLog6S.jpg

Používam ho na záznam hodnôt Ubat, napätia jednotlivých článkov ( max 6 ), troch externých teplôt a jednej internej teploty:
21 5.jpg

Nastavené mám zapisovanie parametrov každých 10 sekúnd, čo vystačí na necelých 7 dní. Nevyužívam meranie Ibat a meranie kapacity, logger by musel byť trvale zapojený v sérii, čo pri obvyklých prúdoch do cca 15 A ( v špičkách cez 30 A ) vyžaduje chladenie vetrákom - pre istotu v záujme životnosti toho "prdítka".
Už som písal o probléme rušenia meničom, mám však jednotlivé netienené vedenia od troch sond s dĺžkou do 14 m z časti súbežné s DC vedením od panelov. Jedna sonda je voľne zasunutá medzi rebrá chladiča Epsolaru, logger je menej ako 0,5 m od meničov ! V detaile záznamu teplôt je vidieť, že niektoré zápisy dávajú chybne nulu, nevadí mi to, graf je čitateľný.
det.jpg

Extrémne je možné zvoliť zapisovanie v intervale 0,25 s, čo dáva pekné znázornenie prúdových a napäťových špičiek.
Ďalšou výbornou funkciou je poplachové relé, môžete si navoliť ľubovoľný parameter.Doporučujem tento logger spolu s excelentným zobrazovacím software LogView, s ktorým možno robiť divy, napr. analýzy a merania rôznych záťaží a pod.
2 420 Wp, 3 x LS3024B, WRM15, 24V / 400 Ah gel, VE Multiplus C 800, Carspa 2000 W sin;
všetky panely pripojené paralelne; 100 % využitie prebytkov energie; dotovanie systémových batérií oloveným šrotom ))
vlkazajac

Příspěvekod mytus » stř kvě 28, 2014 9:32 pm

Super, ten Powerlog vyzera fajn, podla mojho gusta a pre mna ma perspektivne vyuzitie aj po logovani.

Vdaka za radu aj Tebe, 007ToMMaS, ale pre mna nema nasledne prilis Rspberry vyznam, bolo by to pre mna trapenie ;)
mytus

Příspěvekod 007ToMMaS » stř kvě 28, 2014 9:42 pm

Ono to je o tom čo človek potrebuje. Samozrejme ty sám vieš čo je pre teba ideálne a vhodnejšie. Raspberry Pi ma napadlo preto lebo ak máš v pláne budovať vlastnú FVE alebo už buduješ. Tak časom začneš riešiť aj automatizáciu a pomocou Raspberry by si mal všetko v jednom. A cena toho zariadenia je +/- rovnaká ako cena raspberry. Napr ja som Raspberry tiež kupoval s počiatku len na zábavu a na vyskúšanie. Teraz mi beží automatizácia a meranie teplôt a časom dúfam aj iné veci :)
007ToMMaS

Zpět na Automatizace, měření, statistiky