Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je pon lis 19, 2018 8:24 pm

Životnost Li Ion baterií vs cena

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Předchozí

Re: Životnost Li Ion baterií vs cena

Příspěvekod Ronn » pon zář 24, 2018 10:43 pm

NOPARasito píše:Tusim relevantnejsi clanek:

Ano.. průměrně 27k Km za měsíc mezi LA, Palm Springs, a San Diego (čti v horku).
Tesla řízená stovkami řidičů přepravila tisíce cestujících. (čti: každý nezapomněl přepnout na "insane" a pořádně to oroštovat.. a několikrát.
Jistě dodrželi: Také bylo doporučeno běžně nedobíjet na superchargeru a nikoliv běžně do 100%SOC, po přijezdu do cíle měli zákazníci nechat auto 3hodiny odpočinout a pak dobíjet...
4,095kWp Schott ASI 105 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT V-Multiplus 5000VA<=>48V 300Ah+250Ah LiFePO4
Ronn

Příspěvekod NOPARasito » úte zář 25, 2018 11:19 am

A tudiz si myslim ze 18650 jsou holt odzkousena technologie, o Teslu jde jen, ze na to prisli a pouzivaji ji i na tezsi aplikace. Co myslite, ze budou davat do svych tahacu.
A pokud se dostanou k cene nekde 80$ za 1kw/h tak i cenou to bude bezkonkurencni ;-(.
_________0065__________
NOPARasito

Příspěvekod abrams » úte zář 25, 2018 5:51 pm

Zdravím ,

výroba 18650-tek je zajednak vypilovaná na vysokou úroveň a zadruhak plně automatizovaná chrlící buřtíky vysokou kadencí . Další výhodu oproti velkým článkům spatřuji v případě zjištění chyby při výrobním procesu :arrow: množství vadných kusů je definované , oproti závadné části velkého/kých článků . Jak bylo dříve zmíněno , udržování optimální teploty je mnohem snadnější u bloku sestaveného z 18650 než u kapacitně stejného velkého článku .
Nový formát 21700 (ještě jsem jej v rukou neměl) se jeví býti dobrým pokrokem :yes: .

Životnost Lithiových baterií nebyla dodnes řádně exaktně ověřena , teorie je pěkná , ale bez ověření praxí jen cosi imaginárního .
Cenu jak jistě tušíme neurčujeme my , což by bylo supr , nýbrž celý řetězec od zdroje až k nám .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
abrams

Příspěvekod NOPARasito » úte zář 25, 2018 7:16 pm

Abrams: tot vycerpavajici, vystizne atd. Momentalne VIVAT burtiky
:cheers:
_________0065__________
NOPARasito

Příspěvekod vata » úte zář 25, 2018 8:23 pm

Pro mě osobně je velmi uspokojivý z hlediska cena / životnost fakt, že i po (tuším) 3, možná 4 letech provozu na LiFe nevidím nějaké stárnutí - resp. jediné co pozoruju je určité měknutí v zimě, kdy je jim asi... zima. Narozdíl od olova, které jsem měla před tím. Ne že bych to měla spočtené, ale tipla bych si, že už teď po třech letech to lithium překonalo v ceně za kWh na první pohled levnější olovo.

Pravda ovšem je, že lithium v mé elektrárně se užívá velmi opatrně, posuďte sami:

Počet cyklů: 1297 Průměrná hloubka cyklu: 19% Průměrná délka cyklu: 21.9 hodin Průměrné napětí: 13.35 V Průměrné SOC: 64% Průměrná teplota: 13.6°C Poslední známá kapacita: 450.0 Ah Průměrný vybíjecí proud: 0.01 C Maximální vybíjecí proud 0.25 C Průměrný nabíjecí proud: 0.03 C Maximální nabíjecí proud: 0.19 C

Ze statistiky výše plyne samozřejmě i počet baterií prohnaných MWh, něco kolem 1,5MWh (mimochodem něco kolem 25% z výroby). Kapacita skutečně víceméně sedí, stále jsem nad papírovou kapacitou 400Ah. Možná je to k nevíře, ale pokud mi moje měření nějak významněji nelže, je to tak.

Cena uložené kWh je tedy u mě zatím kolem 35Kč, možná se tedy do konce životnosti baterií dočkám přiblížení k paritě. Nebo taky ne, ale řeknu si - stálo to za to :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
vata

Příspěvekod rottenkiwi » úte zář 25, 2018 8:33 pm

Tá teplota, 13.6 *C je výborná, tie baterky určite vydržia dlhšie, ako keď má niekto
okolo 25 *C ambient a v článkoch ešte o pár *C viac.
Niekto, kto tie baterky používa v eute, 1 C ale aj 2 C out, 1 C in, teplota vysoká,
niekedy majú baterky aj 85 *C na povrchu a slúžia mu roky.
Only God & bank can create something from nothing. LTC: LX4UmmYHzT293zcJJ4BjTcPTRSHoLWLDn7
Vodík LiFePO charge BMS SEI formation Float IBM Quantum Enphase IQ7x 787 Dreamliner Issue Ako žiť eko Izolácia
rottenkiwi

Předchozí

Zpět na Baterie, úložiště energie