Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je stř lis 14, 2018 4:04 pm

regulátory pro lithium

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.

regulátory pro lithium

Příspěvekod svango » čtv kvě 10, 2018 11:14 am

Trh s regulatormi konecne zacina dobiehat baterie a objavuju sa lacne lithiove solarne regulatory.

Pred casom som objednal z Ciny PWM regulator WINCONG SL02B-30A za cenu menej nez 20USD a chcem sa podelit o skusenosti.

Regulator som nechal cyklovat den v labe, kde som hlavne chcel zistit, ci regulator skutocne vypne nabijanie kedy ma a zvladne 30A.
Hlavnym postrehom z tohoto testovania je, ze regulator reaguje spravne podla nastavenych parametrov, s naslednymi limitaciami:
1. Detekovane napatie je o 0.15 - 0.25 V nizsie nez realne privedene na regulator.
2. Regulator pracuje podla nastavenych parametrov, ale reaguje pomaly - niekedy trva minutu, nez prejde do pozadovanej fazy (stavu) nabijania po dosiahnuti hodnoty.
3. Ma zvlastne fungujuci vystup (load), kde sa nastavuje cas, po ktory ma byt vystup aktivny, ale neviem podla akeho casopriestoru sa to orientuje.
4. Pomerne velka spotreba pri zapnutom vystupe na prazdno (je tam 5V regulator na USB)
5. pre zobrazenie napatia panelov na displayi regulatoru, regulator kompletne odpoji nabijanie (logicke ale da sa to spravit aj lepsie)

Nasledne som postupil k testovaniu s malymi LiFePO4 bateriami (40Ah). Jedna sa o PWM takze panely som volil s nominalnym vystupom ~18V. Cely tyzden bolo slniecko, takze zariadenie uz beriem ako odtestovane.
Nastavenie na 4S-LiFePO4 (3.2-4) som po skusenostiach z labu interne upravil na:
Stop-charging - z 14.4 na 14.1V; Over-discharge-voltage - z 9.4 na 10V (len pre istotu) a v priebehu par dni testovania Over-discharge-recovery-voltage z 11.7 na 13.4 V
Postrehy:
1. realne maximalne napatie na clankoch v momente vypnutia bolo 14.350V (nastavene na 14.1 na regulatore)
2. nepostrehol som Floating aj ked toto nastavenie som ponechal zakladne (13.8 V)
3. opatovne nabijanie zacalo na napati 13.255 V (nastavene na 13.4 + regulator vzdy indikoval menej, takze som ocakaval opatovne nabijanie niekde okolo hodnoty 13.5V)
4. v momente obmedzovania prudu do beterii (vrchol nabijania) regulator zacina pocutelne piskat.

Myslim, ze tento regulator obstal.
termicky ohrev vody 200 l, FVE1 - 1kW ohrev vody 180+80 l, FVE2 - 0.5kW do olova, FVE3 domcek pre maleho - 0.26kW do LiFePO4
svango

Re: regulátory pro lithium

Příspěvekod shuty » čtv kvě 10, 2018 5:33 pm

tento regulator som pouzival uz asi pred jeden a pol rokom na 18650 a bez problemov. presiel som ale zakratko na Wincong SL03-30A ktory ma lcd display, ten pouzivam uz rok k plnej spokojnosti. akurat na nom nepouzivam USB vystup, jeden regulator som odpalil lacnou powerbankou zapojenou do tohoto vystupu.
Stavebná búda OSTROV
• 2x 170W poly 72 článkové + PWM reg
• 7s 30p 18650 li-ion @24V (cca 70Ah)
• 7s Yuasa Lev40 li-ion @24V(cca 40Ah)
• 5kW menič Powerjack LF
shuty

Příspěvekod pete » čtv kvě 10, 2018 8:44 pm

svango píše:3. Ma zvlastne fungujuci vystup (load), kde sa nastavuje cas, po ktory ma byt vystup aktivny, ale neviem podla akeho casopriestoru sa to orientuje.

Nejspíš to bude odpočítávat čas od doby co spadne napětí na vstupu (od setmění).
pete

Příspěvekod ota » pát kvě 11, 2018 6:39 am

Výstup load se dá jakkoli naprogramovat.
Původní funkce takových regulátorů bylo venkovní osvětlení.
Takže se dá nastavit aby dodával do load např od západu slunce do rozednení.
Nebo jen určený počet hodin po setmění atp.j
5kWp + 3kW Multiplus, 15kWh LiFe
http://www.elektrarna.estranky.cz/
ota

• 0

Příspěvekod svango » pát kvě 11, 2018 7:19 am

pete píše:
svango píše:3. Ma zvlastne fungujuci vystup (load), kde sa nastavuje cas, po ktory ma byt vystup aktivny, ale neviem podla akeho casopriestoru sa to orientuje.

Nejspíš to bude odpočítávat čas od doby co spadne napětí na vstupu (od setmění).

Vdaka,
to je mozne. Kratkodobe prerusene PV vstupu nepomohlo, ale dlhodobe odpojenie som nevyskusal.
termicky ohrev vody 200 l, FVE1 - 1kW ohrev vody 180+80 l, FVE2 - 0.5kW do olova, FVE3 domcek pre maleho - 0.26kW do LiFePO4
svango

Příspěvekod svango » pát kvě 11, 2018 7:24 am

ota píše:Výstup load se dá jakkoli naprogramovat.
Původní funkce takových regulátorů bylo venkovní osvětlení.
Takže se dá nastavit aby dodával do load např od západu slunce do rozednení.
Nebo jen určený počet hodin po setmění atp.j

aha, ono to ma v popise nadpis: Load Working Model, ale popis modelov pre tento typ som nenasiel, a mody starsich modelov regulatoru nesuhlasia s moznostami tohoto.
Dakujem, tu uz sa mam od coho odrazit.

EDIT:
takze google to nakoniec zvladol, vdaka za inputy:
mode 00 znamena operujem celu noc
mode 01-15 je pocet hodin po zotmeni
mode 16 manualny (on-off tlacitkom na regulatore)
mode 24 stabilne on

Dakujem
svango

Příspěvekod rva » pát kvě 11, 2018 8:32 am

No vida, to by se někomu hodilo třeba k tomu, aby klimatizace běžela ještě 3 hodiny po setmění.

Zpět na Regulátory