Stránka 1 z 1

Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: úte srp 08, 2017 3:52 pm
od xmasin
Řešíte nějak ochranu regulátoru pro případ odpojení od baterií z důvodu vypálení pojistky? Většina regulátorů nemá ráda, pokud se mu odpojí baterie a zároveň jsou připojené panely.

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: úte srp 08, 2017 4:15 pm
od FRSO
Tak já to neřeším vůbec, používám většinou jen Victron Blue, u EP dám pojistku o polovinu větší jak je jmenovitý proud regulátoru, u Victronu pojistku taky tak. U Victronu se přerušila pojistka v držáku a tak to jelo celý týden na připojené panely cca 500Wp 72 článků-cca 42V z panelu, MPPT hlásil jen Float a na svorkách bylo napětí floatu 13,60V. :)

Zkoušel jsem i u starých EP 2210, 3015 odpojit aku a nic se nikdy nestalo, taky bylo na svorkách aku napětí MPPT dle režimu nabíjení. Nezničil se mi zatím žádný za cca 8 let.

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: úte srp 08, 2017 4:47 pm
od rva
Ano. Pokud odpadne baterie, na výstupu měniče Axpert1 nebude 230V, kterými napájím cívky stykačů, přes které jsou připojeny panely (takže dojde k odpojení panelů od všech tří regulátorů).
Musel jsem doplnit ještě další stykač, který přeruší přívod DS do Axpertů, protože docházelo k nečekanému jevu: potvory Axperti se snažily běžet i bez baterek, braly si něco z DS a generovaly 48V (takže spotřebiče na DC 48V běžely, i když byly baterky odpojené).

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: úte srp 08, 2017 5:43 pm
od FRSO
rva píše:Ano. Pokud odpadne baterie, na výstupu měniče Axpert1 nebude 230V, kterými napájím cívky stykačů, přes které jsou připojeny panely (takže dojde k odpojení panelů od všech tří regulátorů).
Musel jsem doplnit ještě další stykač, který přeruší přívod DS do Axpertů, protože docházelo k nečekanému jevu: potvory Axperti se snažily běžet i bez baterek, braly si něco z DS a generovaly 48V (takže spotřebiče na DC 48V běžely, i když byly baterky odpojené).


Zdravím rva: co má společného pojistka od aku k MPPT s měničem ??, já dávám k MPPT pojistku zvlášť a od aku k měniči taky další pojistku dle výkonu měniče, u Victronu 2x větší jak je jeho výkon.

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: úte srp 08, 2017 5:55 pm
od rva
Asi nerozumím. Axpert v sobě má jak regulátor (pwm nebo mppt), tak měnič i nabíječ. A teda baterka je s Axpertem propojena jedním párem kabelů, kterými může téct proud oběmi směry. Na výstupu baterky mám tavnou pojistku a pokud ta se přepálí, tak regulátor, měnič i nabíječ v Axpertu přestanou být připojeny k baterce.

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: úte srp 08, 2017 6:03 pm
od mobilik
Ja mam ako ochranu druhu sadu bateriek 160Ah gel olovo. Ak vypadle LiFe olovo ide dalej, vyskoci na nom napatie a regulatory padnu dole z nabijanim. ;-) Samozrejme moze odist aj poistka na olove ale to nepredpokladam. ;-)

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: úte srp 08, 2017 6:28 pm
od goodbie
Mám u regulátorů pojistky do vstpuu jsou slabší tedy součet proudu jdoucí z panelu plus nějaká rezerva tak že 40A na výstupu má regulátor max 60A tam mám 80A pojistky vidím to jako dostatečnou ochranu.

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: úte srp 08, 2017 8:54 pm
od FRSO
rva píše:Asi nerozumím. Axpert v sobě má jak regulátor (pwm nebo mppt), tak měnič i nabíječ. A teda baterka je s Axpertem propojena jedním párem kabelů, kterými může téct proud oběmi směry. Na výstupu baterky mám tavnou pojistku a pokud ta se přepálí, tak regulátor, měnič i nabíječ v Axpertu přestanou být připojeny k baterce.


Tak to není asi ideální, nešlo by vytáhnout jen napájení + do toho regulátoru ?? nevím jak má Axpert udělané propojení těch + polů uvnitř, takže neporadím. V tom případě s tím nic lepšího udělat nemůžeš.

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: stř srp 09, 2017 2:50 pm
od xmasin
Já bych chtěl jištění udělat dle přiloženého obrázku, ale nevím, co by se stalo, kdyby vypadla pojistka k baterii. Ta je tam vysloveně proti zkratu na DC propojeních.

jisteni.png

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: stř srp 09, 2017 3:54 pm
od honzaL
Mám to uděláno obdobně jen neodpínám - pól, ale jen + póly. Navíc mám možnost sepnout DC na měnič přes minimální odpor asi 1ohm a nabít kondenzátory na měniči, neopalují se mi pak kontakty nabíjecími proudy. Udělám to i na MPPT po tom co tady čtu. Viz obrázek

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: stř srp 09, 2017 6:13 pm
od goodbie
těm pojistkám na bateriich bych se velkým obloukem vyhnul zbytek je v pohodě jen u panelů mi příjdou dve pojistky v případě bouřky a nějakého svodu lepší

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: stř srp 09, 2017 7:41 pm
od volente
Mám celkem 5 baterií s různou kapacitou. Všechna mají svoji pojistku. 30, 40, 50, a 54AH mají pojistky 32A. 180Ah má 100A nožovku. Pokud všechny pojistky odejdou, tak je axpert i regulátory připojeny k panelům, ale ne k bateriím. To už se mi podařilo také a všechno přežilo. Asi je to tím že napětí z panelů není na hraně s max. napětím axperta a reglů.
Ovšem pojistky na bateriích bych pryč určitě nedal, zkratový proud je pár tisíc Ampér a to i kabel 50mm2 začne hořet.

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: stř srp 09, 2017 9:12 pm
od ixo
Tristar je údajne citlivý na odpojenie batérií za behu, tak tiež som nad zabezpečením tejto situácie špekuloval. Zatiaľ nemám nič iné, len pri (označených núdzových) vypínačoch výrazné označené poradie vypínania a zaškolil som aj časť rodiny (v prípade nutnosti všetko vypnúť). Zároveň dúfam, že poistka 125A mi na batériách nikdy nevybaví. Poistka nie je dimenzovaná pre nabíjací prúd (do 30 A), ale pre vybíjací prúd meniča.

Neviem, ako by sa dala spraviť jedna vec - aby pri automatickom odpojení LifeYPo4 batérií (ak ich raz budem v budúcnosti mať) dosiahnuť, aby sa najprv odpojili panely a až potom batéria:
- Odpojiť panely ako prvé nie je problém, stykač bude ovládaný relé z nejakého BMS;
- Ako následne odpojiť stykač batérií, keď ten je napájaný z batérií? :) Možno sú nejaké "vyrážacie" stykače, čo si samé pod sebou "odpília konár", ale nepoznám to...

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: stř srp 09, 2017 9:53 pm
od tomas
Ach jo. Už třetí vlákno se stejným tématem. Proč furt zakládáte nové?
viewtopic.php?f=16&t=3310
Já používám přes pojistku a jistič bypass diodu která odvede přepěťovou špičku z indukčnosti MPPT regulátoru do akumulátoru, např takto:
viewtopic.php?f=16&t=2214#p37722
Regulátor může pracovat přes diodu dále, pokud je dostatečně nadimenzovaná, ale na diodě je úbytek napětí cca 0,5V a tak napětí poklesne. Používám to u regulátoru větrníku s odpojenou pojistkou (přes diodu) trvale, protože umí startovat do tmy a nevybíjí tak trvale akumulátor.
Také zřejmě existují solární regulátory kterým odpojení akumulátoru nevadí a dokonce snad umí i start do tmy (bez připojeného akumulátoru) používají je u průtočných akumulátorů které se po nabití nebo vybití úplně odpojují. Co jsem zjišťoval tak tam mají Victron. Také akumulátorové boxy od eskutr.cz se odpojují stejně jako průtočné akumulátory a také je používají s Victronem a nebyl s tím nikdy problém (já je používám s Infini Solar a ten umí také pracovat bez akumulátoru). Tristar a Midnite a další (spotřební zboží :-)) zpravidla shoří při větším výkonu a odpojením akumulátoru.

Re: Ochrana regulátoru

PříspěvekNapsal: ned srp 13, 2017 10:02 pm
od brumlaj
xmasin píše:Řešíte nějak ochranu regulátoru pro případ odpojení od baterií z důvodu vypálení pojistky? ......
Ne. Pojistku mezi regulátorem a aku. volím jako ochranu akumulátoru a vodičů před zkratem. Spálí-li se pojistka, je už vše fakt špatně a je-li na vině regulátor, není mu pomoci. Pokud na dráty upadne gola klíč, pak regulátor má na výstupu 0V a přestane pracovat. Nenašel jsem rozumný důvod proč jistit nadproud.