Stránka 1 z 1

Obnovitelná energie porazila v Evropě fosilní paliva

PříspěvekNapsal: pát bře 19, 2021 11:22 am
od karelkilian
Dobrý den,

je tu pátek a s ním další článek k přečtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se vrátíme k nám - do Evropy. A podíváme se na - myslím, že docela pěkný - úspěch.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Obnovitelná energie porazila v Evropě fosilní paliva

Výroba obnovitelné energie překonala v rámci Evropské unie fosilní paliva a v loňském roce se tak stala hlavním evropským zdrojem elektřiny. Podle zprávy, zveřejněné nezávislou organizací Ember (dříve Sandbag), zajišťovaly 38 % elektřiny v Evropě obnovitelné zdroje.

Zelená energie tak získala těsný náskok před výrobou založenou na spalování fosilních paliv. Ta se na evropském energetickém mixu podílela ze 37 %. Výrobu zbývajících 25 % elektřiny v EU zajišťovaly jaderné elektrárny.

Úsvit obnovitelné energie

Postupný vzestup obnovitelných zdrojů elektřiny je dobrou zprávou nejen pro Evropu, ale i celou planetu, která se potýká s globálním oteplováním. K tomu, aby se podařilo zvrátit stávající nepříznivý vývoj, však vede ještě dlouhá cesta, během níž bude muset zelená energie posílit svůj podíl.

Pozitivní zprávou je, že zatímco zastoupení obnovitelných zdrojů postupně roste, podíl fosilních paliv podobným tempem klesá. Například v roce 2010 vyráběly elektrárny spalující fosilní paliva 49 % evropské elektrické energie, zatímco obnovitelné zdroje se v té době podílely pouhými 22 %.

O pět let později se poměr posunul na 43 % v případě elektřiny vyráběné z fosilních paliv a 30 % z obnovitelných zdrojů. Ještě v roce 2019 byl stav 40 % ku 34 % a právě loni došlo k bodu zlomu, kdy ekologicky čistější elektřina porazila méně ekologické zdroje poměrem 38 % ku 37 %.

Zelená unie

Zpráva analyzuje a shrnuje výrobu elektřiny v průběhu roku 2020 v každé zemi Evropské unie a sleduje skladbu evropského energetického mixu. Ze získaných čísel vyplývá, že zatímco obnovitelná elektřina meziročně vzrostla o 4,29 procentních bodů, podíl fosilních paliv klesl o 2,56 procentních bodů.

Jedná se o důležitý milník v evropské transformaci výroby elektrické energie. Na úrovni jednotlivých zemí dosáhly tohoto milníku poprvé Německo, Španělsko a Spojené království, které však z Evropské unie vystoupilo.

Přestože čísla a zejména jejich trend zavdávají důvody k optimismu, zpráva konstatuje, že přechod je stále příliš pomalý na to, aby se do roku 2030 podařilo snížit emise skleníkových plynů o 55 % (ve srovnání s úrovněmi z roku 1990) s následným cílem v podobě klimatické neutrality v roce 2050.

Vítr a slunce

Hlavním tahounem vzestupu elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou větrné a solární elektrárny. V roce 2020 stoupla výroba elektřiny z větru o 9 % a ještě lépe si vedla energie získávaná ze slunečních paprsků, kde vyrobený objem stoupl o pěkných 15 %.

Objem výroby elektrické energie z vodních zdrojů a ze surovin biologického původu (bioenergie) v uplynulých letech stagnoval a z hlediska zastoupení v energetickém mixu se zásadně neměnil. Aby bylo možné dosáhnout stanovených cílů, plynoucích z klimatických dohod, musel by se růst větrné a solární energie v následujících letech téměř ztrojnásobit.

Zatímco v letech 2010 až 2020 rostly obnovitelné zdroje tempem kolem 38 TWh ročně, k dosažení vytyčeného cíle by byl potřeba růst o 100 TWh za rok. V tomto směru je alespoň trochu povzbudivé, že výroba elektřiny z větru a slunce v roce 2020 stoupla o 51 terawatthodin, což je výrazně nad průměrem let 2010 až 2020.

Uhlí odchází do důchodu

Výroba elektřiny spalováním uhlí klesla v průběhu roku 2020 o neuvěřitelných 20 %. Ve srovnání s rokem 2015 se jedná dokonce o pokles o celou polovinu. Dobrou zprávou v tomto směru je, že klesla téměř ve všech zemích EU.

Polovina poklesu v roce 2020 byla způsobena poklesem poptávky po elektřině, která klesla v důsledku dopadů celosvětové pandemie onemocnění covid-19. Druhá polovina poklesu byla způsobena náhradou za ekologičtější alternativy.

Lze předpokládat, že po ústupu pandemie poptávka po elektrické energii opět vzroste. I proto bude nutné, aby podíl větru a sluneční energie rostl rychleji, aby bylo možné udržet klesající trend zastoupení uhelných elektráren.

Jak si vedly další zdroje elektřiny?

Výroba energie v plynových elektrárnách klesla v roce 2020 pouze o 4 %, a to navzdory pandemii. Za pokles spalování fosilních paliv tak může především vysoká cena uhlí. Výroba plynu naopak byla nejlevnější formou získávání energie z fosilních paliv.

Také výroba elektřiny v jaderných elektrárnách v průběhu roku 2020 klesla - o 10 %. Svou roli hrálo, mimo jiné, trvalé uzavření reaktorů ve Švédsku a Německu. Jedná se pravděpodobně o největší pokles v historii, a to také zabránilo dalšímu poklesu výroby z plynu (a v menší míře z uhlí).

V konečném součtu to znamená, že evropská elektřina byla v roce 2020 o 29 % čistší než v roce 2015. Emise uhlíku klesly z 317 gramů CO2 na kilowatthodinu v roce 2015 na 226 gramů v roce 2020. Přestože se produkce z uhlí v té době snížila téměř na polovinu, 43% pokles byl kompenzován zvýšenou výrobou z plynu, což zpomalilo snižování emisí uhlíku.

„Obnovitelné zdroje předhánějící fosilní paliva jsou důležitým milníkem v přechodu na čistou energii. Nebuďme však příliš spokojení,“ uvedl ředitel společnosti Agora Energiewende Patrick Graichen. „Zotavení po pandemii musí jít ruku v ruce se zrychlenými opatřeními v oblasti klimatu.“

Co říkáte na vývoj evropského energetického mixu?

Zdroje: ember-climate.org, theverge.com.

Re: Obnovitelná energie porazila v Evropě fosilní paliva

PříspěvekNapsal: pát bře 19, 2021 11:31 am
od tomas
Super, nepolevovat a trhat další rekordy.
Chci vidět jak se otočí směr toku páry v Temelíně jak "naši energetici" prohlašovali už v roce 2010 a vyhlásili stopstav, do té doby nebude dost OZE.

Re: Obnovitelná energie porazila v Evropě fosilní paliva

PříspěvekNapsal: pát bře 19, 2021 12:49 pm
od matobabetak
pockajte ked sa otoci aj automobilovy priemysel z ropakov na elektro... co budu robit chudaci ropne spolocnosti :) asi ich zacne dotovat stat

Re: Obnovitelná energie porazila v Evropě fosilní paliva

PříspěvekNapsal: pát bře 19, 2021 5:48 pm
od jahodovák
Toto je hezké povídání pro ty,kteří se nezajímají o dění ve světě.Pokud ano věděli by,že bylo nachystáno něco úplně jinačího.Takže nezbývá nic jiného než počkat na rozuzlení,které se již blíží hodně rychle.Do té doby hlavně zdraví a nepodléhat panice,není na místě.Jen by bylo dobré se vyhnout jak se říká.. svědkům této doby...