Stránka 1 z 1
Ovlivnění výkonu stringu rozdílným sklonem panelů
Napsal: ned říj 03, 2021 9:22 pm
od Kibirad
Řeším momentálně takový problém. Plánuji umístění panelů na střechu přístřešku která obsahuje i komín od udírny. Původním záměrem bylo umístění 6ks panelů s tím že bych je více zvedl, aby byly blíže ideálnímu sklonu. S tím přizvednutím by se jich na zmíněnou střechu vešlo krásně šest. Včera mě ale napadlo, že by bylo možné tyto panely připevnit se stejným úhlem jako má střecha a nebylo by tedy třeba je od sebe oddalovat. Díky tomu bych mohl přidat ještě jednu řadu po dvou panelech, ale ta by musela být pod větším sklonem kvůli komínu.
Jelikož mám rád čísla, tak jsem si to naházel do kalkulačky, jestli by i při tom úhlu měla poslední řada nějaký výsledný vliv a celkovou produkci. Problém ale vidím v tom, že v tomto případě bych zapojil panely do dvou stringů po čtyřech panelech (4S2P). Tím pádem by jeden string byl složený z panelů s rozdílným sklonem. Předpokládám, že k tomuto zapojení můžu brát jako analogii zastínění panelů ve stringu. Tím myslím to, že v zimě bude efektivnější řada dvou panelů s větším sklonem, zatímco zbylé dva panely budou omezovat výkon celého stringu. V létě to samé, ale naopak.
Proto bych tedy rád věděl jak přesně se panely ovlivňují. Jestli stačí jednoduše uvažovat že maximální výkon stringu je vždy daný sníženým výkonem panelů v neideálním úhlu vzhledem k ročnímu období. Tedy jestli stačí vyjet si data o výkonu po měsících na stringu pro oba úhly a brát jako měsíční výkon vždy menší ze dvou. Tedy něco jako v přiloženém grafu.
Re: Ovlivnění výkonu stringu rozdílným sklonem panelů
Napsal: pon říj 04, 2021 6:00 am
od rva
Ten sklon je dost rozdílný. String, kde by byly 2 a 2 panely v tak rozdílném sklonu, by běžel zhruba podle panelů v horším sklonu. To by ale nebylo podle toho grafu (to by bylo ještě celkem fajn), ale takový graf by bylo potřeba udělat pro každý den od rána do večera a vzít tu nižší křivku.
Re: Ovlivnění výkonu stringu rozdílným sklonem panelů
Napsal: pon říj 04, 2021 7:21 am
od Franta2776
Rva ,když vidím tvých 23kWp a velkou baterku.Jsi odpojený od DS?
Re: Ovlivnění výkonu stringu rozdílným sklonem panelů
Napsal: pon říj 04, 2021 8:06 am
od Kibirad
rva píše:Ten sklon je dost rozdílný. String, kde by byly 2 a 2 panely v tak rozdílném sklonu, by běžel zhruba podle panelů v horším sklonu. To by ale nebylo podle toho grafu (to by bylo ještě celkem fajn), ale takový graf by bylo potřeba udělat pro každý den od rána do večera a vzít tu nižší křivku.
Dobře, takže je to tedy tak, že panely s horším osvětlením určují celkový výkon stringu relativně úměrně. Jen mi není moc jasné, proč by bylo třeba tvořit graf po hodinách a to každý den. Přiložený graf vyjadřuje jen sumu těchto dat za měsíc a není mi proto moc jasné kde by měl být rozdíl. Chápal bych tedy že za měsíc se změní poloha slunce na obzoru a kvůli tomu by docházelo k nepřesnostem, ale tuto změnu by už zhruba měly obsahovat tyto data ne?
Re: Ovlivnění výkonu stringu rozdílným sklonem panelů
Napsal: pon říj 04, 2021 8:39 am
od rva
I během dne může ráno a večer dávat vyšší výkon panel nastojato, zatímco kolem poledne to bude ten naležato.
Nebo názorněji: když to přeženu a dám v jednom stringu 2 panely východně a dva západně, tak si nakreslíš pro jednotlivé měsíce obdobně dva grafy, které budou zhruba stejné, jeden je pro směr východ a druhý pro směr západ. A učiníš (chybný) závěr, že výkon celého stringu bude podle těch grafů. Ale když máš východ a západ v jednom stringu, tak ráno sice východní 2 panely chtějí dávat hodně, ale brzdí je ty dva panely v západním směru. A večer to je naopak.
Re: Ovlivnění výkonu stringu rozdílným sklonem panelů
Napsal: pon říj 04, 2021 8:40 am
od DanoP
Skuste si pozriet temu
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ne#p129041.
Nie je problem spojit paralelne stringy kde v jednom budu vsetky panely s vacsim sklonom a v druhom s mensim.
Problem nastava ak sa to skombinuje v ramci 1 stringu. Totiz panely z mensim sklonom budu v zime davat mensi prud ako tie viac zvisle a tym sa degraduje vykon celeho stringu lebo cely string da len ten mensi prud, pretoze druhy paralelny string (panely s vacsim sklonom) bude mat v MPPT bode vyssie napatie ako by zodpovedalo tomu kombinovanemu stringu.
(je to podobna situacia akoby cast panelov bola zatienena). Je ale mozne, ze pri zamracenom pocasi, ked bude hlavne difuzne ziarenie to az taky problem nebude.
Ono to nie je problem ze by sa nieco pokazilo, ale ze sa nedosiahne maximalny mozny vykon.
Re: Ovlivnění výkonu stringu rozdílným sklonem panelů
Napsal: úte říj 05, 2021 2:17 am
od Kibirad
Vyjel jsem si tedy data za celý rok pro mojí lokalitu se vzorkem jedné hodiny, zpracoval to trochu a vykreslil si grafy. Křivka "Kombinace" je tedy nejnižší výkon pro danou hodinu z obou sklonů. Je to asi jen tak pro zajímavost. Vím že realita bude někde jinde ale chtěl jsem alespoň zhruba vědět jak podstatný dopad bude mít přidání dvou panelů do pole. Vzhledem k tomu že předchozí verze s 6ti panely měla upravený sklon pro lepší výkon, zatímco zde ty sklony jsou ideálu ještě více vzdálené.