Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je pát bře 22, 2019 1:27 am

Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Předchozí

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvekod xmasin » čtv pro 20, 2018 11:14 am

Řeším podobný problém a to měření vody ve studni cca 9 m hluboké. Nakonec jsem skončil u ponorného čidla od BD Sensors, ale to je trochu drahé řešení. U přístupné nádoby bych použil tlakové čidlo instalované u dna, na aliexpresu nebo ebay jdou koupit tlaková čidla s rozsahem 0,3 atm a napětovým výstupem 0-5V. Takovéto čidlo bych nainstaloval u dna nádoby. Zkoušel jsem i metodu s ponořenou trubkou a tlakovým čidlem na jejím konci, ale tohle řešení dost kecalo, ale je možné, že to bylo způsobené délkou měřící trubky.
xmasin

Příspěvekod xmasin » čtv pro 20, 2018 11:19 am

xmasin

Příspěvekod dracekvo » čtv pro 20, 2018 11:31 am

Třeba něco takového a přesně jak píše xmasin, pokud se jedná o sud, tak u spodní strany na něj připevnit toto čidlo a je to .
Co jsem našel v rychlosti já, ale je to ještě drahé, určitě půjde sehnat levněji (viz odkaz na ebay). A pokud chci měřit 10m, tak je to prosté. Místo 1 bar si vemu čidlo s hodnotou 0,15bar :)
https://www.marsystems.cz/levne-snimace-tlaku-wika-a-10
3500Wp, Bluesolar 60A, 3xMultiplus II 3000VA 3-faz., 500Ah LiFePO 48V, BMW 700, PLC S7-1200
eauto Peugeot ION 2012, koupeno 9/2018 58 tis km, nyní 64 tis km
dracekvo

Příspěvekod vlkazajac » čtv pro 20, 2018 11:46 am

Pôvodné zadanie bolo :
"... ako by sa dala výška hladiny čo najjednoduchšie-ideálne svojpomocne zaznamenávať a priebežne merať? S arduinom sa trochu kamarátim, len mi nenapadá žiaden vhodný spôsob snímania výšky hladiny. "

Namiesto rôznych senzorov, čidiel, prípadne mechanizmov by som odporúčal znova toto :

https://www.obchodcerpadel.cz/detail-pr ... v/#qtab=t1

Je to profi zariadenie s indikáciou viacerých výšok hladín, s ďalšími automatickými funkciami napúšťania / vypúšťania a je dostupné vo verzii AC aj DC. 67 EUR a pár nerezových skrutiek ( ja mám M5 ) sa mi nezdá byť veľký náklad. Mne vyhovuje úplne, hasičom, ktorým je to určené, asi tiež.

Nedá niekto z fóra návrh, ako toto zariadenie zreplikovať ? Je tu dosť dobrých borcov, ktorým to nedá veľa námahy.
2 420 Wp, 3 x LS3024B, WRM15, 24V / 400 Ah gel, VE Multiplus C 800, Carspa 2000 W sin;
všetky panely pripojené paralelne; 100 % využitie prebytkov energie; dotovanie systémových batérií oloveným šrotom ))
vlkazajac

Příspěvekod dracekvo » čtv pro 20, 2018 12:05 pm

Schémátek na vodivostní snímače hladiny je dost.
Já analogové elektronice moc nehovím, tak si ani netroufnu vbrat spolehlivé zapojení.

Ale pokud by toto někdo vyřešil, tak pak neni problém vstupy hladinek prohnat přes μC a nějaké inteligentní funkce si naprogramovat.

Ale jestli si dobře vzpomínám, tak právě původní zadavatel nechtěl snímat hladinu skokově, ale absolutně.
Což třeba ve studni nepůjde nijak inteligentně udělat, než za pomocí ponorného tlakového snímače určeného po měření hladiny.

Je potřeba vždy zvolit nejlepší řešení pro danou aplikaci.

Edit: teď koukám na popis. A třeba - měřící frekvence 10Hz pro zabránění polarizace kapaliny

Takže toto vyjde podle mě lepší koupit, než se s tím stavět. Matroš bude tak za 500kč nejmíň + čas na vývoj + minimálně to bude potřeba 2x předělat, než to začne spolehlivě fungovat :) A dá se koupit za 1200,-
3500Wp, Bluesolar 60A, 3xMultiplus II 3000VA 3-faz., 500Ah LiFePO 48V, BMW 700, PLC S7-1200
eauto Peugeot ION 2012, koupeno 9/2018 58 tis km, nyní 64 tis km
dracekvo

Příspěvekod vlkazajac » čtv pro 20, 2018 12:22 pm

Tomu rozumiem, len menej už požiadavke zaznamenávať výšku hladiny. To snáď len pre nejaké dlhodobé sledovanie zrážok, na to je ale meteorologická sieť, ktorá poskytuje dostatočne presné dáta.

Pre mňa napríklad by malo praktický význam dovidieť z baráku na sud s vodou, ako sa plní. Na nejakých 6 diod by som musel čumieť ďalekohľadom. :roll: Trápny čisto analógový plavák s terčíkom mi postačuje. Ale na zabránenie pretečenia hladiny naozaj netreba Ohmy ani Farady.
2 420 Wp, 3 x LS3024B, WRM15, 24V / 400 Ah gel, VE Multiplus C 800, Carspa 2000 W sin;
všetky panely pripojené paralelne; 100 % využitie prebytkov energie; dotovanie systémových batérií oloveným šrotom ))
vlkazajac

Příspěvekod kyocera » čtv pro 20, 2018 1:15 pm

panel.JPG
Zdravím,
na měření proudu nebo napětí používám také i univerzální moduly s 10 LED diodami.Viz fotka.
Stačí dát vhodný bočník a nastavit krajní meze at už pro proud, či měření napětí ,
nebo i výkonu AC, DC, popř. VF výkon vše se převede na napětí a to tak tak,
jak má být správný rozsah zobrazování.
Také v tomto případě bych použil univerzální modul s 10 LED diodami a snímal bych
průchod malého AC proudu mezi nerezovými elektrodami, které by měly pevnou vzdálenost
mezi nerez elektrodami. Dvoudrát vedení od 2ks nerez tyček
by mohlo být i více vzdálené. Na DPS je 1ks obyčejný OZ LM358 a LED bargraf.
Schéma zapojení je na netu.
Na druhé straně DPS je 56 součástek v SMD montáži . Jsou tam tranzistory k otvírání LED diod ve sloupci.
Výška hladiny by pak byla rozlišena 10 LED diodami.
Podobně bude asi řešený ten hladinový snimač co uvedl Vlkzajac se 7mi LED diodami.
Na tom univerzálním zobrazovacím LED modulu bylo před 12 roky nejdražší osazení SMD na automatu.
Protože ten osazovací automat chce technologickou přípravu a ta je drahá.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1500Wp FV panel 6ks 255Wp Kyocera , regulátor Victron E. 150V/70A ,aku 120ks článků NiCd každý 120Ah,
LF měnič Victron E.P.1200VA a LF měnič Modrý trpaslík 1500VA a LF Modrá trojka - 3000VA
kyocera

Příspěvekod gupa » čtv pro 20, 2018 10:49 pm

mypower.cz píše:Inu sud ma 1m ne 10m a 200L celkem. Bylo by mozne odkazat na konkretni cidlo, ktere se da v mem pripade pouzit tak, abych nevyuzil desetinu rozsahu a mohl to snadno pouzit ve vode vcetne rozumne ceny? Díky.

Co tato signálka? https://www.conrad.cz/ukazatel-stavu-hl ... ul.k191332
Stále lepší výběr je špatná jízda, než dobrá chůze.
gupa

Příspěvekod mypower.cz » čtv pro 20, 2018 11:16 pm

gupa píše:
mypower.cz píše:Inu sud ma 1m ne 10m a 200L celkem. Bylo by mozne odkazat na konkretni cidlo, ktere se da v mem pripade pouzit tak, abych nevyuzil desetinu rozsahu a mohl to snadno pouzit ve vode vcetne rozumne ceny? Díky.

Co tato signálka? https://www.conrad.cz/ukazatel-stavu-hl ... ul.k191332

V mem pripade by slo spis treba o kresleni do grafu za ucelem zpetne analytickym, tedy obdobnym jako kdyz koukam do svych grafu FVE Napajedla (dost casto). Tim se clovek nauci a sam sebe pozna a vytuni a zefektivni sve hospodareni s danou veci, treba u FVE s energii, v tomto pripade s vodou. Treba spotreba vody. Jasne, tady by se dalo uvest treba, ze to resi vodomer, ale ja chci i mit prehled o stavu v ruznych sudech a ruzne si to planovat a tak. Clovek pak vychyta spoustu veci, ktere bez podrobneho pohledu do systemu nevidi. A i ta voda je zajimava. Kdyz si vezmu sud jako ekvivalent baterky, kterou merim 24/7 kazde dve minuty s "presnosti" na desetiny voltu.

U technickeho provedeni mereni by bylo dobre se zamerit i na moznost snadneho odebrani mereni a vyneseni sudu ven k vycisteni a zpetne a velmi snadne montaze mereni zpet. Ta trubka cca jak jsem ji nakreslil vyse je o vytahnuti a pak nasazeni a pripevneni. U cidla na dne to bude asi jen polozeni cidla na dno a pripevneni nejak jednoduse aby drzelo na dne. Coz je taky dulezite aby to bylo jednoduche, pac ten sud proste cistit a vytahnout ven bude potreba. Sudy jsou v interieru v technicke mistnosti kde nezamrzaji. Venkovni sudy zamrzaji. Nicmene i ty merit by bylo hodne zajimave. Kdyz zamrznou tak samozrejme s merenim koncime do rozmrznuti.

Ostatne ted mam konkretne za chatou pod rynama dva 200kg valce ledu. Snad to tedka jak se ma oteplit rozmrzne a bude voda, pac jina na chate neni. Krome pitne, ktera se dovazi. Reversku stale jeste nemam :))
Podpořte MyPower.CZ | 2.24kWp FVE | MyPower MicroLog2 | Umělá inteligence bude dělat předpovědi pro větrné elektrárny
BTC support 37uvSpUKTCmcJZD9bs8ZWhdrubxBxRZSuT | LTC support LPYitoWPn3k5PqWBWmuzbcwj344THtZ7q2
mypower.cz
Site Admin

Předchozí

Zpět na Zpracování vody